رایزنی اتحادیه اروپا با ایران بر سر یمن و سوریه

ایران و اتحادیه اروپا حق نشر عکس Getty Images

اتحادیه اروپا با انتشار با بیانیه‌ای اعلام کرد این اتحادیه میزبان مذاکراتی سیاسی با ایران بر سر یمن و سوریه است.

مذاکرات سیاسی بین این اتحادیه و ایران در بروکسل برگزار می‌شود و در آن نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و فرانسه، آلمان، ایتالیا و بریتانیا حضور دارند.

هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرپرستی هیأت اروپایی و حسین جابری انصاری، معاون وزیر امور خارجه سرپرستی هیأت ایرانی را در این مذاکرات بر عهده دارند.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، پنجمین دور این گفت‌وگوها بر وضعیت انسانی و سیاسی در یمن متمرکز بوده است.

حمایت ایران از اجرای آتش‌بس در بندر حدیده

اکنون اتحادیه اروپا در بیانیه خود اعلام کرده که در این مذاکرات ایران و اروپا از ادامه پروسه آتش‌بس زیر نظر سازمان ملل حمایت و بر سر اجرای هرچه سریع‌تر توافق استکهلم در بندر حدیده توافق کرده‌اند.

سازمان ملل اواخر بهمن ماه از توافق کلی بر سر آتش‌بس در بندر حدیده یمن خبر داد. توافق بر سر این آتش بس دو ماه پیش در استکهلم صورت پذیرفت اما طرفین درگیر در این مدت آن را رعایت نکردند و نقض آتش بس را به گردن یکدیگر انداختند.

گمان می‌رود رضایت رهبر حوثی‌ها به آتش‌بس در بندر حدیده که از آن به نوعی عقب‌نشینی یاد می‌شود تحت تأثیر ایران رخ داده باشد.

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا، اواخر بهمن ماه به روزنامه الشرق الأوسط، با لحنی تهدیدآمیز گفته بود، ایرانی‌ها باید به تعهدی که درباره خروج حوثی‌ها از حدیده دادند پایبند باشند.

وزارت خارجه ایران پس از دو روز اعلام کرد که ایران هیچ تعهدی درباره یمن نداده است. هر چند این وزارتخانه تأیید کرد که هنگام سفر وزیر خارجه بریتانیا به ایران با او بر سر یمن صحبت شده است.

یمن جنگ‌زده شاهد یکی از بدترین فاجعه های انسانی در دهه های اخیر بوده است.

بر اساس گزارش‌های سازمان ملل، در تقریبا چهار سالی که از شروع این جنگ می گذرد، دست کم ۶۷۰۰ غیرنظامی در درگیری‌های جنگ یمن کشته شده‌اند. میلیون ها نفر در معرض قحطی و گرسنگی قرار گرفته اند.

صندوق نجات کودکان با برآورد "محتاطانه" اطلاعات سازمان ملل، تخمین می‌زند که بین آوریل ۲۰۱۵ و اکتبر ۲۰۱۸، تعداد ۸۴ هزار و ۷۰۰ کودک زیر پنج سال در یمن به واسطه سوءتغذیه شدید مرده‌اند.

ائتلاف ۹ کشور به رهبری عربستان سعودی، چهار سالی است که از هوا و زمین عملیات نظامی انجام می‌دهند.

اواخر بهمن ماه امسال آمریکا کمک‌های خود به عربستان را سعودی در جنگ یمن را پایان داد.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، دو طرف (ایران و اروپا) یکدیگر را درباره سومین دور مذاکرات در بروکسل درباره آینده سوریه و منطقه و همچنین مذاکرات آستانه به روز کردند.

آنها همچنین توافق کردند که گفت‌وگوها بین ایران و اروپا در آینده نیز با همین شکل ادامه پیدا کند.