روزنامه‌های تهران، موگرینی در تهران، باعث غرور یا شرمندگی

روزنامه‌های امروزصبح تهران، یکشنبه نهم آبان در صفحات اول خود با چاپ عکس‌هایی از دیدار موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با رییس‌جمهوری و وزیر خارجه ایران به اهمیت این سفر اشاره کرده‌اند، روزنامه های هوادار این سفر را نشانه ای بر موثر بودن برجام دیده اند و روزنامه سپاه پاسداران از قول یکی از سرداران نوشته: اينکه امروز پنج کشور قدرت برتر دنيا مي‌آيند روبه‌روي ما مي‌نشينند و با ما تعامل و توافق مي‌کنند، ناشي از قدرت توليد شده از بخش دفاعي کشور است. اما رسالت نشریه اصلی جناح راست با سفر خانم موگرینی و بیانیه پارلمان اروپا درباره ایران پس از برجام مخالفت کرده است.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

سوریه در مذاکرات موگرینی در تهران

مهدی پارسایی در وقایع اتفاقیه سفر خانم موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به تهران را به‌منظور رایزنی با مقامات ایران درباره بحران سوریه دانسته و نوشته ملاقات او با مقامات جمهوری اسلامی ایران در حالی انجام پذیرفت که در حوزه مسائل منطقه‌ای، نبرد میان دولت سوریه با مخالفان در شهر حلب بالا گرفته و حواشی درباره آزادسازی موصل در عراق نیز بیش‌ازبیش موجب نگرانی شده است.

در حوزه مسائل دوجانبه نیز در روزهای گذشته، کمیته امور خارجی پارلمان اروپا، پیش‌نویس سند مربوط به «راهبرد اتحادیه اروپا در قبال پرونده ایران پس از توافق هسته‌ای» را با ۳۷رأی موافق و البته ۱۵ رأی مخالف به تصویب رسانده است و تحولات مزبور به‌طور سلبی و ایجابی، ضرورت تبادل افکار و رایزنی بین اتحادیه اروپا و ایران را بیش‌ازبیش گوشزد می‌کند.

نویسنده ضمن اشاره به سند راهبرد اتحادیه اروپا در قبال پرونده ایران بعد از توافق هسته ای نوشته:با کمی اغماض می‌توان گفت، این متن، نکات امیدوارکننده‌ای را دربردارد که نشانگر برخی تحولات در نگرش اروپاییان به نقش و جایگاه ایران در منطقه خاورمیانه است؛ ازجمله این نکات مثبت می‌توان به موقعیت استراتژیک ایران در خاورمیانه، اذعان به قدرت منطقه‌ای ایران، اشاره به قدرت نرم ایران در منطقه، امکان‌نداشتن نادیده‌گرفتن ایران در معادلات منطقه‌ای، اجتناب از طرح مباحث اختلاف‌زا ازجمله درباره متحدان منطقه‌ای تهران و مباحث حقوق بشری و درک معادلات سیاست داخلی ایران، اشاره کرد.

جواد صالحی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: نشست های متعدد کشورهای تأثیرگذار در روند مذاکرات صلح سوریه از جمله نشست مسکو و حضور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران و گفتوگو با مسئولان بلندپایه ایران درباره سوریه در حالی برگزار میشود که تحولات این کشور را باید در یک زمینه تاریخی تحلیل کرد. تأثیرگذاری قدرتهای مداخله گر در ترسیم مرزهای کشورهای خاورمیانه و تعیین هویت دولتهای ملی بسیاری از این کشورها در یک شرایط شکننده و متزلزل باعث شده تا حل بحران و مناقشات دامنگیر این منطقه، بدون مداخله قدرتهای منطقه و بینالمللی دشوار شود.

نویسنده دلایل پیچیدگی وقایع سوریه را چنین توصیف کرده:متنوع بودن بازیگران، پیوند خوردن سطح ملی، منطقهای و بینالمللی و عدم اجماع در میان خواستهای کشورهای درگیر در موضوع یکی از عوامل زمینه ساز شکلگیری بحران بوده و هست. دیگر تصلب مواضع بازیگران نیز به عنوان یکی از زمینه های مؤثر در پیچیدهتر شدن بحران مطرح بوده است.

