روزنامه های تهران، با تغییر وزیران اوضاع بهتر می شود؟

روزنامه های امروز صبح عنوان های اصلی خود را به موافقت و مخالفت با تغیر سه وزیر کابینه اختصاص داده‌اند، با اعلام نام چند تن برای سه وزارت خانه بی وزیر، روزنامه های مخالف دولت خبر داده اند که رد شدگان مجلس جدید می خواهند وزیر شوند.

از میان اخبار خارجی انتخابات آمریکا و شرایط جنگ علیه داعش در جبهه های عراق و سوریه مهم ترین بخش روزنامه ها را به خود اختصاص داده است.

حق نشر عکس hamdelidaily.ir

وزیران آینده کدام‌اند؟

همدلی در گزارش اصلی خود نوشته: علی جنتی هفته گذشته از سمت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استعفا کرد. وی در متن استعفانامه خود نوشت «اتاق‌های فکر پنهان برای ناکارآمد نشان دادن دولت عزم خود را جزم کرده‌اند. برخی جریانات سیاسی سعی در بدبین ساختن شخصیت‌های دینی نسبت به عملکرد وزارت ارشاد دارند»

یک فعال سیاسی و تحلیل‌گر فضای سیاسی ایران می‌گوید که با این استعفا و پذیرش آن از سوی رئیس جمهور، هم مشخص می‌شود که روحانی بنای لجبازی با مخالفان را ندارد و هم اتاق فکر مخالف دولت فشار خود را بر دولت کم خواهند کرد. به عقیده وی گردانندگان این اتاق فکر که از هر چیزی برای بدبین کردن متدینین نسبت به دولت استفاده می‌کنند، با این اقدام رئیس جمهور، دچار فقر سوژه می‌شوند و امکان مخالفت کم تری با دولت پیدا خواهند کرد.

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران در گفت‌وگو با آنا در ارزیابی خود از استعفای علی جنتی وزیر ارشاد و در پاسخ به این سوال که آیا استعفای جنتی می‌تواند فشارهایی که از سوی این اتاق فکر به دولت وارد می‌شود را کاهش دهد؟ گفت: احتمالا با این اقدام، طی ماه‌های آینده فشارها بر دولت کاهش می‌یابد.

عارف لایق زاده در همین روزنامه نوشته:عمولا کابینه هر دولتی آینه‌تمام‌نمایی از تفکرات و اندیشه‌های رئیس آن دولت به شمار می‌رود. حتی اگر دولت‌ها براساس ائتلافی حزبی تشکیل شوند، اما وزرا برای پیشبرد امور باید خط‌ومشی کسی را که آنها را انتخاب و به مجلس معرفی می‌کند، اجرا کنند. شاید وزرا با رئیس دولت در برخی زمینه‌ها اختلاف نظر داشته باشند، اما تا زمانی که می‌توانند روی وجوه مشترک خود تمرکز کنند، دولت به کار خود ادامه می‌دهد، ولی هنگامی که وجوه اختلاف افزایش یابد، در نتیجه یا برخی از اعضای دولت جابه‌جا می‌شوند.

نویسنده مقاله به یادآورده: روحانی شاید تنها رئیس‌جمهوری بود که مجبور شد برای معرفی دو وزیر جمعا ۹بار به مجلس برود و به دلیل آنکه مجلس نهم با افرادی که او معرفی می‌کرد، موافق نبودند،‌ برای یک وزارتخانه ۵ نفر را معرفی کرده بود. در حقیقت از همان ابتدا سنگ‌اندازی‌ مخالفان روحانی شروع شده بود، این موضوع باعث شد کابینه روحانی از آغاز تشکیل کمی شکننده به نظر آید،‌ به صورتی که حتی برخی گروه‌ها و افراد طرفدار دولت تدبیر و امید معتقد بودند که روحانی لازم است برای رسیدن به اهدافش دولت را ترمیم کند

