وزیر آموزش و پرورش ایران؛ محمد بطحایی کیست؟

حق نشر عکس ISNA

متولد ۱۳۴۲، تهران (۵۴ ساله)

پیشینه: دبیر دبیرستان٬ مسئول آموزش در سرپرستی مدارس خارج کشور٬ معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش٬ قائم مقام وزیرآموزش و پرورش٬ سرپرست وزارت آموزش و پرورش

او فارغ التحصیل دانشگاه تربیت معلم است و از سال ۱۳۶۲ وارد وزارت آموزش و پرورش شد. آقای بطحایی در زمانی که علی اصغر فانی، مدیرکل آموزش متوسطه این وزارتخانه بود، از کارشناسان این معاونت بود.

طولانی‌ترین مسئولیتی که داشته است معاونت دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش بوده که از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۲ ادامه داشت.

علی اصغر فانی که در سال ۱۳۹۲ عهده‌ دار وزارت آموزش و پرورش شد، آقای بطحایی را به عنوان قائم مقام خود و مدیرکل دفتر وزارتی معرفی کرد.

پیش از آن در زمان سرپرستی آقای فانی بر این وزارتخانه در فاصله شهریور تا آبان همان سال، آقای بطحایی مشاور امور برنامه‌ریزی و هماهنگی این وزارتخانه بود.

او چند ماه پیش سرپرست معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و بعد عهده ‌دار این معاونت شد.

در مهرماه پارسال علی اصغر فانی که در آستانه استیضاح بود٬ استعفا کرد و حسن روحانی محمد بطحایی را به سرپرستی این وزارتخانه گمارد.

با این حال آقای روحانی ترجیح داد، فخرالدین احمدی آشتیانی را به جای او به مجلس معرفی کند.

اما ظاهرا انتقادات علیه آقای آشتیانی در خصوص فعالیت‌های بازرگانی خود و دخترش دلیلی شد که عمر وازرت او پس از ۹ ماه و با پایان کار دولت یازدهم خاتمه یابد و این بار آقای بطحایی از ابتدای دولت عهده‌دار این وزارت‌خانه شود.

در جلسه رای اعتماد به وزیران٬ با آنکه دو نماینده به عنوان مخالف صحبت کردند٬ اما عملا مخالفت‌ها مستقیما متوجه او نبود و جوهر کلام هر دو این بود که وضع آموزش و پرورش آنقدر بغرنج است که عملا کاری از عهده آقای بطحایی بر نمی‌آید.

موضوعات مرتبط