روزنامه‌های صبح تهران: پس لرزه‎های تصمیم دادستان مشهد

صفحه اول روزنامه اعتماد حق نشر عکس Etamaad
Image caption صفحه اول روزنامه اعتماد

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه چهارم آذر 1395، اغلب تیتر اول خود را از اظهارات رهبر ایران انتخاب کرده‌اند که گفته: «تمدید تحریم‌های 10 ساله، قطعا نقض برجام است.» در همین حال ادامه واکنش‌ها به لغو سخنرانی علی مطهری و درگذشت آیت‌الله موسوی اردبیلی از جمله مطالب مهم آخرین روز هفته به شمار می‌رود.

فاز جدید راهبرد بازدارندگی آمریکا علیه ایران

صلاح‌الدین هرسنی، در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است که در نگاه جمهوریخواهان آمریکا، موقعیت پیشابرجام به ایران امکان داده که موقعیت منطقه‌ای خود را ارتقا داده و از این طریق به توان بازدارندگی نسبی در برابر آمریکا دست یابد. حال در روزگاران پسربرجام نوبت اجرایی‌سازی راهبرد مهار و بازدارندگی است. این راهبرد جمهوریخواهان را می‌توان در قالب تحریم‌های اقتصادی ملاحظه کرد، چراکه آنها باور دارند که سیاست تحریم، اصلی‌ترین نماد بازدارندگی اقتصادی است.

به نظر این مدرس علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، هدف اصلی آمریکا از تعقیب مهار اقتصادی در قالب سیاست تحریم، جلوگیری از بهره‌مندی ایران از مزایای پیش‌بینی شده در برجام است که واکنش ایران را به همراه خواهد داشت. به گونه‌ای که ایران را در راستای قابلیت‌های خود در مدار یک سیکل دوباره برای از سرگیری پروژه و فعالیت هسته‌ای قرار می‌دهد تا هژمونی آمریکا را در ساختار نظام بین‌الملل به چالش گیرد.

حق نشر عکس Arman
Image caption صفحه اول روزنامه آرمان

بر سر آزادی بیان چه آمده است؟

روزنامه شرق هم مثل خیلی از روزنامه‌های امروز صبح واکنش تند صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه را در صفحه اول خود منتشر کرده و مصطفی ایزدی، فعال فرهنگی در سرمقاله این روزنامه نوشته که مشهد این بار نه برای موسیقی و تئاتر و فیلم بلکه برای سخنرانی مذهبی از سوی نایب رئیس مجلس به صدر اخبار رسانه‌ها آمد.

به نظر نویسنده، کاملا می‌شد پیش‌بینی کرد که چنین اقدامی در میان بلندپایگان کشور و روسای قوا و جریان‌های سیاسی مختلف، واکنش‌هایی ایجاد می‌کند. آیا تبعات تنش احتمالا نزدیک به صفر سخنرانی علی مطهری در مشهد برای نظام بیشتر بود یا تنشی که با جلوگیری از سخنرانی او ایجاد شد؟

رئیس همه مردم نه رئیس یک خط

روزنامه جوان در گزارشی نوشته که شایعات اخیر در باره قوه قضائیه اگرچه ناشی از کم‌مایگی و خط‌بازی تندروهای تجدیدنظرطلب بود اما لازم بود تا بدان پاسخ داده و اذهان شفاف شود. رئیس قوه قضائیه دیروز ضمن توضیح در باره آنچه حساب‌های شخصی رئیس دستگاه قضا خوانده می‌شد، گریزی هم به شرمساری‎های رئیس جمهور و اظهار تاسف رئیس مجلس در باره لغو سخنرانی علی مطهری زد که به رغم این همه شرمساری برای لغو یک سخنرانی، در باره شایعاتی که علیه رئیس دستگاه قضا منتشر شد آن هم از سوی هم‌خطی‌ها و هم‌پالکی‌های خودشان سکوت کردند و ابدا شرمسار نشدند.

