روزنامه‌های تهران، جنگ املاک نجومی با فیش های نجومی

روزنامه‌های امروز تهران مهم‌ترین عنوان صفحه اول خود را به اجلاس تهران و حضور وزیران خارجه ایران و سوریه در مسکو اختصاص داده و به گمانه زنی درباره محتوای آن پرداخته‌اند. افشای تخلف هایی در شهرداری تهران با واگذاری املاک این سازمان به عده ای از مدیران شهرداری و افرادی دیگر در حالی که امروز هم با بی اعتنایی نشریات اصولگرای مدافع سردار قالیاف روبرو شده به تعبیر روزنامه های میانه رو افشا و اثبات امری است که یک روزنامه نگار به خاطر افشای آن در زندان به سر می برد و باید آزاد شود.

حق نشر عکس Siasat Rooz
Image caption تیتر و عکس صفحه اول سیاست روز

برای تقویت همبستگی‌ها

داود هرمیداس باوند در مقاله ای در اعتماد درباره نشست دیروز وزرای خارجه ایران، روسیه و سوریه در مسکو نوشته به دلیل وضعیت پیچیده‌ای است که هم‌اینک در سوریه در حال رخ دادن است و به احتمال بسیار زیاد، در آینده این پیچیدگی بیشتر از اکنون نیز می‌شود و همین موجب می‌شود تا ایران، روسیه و سوریه بخواهند انسجام‌شان در این وضعیت را بیش از پیش بکنند و هماهنگ‌تر از قبل در صحنه میدانی و سیاسی عمل کنند.

این استاد دانشگاه توضیح داده: دو مساله موجب این پیچیدگی در سوریه شده و تداوم وضعیت موجود بر آن پیچیدگی خواهد افزود. اولین مساله، وضعیت کنونی منطقه حلب شرقی است. وضعیت حلب امروز مساله اصلی سوریه است. پس از شکست توافق صورت گرفته میان امریکا و روسیه برای برقراری آتش‌بس، به نظر می‌آید که دمشق با وجود حمایت مسکو تمامی عزم خویش را برای بازپس‌گیری حلب شرقی جزم کرده است. روس‌ها و سوری‌ها در این راستا، به میزان حملات‌شان افزوده‌اند و همین موجب شده تا میزان تلفات انسانی نیز افزایش یابد.

اعتماد افزوده: در این شرایط، امریکا و اتحادیه اروپایی انتقادات تندی را نسبت به روسیه و سوریه وارد کرده‌اند و همین مساله موجب دوری جدید از ت نش‌های لفظی و بیان برخی تهدیدها از سوی طرفین به ویژه از سوی طرف غربی شده است اما به نظر نمی‌آید این تنش‌های لفظی و آن تهدیدها موجب یک تغییر عمده از سوی طرف سوری - روسی در حلب شرقی شود. ایران، روسیه و سوریه می‌دانند که با موفقیت در این عملیات و بازپس‌گیری حلب شرقی، وزن آنها در میز مذاکرات بیش از هر زمان دیگر بیشتر می‌شود.

آزمایش نیت مسکو

صلاح‌الدین هرسنی در توضیح نشست وزیران خارجه در مسکو آن را اجلاس محور مقاومت ضدتروریستی جنگ سوریه خوانده و نوشته: مهم‌ترین هدف برگزاری اجلاس یک روزه مسکو را باید تقویت ادامه همگرایی‌های این سه کشور برای مبارزه با تروریسم و نیز تلاش برای یافتن راهی جهت پایان بخشیدن به بحران سوریه دانست. از سوی دیگر بخشی از اهداف نشست مسکو ناشی از ناکامی سناریو‌های کشورهای غربی- عربی ضدسوری است.

به نوشته این مقاله: کشور‌های محور مقاومت بحران سوریه اعتقاد دارند که طرح براندازی دولت بشار اسد که براساس سناریوی چند کشور غربی- عربی رقم خورده از بنیاد سست و ناکارآمد بوده است بنابراین همگرایی سه کشور روسیه، سوریه و ایران کمک می‌کند که راهبرد‌های ضدسوری کشور‌های غربی- عربی در آینده به وهن و شکست بیشتر گراید. هم اینک هرسه کشور روسیه، ایران و سوریه با توجه به برداشت‌های خود از واقعیت‌های میدانی بحران سوریه باور دارند که نشانگان شکست سناریوی محور غربی- عربی پیداست بنابراین سوریه خواهد توانست در سایه حمایت‌های محور مقاومت به میزانی از سامان و ثبات سیاسی دست یابد.

