روزنامه‌های تهران، راه‌های خنثی کردن خطر ترامپ

روزنامه‌های امروز تهران هم در عین حفظ رقابت‌های سیاسی داخلی از خطرات حضور ترامپ در کاخ سفید نوشته و از زبان متخصصان به بررسی راه‌های کنترل خطرهای احتمالی را برشمرده‌اند. بیشتر این روزنامه ها در دلسردی از ادامه عمر برجام و توافق های مصوب بین ایران و آمریکای اوباما داده اند.

بازگشت آلودگی هوا به شهرهای بزرگ کشور و کشته شدن خبرنگار اعزامی صدا و سیما به حلب از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال اشوب های مخالفان انتخاب دونالد ترامپ را مهم دیده و از قول خبرگزاری های داخلی منعکس کرده اند.

حق نشر عکس Javanonline
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

اولین خون و تفاضای تجزیه

جوان در گزارش اصلی خود نوشته: در حالــي كه اعتراضــات به پيروزي نامزد پوپوليست جمهوريخواهان از 46شهر امريكا گزارش شده است، ‏تقاضاها در ايالت‌هاي اين كشور به منظور كسب استقلال افزايش يافته و با تشديد اعتراضات، شهر پورتلند در ايالت اوريگان شاهد اولين درگيري‌هاي مسلحانه بود كه در اثر آن، يك معترض كشته شد. ‏

به گزارش روزنامه سپاه پاسداران: دو تن در ايالت اوريگان توماري را ثبت كردند كه به شهروندان اجازه ‏مي‌دهد به جدايي اين ايالت از امريكا رأي دهند. ‏ يك وكيل و نويسنده در شهر كورتلند، اين به اصطلاح قانون جدايي اوريگان را ثبت كرده و تقاضا دارد در ‏انتخابات ميان دوره در سال ۲۰۱۸ گزينه خروج اين ايالت از اتحاد امريكا به رأي گذاشته شود. ‏

جوان نوشته: دو نفري كه تومار جدايي ايالت اوريگان را ثبت كردند گفتند: اگر تومار آنها ‏موفق بوده و پيشنهاد آنها راي بياورد مي‌خواهند اوريگان كشور خود را حتي در كنار ديگر ايالت‌هاي امريكا كه ‏مي‌خواهند بخشي از يك كشور جديد و مستقل باشند، تشكيل مي‌دهد.

برای شکست برجام آماده شوید

حسین موسویان در سرمقاله روزنامه ایران با تشریح شرایط امروز جهانی و اقدامات احتمالی دولت ترامپ به مناسب دیده که مسوولان جمهوری اسلامی از فحاشی، توهین، تحقیر و مسخره کردن ترامپ، اقدامات و مواضع تحریک‌آمیز بی مورد که صرفاً بهانه به دشمن می‌دهد، پرهیز شود. تهدیدات و فرصت‌های احتمالی را بررسی و برای هر سناریوی احتمالی برنامه تنظیم کنند. از هر اقدام یا موضعی که شائبه ترس یا ضعف ایران را القا کند نیز پرهیز شود.

توصیه دیگر این دیپلومات پیشین که در سال های اخیر به تدریس در دانشگاه های آمریکا مشغول بوده افزوده: لابی اسراییل، سعودی‌ها و متحدین عرب آنها و مجاهدین از لحظه پیروزی ترامپ برای نفوذ و تأثیرگذاری در او و تیمش فوراً وارد عمل شدند تا سیاست‌ها و طرح‌های ضد ایرانی شکست خورده یا مسکوت مانده گذشته را احیا کنند. فرض آنها هم این است که ترامپ، لوایح جدید کنگره برای اعمال تحریم‌ها را وتو نخواهد کرد. لذا اگر تهران موفقیت اقدامات این لابی ها را در راستای منافع کشور نمی‌داند، نه تنها نباید نظاره‌گر بوده یا تدافعی عمل کند، بلکه باید ابتکار عمل داشته باشد.

