درباره خسارات سیل اخیر چه می‌دانیم؟

سیل در شیراز حق نشر عکس Mizan
Image caption سیل در شیراز

درحالی که میزان خسارات مالی سیل اخیر در مناطق مختلف ایران هنوز بدرستی مشخص نیست؛ حسن روحانی، رئیس جمهور ایران‌، از اسحاق جهانگیری، معاون اول خود خواسته که برآوردهای نهایی از میران خسارات سیل تا اولین جلسه هیات دولت (روز چهارشنبه) آماده شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران ایران دیروز (یکشنبه چهارم فروردین) گفته بود برآورد میزان خسارت سیل فقط در استان مازندران تا ۱۰ روز آینده ارائه می‌شود.

از زمان وقوع سیل و آب گرفتگی‌های شدید در بیش از ۲۰ استان ایران بعضی از مقام‌های ایرانی بطور پراکنده به ارائه برآوردهایی درباره میزان خسارت پرداخته‌اند که در این مطلب به بعضی از آنها اشاره می‌شود.

این برآوردها اولیه است و فقط درباره خسارات برخی از مناطق سیل‌زده است که تاکنون مقامات ایران به نوعی درباره آن اظهار نظر کرده‌اند.

حق نشر عکس Tasnim
  • جاده‌های استان گلستان

بگفته عبدالهاشم حسن‌نیا، معاون وزیر راه و شهرسازی، برآورد اولیه میزان خسارات وارده به راه‌ها و ابینه فنی در محور‌های استان گلستان بیش از صد میلیارد تومان بوده است.

بر این اساس، از ۲۸ اسفند و با آغاز سفرهای نوروزی رانش زمین به طول بیش از ۱۱ کیلومتر موجب بسته شدن بعضی محورهای مواصلاتی شد که با ریزش سنگ بعضی محورها بطور کامل بسته شدند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است: "بررسی های میدانی، حاکی از آن است، به ۵۰ کیلومتر از محورهای درگیر در سیل و رانش زمین با برآورد اولیه حدود ۱,۰۰۰ میلیارد ریال خسارت وارد شده."

  • دام و طیور

بنابر اعلام سازمان دامپزشکی ایران، سیل اخیر به بخش های دام، طیور و آبزیان در استان گلستان حدود ۶۸ میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

علیرضا رفیعی پور، رئیس این سازمان گفته است: "در این میان ۷۰۰ هزار مرغ گوشتی و ۲۰۰۰ راس دام سبک و ۱۷ راس دام سنگین نیز تلف شده است."

بر اساس اعلام سازمان دامپزشکی در استان مازندران ۷۶ هزار قطعه مرغ مادر، ۸۷ هزار قطعه مرغ گوشتی، ۸ هزار قطعه مرغ بومی، ۲۵ راس دام سنگین، ۵۴۰ راس دام سبک و ۲۰۰۰ کلنی زنبور عسل از بین رفته است.

حق نشر عکس Irna
Image caption در واحدهای فعال شهرک صنعتی آق قلا حدود دو هزار و ۷۰۰ نفر شاغل هستند
  • خسارت به صنایع استان گلستان

طبق برآوردهای اولیه، خسارت سیلاب و آبگرفتگی در شهرک های صنعتی استان گلستان به ویژه در شهرستان آق قلا بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان است.

حجت‌الله خلیل زاده، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گلستان گفته است: از این میزان (۱۶۰ میلیارد تومان)، ۱۳۰ میلیارد تومان به واحدهای صنعتی و ۳۰ میلیارد تومان به تاسیسات زیربنایی از جمله تصفیه‌خانه فاضلاب، سیستم های تأسیسات برق، مخابرات و آب رسانی وارد شده است.

شهرک صنعتی آق قلا ۱۶۸ هکتار وسعت دارد که در آن ۱۵۸ واحد فعال هستند؛ سیلاب و آبگرفتگی اخیر خسارت زیادی به این واحدها تحمیل کرده است.

در واحدهای فعال شهرک صنعتی آق قلا حدود دو هزار و ۷۰۰ نفر شاغل هستند که با این خسارت وضعیت شغلی این افراد روشن نیست.

  • تاسیسات آبرسانی استان گلستان

شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گلستان میزان خسارات وارد شده به تاسیسات آبرسانی به این استان را بیش از ۲۶ میلیارد تومان اعلام کرده است؛ البته این ارزیابی اولیه برای روستا‌های قابل دسترسی بوده است.

عاشورمحمد مرگان‌پور، معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی گلستان گفته است: "تاکنون ۲۹.۲ کیلومتر خط انتقال، سه حلقه چاه، ۱۷ دهنه چشمه، ۷۴.۵ کیلومتر شبکه توزیع، ۱۲ هزار و ۵۰۰ انشعاب و ۴۶ دستگاه تأسیسات برقی آسیب دیده ارزیابی شده است."

  • خسارت به زیر ساخت‌های استان خراسان‌شمالی

بگفته استاندار خراسان شمالی سیل حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به زیرساخت‌ها، منازل مسکونی و حوزه کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption وزیر راه وشهرسازی میزان برآورد اولیه خسارات سیل در استانهای مازندران و گلستان را ۳۵۰ میلیارد تومان اعلام کرده است
  • خسارت به بخش کشاورزی استان مازندران

وزیر جهاد کشاورزی خسارت سیل به بخش کشاورزی استان مازندران را بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.

محمود حجتی گفته: "در بخش زراعی ۱۰۷ میلیارد تومان، باغبانی ۲۶۶ میلیارد تومان، دام و طیور و آبزیان ۶۷ میلیارد تومان، آب و خاک و امور زیربنایی ۱۱۵ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی مازندران وارد شد."

سیل اخیر در مازندران به استخرهای آبزی‌پروری، خزانه‌های برنج آماده نشاکاری خسارت وارد کرد و محصولاتی از قبیل گندم، جو، کلزا و باغات مرکبات دچار آسیب جدی شدند.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفته: "دو هزار و ۳۳۱ راس دام، ۱۲ واحد مرغداری و ۱۰ واحد پرورش ماهی در استان مازندران دچار خسارت شدند."

این وزارتخانه برآورد کرده در استان گلستان بیش از ۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و کلزا خسارت دیده‌اند.

این ارقام در حالی اعلام شده که وزیر راه وشهرسازی میزان برآورد اولیه خسارات سیل در استانهای مازندران و گلستان را ۳۵۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه اختصاص ده میلیارد تومان تنخواه برای هریک از استانداری های مازندران و را ابلاغ کرده است.

موضوعات مرتبط