مقاله جهان صنعت در پاسخ این سووال که آیا آنچه روسیه در قالب راهبرد مذاکرات درپی آن است می‌تواند قرین توفیق باشد، نوشته: اگر روسیه آنچنان که در اجلاس اخیر مسکو تاکید کرده است، بتواند از عهده آن اهداف تعیین شده بر آید، دیگر نمی‌توان گفت نیتش ازحضور در بحران سوریه جاه‌طلبانه و فرصت‌طلبانه بوده است اما واقعیت این است که الگو‌ها و کنش‌های رفتاری روسیه هرگز در راستای اهداف و بر نامه‌ها و منویات گفته شده نیست و چشم‌انداز مورد ادعای این کشور را در واقعیت میدانی و عرصه عمل به نمایش نمی‌گذارد.

علی خرم در مقاله ای در نوآوران نوشته: تا زمانی که انتخابات آمریکا برگزار نشود و رئیس‌جمهور جدید این کشور در ۱۵ ژانویه بر سرکار نیاید و سیاست‌هایش در قبال سوریه اعلام نشود، آمریکا موضعی منفعلانه خواهد داشت؛ بنابراین روسیه و دیگر کشورها هر چه قدر در این مدت بر آمریکا فشار بیاورند کسی نمی‌تواند در حال حاضر در آمریکا تصمیم‌گیرنده باشد و سیاست جدیدی را اتخاذ کند.

به نظر این استاد دانشگاه: این از مهم‌ترین دلایلی است که نشان می‌دهد حتی اگر نشست دیگری تا انتخابات آمریکا در این خصوص برگزار شود نمی‌تواند تأثیر آن‌چنانی در سرنوشت سوریه داشته باشد. جز این‌که فعلاً مانع بیشتر شدن تنش آمریکا و روسیه شود. بنابراین در حال حاضر وضعیت سوریه تا انتخابات آمریکا به همین شکل باقی خواهد ماند؛ یعنی کسی نمی‌تواند راه‌حل سیاسی دهد که به‌طورجدی به عمل درآید.

پیرمحمد ملازهی هم در نوآوران نوشته: این که بهترین و تنهاترین گزینه برای خروج از بحران سوریه راه حل سیاسی است اساساً قول درستی است. چرا که اگر راه حل نظامی را هم در پیش بگیرند، شاید بتواند در یک مقطع زمانی خاص تأثیرگذار باشد اما به هیچ وجه نمی تواند پایدار و دائمی باشد.

نویسنده با نقل سخنی از وزیر خارجه ایران در ضرورت برقراری آتش بس نوشته: برای اینکه بتوان به این مطلوب دست پیدا کنیم باید به این مسأله توجه داشت که با توجه به پیچیدگی هایی که در بحران سوریه وجود دارد چگونه می توان به این راه حل سیاسی که مورد تاکید همه است دست یافت؟

داعش در راه اردن؟

نصرت‌الله تاجیک در مقاله ای در شرق ضمن اشاره به شرایط منطقه نوشته: تفکر داعشی ازبین‌رفتنی نیست حتی اگر این اندیشه به‌زعم بعضی قهقرایی باشد، اما همین ویژگی پیوند آن با برآورده‌سازی آرزوی جوانان و نخبگان دنیای اهل سنت باعث می‌شود از صحنه روزگار حذف نشود، اما در پاسخ به خواست عمومی روشنفکران سنی، یکی از اشتباهات محاسباتی مهم و راهبردی داعش، پهن‌کردن بساط در جغرافیای شیعه بود.