سرمقاله روزنامه دولت در ادامه آورده: تصویر ایران در امریکا و غرب همچنان منفی است هر چند این تصویر بعد از دستیابی به برجام و ظهور داعش و تروریسم تکفیری، نسبت به گذشته بهتر شد. در عین حال در یک سال گذشته و در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری امریکا، نامزدهای رقابت کننده جملگی به ایران‌هراسی دامن زدند. در عین حال بعد از برجام، فرصت بازسازی روابط ایران با سایر کشورهای غربی مثل اتحادیه اروپا فراهم شده که باید به آن سرعت بخشید.

محمدعلی کاشفی در مقاله ای در دنیای اقتصاد اظهار عقیده کرده که: ایران باید در این فرصت چند نکته را در نگرش های خود تغییر دهد اولین آن ها پذیرش این نکته که برجام، فرجام اقتصادی مطلوب ما را به همراه نخواهد داشت. تراژدی برجام تلاشی قابل تقدیر در حوزه دیپلماسی و احتمالا مورد‌کاوی و مثال بسیار ارزشمندی برای دانشجویان روابط بین‌الملل و حقوق بین‌الملل در سراسر دانشگاه‌های دنیا خواهد بود، نه بیشتر. چنانچه این واقعیت تلخ پذیرفته شود، شاید گام مناسب بعدی تطابق ساختاری دستگاه سیاست خارجی کشور با واقعیات موجود باشد.

نظر این استاد دانشگاه در عین حال چنین است که: با انتخاب و چینش مهره‌های جدید بهتر است واقع‌گرایانه‌تر سیاست خارجی دولت ترامپ بررسی شود از جمله تقویت سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه احتمالی دولت ترامپ، به‌خصوص سیاست‌های وی در قبال ناتو و برجام، احتمالا به مذاق «نهادگرایان لیبرال باقی‌مانده در اتحادیه اروپای پسابرگزیت» خوش نخواهد آمد و احتمال همراهی آنها با تحریم‌های جدید واشنگتن علیه ایران پایین است. این فرصتی استثنایی برای نزدیکی و تعمیق روابط ایران و اتحادیه اروپا خواهد بود.

مقاله دنیای اقتصاد به این جا رسیده که: این برجام آینده‌ای نخواهد داشت، بنابراین، باید تا دیرتر نشده است از همین ظرفیت‌های فعلی آن برای توسعه منافع ملی کشورمان استفاده شود. پذیرش این تراژدی مهم‌ترین مساله روز سیاست خارجی کشور ما است.

حق نشر عکس Noavaran
Image caption کارتون محمد طحانی، نوآوران

اصلاح طلبان از ترامپ نمی ترسند اما

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان بدون ارایه مدرک و نشانه ای ادعا کرده که اصلاح طلبان برخلاف آنچه تظاهر می‌کنند از انتخاب ترامپ وحشت نکرده‌اند بلکه اصرار دارند که وحشت را به ملت تزریق کنند، و سپس نتیجه بگیرند که اگر در انتخابات ۹۶ به آنان رأی ندهند، باید سایه یک جنگ احتمالی را بالای سر خویش داشته باشند!

به نظر مدیر این روزنامه تندرو ا ابراز وحشت برخی مدعیان اصلاحات از پیروزی ترامپ، برای آمریکا، پیام ضعف و زبونی می‌فرستد و جمهوری اسلامی را در مقابل زورگویی‌ها و باج‌خواهی‌های حریف، ناتوان و ترسو معرفی می‌کند و کمترین نتیجه اعلام ترس از دشمن، جری کردن حریف خواهد بود.

