برجام در ساعات سرنوشت؛ ۴ سناریوی ترامپ، ۵ واکنش احتمالی ایران

دونالد ترامپ تا ساعاتی دیگر تصمیم خود را درباره بخشی از تحریم های ایران که برجام رفع شده اعلام می‌کند.

۴ سناریو احتمالی ترامپ چه می تواند باشد؟

حق نشر عکس AFP

اگر ترامپ امشب از صدور مجوز رفع تحریم های نفتی ایران خودداری کند، ۴ سناریو برای اقدامات احتمالی او قابل پیش بینی است.

۱. ترامپ صرفا از صدور مجوزهای رفع تحریم های مرتبط با قانون دفاع ملی خودداری کند. این قانون مشتریان نفت ایران را هدف گرفته و از آنها می خواهد تا به طور مرتب هر شش ماه یکبار خرید نفت از ایران را کاهش دهند درغیر این صورت در زمان پرداخت پول نفت خریداری شده از ایران، بانکی که این پول را به حساب ایران می ریزد، تحریم می شود. صادر نشدن تعلیقیه این تحریم ها به این معنی است که به محض اراده دولت ایالات متحده آمریکا، این تحریم قابلیت اجرا پیدا می‌کند؟

۲. ترامپ از صدور مجوز رفع تحریم های مرتبط با قانون دفاع ملی خودداری و اعلام کند این تحریم ها از امروز اجرایی می شود. اجرا شدن این تحریم ها ۱۸۰ روز طول می کشد. امکان دارد ترامپ توقف مجدد این تحریم را مشروط به اجرای خواسته هایش در زمینه بازبینی برجام می‌کند.

۳. ترامپ تحریم های مرتبط با قانون دفاع ملی را از امروز اجرایی کند و همزمان اعلام کند که ایالات متحده آمریکا از این به بعد دیگر به سایر تعهدات باقی مانده اش در برجام هم پایبند نیست و به این ترتیب از توافق جامع هسته‌ای با ایران خارج شود.

۴. ترامپ تحریم های مرتبط با قانون دفاع ملی را اجرایی اعلام کند و همزمان به کمیسیون مشترک برجام با هدف برگرداندن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند.

۵ واکنش احتمالی ایران چه خواهد بود؟

حق نشر عکس President.ir

در صورتی که ترامپ یکی از اقدامات گفته شده را انجام دهد، واکنش ایران به این تصمیم غیرمنتظره نخواهد بود.

۱. با توجه به گفته های اخیر حسن روحانی درباره علاقه ایران به باقی ماندن در برجام در صورت تضمین دادن اروپا به برخورداری ایران از منافع توافق هسته ای، محتمل است که ایران اعلام کند تا زمانی که وعده های اروپایی اجرایی می شود بدون کم و کاست در توافق باقی بماند.

۲. احتمال دارد ایران اعلام کند که همراه دیگر شرکا در توافق باقی می ماند اما همزمان به کمیسیون مشترک برجام شکایت و از مکانیزم حل اختلاف پیش بینی شده در توافق استفاده می کند.

۳.این احتمال دارد وجود دارد که ایران واکنشی جدی تر نشان دهد و بخشی هایی از برنامه اتمی اش را که غیر حساس تر است به وضعیت پیش از برجام بازگرداند اما به سایر تعهدات خود از جمله اجازه بازرسی ها به آژانس که تضمین کننده صلح آمیز باقی ماندن این برنامه ها نزد جامعه جهانی است، پابیند بماند.

۴. گزینه محتمل دیگری وجود دارد که در واکنش به آغاز نقض توافق از سوی آمریکا یا اعلام خروج ایالات متحده از آن، ایران هم تصمیم به خروج از برجام بگیرد که این اقدام به معنی فروپاشی توافق جامع هسته ای است.

۵. و در نهایت بر اساس گفته های وزیر خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی محتمل است که ایران ضمن خروج از برجام از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی هم خارج شود. به نظر می رسد احتمال انجام چنین اقدامی در دو روز اخیر نسبت به سایر گزینه‌ها کاهش یافته است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ساز و کار حل اختلاف برجام چیست؟