سفیر پیشین ایران در اردن با اشاره به شکست کردن داعش در هفته های اخیر تاکید کرده: ارتش‌های سوریه و عراق بعد از مدت‌ها گسستگی و اختلاف در چگونگی اجرای عملیات‌ نظامی، با پشتیبانی هوایی و استفاده از توانمندی‌های زمینی و هوایی ایران و روسیه به یک وحدت نسبی رسیده‌ و ضربات سختی را بر پیکر داعش وارد کردند. داعش باید دریافته باشد که بازیگری در جغرافیای شیعه کار بسیار پرهزینه‌ای است و توانایی بالا و استمرار حمایت خارجی را لازم دارد. وقتی، هم فشارهای عراق و سوریه زیاد شد و هم حامیان داعش منفعل، امیران داعش در مناطق مختلف این دو کشور به این نتیجه رسیدند که برای خروج از رکود و رشد مضاعف و همچنین بالابردن روحیه نیروهای خود، به فضایی جدید نیاز دارند.

نویسنده مقاله شرق به این نتیجه رسیده که: چه جایی بهتر از اردن؛ کشوری که از سالیان پیش از اولین کشورهایی بود که به‌اشتباه از هلال شیعی ابراز ترس کرده بود، اما هم‌اکنون در صورت تحقق حرکت داعش به این کشور و بازگشت نیروهای جهادی و جنگجو به اردن، چه سازمان‌یافته و چه انفرادی باید نیم‌نگاهی به این هلال داشته باشد تا شاید بتواند بر مشکلات داخلی فائق‌ آید.

حق نشر عکس Noavaran
Image caption روز کوروش - کارتون محمد طحانی، نوآوران

قاری قرآن یا اسلام

عبدالله گنجی سرمقاله روزنامه جوان را به افشای پرونده سعید طوسی قاری قرآن اختصاص داده و آن را تدارک دشمنان جمهوری اسلامی برای بدنام کردن اسلام و حکومت خوانده و نوشته: ماجرای سعید طوسی که هنوز حدود و ثغور آن معلوم نیست به گونه‌ای پیش می‌رود که گویی نظام جمهوری اسلامی ابتدا وی را قاری قرآن و سپس مأمور فساد در جامعه کرده است. هیچ‌کس با طوسی کاری ندارد و نمی‌گوید هر قاری قرآن الزاماً مهذب نیست، همانگونه که هر آخوندی الزاماً مروج دین نیست.

به نوشته مدیر روزنامه سپاه پاسداران: طوسی دارای صدای خوش و خدادادی برای خواندن قرآن است که نظام چک سفیدامضا برای عصمت او نداده است و اگر انحراف او ثابت شود باید مجازات شود. درباره او از تبرئه تا اعدام را باید پذیرا باشیم. آنان که فصل الخطابی قوه قضائیه را نمی‌پذیرند، همان کسانی هستند که «طوسی بهانه است، اصل نظام نشانه است» را دنبال می‌کنند.

روزنامه جوان در نهایت تاکید کرده: اگر مریض نباشیم با فرض اثبات جرم، یک قاری را فاقد تهذیب می‌دانیم و باید ساحت قرآن و عرصه عمومی قرآن‌خوانی را از وجود او دور کنیم. اما اینکه هر کس احساس تعلقی به نظام می‌کند و دچار مشکل می‌شود باید همه نظام به قربانگاه برود، بخشی از همان جنگ نرم است. اگر طوسی و امثالهم تبرئه شوند خواهند گفت «دست خودشان است سرش را به هم آوردند». اگر اعدام شود خواهند گفت «نقض حقوق بشر است و اتحادیه اروپا علیه ما بیانیه می‌دهد و تحریم می‌کند.»

ماجرای املاک شهرداری

در حالی که روزنامه های اصلی اصولگرا و حامی شهردار تهران از گزارش دادستان کل کشور درباره پرونده املاک شهرداری که به کسانی با بهای کمتر و تقسیط داده شده خودداری کرده اند، روزنامه های میانه رو با نقل گفته های حجت الاسلام منتظری نشان داده اند که پرونده ای که شهرداری و جناح اصولگرا سعی داشتند آن را کوششی برای بدنام کردن مدیر موفق شهرداری تهران نشان دهند واقعیت هایی داشته و از جمله ۱۵۰ بخشش در آن به کارکنان شهرداری صورت گرفته و ۲۹ خانه بیرون از کارکنان شهرداری بوده که باید برگشت داده شود.