روزنامه جوان نوشته که اگرچه آیت‌الله آملی تاکید کرد که نیازی به دفاع روحانی و لاریجانی ندارد، اما در واقع از آنها خواست که از خواب خط‌بازی بیدار شوند؛ زیرا رئیس جمهور، رئیس همه مردم است نه رئیس یک خط و یک جناح و نه رئیس اپوزیسیون!

حق نشر عکس Jahan Sanat
Image caption صفحه اول جهان صنعت

فقیه صبور

روزنامه‌های امروز صبح اغلب با انتشار عکس یا طرحی از آیت‌الله موسوی اردیبلی از او تجلیل کرده‌اند. روزنامه اعتماد هم که لوگوی این شماره را به همین مناسبت مشکی کرده در گزارشی و گفتارهایی، زندگی سیاسی و دینی آیت‌الله اردبیلی را مرور کرده است.

رضوانه رضایی‌پور در ابتدای گزارش خود نوشته که نامش را با احترام یاد می‌کنند، رفتارش را با متانت می‌دانند و لقب سنگ صبور انقلابیون را بر او می‌گذارند. همان که هفت سال پیش سکوت خود را می‎شکند و به انتقاد از برخی عملکردها برمی‌خیزد و چهار سال پیش و در پایان سال تحصیلی طلاب، عذرخواهی می‌کند، حلالیت می‌طلبد و می‌گوید:«از کارهای کرده و نکرده خود نگرانم.»

اصلاح مجازات اعدام مواد مخدر؛ گامی مثبت

حسین احمدی نیاز، وکیل پایه یک دادگستری در روزنامه آرمان نوشته که حذف مجازات اعدام در جرایم مربوط به مواد مخدر در پاره‌ای مواقع اقدامی مثبت برای اصلاح و از بین بردن آسیب‌های اجتماعی است. جامعه ایران به شدت در معرض آسیب مواد مخدر قرار داشته و خانواده‌های بسیار زیادی را درگیر خود کرده که متاسفانه مجازات اعدام تاکنون عواقب منفی در جامعه در پی داشته است.

به نظر نویسنده، جامعه نهادی پویا و زنده است و هر رفتار شهروند براساس مولفه‌های موثر در آن است. هر جرمی دلیل و علتی دارد و باید به دنبال علل بروز و شکل‌گیری آن باشیم نه این که با مجازات‌های خشن با آن برخورد کنیم. واقعیت مساله این است که در سالیان اخیر مجازات اعدام مواد مخدر آسیب‌های زیادی به جامعه وارد کرده و اصلاح قانون و حذف مجازات اعدام در موارد خاص گامی موثر برای اصلاح و کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.

حق نشر عکس Javan
Image caption صفحه اول روزنامه جوان

به مناسبت هزارمین شماره

روزنامه شهروند در ابتدای سرمقاله امروز خود آورده که به ظاهر رسیدن به هزارمین شماره یک روزنامه چیز خارق‌العاده‌ای نیست. برای بسیاری از روزنامه‌های دنیا حتی رسیدن به شماره‌های 5 رقمی اتفاق غیرمعمولی محسوب نمی‌شود، چه رسد که سه رقمی را پشت سر بگذارند؛ ولی این رقم برای روزنامه‌های ما در ایران می‌تواند جالب و نقطه امیدی باشد. جامعه‌ای که بنیان اقتصادی، حرفه‌ای و حقوقی مطبوعات، چندان قوی نیست.

شهروند نوشته که شکل و شمایل و محتوای خود را در دوره جدید که با دولت روحانی آغاز شده با خط‌مشی اجتماعی و تقویت فرهنگ داوطلبی به نمایش گذاشته است. به نوشته سرمقاله شهروند، روزنامه‌ای که قرار باشد ارگان جمعیت هلال احمر باشد، نمی‌تواند و نمی‌باید مشابه روزنامه‌های سیاسی عمل کند.