حمید باقری درمنی ملقب به 'سلطان قیر' کیست؟

باقری درمنی حق نشر عکس Mizan
Image caption حمید باقری درمنی ۴۹ سال سن دارد

کمتر از یک ماه پس از اجرای حکم اعدام سلطان سکه در ایران، قوه قضائیه ایران از تائید حکم مشابه دیگری برای حمید باقری درمنی که در رسانه‌های ایران از او به عنوان "سلطان قیر" یاد می‌شود، خبر داده است.

دیوان عالی ایران حکم اعدام این متهم اقتصادی را تائید کرده است.

محاکمه آقای درمنی پیش از ارسال پرونده به دیوان عالی در ۹ جلسه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شده که آخرین جلسه آن به شهریور ماه برمی‌گردد.

آقای باقری درمنی که یکی از بدهکاران بزرگ بانکی است که قوه قضائیه او را به "افساد فی الارض از طریق کلاهبرداری" متهم کرده و فقط یکی از اتهام‌های او به معامله قیر مربوط می‌شود.

رسیدگی به این پرونده که ۳۳ متهم (از جمله برادر آقای باقری درمنی) دارد، چهار سال طول کشیده؛ قاضی صلواتی که مسئولیت این پرونده با اوست گفته کارشناسان رسمی دادگستری، سردفتران و کارمندان بانک ملی هم در میان متهمان هستند.

بعضی از متهمان این پرونده البته متواری شده‌اند.

حق نشر عکس jayoil.com
Image caption شرکت پالایش "نفت جی" یکی از بزرگترین واحدهای تولید قیر و از زیرمجموعه‌های صندوق بازنشستگی وزارت نفت است. یکی از اتهام‌های حمید باقری درمنی خرید قیر از این شرکت بدون پرداخت پول بوده

به گزارش رسانه‌های ایران، نام حمید باقری درمنی برای اولین بار در خرداد ماه ۱۳۸۶ مطرح شد؛ زمانی که ستاد مبارزه با قاچاق کالا از او به عنوان "بدهکار ۲ هزار میلیارد تومانی بانکی" یاد کرد.

در آن زمان او متهم شده بود که به بهانه احداث کارخانه تولید خودروهای لوکس در گرمسار و اشتغال‌زایی برای ۱۵۰۰ نفر اقدام به ساخت سوله کرده و از این طریق وام‌های کلان بانکی گرفته است.

بگفته ستاد مبارزه با قاچاق کالا این سوله‌ها پس از دریافت وام تبدیل به انبار کالاهای قاچاق شده بود.

در پرونده‌ای که به عنوان "بزرگ‌ترین پرونده قاچاق کشور" نامگذاری شد، او به قاچاق ۹ میلیارد دلار کالا متهم شد و دستگیر شد.

آقای باقری درمنی البته یک روز پس از دستگیری با اخذ "تعهد اخلاقی" آزاد شد.

او در مرداد سال ۱۳۹۳ دوباره بازداشت شد.

یکی از جنجالی‌ترین پرونده این متهم که مرتبط با معامله قیر است به شرکت پالایش "نفت جی" برمی‌گردد که این شرکت یکی از شاکیان این متهم اقتصادیست.


شرکت نفت جی یکی از بزرگترین واحدهای تولید قیر و از زیرمجموعه‌های صندوق بازنشستگی وزارت نفت است.


آقای باقری درمنی متهم است با ایجاد شرکت‌های صوری و بدون آنکه نامی از خود به جا بگذارد، اقدام به خرید قیر ‌کرده و آن را صادر می‌کرده است.

بر همین اساس گفته شده او با ارائه ضمانت‌هایی "جعلی و غیر معتبر" قیر خریداری می‌کرده که پول آن را پرداخت نکرده است.

شرکت پالایش نفت جی گفته از اوایل سال ۱۳۹۰ شرکت‌های شش گانه‌ای با عناوین انیس قائم کوثر، معتمد بازرگان قائم، طلوع اقتصاد مازند، اعتماد گستر سهیل، حافظان انرژی شایان، پرشین نام گستر و دو شرکت شکوه آبیدر و آریا برج اقدام به خرید قیر کرده‌اند.

بگفته قوه قضاییه، یکی از کسانی که ضمانت نامه‌های بانکی را برای آقای باقری درمنی تهیه می‌کرده از روسای سابق یکی از شعب بانک ملی تهران بوده.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه بعد از دستگیری از این رئیس سابق بانک نقل کرده: " یکی از افراد درمنی از خاوری (محمود رضا) دستور صدور ضمانت نامه‌های بانکی را گرفته بود، اما سرپرست یکی از مناطق بانک ملی دستور وی را انجام نداد که پس از ۲۴ ساعت از سمت خود برکنار شد."


محمود رضا خاوری، مدیر عامل سابق بانک ملی ایران و از متهمان اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی است که خارج از ایران بسر می‌برد.


حق نشر عکس Tasnim
Image caption وزیر نفت ایران: وزیر نفت ایران: یک کسی آمده بدون اینکه ضمانت درست و حسابی بدھد یک محموله قیر را گرفته و برده و پولش را ھم نداده و نمیدھد

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران هم حدود ۴ سال پیش در اظهاراتی به بدهی حمید باقری درمنی اشاره کرده بود.