از میان روزنامه های مدافع باقر قالیباف شهردار تهران: همشهری روزنامه شهردار از قول دادستان نوشته در واگذاری املاک به تعاونی ها هیچ تخلفی صورت نگرفته، جوان در تیتر بزرگ خود از قول دادستان کل نوشته تخلف سازمان یافته ای در املاک شهرداری رخ نداده و در زیر آن در ادامه مخالفت هایش با دولت روحانی نوشته «افکارعمومی جشم انتظار همکاری دولت با غارتگران بیت المال در پرونده حقوق های نجومی است. سیاست روز روزنامه اصولگرا همین تیتر را برای گزارش دادستان انتخاب کرده و بالای آن نوشته درسی برای جنجال سازی هایی که اعتماد مردم را نشانه می گیرند.

اما شرق با تیتر باید تخفیف ها برگردد و اعتماد با عنوان بزرگ املاک نجومی در دادسرای تهران از قول دادستان کل نوشته اند که پرونده موسوم به املاک نجومی به دادسرا فرستاده شده است.

اعتماد در سرمقاله خود ضمن استقبال از گزارش شفاهی دادستان کل در اشاره به نحوه انعکاس این خبر در صدا و سیما نوشته

از ابتدا هم کسی متعرض واگذاری‌ها به تعاونی‌های مسکن نبود. حتی منظور کردن برخی تخفیف‌ها برای تعاونی‌های مسکن نیز مورد اعتراض نبود، چرا که این کار اصولا پنهانی انجام نمی‌شود و تعاونی‌ها و نهادهای واگذارکننده آن را به‌طور رسمی اعلام می‌کنند. دادستان کل اعلام کرده‌ که تخلف در واگذاری املاک به افراد خاص در میزان تخفیف‌های منظور شده بوده است و واگذاری‌ها به افراد فاقد مسکن صورت گرفته است. به‌طور قطع و یقین مورد دوم دقیق نیست. برخی افرادی که به آنان آپارتمان واگذار شده است، خودشان اعلام کرده‌اند خانه دارند و در گذشته نیز با تخفیف‌های زیاد خانه‌های مشابه گرفته‌اند. اصولا بعید است که بسیاری از این افراد به دلیل جایگاه و سابقه حرفه‌ای فاقد مسکن باشند.

روزنامه اصلاح طلب صبح تاکید کرده پرسش دیگر درباره گزارش آقای دادستان کل پذیرش اصل حق واگذاری املاک مردم با تخفیف و سایر ملاحظات به افراد است. چنین حقی از طرف شورای شهر به شهردار داده شده است ولی نه برای واگذاری به هر دوست و آشنا و رفیقی؟ این واگذاری‌ها باید مبتنی بر ضابطه روشن باشد. مثلا به ازای انجام خدمات ویژه به شهر تهران و امور شهری. این ضابطه‌ها کجاست؟

سرانجام اعتماد خواستار آزادی یاشار سلطانی روزنامه نگاری شده که اول بار موضوع املاک نجومی را برملا کرد و مدتی است به همین اتهام در زندان به سر می برد

همزمان با تایید صورت گرفتن تخلفاتی در توزیع املاک شهرداری تهران توسط دادستانی کل، شهروند به موضوع جنجالی دو هفته پیش پرداخته که قناعتی عضو شورای شهر تهران که نامش از جمله دریافت کنندگان این تخفیف و تسهیلات بود در اشاره به روزنامه نگار زندانی و افشاگر ماجرا سخن از خواهر او و داعش گفته بود.