ترمیم کابینه از نگاهی دیگر

اعتماد در سرمقاله خود نوشته:کسانی که هشت سال پرتنش احمدی‌نژاد را به خاطر دارند، از اینکه ٤٠ ماه از عمر دولت روحانی گذشته ولی تاکنون هیچ وزیری اخراج یا مستعفی نشده باشد، تا حدی برای آنان غیرمنتظره جلوه می‌کند. بدبین‌ترین افراد نیز گمان داشتند پس از تغییر ترکیب مجلس به نفع دولت، روحانی به سرعت دست به کار شود و حدود ٤ تا ٥ نفر از وزرای خود را تغییر دهد. ولی وی نشان داد که به آرامش و ثبات سیاسی بیش از تغییر علاقه‌مند است.

به نوشته این روزنامه: برخی وزرای مستعفی، هیچگاه گزینه اول روحانی برای معرفی به عنوان نامزد وزیر وزارتخانه نبودند. حتی یکی از آنها چهارمین گزینه بود. با وجود این، نزد روحانی ملاحظات سیاسی عدم تغییر بر ترمیم می‌چربید. ولی انگار که مخالفان دولت پای خود را در یک کفش کرده بودند تا حداکثر فشار را به وزیر فرهنگ و ارشاد وارد کنند و او نیز بیش از این درنگ را جایز ندانست و عطای وزارتخانه را به لقایش بخشید و همین عامل فرصتی شد تا وزرای دیگری هم که در لیست انتظار بودند در کمال آرامش استعفا دهند و ترمیم به نسبت کوچکی در کابینه صورت گیرد.

و خلاصه مقاله اعتماد این که: هرچند مشکلات دولت و نظام اداری کشور بیش از آن است که با این تغییرات حل شود ولی داشتن این امید که همین اندازه تغییرات به بهبود فضای عمومی و عملکرد دولت کمک کند، مغتنم است. ارتباط با رسانه‌ها و گروه‌های گوناگون و پاسخگویی لحظه‌ای؛ به دولت کمک می‌کند که نسبت به ابهامات افکار عمومی پاسخگویی شفاف و سریعی را داشته باشد.

حسن رشوند در مقاله ای در جوان نوشته گاه دیده می‌شود این تغییرات در برخی کابینه‌ها در طول چهار سال، بیش از چند بار صورت می‌پذیرد و جالب آنکه چنین تغییراتی نزد افکار عمومی نه تنها منفی به نظر نمی‌آید، بلکه آن را ناشی از پویایی دولت برای پیشبرد برنامه‌ها و وعده‌هایی که در دوران تبلیغات انتخاباتی رئیس‌جمهور متعهد شده بود، می‌دانند، اما اینکه چرا چنین تصمیماتی را مردم با نگاه نه چندان مثبت و چه بسا منفی می‌نگرند، حکایتی است که باید عامل آن را در پیش‌زمینه‌های ذهنی مردم از رفتار دولت‌ها دانست.

نویسنده روزنامه سپاه پاسداران تاکید کرده: مگر می‌توان دولتی که آمده است با شعار اعتدال و میانه‌روی، عدالت اجتماعی، رفاه و سعادت را در میان شهروندان گسترش دهد و نهادینه کند، ثابت و بدون تغییر فرض کرد؟ مگر نیازمندی شهروندان در طول یک دوره چهار ساله ثابت است که دولتمردان نیز توانمندی‌های خود را در همه عرصه‌ها ثابت بپندارند؟ پس هرگونه تغییر و به تعبیر امروزی ترمیم کابینه در دولت‌ها نه تنها امری مذموم نبوده، بلکه چه بسا ضرورتی است که به تناسب موقعیت و شرایط اتفاقاً باید بر آن تأکید و اصرار کرد.