نویسنده یادداشت روز کیهان برای اثبات ادعای خود علیه اصلاح طلبان و دولت از گفتار دو سال قبل رادیو فرانسه استفاده کرده که گفته بوده است «ارزیابی غرب از وضعیت کنونی دولت روحانی، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناگزیر از فروش حقوق ملی می‌بیند» و نتیجه گرفته و توصیه کرد که «صبوری خریدار وضعیت فروشنده را دشوارتر و قیمت فروش را کمتر خواهد کرد»

ولی الله شجاع پوریان در سرمقاله همدلی نوشته: در این سال ها گذشته هر زمانی اصلاح‌طلبان به وادادگی و سازش در برابر آمریکا متهم شده‌اند. اتهاماتی که بر پایه برخی مقدمات و پیش‌فرض‌های نادرست بیان و با یک نتیجه‌گیری نادرست‌تر به اصلاح‌طلبان منتسب شده است. برخلاف تبلیغات رایج منتقدان اصلاحات، اصلاح‌طلبان نه به سازش و وادادگی بلکه به مذاکره از سر عزت و استیفای حقوق مسلم مردم ایران قائل هستند. گفتمان اصلاحات بر این باور است نه تنها آمریکا بلکه هیچ کشور دیگری اعم از روسیه، ژاپن، چین، لبنان، عراق، سودان، نیجریه یا هر کشوری در نظام بین‌الملل به دنبال منافع ملی ایران نیست.

به نوشته این نماینده اصلاح طلب پیشین مجلس: اعتقاد اصلاح‌طلبان به مذاکره و ارتباط با آمریکا نه به معنای پذیرش بی‌چون و چرای شروط و تمایلات آمریکایی‌ها بلکه از منطق دیپلماتیک، چانه‌زنی و تحقق مطالبات و منافع ملی کشور است. تجربه دو دهه اخیر نشان داده ترک میز مذاکره و گفت‌وگو با آمریکایی‌ها باعث شده رقبای منطقه‌ای ما با طیب خاطر و بدون مزاحمت عرصه را بر ایران تنگ کرده و در خلاء حضور ما در مجامع جهانی و بین‌المللی علاوه بر تشدید پروژه ایران‌هراسی، مسیر کارشکنی و اختلال در عملکرد دستگاه سیاست‌خارجی کشور را درپیش گیرند.

همدلی افزوده: اگر ایران با درک واقع‌بینانه از شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی حضوری فعال و موثر در عرصه نظام بین‌الملل داشته باشد و با قدرت و از سر منطق، گفت‌وگو و مذاکره مواضع خود را پیگیری کند به طور حتم دستاوردهای مطلوب‌تری عاید مردم و کشور خواهد شد.

املاک نجومی و ترامپ

اساره کیانی در مقاله ای درباره آزادی یاشار سلطانی روزنامه نگاری که به خاظر افشای واگذاری های غیرقانونی املاکی در شهرداری به زندان افتاده بود وی را با خبرنگار صدا و سیما مقایسه کرده که از قضا نامش در فهرست دریافت کنندگان املاک بوده است و نوسته: او کاری به این کارها ندارد؛ می‌گوید که«اعتراضات به انتخاب ترامپ -رئیس‌جمهور تازه رای آورده- از شرق نیویورک تا غرب کالیفرنیا ادامه دارد.» ظاهرا همه چیز برای نقد تند و تیز سیاست‌ها آمریکا و نارضایتی مردم آن، آماده است.

به نوشته این روزنامه نگار: شبکه خبر هم از روز افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات تا حالا دارد تند و تند رئیس‌جمهور روحانی را نشان می‌دهد با گلچینی از جملات و میمیک صورتش و مدام این کلمات «لات و لوت» را پررنگ می‌کند و هرچند در ظاهر می‌خواهد نشان دهد که هیچ جانبداری در کار نیست، اما تو می‌فهمی که رئیس‌جمهور کار بدی کرده است و نباید این حرف‌های بد را می‌زد.

در پایان مقاله همدلی آمده: اخبارگوی قدیمی تلویزیون هم می‌گوید که «ایالات متحده برخلاف اسمش، این روزها شاهد چندرنگی شده...» کاف- نون هم مشغول گفتن این جمله است که «ترامپ گفته این‌ها که توی خیابان ریخته‌اند و به ریاست جمهوری من اعتراض دارند، دلسوز کشورند؛ خس و خاشاک نیستند»؛ البته این جمله آخر را نگفت؛ خودبه خود به ذهن شنونده آمد.

