ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در ششم تیرماه ۹۸ چه می‌شود؟

جمهوری اسلامی ایران در اجرای تعهدات خود، در برجام، ذخایر اورانیوم اش را به زیر ۳۰۰ کیلو رساند حق نشر عکس Tasnim
Image caption جمهوری اسلامی ایران در اجرای تعهدات خود، در برجام، ذخایر اورانیوم اش را به زیر ۳۰۰ کیلو رساند

سازمان انرژی اتمی ایران امروز (۱۷ ژوئن/۲۷ خرداد) اعلام کرده است که روز ششم تیرماه ۱۳۹۸ ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد.

مطابق توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با قدرت‌های جهانی (برجام) این کشور در زمان اجرای برجام می بایست ذخایر اورانیوم غنی شده خود را ۹۸ درصد کاهش می‌داد. بر این اساس ایران تعهد کرده بود که صرفا تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص ۳.۶۷ در داخل کشور نگه دارد و مازاد آن را از ایران خارج کند.

هدف از این کار از دید طرف های توافق با ایران، طولانی کردن مدت زمان دستیابی احتمالی به امکان ساخت سلاح هسته‌ای بود.

جمهوری اسلامی ایران در اجرای تعهدات خود، ذخایر اورانیوم خود را به زیر ۳۰۰ کیلو رساند و اضافی آن را به روسیه فروخت. آژانس بین المللی انرژی اتمی که نهاد ناظر بر حسن اجرای توافق برجام است، در گزارش های اخیر خود اعلام کرده بود که میزان ذخایر اورانیوم ایران حتی کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم است.

اینکه ایران با تولید اورانیوم غنی شده بیشتر، توافق هسته‌ای را نقض کرده یا نه را آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های آینده خود باید مشخص کند.

در اعتراض به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت همه تحریم های اتمی ایالات متحده آمریکا و آنچه ناتوانی اروپا در اجرای تعهداتش در برجام خوانده می شود، جمهوری اسلامی ایران در هجدهم اردیبهشت امسال (سالگرد خروج آمریکا از برجام) اعلام کرد که دیگر به سقف ۳۰۰ کیلوگرم برای ذخایر اورانیوم غنی شده پایبند نخواهد ماند.

پس از این اعلام، سازمان انرژی اتمی از چهار برابر شدن ظرفیت تولید غنی سازی اورانیوم با خلوص ۳.۶۷ خبر داد و حالا این سازمان به طور رسمی اعلام کرده است که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده جمهوری اسلامی ایران در روز ششم تیرماه، از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد.

دولت جمهوری اسلامی ایران از کشورهای باقی مانده در توافق هسته ای خواسته تا ظرف دوماه (هجدم تیرماه) زمینه صدور نفت خام ایران و مبادلات بانکی آن را فراهم کنند که در این صورت ایران مجددا محدودیت های توافق هسته ای را به اجرا خواهد گذاشت وگرنه در مرحله بعد، میزان خلوص غنی سازی اورانیوم را هم افزایش می‌دهد.

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران گفته است که بازگشت به غنی سازی بیست درصدی "کار آسانی" است و "در صورت تصمیم نظام" ظرف "چهار روز" انجام می‌شود.

در این ارتباط بیشتر بخوانید: