وزیر دفاع ایران؛ امیر حاتمی کیست؟

حق نشر عکس IRAN MOD

متولد ۱۳۴۵- زنجان (۵۱ ساله)

پیشینه: جانشین حسین دهقان، وزیر دفاع دولت یازدهم، فرمانده یگان‌های ارتش در مناطق عملیاتی شمال غرب و غرب کشور، معاون اطلاعات فرماندهی کل ارتش، معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیرو‌های مسلح، معاون ارکان و امور مشترک نیرو‌های مسلح، شرکت در جنگ به عنوان بسیجی در جنگ ایران و عراق، حضور در عملیات موسوم به "مرصاد" علیه نیروهای سازمان مجاهدین خلق

پس از سال‎ها وزارت دفاع به یک امیر ارتش سپرده شد. تا پیش از این و از آغاز رهبری آیت‌الله علی خامنه‌ای در سال ۱۳۶۸ بجز اکبر ترکان که غیرنظامی بود، همه وزیران دفاع٬ فرماندهان ارشد سپاه در دوران جنگ بودند. (علی شمخانی، وزیر دفاع محمد خاتمی در سال ۱۳۶۸ از سپاه به ارتش منتقل شد و درجه ارتشی گرفت)

وزارت دفاع از جمله وزارتخانه‌هایی است که در انتخاب وزیر پیشنهادی آن نظر رهبر نیز در نظر گرفته می‌شود.

با توجه به اینکه فرمانده کل قوا، وزیر پیشنهادی را تایید می‌کند، عموما وزیر دفاع برای گرفتن رای اعتماد از مجلس مشکل کمتری نسبت به وزیران دیگر دارد و معمولا با رای قاطعی وارد هیئت وزیران می‌شود.

امیر حاتمی نیز از این قاعده مستثنا نبود و در جلسه رای اعتماد هیچ نماینده‌ای برای سخنرانی به عنوان مخالف ثبت نام نکرد.

تاکنون هیچ کدام از وزیران دفاع پیشنهادی در جمهوری اسلامی رای عدم اعتماد نگرفته‌اند و هیچ وزیر دفاعی استیضاح و یا برکنار نشده است.

حق نشر عکس KHAMENEI.IR

سرتیپ امیر حاتمی، ۵۱ ساله که از جوانترین امرای ارشد ارتش محسوب می‌شود٬ در چهار سال گذشته جانشین حسین دهقان، وزیر دفاع دولت یازدهم بود.

او در سال‌‌های پایانی جنگ ایران و عراق به عنوان بسیجی٬ داوطلبانه به جبهه رفت و همچنین در عملیات مرصاد در مقابله با نیروهای سازمان مجاهدین خلق حضور داشت.

پس از جنگ وارد دانشکده افسری (دانشگاه امام علی) شد و در رشته مدیریت علوم دفاعی فارغ التحصیل شد. پس از آن نزدیک به شش سال فرمانده یگان‌های ارتش در مناطق عملیاتی شمال غرب و غرب کشور بود.

آقای حاتمی در سال ۱۳۷۷ یعنی زمانی که فقط ۳۲ سال داشت با دو درجه ترفیع از سوی آیت‌الله خامنه‌ای از سرهنگ دومی به سرتیب دومی ارتقا یافت و به معاونت اطلاعات فرماندهی کل ارتش منصوب شد و این سمت را تا سال ۱۳۸۵ برعهده داشت.

امیر حاتمی پیش از آنکه ۴۰ ساله شود به درجه سرتیپی ارتقا یافت و در سال ۱۳۸۵ به معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیرو‌های مسلح منصوب شد. پنج سال پیش از این حکم عطاالله صالحی، فرمانده کنونی ارتش به سمت منصوب شده بود که بلافاصله بعد از آن به سمت فرماندهی کل ارتش رسید.

سرتیپ حاتمی سپس در سال ۱۳۹۰ جانشین سرلشکر محمد باقری، معاونت ارکان و امور مشترک نیرو‌های مسلح شد و در سال ۱۳۹۲ و با آغاز دولت یازدهم جانشین وزیر دفاع شد.

موضوعات مرتبط