نویسنده مقاله شهروند نخستین مشکل را در نگاه گوینده این دیده بود که وی خواسته اهمیت دلاوران مدافع کشور در مقابل داعشی ها را یادآور شود اما گویی از نظرش این مدافعان چیزی شبیه اعضای بلاک‌واتر یا سازمان خصوصی تأمین امنیت هستند و برای پول وارد تأمین امنیت جامعه می‌شوند. حالا اگر خانه هایی با قیمت‌های نصف و قسطی به همین افراد واگذار می شد ایرادی نداشت. ولی چرا فقط چند نفر دارند به جای بقیه از این نعمت برخوردار می‌شوند؟

مقاله به این جا رسیده که پرسیده: آیا گوینده آن سخن و دوستانش کسانی هستند که مانع از حضور داعش در ایران و اسارت زنان و خواهران شهروندان ایرانی شده است؟ او که خود در ناف تهران با آرامش زندگی می‌کند و به قول خودش قبلاً هم از این نوع خانه‌ها گرفته است و این بار نیز نامشان در لیست سازمان بازرسی قید شده است، کی و در چه زمانی به مبارزه با داعش رفته‌اند که کسی از آن مطلع نیست؟

شهروند در نهایت نوشته: ریشه واگذاری‌ها، همین ذهنیت خطرناک است که عده‌ای خود را صاحب و طلبکار جامعه می‌دانند در حالی که یا خدمتی نکرده‌اند، یا اگر هم کرده‌اند، میلیون‌ها نفر مشابه آنان چنین خدماتی را بلکه بیشتر کرده‌اند، و در هر حال انتظارات آنان از این خدمات معقول و منطقی نیست.

چه کسی برج میلاد را خورد؟

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: برای پیداکردن شغل مناسب و خانه‌دارشدن یا باید به‌سختی کار کرد و بعد از ٤٠ سال یک آپارتمان ٤٠ متری با قرض و قوله در ممدآباد خرید یا اینکه در رقابت‌های انتخاباتی شرکت کنی و عضو شورای شهر بشوی که شایسته‌سالاری شوی یا اینکه با شهردار فامیل باشی یا اینکه فامیلیت شهرداری باشد یا اینکه با معاون شهردار همشهری باشی یا اینکه معاون شهردار همشهریت بشود.

احتمال دیگر برای خانه داشتن به نظر طنزنویس این است که: یا ورزشکار نام‌آور باشی که عضو شورا بشوی و نان‌آور شوی یا اینکه از احمدی‌نژاد تعریف کنی و نامه بگیری، یا اینکه به مقامات نامه بدهی تا ازت تعریف کنند یا اینکه داداش رئیس‌جمهور باشی یا اینکه رئیس‌جمهور داداشت باشد یا اینکه آقازاده باشی یا اینکه بابات آقازاده باشد یا بابات یکی دیگر از وزرا هم باشد فرقی نمی‌کند یا اینکه به‌صورت خصوصی رئیس بانک دولتی بشوی یا اینکه به صورت عمومی رئیس بانک خصوصی بشوی یا اینکه در دوره قبلی راننده وزیرمزیری، چیزی باشی و بهت چمدان دلار بدهند که ببری توی چهارراه استانبول بفروشی.

راه دیگر موفقیت به نظر ستون طنز شرق این است که: مثل بعضی از اساتید هیکل بزرگ کنی و اگر لازم شد بیایی بساط دست‌فروش‌ها را به‌هم بزنی. پس تو هیچی نمی‌شی. حتی هیکل هم نداری بروی شورای شهر مراقب کی‌اینا باشی. این چه هیکلیه تو داری؟ عین نردبان. فوق‌فوقش بروی شورای شهر تو را معرفی می‌کنند به شهرداری که مسئول تمیزکردن نوک برج میلاد بشوی.

حق نشر عکس Farhikhtegan
Image caption روز نوجوان - کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

سوپرمارکت های خالی و تورم و بیکاری

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: دردآورتر از اینکه در کشوری زندگی کنی با سوپرمارکت‌های خالی و نیروهای امنیتی برای مقابله با مردم گرسنه که باید مواد غذایی را تا محل عرضه اسکورت کنند و با کمبود وسایل بهداشتی مردم یکی یکی جان خود را از دست دهند و دردآورتر از اینکه در اقتصادی شب را به صبح برسانی که با تورم چندصد درصدی دست و پنجه نرم می‌کند و نرخ بیکاری تا مرز ۲۰ درصد فزونی یافته باشد.