سرمقاله روزنامه دولت به این جا رسیده که: عامل سوم در ایجاد مناقشات منطقه ای به ابهام در بدیل ها و الگوهای جانشین

باز میگردد. طبیعتاً هر یک از کشورها در بحران به وجود آمده خواسته هایی دارند. اما بر سر شاخصه های یک دولت جانشین و اینکه مرز بین گروههای منتقد و تروریستی کجا باید باشد و همچنین بر سر دستیابی به یک مدل قابل قبول که مورد اتفاق کشورهای منطقه ای و بین المللی باشد، به اجماع نرسیده اند.

اما کاظم انبارلویی در سرمقاله رسالت به شدت با مصوبه پارلمان اروپا مخالفت کرده و نوشته:اتحاديه اروپا از 28 كشور اروپايي تشكيل شده است كه داراي پول واحد، پارلمان واحد و سياست خارجي واحد است. در حقيقت در قاره اروپا چند كشور توافق كرده اند يك كشور شوند. لذا مناسبات ايران با برخي كشورهاي اروپايي وارد مرحله جديد مي شود. ما ديگر با يك كشور روبه‌رو هستيم نه 30 كشور! بر اين اساس بايد سفارتخانه هاي اين كشورها تعطيل شود. براي اينكه مخارج و هزينه‌هاي آنها كم شود يك سفارتخانه بزرگ در تهران تاسيس كنند تا تكليف ما با اين جماعت اروپايي مشخص شود.

سردبیر روزنامه جناح راست تاکید کرده: اين سند مي گويد اتحاديه اروپا بايد در تهران دفتر داشته باشد تا بتواند با جماعتی تحت عنوان حمايت از حقوق بشر ارتباط برقرار كند. اين سند مي گويد ايران بايد دفاع از محور مقاومت در منطقه را كنار بگذارد و از اعدام قاچاقچيان مواد مخدر پرهيز كند! تنظيم كنندگان اين سند يا مست بودند يا در اثر افراط در مصرف مواد مخدر، اين پرت و پلاها را نوشته اند.

اعتراض رسالت که با کلماتی تندتر از حد همراه است به این جا رسیده که در بيانيه اتحاديه اروپا درخصوص توافق برجام تاكيد شده است؛ «در صورت كمترين تخلف تمام تحريم‌ها باز مي گردد.» بي ادبي و پررويي آنها واقعا فضاحت بار است. عوض اينكه از ملت و دولت ايران در خصوص نقض عهد و پيمان خود عذرخواهي كنند، طلبكارانه حرف مي زنند و اسم قطعنامه را هم مي‌گذارند عادي سازي روابط با تهران

باز این موگرینی پیدایش شد!

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: دلواپسی که کلاً هر عنصر غربی را که می‌بیند کهیر می‌زند و هر مقام و مسئولی از دولت اعتدال را که پای میز مذاکره با عنصر غربی ملاحظه می‌ کند معتقدست که مشغول فروختن کشور به اجانب هستند می گوید البته اگر چیزی برای فروختن مانده باشد. هسته‌ای را که با برجام دادید رفت. کشور را که به خاک سیاه نشاندید رفت. حالا هم این سرکار خانم لابد آمده تا سیب و گلابی‌ها را پیش خرید کند و برود.

