وزیر اطلاعات ایران؛ محمود علوی کیست؟

حق نشر عکس IRNA

تولد ۱۳۳۳- لامرد (۶۳ ساله)

پیشنیه: وزیر اطلاعات در دولت یازدهم، نماینده مجلس، نماینده مجلس خبرگان، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش

دارای تحصیلات حوزوی و فارغ التحصیل فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه فردوسی مشهد.

آقای علوی در دوه های اول، دوم، چهارم و پنجم نماینده مجلس بود و از سال ۱۳۸۸ از استان تهران در مجلس خبرگان رهبری عضویت دارد. او بین سال های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۸رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش (معادل نماینده ولی فقیه)‌ بود.

آقای علوی با آنکه سابقه چهار دوره نمایندگی مجلس را داشت برای نامزدی در انتخابات مجلس نهم از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

زمانی که در سال ۱۳۹۲ برای وزارت اطلاعات معرفی شد، مخالفان وزارت او در مجلس از جمله حمید رسایی، نماینده تهران او را فاقد سابقه کار در حوزه اطلاعاتی-امنیتی و صلاحیت وزارت اطلاعات می‌دانستند.

با این حال آقای علوی با رای بالا (۲۲۸ رای موافق، ۳۸ رای مخالف، ۱۸ رای ممتنع) به عنوان هفتمین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی انتخاب شد.

او در طول چهار سال گذشته منتقدان زیادی داشته و حتی بسیاری از این گفتند که در دوره او از "اقتدار وزارت اطلاعات کاسته شده" و همین عاملی بوده که به گفته منتقدانش دست نهادهای موازی اطلاعاتی بازتر شود.

آقای علوی در دوره اول وزارت خود، بارها بر سر مسائل گوناگون از جمله بازداشت مدیران تلگرامی و همچنین موضوع مدیران دو تابعیتی با قوه قضاییه اختلاف پیدا کرد و گفت که مقامات قضایی در امور وزارت اطلاعات دخالت می‌کنند.

در نخستین سال وزارت او علی یونسی، دستیار ویژه حسن روحانی که خود زمانی وزیر اطلاعات بود گفت که آقای علوی بر این وزارت "تسلط کامل" ندارد.

در جلسه رای اعتماد برای دولت دوازدهم بار دیگر "ضعف وزارت اطلاعات زیر نظر او در مقابل نهادهای موازی امنیتی" مطرح شد.

علی مطهری٬ نایب رئیس مجلس که به عنوان مخالف او صحبت کرد گفت: "ما به وزیری نیاز داریم که بتواند جلوی برخی دخالت‌های سازمان‌ها و نهادهای موازی با وزارت اطلاعات را بگیرد."

به گفته او آقای علوی در چهار سال گذشته "مرد این میدان" نبود.

آقای علوی در دفاع از خود پاسخ داد: "به اختیاراتی که از سوی رهبری واگذار می‌شود تمکین کرده و احترام می‌گذاریم و برای کاهش اختیارات‌مان از این مسیر، کوچکترین واکنشی نشان نمی‌دهیم. اگر رهبری تمام اختیارات ما را به نهاد دیگری واگذار کند دست ادب به سینه می‌زنیم."

موضوعات مرتبط