جوان در نهایت به این جا رسیده که: در نظام‌های سیاسی رایج دنیا، تنها دولت‌هایی که بتوانند سطوح معینی از اشتغال، درآمد، بهره‌مندی از آموزشی بهتر، کمک‌های درمانی و بهداشتی مناسب‌تر، تأمین اجتماعی، مسکن و در یک کلام اقتصاد پایدار و زندگی مادی و معنوی خوب را فراهم کنند و در صورتی که در این مسیر نتوانند گام اساسی و رضایت‌بخشی بردارند یا نسبت به اصلاح رفتار خویش و کارآمد کردن خود برای تحقق این خواسته‌های برحق جامعه اقدام نکنند، ناچار به واگذاری قدرت و حاکمیت خواهند شد.

آینده سیاسی روحانی

فاضل موسوی در مقاله ای در آرمان نوشته: کابینه روحانی صرف‌نظر از فشارهای موجود از سوی مخالفان و نگاه دلسوزانه هواداران خود در جامعه و جریان اصلاحات نیاز به یک به روز رسانی داشت. غیر مفید بودن تغییر درکابینه بستگی به انتخاب مدیران و برنامه‌های آنها در این شش ماه باقی مانده از عمر دولت یازدهم دارد. اما این که افراد جدید به کابینه روحانی راه پیدا می‌کنند، اقدام مثبتی است.

در توضیح بهتر مقاله آمده: گرچه نسبت به عملکرد وزارت ارشاد انتقاد چندان زیادی از سوی هواداران دولت وجود ندارد اما وزرات آموزش و پرورش نیاز به یک بدنه بسیار قدرتمند در این مجموعه دارد. اگر وزیر جدید بتواند مطالبات عمومی در حوزه آموزش را رفع نماید قطعا یک امتیاز به‌جمع امتیازات دولت افزوده خواهد شد. بنابراین عملکرد آتی هر یک از وزرای جدید در کنار سایر وزرا می‌تواند به بهبود عملکرد دولت کمک شایانی کند و علاوه بر آن تغییر و ترمیم کابینه به در کم و کیف آرای روحانی موثر است. در حوزه ورزش و جوانان، این اعتقاد وجود دارد که وزیر ورزش و جوانان نسبت به مساله ازدواج و اشتغال بی‌توجه است، باید در حوزه ورزش سهم همگان به ویژه بانوان افزایش یابد و به نحوی نگاه مساوی نسبت به همه فعالیت‌های ورزشی باید وجود داشته باشد.

مقاله آرمان پیش بینی کرده در وزرات ارشاد فردی بر روی کارآید که دچار روزمرگی نشده و بتواند منطبق با سیاست‌های دولت و در جهت اقداماتی که علی جنتی به دلایل متفاوت از جمله فشارها موفق به انجام آن نشد، همه توان خود را صرف تحقق و انجام امور بر زمین مانده نماید. اگرچه انتقادات و فشارها نسبت به این وزراتخانه همواره وجود داشته است اما وزیر جدید نباید در مقابل این فشارها تسلیم شود.

حق نشر عکس armandaily.ir
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

ایران، شانس ترامپ برای پیروزی؟

امین نایینی در گزارش اصلی آرمان نوشته: انتخابات آمریکا به روزهای پر التهاب نزدیک می‌شود. دانشگاه نوادا لاس وگاس میزبان آخرین مناظره بین هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ بود؛ آخرین تلاش‌های نامزد‌ها برای جلب افکار عمومی به طرف خودشان؛ امری که به نظر می¬‌رسد حتی در آخرین ایستگاه هم با پیروزی کلینتون همراه شده است. تحولات خاورمیانه در این انتخابات به عقیده برخی کارشناسان به دلیل نوعی سیاست بازگشت به درون اهمیت سابق را ندارد، اما ترامپ تلاش می‌کند از اتفاقات منطقه برای خودش یک برگ برنده بسازد.