اهمیت سفر دی میستورا به تهران

صلاح‌الدین هرسنی در مقاله ای در جهان صنعت با اشاره به سفر دیروز استفان دی میستورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه به تهران نوشته:این سفر به دو جهت اهمیت دارد؛ اول آنکه همه کشور‌های درگیر بحران از عمق استراتژیک ایران در بحران سوریه و حتی تحولات منطقه آگاهی دارند بنابراین در پرتو همین آگاهی آنان تلاش می‌کنند راهی را جست‌وجو کنند که نقش ایران در حل بحران سوریه افزایش یابد.

به نظر این مدرس دانشگاه: این راهبرد خواهد توانست از عمق تنش بکاهد و در صورت تشکیل کمیته سیاسی مشترک به میزانی موازنه برای ثبات سیاسی در سوریه تغییرمی یابد. واقعیت آن است که بحران سوریه به جهت تضاد منافع بازیگران درگیر هر نوبت وارد فاز جدیدی می‌شود و مشخص نیست که این بحران چه سرانجامی به خود می‌گیرد. اگر آنچه دی‌میستورا در تهران به دنبال آن است، محقق شود از عمق آن کاسته خواهد شد.

جهان صنعت در نهایت به این جا رسیده که اگر ایران در چارچوب نگاه‌ها و اصول مشترک به توافقاتی در رابطه با حل بحران سوریه برسد، هم زمینه کنترل فجایع و ابعاد انسانی بحران جاری فراهم خواهد شد و هم زمینه حل سیاسی و خروج موثر و موفق از بحران فعلی فراهم خواهد شد؛ امری که هم به نفع ایران و سوریه و همچنین کشور‌های منطقه خواهد بود.

حق نشر عکس Sharq
Image caption کارتون ساسان خادم، شرق

فرهنگ مبارزه با آلودگي هوا

محمد درويش در مقاله ای در اعتماد با اشاره به پژوهشي كه دانشگاه شريف در مورد علل الودگی شهرهای کشور انجام داده نوشته: مجلس كاش سه سال پيش كه لايحه هواي پاك ارايه شد، به تصويب مي‌رساند و تكليف ١٦ ارگاني كه مسووليت مستقيم با آلودگي هوا دارند، مشخص مي‌شد و مي‌توانستيم از آن ارگان‌ها تكليف‌شان را مطالبه كنيم، اما به هر دليلي نمايندگان مجلس اولويت‌هاي ديگري را بر آلودگي هوا ترجيح دادند و ما در چنين وضعيتي گرفتار آمديم.

به نظر این کارشناس سازمان محیط زیست: اگر اين لايحه تصويب شود تكليف بسياري از نهادها، ارگان‌ها و وزارتخانه‌ها در ماجراي آلودگي هوا شفاف مي‌شود، آن وقت ديگر دولت نمي‌آيد ٢٥ ميليون به مردم وام بدهد كه خودروهاي بيشتري بخرند، ‌آن وقت ديگر شهرداري‌ها خودشان را موظف نمي‌كنند تونل‌ها، پل‌ها، پاركينگ‌هاي طبقاتي، پل‌ها و اتوبان‌هاي طبقاتي بيشتري بزنند كه چراغ سبز بيشتري به خودرو‌سوارها نشان دهند. مشكل اصلي كلانشهرهاي ما تردد مازاد ظرفيت خودروهاي سواري است.

در ادامه مقاله اعتماد آمده: مردم به دليل عدم تحرك در معرض بيماري‌هاي مختلفي قرار گرفتند كه اخيرا پزشكان اين بيماري‌ها را ١٧ رقم اعلام كردند. سكته‌هاي قلبي، مغزي، مشكلات ريوي، كبد چرب و... كه چيزي حدود ٤٠ هزار ميليارد تومان به اقتصاد كشور ضربه مي‌زند. اميدوارم براي اينكه امسال كمتر با ماجراي آلودگي هوا مواجه شويم، شهرداري‌ها اولويت خود را به ايجاد بستر‌هاي ايمن دوچرخه سواري اختصاص دهند و بانك‌ها هم در شهرهاي بزرگي چون تهران با پرداخت وام حمايت كنند تا دوچرخه و موتو‌سيكلت برقي در اختيار مردم قرار گيرد تا جايي كه مي‌توان تردد با سوخت فسيلي را كم كنيم. گام بعدي اين است كه بودجه بيشتري براي مترو قرار گيرد.

