وزیر نفت؛ بيژن نامدار زنگنه کیست؟

حق نشر عکس SHANA.IR

متولد ۱۳۳۱ ٬ کرمانشاه (۶۵ ساله)

پیشینه: وزیر جهاد سازندگی٬ وزیر نیرو و وزیر نفت

فارغ التحصیل دانشکده فنی تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی است. نخستین مسئولیت رسمی‌اش معاونت وزارت ارشاد در سال ۱۳۵۹ بود.

با ۲۶ سال سابقه وزارت٬ رکوددار پرسابقه‌ترین وزیر در تاریخ جمهوری اسلامی را در اختیار دارد.

از سال ۱۳۶۲ به جز دو کابینه محمود احمدی نژاد در تمام دولت‌ها وزیر بوده است.

گماردن سه وزیر سابق در معاونت‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت در دولت محمد خاتمی و همچنین سابقه طولانی بیژن زنگنه در وزارت‌خانه‌های مختلف او را به "شیخ الوزرا" مشهور کرد.

او هنگام انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از حامیان میرحسین موسوی بود و پس از اعلام نتیجه انتخابات به عنوان نماینده او با آیت الله علی خامنه‌ای دیدار کرد.

آقای زنگنه بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۰ برای سه دوره عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام بود٬ اما آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران برای دور ششم عضویت او را تمدید نکرد.

در جریان بررسی صلاحیت او در جلسه رای اعتماد در مجلس ایران، "سوء مدیریت" در قرارداد گازی کرسنت با شرکتی اماراتی و همراهی‌اش با معترضان به نتیجه انتخابات ۱۳۸۸ از دلایل مخالفت برای وزارت او بود.

با این حال آقای زنگنه توانست بار دیگر به وزارت نفت برسد. در دولت یازدهم هم کرسنت باز دلیلی برای حمله منتقدانش بود. بجز آن او از سوی منتقدان دولت متهم می‌شد که در قراردادهای نفتی "پنهانکاری" کرده که به گفته یکی از نمایندگان سابق مجلس از کرسنت هم "بدتر" بوده است.

در پی بازداشت و محاکمه بابک زنجانی٬ بازرگان ایرانی٬ آقای زنگنه گفت که آقای زنجانی حدو سه میلیارد دلار به وزارت نفت بدهکار است. او چندی پیش گفت که دارایی‌های آقای زنجانی آنقدر نیست که بتواند بدهی وزارت نفت را بدهد.

عقد قرارداد بین ایران و کنسرسیومی به ریاست شرکت نفتی توتال فرانسه یکی از مهمترین قراردادهای او در دولت یازدهم بود.

این قرارداد که در نهایت می‌تواند به ارزش حدود پنج میلیارد دلار برسد، به عنوان پر ارزش‌ترین قرارداد انرژی پس از برجام شناخته می‌شود. این قرارداد در روزهای آخر دولت یازدهم به منظور توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی نهایی شد.

موضوعات مرتبط