فعالان بازداشت‌شده محیط زیست در ایران چه کسانی هستند؟

فعالان محیط زیست حق نشر عکس Human rights
Image caption از سمت راست امیر حسین خالقی، هومن جوکار، طاهر قدیریان، سپیده کاشانی، سام رجبی، نیلوفر بیانی

اوایل هفته گذشته بود که دادستان تهران خبر بازداشت گروهی از فعالان محیط زیست را به اتهام "جاسوسی" اعلام کرد.

ساعاتی بعد از اعلام این خبر خانواده کاووس سید امامی، فعال محیط زیست که جزو بازداشت‌شدگان بود اعلام کردند که مقام‌های قضایی به آنها گفته‌اند که آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده است.

فعالان محیط زیست که بازداشت شده‌اند چه کسانی هستند؟

حق نشر عکس Social media
Image caption کاووس سید امامی، فعال محیط زیست که به گفته مسولان قضایی در زندان خودکشی کرده است

کاووس سید امامی، فعال محیط زیست واستاد دانشگاه امام صادق بود. او سال‌ها در حوزه محیط زیست فعالیت داشت و عضو هیات مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان بود. حیات وحش پارسیان موسسه غیر دولتی است که در سال ۱۳۸۷ به ثبت رسید. این موسسه در حوزه‌های زیست‌شناختی و حفاظت از محیط زیست و جانوران فعالیت دارد. از جمله فعالیت‌های این موسسه تمرکز بر گونه‌های در معرض خطر مانند پلنگ آسیایی، یوزپلنگ ایرانی، خرس سیاه آسیایی و قوچ لارستان است.

حق نشر عکس PWHF
Image caption از سمت راست: مراد طاهباز، جرج شلر (جانور شناس)، کاووس سیدامامی و گری لویس (نماینده پیشین مقیم هماهنگ کننده سازمان ملل در ایران)

مراد طاهباز، عضو هیأت مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان است. او در سال ۱۳۹۲ با موافقت معصومه ابتکار، رئیس وقت سازمان محیط زیست به عنوان یکی از شرکای پروژه حفاظت از یوز اعلام شد. آقای طاهباز از چهارم بهمن ماه در بازداشت است.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption هومن جوکار و معصومه ابتکار

هومن جوکار، فعال محیط زیست یکی دیگر از بازداشتی‌ها است. او سال‌ها در حوزه محیط زیست و حفاظت از یوزپلنگ فعالیت کرده است. آقای جوکار به عنوان خزانه‌دار و مدیر پروژه یوز آسیایی در حیات وحش میراث پارسیان فعالیت داشت. آقای جوکار از چهارم بهمن در بازداشت است و تاکنون خانواده اطلاعی از وضعیت او و دلیل بازداشتش نداشته است.

حق نشر عکس Social media
Image caption هومن جوکار و سپیده کاشانی دو فعال محیط زیست بازداشت شده

سپیده کاشانی، فعال محیط زیست است که در موسسه حیات وحش پارسیان به عنوان کارشناس فعالیت می‌کرد و در مواردی دوره‌های آموزشی در ایران برگزار می‌کرد. خانم کاشانی همسر هومن جوکار است و از زمان بازداشت خانواده‌اش اطلاعی از شرایط او ندارد.

حق نشر عکس Social media
Image caption نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست بازداشت شده

نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست است که به عنوان کارشناس در موسسه حیات وحش پارسیان فعالیت می‌کرد و بیش از دو هفته است که در بازداشت به سر می‌برد. پیگیری‌های خانواده خانم بیانی برای اطلاع از وضعیت دخترشان بی‌نتیجه مانده است.

حق نشر عکس Social media
Image caption سام رجبی، فعال محیط زیست بازداشت شده

سام رجبی، فعال محیط زیست یکی دیگر از بازداشتی‌ها است. لیلی هوشمند افشار، مادر سام رجبی گفته که او چندین سال است که با میراث پارسیان همکاری نداشته است.

خانم هوشمند افشار درباره آخرین وضعیت فرزندش به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "از زمانی که پسرم بازداشت شده هیچ تماسی با من نداشته است. دو بار به دادستانی مراجعه کردم، اما هر دو بار هیچ پاسخی به من ندادند."

سام رجبی، فرزند دکتر پرویز رجبی ایران‌شناس، تاریخ‌پژوه، نویسنده و مترجم برجسته ایرانی است.

حق نشر عکس Social media
Image caption طاهر قدیریان، فعال محیط زیست بازداشت شده

طاهر قدیریان، از دیگر فعالان بازداشت شده محیط زیست است. او از جمله کارشناسان موسسه میراث پارسیان است. خانواده آقای قدیریان اطلاعی از وضعیت او ندارند و پیگیری‌هایشان تاکنون نتیجه نداده است.

حق نشر عکس Social media
Image caption امیرحسین خالقی، فعال محیط زیست بازداشت شده

امیرحسین خالقی نیز از جمله فعالان محیط زیست است که بازداشت شده است. او سال‌ها است که در حوزه محیط زیست مشغول فعالیت است. وی به عنوان کارشناس در موسسه میراث پارسیان فعالیت داشته است. خانواده آقای خالقی از وضعیت او بی‌اطلاعند.