نویسنده توصیه کرده: به جاي گذاشتن سرويس مدارس، دانش‌آموزان را ترغيب كنيم از دوچرخه استفاده كنند يا پياده بروند تا معضل چاقي را كه در دانش‌آموزان زير ١٢ سال داريم حل كنيم. چرا با شروع شدن فصل مدارس بايد ترافيك تهران، شيراز، مشهد، اصفهان، اهواز و تبريز و... افزايش يابد؟

اعتماد با توجه به آغاز دوباره آلودگی شهرها نظر چند تن از هنرمندان را در این باره پرسیده. ايرج راد‌‌ بازيگر تئاتر و سينما به این روزنامه گفته:محيط زيست و هواي پاك سرلوحه سلامت د‌‌ر جامعه است. چرا كه انسان بايد‌‌ بتواند‌‌ براي اد‌‌امه زند‌‌گي از هواي سالم برخورد‌‌ار باشد‌‌. آلود‌‌گي هوا فاجعه‌اي است كه وارد‌‌ زند‌‌گي افراد‌‌ جامعه مي‌شود‌‌ و مرد‌‌م بايد‌‌ براي حفظ سلامت و رهايي از گرفتاري‌هاي آن هزينه‌ زياد‌‌ي را پرد‌‌اخت كنند‌‌. براي آلود‌‌گي هوا د‌‌ر كلانشهري مانند‌‌ تهران بايد‌‌ فكري اساسي كرد‌‌.

محمد‌‌ سرير رييس هيات‌مد‌‌يره خانه موسيقي اظهار نظر کرده:آلود‌‌گي هواي كلانشهري مانند‌‌ تهران مساله بسيار مهم و قابل توجهي است كه بايد‌‌ به طور جد‌‌ي به آن پرد‌‌اخته شود‌‌. اين مساله يك وجه جهاني و يك وجه كشوري د‌‌ارد‌‌. مسائل آب و هوا و محيط زيست از سال‌هاي د‌‌ور د‌‌ر سازمان ملل د‌‌ر حال پيگيري است. و بيشتر مسائلي مرتبط با محيط زيست و اثرات گلخانه‌اي است كه بخش مهمي از آب و هواي جهان با آن د‌‌رگير است اما د‌‌ر زمينه مسائل كشوري ما د‌‌ر حال حاضر د‌‌ر زمينه سوخت‌هاي فسيلي مشكلات زياد‌‌ي د‌‌اريم.

به نظر این موسیقدان: به استثناي وارونگي هواي تهران، تقريبا از طريق موتور‌ها هواي تهران آلود‌‌ه مي‌شود‌‌. كه اين موضوع مهم‌ترين معضل آب و هوايي شهر است كه هيچ توجهي به آن نمي‌شود‌‌ و د‌‌ر مقابل روز به روز حضور موتوسيكلت‌ها د‌‌ر شهر افزايش پيد‌‌ا مي‌كند‌‌ و به توليد‌‌ آنها نيز افزود‌‌ه مي‌شود‌‌.

فاطمه راكعي مد‌‌يرعامل انجمن شاعران هم قه اعتماد گفته: آلود‌‌گي هوا جان آد‌‌م‌ها را تهد‌‌يد‌‌ مي‌كند‌‌. اين تهد‌‌يد‌‌ مساله‌اي ملي است و همه مرد‌‌م اين مطالبه و توقع جد‌‌ي را از د‌‌ولت د‌‌ارند‌‌ كه به اين مساله به هر شكل ممكن رسيد‌‌گي شود‌‌ و اين رسيد‌‌گي منجر به پايان د‌‌اد‌‌ن به زند‌‌گي د‌‌ر هواي آلود‌‌ه شود‌‌. حتي افراد‌‌ي كه بيماري خاصي نيز ند‌‌ارند‌‌ با نفس كشيد‌‌ن د‌‌ر اين هوا د‌‌چار بعضي بيماري‌ها مي‌شوند‌‌ و ما بعد‌‌ها جامعه‌اي بيمار خواهيم د‌‌اشت.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون کیوان زرگری، شهرونگ