طنزنویس در پاسخ نوشته:به نکته ظریفی اشاره کردید عموجان؛ چیزی نمانده که بدهیم فدریکا ببرد. درآمدهای نفتی که در بیابان‌ها خرج ساخت مسکن مهر شد. ته مانده‌اش را هم خاوری و زنجانی و دوستان جارو کردند و معلوم نشد کجاست. یکسری املاک دست فلان نهاد بود که آن طور شد. خلاصه اینکه شما دقیقاً نگران چی هستید؟ چیزی از دولت هاله نور جز بدهی و تورم و قرض و قوله مانده که خانم موگرینی برای چپو کردنش نقشه کشیده باشد و با دولت اعتدال دست به یکی کرده باشد؟

دلواپس به نوشته ستون طنز روزنامه ایران پاسخ داده: «والا از شما بعید نیست که روی قاجار را سفید کرده اید. هیچ بعید نیست سیب و گلابی‌های سال‌های بعد را به ایشان بدهید تا کدخدا را از خودتان راضی کرده باشید. اگر چیزی نیست و نمانده این ترکان خاتون باز چرا سر و کله‌اش پیدا شده؟» ایشان فکر می‌کنند تمام مملکت مثل املاک فلان نهاد است که بشود چوب حراج بر سر آن زد و فروخت و بعد هم یقه دیگران را گرفت که به چه حقی بازخواست می‌کنید و بیخود کرده اید پیگیری کرده اید.

حق نشر عکس Noavaran
Image caption کارتون محمد طحانی، نوآوران

آب در هاون نكوبيم

عباس عبدي در مقاله ای در اعتماد به موضوع سعید طوسی قاری قران متهم به تعرض به نوجوانان پرداخته و نوشته: این يك ضايعه تمام‌عيار بود، چه آن ادعاها به صورت كلي يا جزيي درست باشد و چه آنكه به كل نادرست و به ناحق باشد. در هر دو صورت اين رويداد يك زيان بزرگ براي جامعه ايران محسوب مي‌شد؛ زياني كه حداقل بخشي از آن ريشه در وضعيت عليل رسانه‌اي ايران دارد.

نویسنده جامعه شناس با فرض ان که تمامي اتهاماتي كه زده شده دروغ و ساختگي باشد نوشته در اين صورت آيا نبايد از خود بپرسيم كه چه عواملي موجب شده كه تا اين حد در برابر آبروريزي‌هاي افراد ضربه‌پذير شده‌ايم؟ چرا چنين اتهامات ناروايي عليه افراد امكان نشر و از آن بدتر امكان پذيرش پيدا مي‌كند؟ به طوري كه يكي از افراد شناخته شده نيز در برنامه‌اي تلويزيوني با مفروض و قطعي گرفتن آن به ديگران طعنه مي‌زند. در چنين فرضي دو مشكل مهم خودنمايي مي‌كند؛ اول امكان انتشار از رسانه‌هايي كه تحت چارچوب حقوقي ايران نيستند و اخبارشان مورد توجه واقع مي‌شود. دوم پذيرش اصل چنين خبري حتي بدون چون و چراي جدي كردن در اتهامات.

مقاله اعتماد خطاب به کسانی که ماجرا را منتسب به توطئه‌هاي دشمن عليه كشور و انقلاب كرده اند نوشته: این مشكلي را حل نمي‌كند. بايد به مرحله‌اي رسيد كه رسانه‌هاي داخلي چنان اعتباري پيدا كنند كه مردم براي كسب خبرهاي جامعه از رسانه‌هاي غيررسمي استفاده يا به آن اعتماد نكنند و در نتيجه همكاري با آنان را زشت و ناپسند بدانند. در غير اين صورت اگر كاري از جانب مردم زشت تلقي نشود، حتي اگر مجازات هم شود، مشكلي حل نخواهد شد.

در ادامه مقاله آمده: آن روزي كه يك نشريه اصولگرا داستان گونه‌اي از روابط نامشروع ميان چند هنرمند را با ذكر جزييات به تصوير كشيد و به تيتر نشريه خود تبديل كرد، بدون اينكه اصولا كسي در اين ميان شكايت يا ادعايي كرده باشد، بايد متوجه مي‌شد كه اين كار مي‌تواند با پاتك مشابه مواجه شود. كساني كه در برابر انتشار آن مطلب زشت سكوت كردند يا حتي بدشان هم نمي‌آمد كه چنين مطلبي با آن تيتر زشت‌تر زده شود، امروز چگونه مي‌توانند نسبت به انتشار اين خبر مخالف باشند؟

