ایران و سوریه؛ فراتر از یک مسابقه فوتبال

استادیوم آزادی حق نشر عکس ILNA
Image caption برای دیدار ایران و سوریه تعدادی بلیت به زنها فروخته شد اما بلافاصله اعلام شد که اشتباه شده و زنها اجازه حضور در ورزشگاه ندارند

(این یادداشت پیش از بازی ایران و سوریه نوشته شده است)

بازی فوتبال امروز ایران و سوریه آخرین مسابقه ایران در مرحله گروهی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است. راهیابی ایران که به جام جهانی قطعی است اما سوریه در صورت برد در این دیدار شانس بیشتری برای صعود به جام جهانی پیدا خواهد کرد. گرچه این شانس به دیدار کره جنوبی و ازبکستان و عوامل دیگر هم بستگی دارد.

مسابقه امروز ایران و سوریه فراتر از یک بازی فوتبال است و این تفاوت نتیجه عوامل مختلفی است. عواملی مانند اتفاقاتی که در زمان فروش اینترنتی بلیت این دیدار برای زنان متقاضی بلیت افتاد، غیبت مسعود شجاعی در ترکیب تیم ملی در پی حضورش در برابر یک تیم اسرائیلی، روابط خاص سیاسی دو کشور و مواضع ایران در قبال سوریه و بالاخره دروازه‌ای که اگر امروز هم باز نشود رکورد تازه‌ای برای ایران به جا می‌گذارد.

"ببخشید که به زنها بلیت فروختیم"

سه روز پیش، شماری از زنان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خبر دادند که توانسته‌اند بلیت مسابقه فوتبال ایران و سوریه در استادیوم آزادی تهران را بخرند، اما فدراسیون فوتبال ایران بلافاصله امکان تماشای بازی برای زنان را تکذیب کرد و سایت فروش الکترونیکی بلیت که اول گزینه انتخاب جنسیت زن یا مرد را داشت، این گزینه را حذف کرد.

هنوز یک ساعت از ابراز خوشحالی زنانی که برای اولین بار توانسته بودند بلیت فوتبال بخرند نگذشته بود که شرکت مسئول فروش اینترنتی بلیت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر اساس اشتباه فنی به زنان بلیت فروخته شده و پول آنها مسترد می‌شود . این وب‌سایت در کانال تلگرامی‌اش از فروش بلیت به زنان عذرخواهی کرد.

پیامک ابطال بلیت و استرداد پول آن در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد:

طیبه سیاوشی، نماینده‌ مجلس دهم شورای اسلامی، رییس کمیته زنان، جوانان و ورزش و عضو فراکسیون امید در مصاحبه اختصاصی با سایتی به نام روزآروز گفت که در پی موافقت با تقاضای حضور او و دو زن دیگر عضو این کمیته در ورزشگاه، برای تماشای دیدار ایران و سوریه به استادیوم آزادی می‌رود و متاسف است که نمی‌تواند این دیدار را در کنار دخترانش تماشا کند. خانم سیاوشی در این ویدیو گفت که تاسف بزرگترش برای مردم ایران است که مایلند در کنار همسران و مادرانشان این دیدارها را تماشا کنند و نمی‌توانند.

در همین حال پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس از صدور مجوز حضور برخی نمایندگان زن در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی ایران و سوریه انتقاد کرد و گفت تا وقتی امکان حضور آزادانه همه زنان در ورزشگاه ها نیست، مخالف اینگونه حضور گزینشی زنان است.

خانم سلحشوری گفت که برای خود او هم مجوز حضور در ورزشگاه صادر شده اما به نشان اعتراض استادیوم آزادی نمی‌رود.

سیاست یا ورزش؟

ایران در جنگ سوریه حضور فعال دارد و نیروهایی برای نبرد در کنار نیروهای سوریه به این کشور می‌روند.

"مدافع حرم" در ادبیات سیاسی حکومت ایران به نیروهای شبه‌نظامی غیرسوری گفته می‌شود که توسط ایران سازماندهی شده و عمدتا در جنگ نیابتی سوریه شرکت دارند.

مواضع سیاسی ایران در سوریه خواه‌ناخواه در دیدار فوتبال با این کشور هم مطرح شده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی در آستانه دیدار ایران و سوریه محتوای طنز زیادی با محوریت حمایت ایران از بشار اسد منتشر کرده‌اند از جمله اینکه مثلا: "به زنها گفته‌ شده فقط در صورتی حق دارند به استادیوم بروند که سوریه را تشویق کنند" یا :

اگر تیم ملی امروز هم گل نخورد...

تیم ملی ایران هنوز در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه گلی نخورده است. دروازه این تیم تا پیش از دیدار امروز با سوریه ۱۱۰۸ دقیقه بسته مانده است. آخرین گل خورده ایران در بازی‌های رسمی، در دقیقه ۶۲ دیدار مقابل ترکمنستان در مرحله اول انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بود.

تیم ملی ایران امروز سه‌شنبه ۱۴ شهریور از ساعت ۱۹:۳۰ به وقت محلی در آخرین دیدار خود در مرحله انتخابی جام جهانی در ورزشگاه آزادی میزبان سوریه خواهد بود.

شجاعی در ترکیب تیم ملی نیست

وقتی لیست بازیکنان تیم ملی برای دیدار برابر کره جنوبی و سوریه اعلام شد؛ احسان حاج صفی به کره جنوبی سفر کرد اما مسعود شجاعی به لیست کارلوس کی‌روش، سر مربی تیم، راه پیدا نکرد. این دو بازیکن ملی‌پوش فوتبال ایران پیش از این برای تیم پانیونیوس یونان برابر اسرائیل به میدان رفتند و این کارشان واکنش‌های زیادی ایجاد کرد.

در ورزش ایران معمولا ورزشکاران ایرانی اگر در برابر اسرائیلی‌ها قرار بگیرند به دلایل سیاسی از مسابقه با آنها انصراف می‌دهند اما این دو بازیکن این کار را نکردند و حرف و حدیث فراوانی درباره محرومیت آنها پاگرفت. در نهایت حاج‌صفی که در یک پست اینستاگرامی به خاطر کاری که کرده بود عذرخواهی کرد، به تیم ملی راه پیدا کرد اما شجاعی دعوت نشد.

کلام آخر

ظاهرا استقبال در تماشای دیدار ایران و سوریه زیاد نبوده و همین عدم استقبال باعث شده که دست‎اندرکاران طبقه دوم جایگاه تماشاگران را در ورزشگاه آزادی به صورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار بدهند:

کارشناسان فوتبال می‌گویند در رقابت‌های مرحله انتخابی جام جهانی روسیه، سوریه به تیمی شگفتی‌ساز تبدیل شده است.

فوتبالیست‌های تیم ملی این کشورِ در حال جنگ، که در ابتدای رقابت‌ها بخت زیادی برای صعود نداشتند، پنج‌شنبه گذشته در مالزی ۳-۱ قطر را شکست دادند و توانستند بالاتر از تیم‌های چین، قطر و ازبکستان قرار بگیرند و پس از ایران و کره جنوبی، جایگاه سوم گروه یک را از آن خود کنند. حالا برای این بازی فدراسیون فوتیال ایران در اطلاعیه‌ای از فیفا خواسته برای بازی ایران مقابل سوریه تست کنترل دوپینگ انجام بدهد.

موضوعات مرتبط