چه چیزها که وارد نمی شود

مهران ابراهيميان در تیتر اول جوان نوشته:در سال‌هايي كه دلارهاي فراوان ناشي از نفت به كشور سرازير مي‌شد واردات و قاچاق تقريباً هر كالاي توليدي در خارج و مشابه را به ايران گسيل مي‌كرد كه مهم‌ترين دليل آن پايين بودن ارزش‌هاي خارجي و پر قدرت بودن پول‌هاي ايراني بود، در اين شرايط توليدكننده داخلي در مقابله با همتايان خارجي روز به روز به حاشيه مي‌رفت اما تحريم‌ها ناگهان واردات سنگ قبر و چوب بستني و... را محدود كرد و دولتمردان كارهاي گذشته را به شدت مذمت كردند.

روزنامه سپاه پاسداران که معمولا مدعی است برجام هیچ اثری در ایران نداشته و هیچ تحریمی هم ملغا نشده در این جا شرح داده که: اما بعد از جدی‌شدن مذاكره برجام و آغاز دوران پساتحريم به‌خصوص از نيمه دوم سال قبل به بعد دوباره در ليست واردات رسمي آمار گمرك كالاهاي عجيب و غريبي ديده مي‌شود كه مخاطب آنها كمتر از يك درصد جامعه است.

جوان اضافه کرده: قرار بود پسابرجام فرصتي براي عقب‌ماندگي از تكنولوژي و به‌روز كردن تجهيزات كارخانجات باشد تا بهره‌وري و كارايي‌ها را بيشتر كند. با اين حال نگاهي به تركيب واردات در ماه‌هاي پس از برجام نشان مي‌دهد همچنان واردات اين محصولات با محدوديت‌هاي جدي روبه‌رو است و نگراني تبديل ايران به بازاربرندهاي خارجي و كالاهاي فوق لوكس در حال تحقق يافتن است و هنوز هم اقتصاد ايران پذيراي چوب بستني‌هاي آلماني، خاك مخصوص گربه، انواع قفس و محل نگهداري حيوانات و... است.

راه های شادمانی

دانیال فتحی در صفحه طنز شهروند این تیتر روزنامه ای را نقل کرده «هشت نکته برای این‌که همیشه شاد باشید» و روش های خودش را پیشنهاد کرده: افزوده:. در هنگام ورود غم و غصه تلفن را بردارید و با دوستان و آشنایانتان در آمریکا تلفنی صحبت کنید. این‌قدر ناله می‌کنند که بدبختی خودتان یادتان می‌رود. تازه در پایان مکالمه می‌توانید بگویید: اینی که برای شما کابوسه برای ما خاطره است. یک لذت خاصی به همراه دارد!

دو. روزی ده دقیقه وقت بگذارید و رویای خود را بسازید. سپس قلیان، سماور، پشتی و زیرانداز آورده و در رویای خود بمانید. حالا مگر کی رویایش محقق شده که شما انتظار دارید به رویاهایتان برسید؟ ملت تو افغانستان و عراق و سوریه همین رویا رو هم ندارند! خدا رو شکر کنید!

سه. در شادی‌های خیابانی شرکت کنید. حتما می‌گویید ما که شادی خیابانی نداریم، در چه شرکت کنیم؟ عرض می‌شود شما هر بار که پای گزارش‌های فوتبال جواد خیابانی می‌نشینید و نیشتان تا بناگوش باز می‌شود بدون این‌که خودتان متوجه باشید درحال برگزاری شادی خیابانی هستید. آدم که نباید همه چیز را از غرب تقلید کند!

چهار. از مسئولان بخواهید محدودیت‌های اجتماعی را پنجاه‌درصد افزایش دهند. سپس به وجود محدودیت‌ها اعتراض کنید، مسئولان پنج‌درصد فضا را باز می‌کنند و اینگونه شما خوشحال خواهید شد.

موضوعات مرتبط