زنان برای زنان

مینو مرتاضی در مقاله ای در شرق نوشته: این برداشت که می‌توان مطالبات یا تجارب سیاسی و قدرت را در قالب جنسیت محدود، کنترل و از سایر مطالبات سیاسی جدا کرد، اشتباه است. از‌همین‌‌روست که زنان هر بار با این حقیقت تلخ مواجه شده‌اند و آشکارا دیده‌اند هر دولتی سر کار آمده، فارغ از اینکه وابسته به چه جناحی بوده و کدامین گرایش اصولگرا یا اصلاح طلب را نمایندگی می‌کرده، در جهت‌گیری‌های سیاسی ـ اجتماعی درخصوص مطالبات زنان، پایبند به استفاده از مشی نا‌کارآمد «زنان برای زنان» بوده است.

به نوشته این مدافع حقوق زنان: مفروض این دولت‌ها، این است که مردان مطالبات عام سیاسی را پیگیری می‌کنند و مطالبات برابری‌خواهانه و ضدتبعیض و تفکیک جنسیتی در عرصه سیاست و اجتماع، مطالباتی غیرسیاسی و زنانه است؛ پس می‌توان حتی در سیاسی‌ترین نهاد‌ها مانند احزاب هم، فارغ از کارکردشان که توزیع قدرت سیاسی و کوچک‌کردن و چابک‌سازی قدرت سیاسی است، از روش «زنان برای زنان» استفاده کرد.

در انتهای مقاله شرق آمده: درحالی‌که دولتمردان در مذاکرات سیاسی با قدرت‌های بزرگ جهان، ناگزیرند با زنان صدر‌اعظم و نخست‌وزیر و زنانی که وزرای امورخارجه کشورهای توسعه‌یافته هستند، بر سر میز مذاکره و چانه‌زنی بنشینند و آنان را به‌عنوان موجه‌ترین انسان‌هایی که مطالبات عام سیاسی ـ اجتماعی ملت‌شان را پیگیری می‌کنند، به رسمیت بشناسند؛ اما از به‌رسمیت‌شناختن زنان توانمند و مجرب هم‌وطن‌ خود که تجارب ذی‌قیمت‌شان را در واقعی‌ترین و انسانی‌ترین عرصه‌ها، سر باز می‌زنند و آنان را تحت‌الحمایه می‌پسندند.

پخش آگهی بانک ملی از جم

در حالی که چند روزنامه اصولگرا از خبر بازگشت چند صداساز به کشور و انصراف آنان از کار در شبکه ماهواره ای GEM خبر داده‌اند محمدصادق عابديني در گزارشی در روزنامه سپاه پاسداران نوشته: پخش آگهي بانك ملي از GEM جديدترين حضور يك شركت ايراني در شبكه‌اي ماهواره‌اي است كه گرداننده آن عضو گروهك تروريستي منافقین بوده و توليداتش از جمله شاخص‌ترين برنامه‌هاي ضدبنيان‌هاي خانواده به‌شمار مي‌رود. بالا رفتن حجم آگهي‌هاي ايراني در اين شبكه ماهواره‌اي آيا به معناي چراغ سبز داخلي براي همكاري شبكه‌هاي ماهواره‌اي نيست؟

به نوشته روزنامه جوان: روزگاری در ایران تصور بر اين بود كه اگر صداوسيما پول كمتري از توليدكنندگان داخلي بگيرد، كسي به ماهواره آگهي نمي‌دهد اما ايراد كار اينجا بود كه يك روز تبليغ در ماهواره براي آگهي‌دهنده چيزي حدود ۳۰‌هزار تومان آب مي‌خورد اما همين رقم در تلويزيون حداقل چند ده ميليون تومان تمام مي‌شد.

