وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ علی ربیعی کیست؟

حق نشر عکس Mehrnews

متولد ۱۳۳۴ - تهران (۶۲ ساله)

پیشینه: وزیر رفاه در دولت یازدهم٬ عضو سپاه پاسداران٬ معاون وزارت اطلاعات٬ رئیس دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی٬ مشاور رئیس جمهور

او از دانشگاه های تهران (مدیریت دولتی)‌ و علامه طباطبایی (مدیریت فرهنگی) لیسانس و فوق لیسانس و سپس در رشته مدیریت استراتژیک دکترا گرفته و در دانشگاه های تهران و پیام نور تدریس کرده است.

علی ربیعی پیش از انقلاب به عنوان تکنسین در کارخانه کار می‌کرد و فعالیت‌های کارگری خود را از آن زمان آغاز کرد. پس از انقلاب ایران عضو شاخه کارگری حزب جمهوری اسلامی و عضو کمیسیون تدوین قانون کار شد.

او از اعضای شورای مرکزی خانه کارگر است و در نیمه دوم دهه ۱۳۷۰ صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه کار و کارگر بود.

او که دارای مسئولیت‌های اطلاعاتی در سپاه پاسداران بود٬ پس از تاسیس وزارت اطلاعات به آنجا منتقل شد و در سال ۱۳۶۶معاون پارلمانی و حقوقی محمد ری شهری و سپس علی فلاحیان شد.

پس از خروج از وزارت اطلاعات در سال ۱۳۷۴ مشاور مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام شد.

با روی کار آمدن محمد خاتمی، آقای ربیعی مشاور اجتماعی او شد. آقای ربیعی در طول هشت سال دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی این مقام را در اختیار داشت و پس از وقوع قتل‌های زنجیره‌ای از سوی رئیس جمهوری عضو کمیته رسیدگی به پرونده قتل‌های زنجیره‌ای شد.

همچنین از سال ۱۳۷۹ تا پایان ریاست جمهوری محمد خاتمی دبیر ستاد مبارزه با فساد و ارتقاء سلامت نظام اداری در دولت بود.

در بخشی از سال‌هایی که حسن روحانی دبیری شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشت، علی ربیعی رئیس دبیرخانه این شورا و به مدت ۱۰ سال مسئول اجرایی شورای عالی امنیت ملی بود.

با توجه به ابعاد گسترده حوزه‌ کاری وزارت متبوع او، به ویژه در خصوص صندوق‌های بازنشستگی٬ سندیکاهای صنفی و بیمه‌٬ کار بسیاری از وزارت‌خانه‌ها و نهادهای دیگر دولتی با این وزارت‌خانه گره می‌‌خورد که در چهار سال گذشته بارها آقای ربیعی را مقابل نهادهای دیگر قرار داده است.

به دلیل پرمشغله بودن و حوزه گسترده وظایف این وزارت‌خانه، تفکیک آن به دو وزارت مستقل "کار و امور اجتماعی" و "رفاه و تامین اجتماعی" در دولت یازدهم مطرح شد که نهایتا مورد تایید دولت قرار نگرفت.

این وزارت‌خانه در سال ۱۳۹۰ با ادغام سه وزارت‌خانه " کار و امور اجتماعی"٬ "رفاه و تامین اجتماعی"و " تعاون" تشکیل شد.

از مهمترین اختلافات میان دو وزیر بین او و حسن قاضی زاده هاشمی٬ وزیر بهداشت بر سر بیمه‌های تامین اجتماعی بوده که گفته می‌شد به همین دلیل قرار بوده حتی آقای قاضی‌زاده وزارت را در دولت دوازدهم قبول نکند.

بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران که در سال ۱۳۸۸ به دستور سعید مرتضوی تعطیل شد٬ از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ بود.

با این حال در چهار سال دولت اول او، این انجمن احیا نشد که به گفته بسیاری از روزنامه‌نگاران علی ربیعی به عنوان وزیر کار مانع اصلی بازگشایی آن بوده است.

اما آقای ربیعی در آستانه جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی حسن روحانی برای دولت دوازدهم گفت که با وجود تلاش او٬ دادستان کل کشور اجازه بازگشایی این انجمن را نمی‌دهد.

موضوعات مرتبط