به نوشته این گزارش: نامزد جمهوریخواهان با اتهام‌هایی چون ضد زن، ضد مسلمانان و ضد مهاجران و البته فرار مالیاتی در داخل آمریکا روبه‌¬روست. ترامپ در آخرین مناظره حتی از اینکه در صورت شکست احتمالی نتیجه انتخابات را می‌پذیرد هم سرباز زد تا با زیر سوال بردن بیش از ۲۰۰ سال دموکراسی پایدار در آمریکا وضع را برای خودش بدتر کند. حالا خاورمیانه نقطه‌ای است که ترامپ سخنانش را به آن گره زده تا تلاش کند نظر مردم آمریکا را به خود جلب کند.

آرمان به نقل از روزنامه انگلیسی ایندیپندنت نوشته: «ایران به عنوان یک کشور به‌شدت ضد آمریکا به‌ویژه در بحبوحه برنامه هسته‌ای در آمریکا درک شده است.» همین امر باعث شده ترامپ در همه مناظره‌ها پای ایران را باز کند. او در مناظره‌های قبلی همواره بر فاجعه بار بودن توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرده است. ترامپ می‌گوید دولت دموکرات‌ها به اندازه پول این ساختمان محل مناظره به ایرانی‌ها باج داده‌اند. او پرداخت یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار پول نقد به ایران را دستاویزی قرار داد تا مردم آمریکا را قانع کند دولت اوباما برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران از اقتصاد آمریکا هزینه کرده است.

علی قنبری در مقاله ای در شرق نوشته: رشد اقتصادی بالای چین و هند و در مقابل رشد اقتصادی پایین آمریکا، از موضوعاتی است که نتیجه انتخابات را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. براساس تئوری‌های اقتصاد توسعه، هرچه کشوری پیشرفته‌تر باشد، در مسیر نزولی رشد اقتصادی قرار می‌گیرد؛ اما پایین‌ترشدن رشد اقتصادی آمریکا از میزان پیش‌بینی‌شده برای سال ٢٠١٦ و برآورد رشد ١,٦درصدی برای این سال، حاکی از کوچک‌شدن اندازه اقتصاد آمریکاست.

تقابل آشکار دونالد ترامپ با سیاست‌های آمریکا در مقابل ایران و اعتراض او به بزرگ‌شدن اقتصاد ایران و تقویت نقش ایران در خاورمیانه، نکته درخور توجهی است. این موضوع نشان می‌دهد که نه تنها سیاست‌های اسلام‌هراسی علیه ایران موفق نبوده؛ بلکه در تلاش دولت یازدهم برای تقویت تعاملات بین‌المللی، دستاورد بزرگی پدید آمده که حزب جمهوری‌خواهان را به‌شدت برآشفته کرده است. ارزیابی رشد اقتصادی پنج الی شش‌درصدی برای سال جاری در اقتصاد ایران که اخیر از سوی صندوق توسعه بین‌المللی پول مطرح شده بود، از دیگر شواهد موفقیت سیاست‌های اقتصادی ایران و به بارنشستن تعاملات سیاسی ایران در سال‌های پساتحریم بوده است.

به نوشته مقاله شرق: از موضوعات درخور توجه در زمینه آثار اقتصادی انتخابات آمریکا بر اقتصاد جهانی، موضوع درهم‌تنیدگی اقتصاد و سیاست است. شعارهای تبلیغاتی دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه نشان می‌دهد مسیر دموکراسی در نتیجه این انتخابات، عوض خواهد شد.

روی پوست شهر

علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات با اشاره به جدیدترین گزارش وزیر کشور به مجلس درباره آسیب های اجتماعی نوشته گسترش سطح و عمق آسیب‌های اجتماعی، حتی اگر در میان بخشی از جامعه باشد، نهایتاً منجر به نارضایتی اجتماعی می‌شود و هر نوع نارضایتی، طبق تجربه‌های تاریخی و تئوری‌های اثبات شده علمی، نهایتاً به نارضایتی از مدیریت اجرایی کشور و نارضایتی سیاسی می‌انجامد.