روزنامه سپاه پاسداران اضافه کرده: باورش سخت است ولي شبكه GEM زماني در تهران دفتر داشت و فعاليت نيمه‌رسمي انجام مي‌داد. اين شبكه حتي استوديوي دوبله فيلم نيز داشت و اولين گروه صداپيشه‌هايي كه با اين شبكه همكاري كردند در همين تهران فيلم‌ها و سريال‌هاي GEM را دوبله مي‌كردند. برخي از افرادي كه با اين شبكه ماهواره‌اي همكاري داشتند حتي معتقد بودند كه GEM شبكه‌اي مجاز است.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون کامبیز درم بخش، شهروند

حال رسانه خوب نیست

کسری نوری در مقاله ای در شرق نوشته: حال مطبوعات و اهالی رسانه خوب نیست؛ مثل خیلی از بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور که این روزها همچنان تاوان برخی رفتارها، سیاست‌گذاری‌ها و سوءتدبیرها را می‌دهند. نه اینکه اهالی رسانه در شکل‌گیری این فضای غبارآلود و رخوت‌انگیز سهم و تقصیری ندارند؛ بالاخره آنها هم مثل صاحبان همه حِرف و مشاغل و مثل همه مردم در خوب و بد شرایطی که در آن به سر می‌برند، نقش دارند و قرار نیست کسی جاخالی بدهد و مسئولیت کاستی‌ها و نابسامانی‌ها را فقط متوجه فرد یا گروهی خاص کند.

به نوشته این روزنامه نگار: وقتی می‌گوییم حال مطبوعات و اهالی رسانه خوب نیست، نمی‌خواهیم یقه‌گیری کنیم و فریاد دریغا آزادی سر بدهیم. چشم و گوش خودمان و مردم از این حرف‌ها لبریز است. اگر می‌گوییم مطبوعات رمق و بنیه ندارند؛ اگر می‌گوییم دچار خودسانسوری شده‌ایم و گاه از ترس مرگ خودکشی می‌کنیم؛ اگر می‌گوییم میان دولتمردان و اهل رسانه درک مشترکی از معنا و مفهوم منافع ملی وجود ندارد؛ اگر گلایه می‌کنیم مرغ عزا و عروسی شده‌ایم و هرکه از هرجا کم می‌آورد، ما را خفت می‌کند و... قصد فرافکنی و گریز از اشتباهات و لغزش‌های خودمان را نداریم.

نویسنده مقاله شرق با اشاره به آغاز به کار وزیر جدید ارشاد نوشته: اینها را می‌گوییم که شاید صدایمان پژواکی پیدا کند. شاید کسی بیاید و بی‌آنکه به گرایش فکری و شکل و شمایل‌مان نگاه کند، حرف‌هایمان را بشنود؛ به این امید که سیاه و سفید دیده نشویم و هر نورسیده‌ای نتواند چشمش را ببندد و دهانش را باز کند و بود و نبودمان را رقم بزند.اینها را می‌گوییم تا کسی پیدا شود و جا بیندازد رسانه‌ها نباید به خاطر انجام وظایف ذاتی‌شان عقوبت شوند. باید بین جرم و مجازات نسبتی منطقی و معقول برقرار شود.

نفوذ، مهم ترین از اعدام جاسوس

کیهان در یادداشت روز خود با نقل جمله ای از گفته های چند ماه قبل رهبر جمهوری اسلامی نوشته بعد از این سخنان انتظار عمومی و بخصوص نخبگان این بود که با این روشنگری و تبیین دقیق‌، بلافاصله اتاق فکرهای مهم و مطلعی تشکیل و بنا را بر عملیاتی کردن این هشدار بگذارند تا در قالب یک برنامه مدون،پروژه نفوذ در این مراکز‌، شناسایی و خنثی شود. اما آیا آنچه اتفاق افتاده با آنچه که کشور و نظام ما را تهدید می‌کند، متناسب و هم‌اندازه است.

