وزیر صنعت ایران؛ محمد شریعتمداری کیست؟

حق نشر عکس SHANA.IR

متولد ۱۳۳۹- تهران

پیشنیه: معاون اجرایی رئیس جمهور در دولت یازدهم٬ جانشین معاون نخست وزیر، قائم مقام وزارت بازرگانی، وزیر بازرگانی

او در خانواده ای روحانی در تهران به دنیا آمد. جانشینی معاونت نخست وزیر (محمد علی رجایی) در امور انقلاب از نخستین مناصب او در جمهوری اسلامی بود که در دوره‌های محمدرضا مهدوی کنی و میرحسین موسوی نیز ادامه پیدا کرد و همچنین در کمیته انقلاب اسلامی نیز فعالیت داشته است.

از همراهان محمد محمدی ری شهری در تاسیس وزارت اطلاعات بود و به گفته خودش تا پایان وزارت آقای ری‌شهری در سال ۱۳۶۸ در این وزارتخانه مسئولیت داشت.

همراهی‌اش با آقای ری شهری در تاسیس جمعیت دفاع از ارزش‌های اسلامی و عضویت در شورای مرکزی این گروه ادامه پیدا کرد.

محمد شریعتمداری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ نیز از آقای ری شهری حمایت می‌کرد، اما پس از انتخابات از سوی محمد خاتمی به عنوان وزیر بازرگانی به مجلس معرفی شد و این سمت را تا پایان ریاست جمهوری آقای خاتمی در سال ۱۳۸۴ در اختیار داشت.

آقای شریعتمداری پیش از آن در دولت اول اکبر هاشمی رفسنجانی قائم مقامی وزارت بازرگانی و همچنین معاونت نظارت و حسابرسی دفتر رهبری را برعهده داشت.

او همچنین عضو هیئت امنای "ستاد اجرایی فرمان امام" و هیئت امنای "آستان مقدس حضرت عبدالعظیم" بوده است.

محمد شریعتمداری برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ ثبت نام کرد، اما پس از ثبت نام گفت که به نفع آقای هاشمی رفسنجانی کناره گیری می‌کند.

او در ۱۶ مهر ۱۳۹۲ از سوی حسن روحانی به معاونت اجرایی ریاست جمهوری منصوب شد.

در پی رای عدم اعتماد مجلس به رضا صالحی امیری، گزینه حسن روحانی برای وزارت ورزش و جوانان، محمد شریعتمداری به عنوان سرپرست این وزارتخانه تا تعیین وزیر آن منصوب شد.

هنگام کارزار تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ از معاونت اجرایی استعفا کرد تا بتواند ریاست ستاد آقای روحانی را برعهده بگیرد و بلافاصله پس از پیروزی آقای روحانی بار دیگر به معاونت اجرایی رئیس جمهور منصوب شد.

آقای شریعتمداری برادر همسر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش ایران است.

موضوعات مرتبط