وزارت بهداشت ایران، حسن قاضی‌زاده هاشمی کیست؟

حق نشر عکس Tasnim

متولد ۱۳۳۸- فریمان (۵۸ ساله)

پیشینه: وزیر بهداشت در دولت یازدهم٬ جراح چشم٬ مشاور وزیر بهداشت٬ رئیس دانشکده پزشکی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران٬ عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی کشور

در دولت اول حسن روحانی با آنکه سابقه زیادی در مدیریت کلان وزارت بهداشت نداشت٬ اما با رای مثبت قاطعی (۲۶۰ رای) به عنوان سیزدهمین وزیر بهداشت جمهوری اسلامی انتخاب شد.

او نیز مانند تعدادی دیگر از وزیران دولت حسن روحانی٬ سابقه عضویت در سپاه پاسداران را دارد.

در سال های نخستین جنگ ایران و عراق از مسئولان جهاد سازندگی بود و سپس فرماندهی مهندسی رزمی قرارگاه‌های نجف، خاتم الانبیاء و ستاد کربلا را بر عهده داشت و در چند عملیات نیز فرماندهی مهندسی رزمی بود.

در سال ۱۳۶۵ از دانشگاه علوم پزشکی مشهد فارغ التحصیل شد و سه سال بعد٬ از همان دانشگاه تخصص چشم پزشکی گرفت. او از مشاوران محمد فرهادی٬ وزیر بهداشت دولت اول محمد خاتمی بود.

آقای هاشمی علاوه بر تدریس در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی و مرکز چشم پزشکی نور طبابت و جراحی چشم می‌کند.

یکی از برادران او از مجروحان شیمیایی در جریان جنگ ایران و عراق بود که چند سال پس از پایان جنگ به دلیل بیماری‌های ناشی از سلاح‌های شیمیایی درگذشت.

بردار بزرگتر او نیز در دوره‌های دوم و سوم نماینده مجلس بود٬ اما صلاحیتش برای انتخابات دوره دهم مجلس تایید نشد.

دو پسرعموی نیز از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس کنونی هستند.

طرح تحول نظام سلامت از مهمترین اقدامات او در دولت یازدهم بود که هدف آن حفاظت مالی از شهروندان در برابر هزینه‌های درمانی بوده است.

میر حسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ که در حصر به سر می‌برند توسط او جراحی چشم شده‌اند.

او سال گذشته گفت که حسن روحانی از او خواسته پیگیر و مراقب وضعیت سلامت این سه نفر باشد و او خود را در این باره "موظف" می‌داند.

همزمان با جلسات رای اعتماد به وزیران دولت یازدهم٬ مهدی کروبی دست به اعتصاب غذای خشک زد. یکی از خواسته‌های او خروج ماموران امنیتی از محل حصر او بود.

آقای هاشمی همراه با معاون امنیتی وزارت اطلاعات در خانه او حاضر شد و گفت ماموران از خانه خارج شدند.

او گفت که از سوی آقای روحانی مامور بوده که به محل حصر آقای کروبی برود.

موضوعات مرتبط