حسین شمسیان در این یادداشت افزوده: از دوسال پیش گفتیم و نوشتیم که ساختار مهد کودک‌های ما با روش«مونته سوری»برپاست و خبری از نسخه بومی و ملی این ماجرا نیست! نوشتیم که سامسونگ و همسر فلان سفیر اروپایی و آسیایی برای کودکان دلبند ما‌، دایه عزیز‌تر از مادر شده‌اند و مهد کودک می‌سازند!از توطئه دشمن برای شناسایی و شکار نخبگان ایرانی نوشتیم و هشدار دادیم که شبکه‌ای هوشمند و حساب شده، دائما در حال رصد دانشگاه‌های ماست تا بهترین فرزندان ایران را به شکل‌های گوناگون شکار کند.

به نظر کیهان: شخصی را در نظر بگیرید که پدرش در زمره افراد رده بالای سازمان منافقین است و در جریان موشکباران اردوگاه اشرف به هلاکت رسیده است، برادر‌ی دارد که کارشناس و مجری صدای آمریکاست و مهمترین و بی‌پروا‌ترین مواضع را علیه نظام مقدس اسلامی دارد، خودش هم در مقاطع مختلف،عناد و ستیزه‌جویی با مردم و نظام را به نمایش گذاشته و از بیان و طرح آرزوها و اهداف براندازانه‌اش ابایی ندارد، حال این شخص، نسخه رویارویی با آسیب‌های اجتماعی‌، مواجهه با افراد آسیب دیده و نقش و جایگاه نظام و بودجه را می‌نویسد و به عنوان یک کارشناس برجسته به برخی مسئولان در حوزه‌هایی خاص می‌دهد.

در حالی که این روزنامه تندرو معتقد است: شناسایی شبکه و رصد آن از اولین تا آخرین فرد، به مراتب‌، مهمتر و حیاتی‌تر از حذف و محکومیت یک جاسوس به زندان و حتی اعدام است،کاری که بر اساس شواهد، از آن غفلت شده است.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون کیوان زرگری، شهرونگ

هزینه‌های فرهنگی و زبان لال آرایشی

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي در ستون طنز شهرونگ به خبری اشاره کرده که نشان می دهد هر ایرانی در‌ سال ١٣٠هزارتومان برای تفریح و فرهنگ خرج می‌کند و ٤٢٠هزارتومان برای لوازم آرایش و افزوده: به این ارقام شک کردم و با خودم گفتم؛ به‌عنوان متولی گمشده‌ها دوره بیفتم بین دیگر شهروندان و ببینم نظر آنها در مورد صحت و سقم این ارقام چیست؟

سوسن، خانه‌دار: بذارین دقیق خدمتتون عرض کنم. ببینین آقامون هفته‌ای دوبار روزنامه می‌خره که ما سبزی‌آش و قرمه و سبزی خوردن را روی اون پاک کنیم. چون دسته‌جمعی این کار را می‌کنیم برای امر فرهنگی سبزی پاک کردن مقداری هم تنقلات می‌خریم و یک سی‌دی باب اسفنجی هم هربار می‌خریم که بچه‌ها بتمرگند سر کارتون دیدنشان و مزاحم ما نشوند. با این حساب آره آقامون سالی صدو٣٠‌هزارتومان را خرج فرهنگ ما می‌کند.

اسی، سرگذر: ببین مشتی، یک قلیان می‌خریم پنجاه شصت تومن. دیگه چی؟ تنباکوی دو سیب و زغال و فویل آلومینیومی و بند و بساط هم همچی - ۱۱ ١٠تومن. منتها هربار که جمع بشیم دیگه باید اینو حساب کنیم. آره به نظرم رقمش جوره. درمورد لوازم آرایش هم نمی‌دونم خالکوبی کردن و روغن مالی بعدش اگر جز این آمار شما هست که آره جور میشه. من خودم سالی یک‌بار یک جای بدنمو میدم خالکوبی کنن. یک‌بار میدم بنویسن دریای غم ساحل نداره. یک‌بار می‌نویسن عشق فقط لیلا. دفعه دیگه تغییر کاربری میده میشه بیتا. جوره عددت عزیزم