وزیر راه و شهرسازی ایران؛ عباس آخوندی کیست؟

حق نشر عکس TASNIM

متولد ۱۳۳۶-نجف (۶۰ ساله)

پیشنیه: وزارت راه و شهرسازی٬ وزارت مسکن٬ معاون وزیر کشور٬ رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

عباس آخوندی در خانواده‌ای روحانی در نجف به دنیا آمد. پدربزرگش عبدالحسین امینی٬ مرجع تقلید شیعیان و صاحب دایره المعارف اسلامی الغدیر بود.

فارغ التحصیل مهندسی عمران از دانشگاه تهران و اقتصاد از دانشگاه لندن است. در سال ۱۳۶۱ هنگام وزارت کشور علی اکبر ناطق نوری (باجناقش) به معاونت سیاسی وزیر کشور منصوب شد و تا سال ۱۳۶۵ این شغل را در اختیار داشت.

آقای آخوندی در دومین دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ وزیر مسکن بود و پس از آن در دو دوره عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی و مدتی نیز قائم مقام رئیس صدا و سیما بود.

او که در سال ۱۳۸۸ عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی بود، در دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای پس از اعلام نتیجه انتخابات به عنوان یکی از نمایندگان آقای موسوی حضور داشت.

معرفی‌اش به مجلس نهم که عمدتا در اختیار نمایندگان مخالف حسن روحانی بود٬ به دلیل آنچه همراهی با معترضان نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ اعلام شد با اعتراض نمایندگان اصولگرای تندرو از جمله اعضای جبهه پایداری روبه‌رو شد.

با این حال توانست با رایی شکننده سکان وزارت راه و شهرسازی را در دست بگیرد.

کار او با مجلس این جا خاتمه نیافت. او تنها وزیر دولت نخست حسن روحانی بود که دو بار استیضاح شد؛ یک بار در سال آخر مجلس نهم و بار دیگر در سال نخست مجلس دهم. اما توانست هر دو بار پیروز از مجلس خارج شود.

مانند تمام وزیران راه پیش از او که به مجلس فراخوانده شدند٬ دلایل استیضاحش تصادفات جاده‌ای و سوانح هوایی بود.

عقد قرارداد خرید هواپیماهای مسافربری از شرکت‌های ایرباس و بوئینگ و ورود هواپیمای جدید ایرباس به ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی پس از نزدیک به چهل سال در سال آخر وزارت او در دولت یازدهم رخ داد.

موضوعات مرتبط