نویسنده با اشاره به وجود یازده میلیون حاشیه‌نشین از میان جمعیت هشتاد میلیونی کشور، به تنهایی یک تهدید است. حاشیه‌نشینان کسانی هستند که از حوزه شهر خارجند، بسیاری از خدمات رفاهی و انتظامی شهرها را نمی‌گیرند و از سطح توسعه‌یافتگی شهری عقب‌ترند. از آنجا که بزه با فقر رابطه مستقیم دارد، شرایط برای شیوع انواع بزهکاری در حاشیه‌نشینان فراهم است و از آنجا که آنها معمولاً احساس استضعاف (به ضعف و فقر کشیده شدن) دارند، سلاطین مواد مخدر با تکیه بر همین ویژگی، قاچاقچیان خُرد و توزیع‌کنندگان مواد مخدر را از میان آنان برمی‌گزینند. حاشیه‌نشینان چیز زیادی برای از دست دادن ندارند، بنابراین ریسک‌پذیرند.

در نهایت مقاله اطلاعات به این جا رسیده که: میزان زاد و ولد و رشد جمعیت در حاشیه‌نشینان به طرز قابل توجهی بیشتر از بقیه جامعه است و در شرایط فعلی که سیاست تشدید رشد جمعیت توسط دستگاههای اجرایی به صورت غیرهوشمند دنبال می‌شود، میزان جمعیت حاشیه‌نشینان می‌تواند به گونه فزاینده‌ای افزایش یابد. بنابراین حاشیه‌نشینی، به خودی خود در حال رشد و انبساط جمعیتی و جغرافیایی است.

حق نشر عکس روزنامه اعتماد

خشونت از خیابان تا سکوها

فاطمه رحیمی در مقاله ای در جهان صنعت نوشته: هر روز از گوشه و کنار جهان، اخبار ناراحت‌کننده و عجیبی به گوش می‌رسد. دلت می‌خواهد رادیو، تلویزیون و شبکه‌های مجازی حتی شده برای چند ساعت از دسترس خارج شوند تا حداقل صدایی از خشونت به گوش‌ات نرسد. فساد، فحشا، خشونت، کودک‌آزاری. به کجا می‌خواهیم برسیم یا به کجا می‌خواستیم برسیم؟

خشونت از نوع کلامی، رفتاری و فیزیکی هم در جامعه رو به افزایش است و مرزهای فوتبال را درنوردیده و به آسیب اجتماعی مهلکی بدل شده.

نویسنده با اشاره به تصاویری که از بازی استقلال خوزستان و پرسپولیس منتشر شده نوشته: به ذهن بیننده صحنه‌ای از جنگ را متبادر می‌کند؛ این تصاویر به قدری دلخراش و هولناک هستند که از هرچه فوتبال و تماشای آن است، بیزار می‌شوی. در دیدار فصل گذشته این دو تیم هم اتفاقاتی به همین شدت رخ داد اما به جای اینکه راهکاری برای جلوگیری از وقوع آن ارائه دهیم، دوباره در همان ورزشگاه، همان اتفاقات تکرار می‌شود با این تفاوت که در میان زخمی‌ها چند کودک هم وجود دارند.

ظاهرا فوتبال تا کشته ندهد مسوولی در کشور از خواب بیدار نمی‌شود تا فکری به حال این آشفته‌بازار روی سکوها کنند. حتما باید یکی کشته شود تا شاید مسوولان به فکر سروسامان دادن به وضعیت ورزشگاه‌ها باشند؛ مسوولانی که ظاهرا دغدغه‌شان مسایل دیگری است و خیلی به این اتفاقات به چشم معضل اجتماعی نگاه نمی‌کنند. هماهنگی تماشاگران در بازی ایران- کره‌جنوبی نشان داد که اگر بخواهیم، می‌توانیم سکوها را در اختیار کامل داشته باشیم و هیچ اتفاق بدی رخ ندهد.