آقای زنگنه گفته بود: " مثلا یک پرونده متعلق به یک شرکت است که به پرونده ۴۰۰ میلیارد تومانی مشهور است و چیزی شبیه به پرونده آقای بابک زنجانی است؛ با همان شیوه خرید نفت و فروش نفت به دیگری. به قدری پرونده آقای بابک زنجانی بزرگ است که سایر پرونده‌ها در مقابل آن کوچک به چشم می‌آید. یک کسی آمده بدون اینکه ضمانت درست و حسابی بدهد یک محموله قیر را گرفته و برده و پولش را هم نداده و نمی‌دهد."

قوه قضاییه ایران می‌گوید آقای باقری درمنی "با ایجاد شبکه چند نفری" که مدیریت آنها با او بوده، بیش از ۳۲۲ میلیون و ۳۴۳ هزار کیلو قیر خریده که پول آنها را بازنگردانده است.


این مقدار قیر بگفته وکیل شرکت پالایش "نفت جی" به قیمت روز معادل ۱۴۵ میلیون دلار بوده است.


سیروس نظری، وکیل شرکت پالایش نفت جی گفته است: " باقری درمنی تعدادی خودروی لوکس و شمش طلا و وجوهی برای خرید ویلا و شرکت در ترکیه به مدیران وقت شرکت موکل تحویل داده است."

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع آقای باقری درمنی اواخر آبان ماه گفته بود: "در راستای جلب رضایت شرکت نفت جی، یک ملک را برای ارزیابی و کارشناسی ارائه کردیم و قرار شده، پالایشگاه پرنده آبی متعلق به موکل نیز، مجددا کارشناسی شود؛ این پالایشگاه را هر طور که کارشناسی کنند از ۸۰ تا ۹۰ میلیارد تومان کمتر نمی شود."

حق نشر عکس Irna
Image caption آقای باقری درمنی با اتهامهایی نظیر "قاچاق کالا، پولشویی، معوقات بازپرداخت وام‌های بانکی و قاچاق شمش طلا" روبروست

اتهامات دیگر

"تخالفات مالی" آقای درمنی که قوه قضاییه بر اساس آن پرونده‌ای قطور تشکیل داده فقط به مورد قیر ختم نمی‌شود.

این پرونده دارای ۱۵۶ جلد با بیش از ۲۵ هزار برگ است.

او با اتهامهایی نظیر "قاچاق کالا، پولشویی، معوقات بازپرداخت وام‌های بانکی و قاچاق شمش طلا" روبروست.

از دیگر اتهاماتی که آقای درمنی با آن روبروست، "مشارکت در کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از بانک ملی ایران" است؛ خبرگزاری قوه قضاییه مبلغ این "کلاهبرداری" را ۴۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرده است.

بانک ملی ایران در شهریور ماه امسال گفته بود متهم از سال ۱۳۸۲ به بعد از تسهیلات این بانک استفاده می‌کرده است.

در نتیجه شکایت این بانک در سال ۱۳۸۵ آقای درمنی به ۱۳ ماه حبس تعزیری و رد مال "قطعی" محکوم شد.

از موارد شکایت بانک ملی از متهم "اخذ ضمانت نامه های مخدوش و جعلی" از این بانک بوده.

حق نشر عکس Bmi
Image caption بانک ملی ایران گفته است حمید باقری درمنی از سال ۱۳۸۲ به بعد از تسهیلات این بانک استفاده می‌کرده

بر اساس اعلام قوه قضاییه از جمله اتهام‌های دیگر آقای باقری درمنی "مشارکت در کلاهبرداری" از بانک گردشگری، و "شروع کلاهبرداری" از شرکت‌های سامان مجد، شرکت صرافی اقتصاد نوین و "پرداخت رشوه به دلار" بوده است.

بنابر اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا این متهم سه پرونده‌های دیگری هم دارد که در مراجع قضایی ثبت شده‌اند اما بررسی آن‌ها سال‌ها مسکوت ماند؛ اتهامهایی نظیر قاچاق ۲۵ قطعه شمش طلا و همچنین قاچاق ۹۱ کیلو طلا که هر دو اتهام به سال ۱۳۸۴ برمی‌گردد.

این متهم یکی از ۵۰۰ بدهکار بزرگ بانکی در ایران است.

پرونده "سلطان قیر" برای رسیدن به دیوان عالی ایران مسیری طولانی را طی کرده و روند رسیدگی به آن پیش از موارد اخیر برخورد با "مفسدین اقتصادی" شروع شده بود.

یکی از موارد اخیر در این زمینه پرونده وحید مظلومین ملقب به سلطان سکه بود که کمتر از یک ماه پیش با اجرای حکم اعدام این پرونده بسته شد.

حمید باقری درمنی هم مانند سلطان سکه، پیش از ارسال پرونده به دیوان عالی به رای دادگاه اعتراض کرده بود.

Image caption تیتر روزنامه سازندگی ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۷