نویسنده کارشناس تاکید کرده: از این دردآورتر شاید در ونزوئلا به چشم نخورد، اما در آن سوی دنیا و زیر یوغ آخرین کشور کمونیستی مستبد، بسیاری از مردم کره شمالی در شرایط مشابهی هستند ولی صورت مساله‌ای ندارند، چون خیال می‌کنند فردوس همین زندگی آنان است و پسرعموهای دشمنشان در جنوب، بی‌نصیب از آن. کدام فلاکتی برای یک جامعه بیشتر از این؟ وقتی در یکی از بی‌شمار صف‌هایی که برای حداقل معیشت خود ایستاده‌ای و به نگونبختی خویش فکر می‌کنی و یک نفر فریاد برمی‌آورد که حال و روز ما به‌دلیل فراموشی آرمان‌های سوسیالیستی است، باید راضی‌اش کرد که برای یک‌بار هم شده، به جای آنکه دیگری را مقصر بدانی، به خودت و به افکارت بیندیش؟

به نظر سرمقاله دنیای اقتصاد: رهایی از سیاست‌های پوپولیستی و رقم زدن سرنوشتی دیگر برای این جامعه در گرو آن است که کسری چشمگیر از آنان بپذیرند، باید بار دیگر عمیق‌ترین اعتقادات خویش را به محک آزمون گذارند. آن زمان است که به این باور می‌رسی وقت فوران درآمدهای نفتی، دل سپردن به مصرف و بیماری هلندی و تحدید حقوق مالکیت و ملی کردن صنایع، تنها بذر بحرانی بود که امروز محنت آن را مردمی می‌کشند که در آن روزگار شاید فکر می‌کردند این هدیه چپ گرایی است!

بهشت پیش از برجام

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صفحه طنز شهرونگ برای این که راه حل های نابغه های دولتی را نشان دهد چند مثال آورده و اول از همه نوشته وزیر نفت گفته که دولت باید نیسان آبی‌ها را بخرد و از بین ببرد تا مشکل مصرف بنزین و گازوییل حل شود! آقای زنگنه، دولت یک پرواز مستقیم تهران آنتالیا را نتوانسته درست کند، شما توقع داری جلوی نیسان آبی بایستد؟! جلوی نیسان آبی، احمدی‌نژاد با آن اخلاقش هم نمی‌توانست بایستد! کار را باید سپرد به شهرداری‌ها! دو تا بلوک سیمانی جلوی شرکت سازنده نیسان آبی می‌گذارند! بیست تا شهربان گردن‌کلفت هم می‌فرستند آن‌جا که خط تولید نیسان آبی را بخوابانند! دعوا و کتک‌کاری و خین و خین‌ریزی هم شد اول تکذیب می‌کنند بعد هم می‌گویند تقصیر پیمانکار بود!

به نوشته این طنزنویس:روزنامه پیکان را باز می‌کنم، از تیتر یک و تیتر دو و تیتر سه و سرمقاله و پیغام‌های مردمی و اخبار خارجی و اخبار ورزشی همه راجع به بدبختی‌های این مملکت قبل از برجام است! یعنی سونامی و جنگ و زلزله و آتشفشان هم نمی‌توانست مملکت ما را اینقدری خراب و سیاه و داغان پاغان بکند که این برجام لعنتی در این ٩ماه کرد! راه‌حلش این است که یا احمدی‌نژاد یا جلیلی بیایند رئیس‌جمهوری شوند! ایران می‌شود اسپانیا! البته اسپانیای اندلسی! ‌

طنزنویس شهرونگ در توصیف آن دوران نوشته: قبل از برجام کجا سیاستمداران خارجی می‌آمدند، خب اینها به قول برادرمان مایلی‌کهن عزیز پول جوجه و نوشابه‌شان پای من و شماست! هرکدام هم که ملاحظه نمی‌کنند با ٢٠٠نفر آدم بلند می‌شوند می‌آیند انگار این‌جا نیویورک است! دوران خوش پیشا‌برجام رئیس‌جمهوری ونزوئلا می‌رفت، نخست‌وزیر ونزوئلا می‌آمد، نخست‌وزیرشان می‌رفت، وزیر خارجه‌شان می‌آمد، وزیر‌خارجه‌اش می‌رفت پادشاه کومور می‌آمد، این‌قدر دوران درخشانی بود، اما الان چه داریم؟! هیچ!

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهرونگ

کارتون نازنین جمشیدی، شهرونگ