'خیلی دلم می‌خواست سه وزیر زن معرفی کنم، نشد'

حق نشر عکس President.ir
Image caption اینکه رئیس جمهور، زمانی به فکر معرفی وزیر زن بوده یا نه، احتمالا سوال اصلی منتقدان آقای روحانی در موضوع مسئولیت زنان نیست. سوال اصلی این منتقدان، آن بوده که چرا وزیران زن، در نهایت معرفی نشده اند؟ در پاسخ به این سوال، جواب رئیس جمهور تنها یک کلمه است: "نشد"

"خیلی دلم می‌خواست در دولت دوازدهم سه زن را به عنوان وزیر معرفی کنم، افرادش را هم در نظر گرفته بودم، جایگاه‌هایشان هم در نظر گرفته شده بود که نشد. ان شاء‌الله در دوره‌های بعد و فرصت‌های بعد این مسأله جبران می‌شود."

این جمله را امروز حسن روحانی، در مجلس و در دفاع از وزرایی بر زبان راند که برای کسب رای اعتماد معرفی کرد. منظور از بیان آن، قاعدتا "توضیح" علت معرفی نشدن وزیر زن بود، در حالی که بعید است هیچ ابهامی را در این زمینه رفع کرده باشد.

اینکه رئیس جمهور ایران، زمانی به فکر معرفی وزیر زن بوده یا نه، احتمالا سوال اصلی منتقدان آقای روحانی در موضوع مسئولیت زنان نیست. سوال اصلی این منتقدان، آن بوده که چرا وزیران زن، در نهایت معرفی نشده اند؟ در پاسخ به این سوال، جواب رئیس جمهور تنها یک کلمه است: "نشد".

بیشتر بخوانید:

آیا کسانی جلوی انتصاب وزیر زن را گرفتند؟ آیا از گزاره رئیس دولت باید برداشت کرد که جلوگیری از این انتصاب، کار رهبر جمهوری اسلامی بوده؟ آیا ممانعت کنندگان، مراجع تقلید بوده اند؟ متحدان سیاسی رئیس جمهور بوده اند؟

فهم این موضع وقتی دشوارتر می شود که در کنار توضیح دیگر آقای روحانی در مورد انتخاب اعضای کابینه قرار بگیرد که مطابق آن: "هیچ فشاری بر رئیس جمهور در این زمینه نبوده است."

آیا چنین تاکیدی به این معنی است که رئیس دولت دوازدهم، بدون وجود داشتن فشاری، شخصا به این نتیجه رسیده که حتی یک وزیر زن هم در کابینه خود نداشته باشد؟

تمام سوال های بی پاسخ در مورد انتخاب وزاری زن در شرایطی مطرح شده اند که در کابینه جدید، حتی تعداد معاونان زن رئیس جمهور نیز-که در انتخاب آنها آزادی کامل دارد و نیاز به رای اعتماد مجلس هم نخواهد داشت-کاهش یافته است.

به طور مشخص، در شرایطی که در کابینه قبلی سه نفر از معاونان رئیس جمهور زن بودند، در کابینه جدید، تعداد آنها به دونفر کاهش یافته است -یکی از معاونان سابق، اکنون به سمت "دستیاری" رئیس جمهور منصوب شده که سمتی پایین تر از معاونت است.

در نهایت، شاید پیچیده ترین بخش از توضیح امروز حسن روحانی آنجا باشد که بعد از اشاره به عدم انتخاب وزیر زن گفته است: "ان شاء‌الله در دوره‌های بعد و فرصت‌های بعد این مسأله جبران می‌شود."

آیا منظور آقای روحانی این است که در آینده برخی از وزرایی که به مجلس معرفی کرده اند برکنار خواهند شد تا به جای آنها وزیر زن معرفی شود؟

در غیر این صورت، اشاره رئیس جمهوری که دومین و آخرین دوره مسئولیت خود را سپری می کند، مشخصا به کدام "دوره های بعد" است؟

بیشتر بخوانید:

اگر رئیس جمهور در مورد دولت آینده ای سخن می گوید که امیدوار است با دولت فعلی همسو باشد و وزیر زن هم انتخاب کند، به نظر نمی رسد که این وعده، حتی از دیدگاه سرسخت ترین حامیان دولت فعلی نیز به سادگی قابل فهم باشد.

در درجه اول، به خاطر اینکه معلوم نیست در آینده قرار است چه اتفاق مشخصی بیفتد که به معنی تسهیل انتخاب وزرای زن باشد؟ و در درجه بعد، به این علت که اساسا آقای روحانی چگونه ممکن است در جایگاه وعده دادن از قول رئیس جمهوری باشد که در آینده ممکن است روی کار بیاید؟

حسن روحانی، لابد در انتخابات آینده از کاندیدای مشخصی حمایت خواهد کرد و چه بسا از همین حالا، نسبت به پیروزی این کاندیدا در انتخابات خوش بین است. اما تصور پیروزی آسان در انتخابات آینده، فارغ از نحوه تامین مطالبات گروه های حمایت کننده از آقای روحانی، واقع بینانه نیست.

کاندیدای مورد حمایت رئیس جمهور فعلی ایران در انتخابات آینده، هر که باشد، برای متقاعد کردن زن ها به حمایت از خود، با مشکلات بیشتری مواجه خواهد بود.