بدرقه با افتخار و غرور

نازنین متین‌نیا در مقاله ای در اعتماد نوشته:استادان معتقدند که جامعه مطبوعاتی ایران کوچک است و به همان اندازه یک روزنامه‌نگار از نظر تکنیک حرفه‌ای باید کامل باشد. از نظر اخلاق و منش هم باید درست و صحیح رفتار کند تا نامش در این زنجیره کوچک انسانی، نامی ناخوشایند و بی‌اخلاق نباشد.

به نوشته این روزگار: در این جامعه کوچک، هیچ باقی نمی‌ماند جز نام نیک و کار حرفه‌ای. تنها اتفاقی که تو را به عنوان روزنامه‌نگار به یاد می‌آورند و باعث می‌شود تا سال‌های سال، همه آن تلاش‌ها و همه آن حضور در رسانه معنا پیدا کند. نام نیکی که تو را خاص می‌کند و امضای شخصی می‌شود که حتی مرگ هم نمی‌تواند باعث فراموشی آن شود.

در پایان مقاله آمده: شامگاه روز چهارشنبه یک روزنامه‌نگار به نام محمدرضا رستمی در بیمارستان شهدای تجریش درگذشت. روزنامه‌نگار حوزه فرهنگ و هنر که در دوران بیکاری به سر می‌برد و شبیه همه ما روزنامه‌نگارها نه امنیت شغلی داشت و نه آینده شغلی مطمئن. اما از شامگاه چهارشنبه، خاطره‌ها و روایت‌های جامعه کوچک ما، به نیکی و خوبی از او یاد می‌کند و با چنین پایانی، هرچقدر دلخراش و دردناک، رستمی شاگرد برحق نسل‌های قدیمی روزنامه‌نگاری بود و می‌شود با افتخار و غرور او را بدرقه کرد.

شغل جدید رئیس‌جمهورهای قبلی

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: توی خبرها مدام می‌خوانیم آقای احمدی‌نژاد در مراسم ختم مادر فلان مقام سیاسی شرکت می‌کند، کتی هم که می‌پوشد، با کت‌قشنگه‌ای که در دوران ریاستش می‌پوشید فرق دارد. مشخص است که احمدی‌نژاد برای هر کاری یک کت مخصوص دارد.

طنزنویس شرح داده: یک کت مخصوص برای عمل ریاست‌جمهوری داشت احمدی نژاد. یک کت، مخصوص بغل‌کردن مادر رؤسای‌جمهور کشورهای دیگر به‌عنوان همدردی. یک کت مخصوص بیل‌زدن تپه‌های کشور. یک کت مخصوص کلنگ‌زدن. یک کت برای مجالس ختم. این اواخر منتها همیشه کت مجلس ختم تن آقای احمدی‌نژاد بوده که این نشان می‌دهد مردم و مسئولان فقط در این زمینه از ایشان دعوت می‌کنند که این نشان می‌دهد این همان حسی است که مردم با آمدن وی به دست آوردند؛ یعنی حس عزا و ختم.

طنزنویس افزوده: رئیس‌جمهور اصلاحات هم چندتا عبا داشت که در مراسم‌های گوناگون می‌پوشید؛ لباس مخصوص سخنرانی در دانشگاه که شکلاتی بود. لباس مخصوص شرکت در دیدارهای رسمی که مشکی بود. لباس مشکی برای حضور در مجلس. لباس مخصوص برای سفرهای خارجی که سدری بود. لباس مخصوص خواندن خطبه عقد که رنگش گلبهی بود. طبق اخبار رسیده، ایشان چندسالی است که ملبس به گلبهی شده که این هم نشان می‌دهد مردم از وی برای شرکت در مراسمی دعوت می‌کنند که دقیقا شبیه دوم خرداد است؛ یعنی ورود از وضعیت مجردی و تک‌محوری به مرحله گفت‌وگومحوری و گفت‌وگوی تمدن‌ها و تساهل و تسامح و به‌صورت‌کلی حالت ازدواج.

حق نشر عکس شهرونگ
Image caption سالگرد زادروز گل آقا، کارتون احمد عربانی