روزنامه‌های صبح تهران: بابک زنجانی در صفحه اول

امروز یکشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۵، خبر تایید اعدام بابک زنجانی، تیتر و عکس صفحه اول اغلب روزنامه‌ها را به خود اختصاص داده است. ادامه واکنش‌ها به تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله آمریکا علیه ایران هم موضوعی است که در بسیاری از روزنامه‌ها منتشر شده است.

حق نشر عکس Etamaad
Image caption صفحه اول روزنامه اعتماد

حلقه دار در انتظار بابک زنجانی

رضوانه رضایی‌پور در گزارش روزنامه اعتماد نوشته که فاضل خداداد، مه‌آفرید امیرخسروی و اینک بابک زنجانی. نام‌های آشنایی که به کرات در تاریخ اقتصاد ایران تکرار شدند، عنوان متهم ردیف اول را گرفتند و در پایان رسیدگی‌ها، سرنوشت مشابهی یافتند. قهرمان اقتصادی دیروز و مجرم اقتصادی امروز با بدهی هشت هزار میلیارد تومانی به شرکت نفت، مفسد فی‌الارض نام گرفت؛ عنوانی که با گذشت ۲۶ جلسه دادگاه نتوانست از آن بگریزد تا زنجانی تنها راه باقیمانده را در تسویه بدهی‌های خود ببیند. بدهی‌هایی که توان بابک زنجانی در بازگرداندن آن به بیت‌المال بصورت نقدی و به دلیل ادامه تحریم‌ها بسیار ناچیز بود تا او از اموالی که در مدت فعالیت اقتصادی چندین ساله، به نام خود ثبت کرده، خرج کند.

گزارش اعتماد حاکیست که تمام اقدامات بابک زنجانی تا امروز تنها به تهاتر دوهزار میلیارد تومان منتج شده است.

حق نشر عکس Javan
Image caption صفحه اول روزنامه جوان

حکم آخر بابک

روزنامه جوان در گزارشی نوشته که بدهکار بزرگ نفتی ایران سرانجام به قسمت‌های آخر پرونده‌اش رسید. حالا او پای یک چوبه دار اقتصادی است، مگر این که وکلایش تصمیم به استفاده از ماده ۱۸ و درخواست ورود شخص رئیس قوه قضائیه به پرونده را داشته باشند.

به نوشته این گزارش، صرف‌نظر از حکم صادره برای بابک زنجانی که از زمان ابلاغ لازم‌الاجراست و صرف‌نظر از این که آیا او قصد استفاده از ماده ۱۸ را دارد یا خیر، موضوع مهم رد مال است. رقم بالایی از مال مردم در دست بابک زنجانی است و باید دید که آیا زمینه‌سازی لازم برای بازپس گیری اموال او انجام گرفته یا خیر.

حق نشر عکس Shargh
Image caption صفحه اول روزنامه شرق

حکم در بوته نقد

روزنامه شرق که در چند صفحه به ماجرای بابک زنجانی از زوایای مختلف پرداخته در گزارشی هم نظر کارشناسان و سیاسیون هر دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب را در باره حکم اعدام او جویا شده است. از جمله محمدتقی رهبر به خبرنگار شرق گفته که ما در قدم اول باید راه سوءاستفاده و بهره‌برداری غیرمجاز از منابع ملی را ببندیم. در غیر این صورت با اعدام چیزی حل نمی‌شود. به گفته او اگر جلوی عوامل فساد را نگیریم، کار به ماست مالی شبیه می‌شود. عباس عبدی هم در اظهارنظر دیگری کفته که معمولا در چنین پرونده‌های بزرگی که ابعاد گسترده‌ای دارند، گروه به نسبت بزرگی از افراد دخیل هستند که امکان رسیدگی به اتهامات آنان فراهم نمی‌شود، از این رو حتی احکام قضائی که به درستی صادر می‌شوند هم ممکن است با استقبال جامعه مواجه نشوند، زیرا احتمالا این انگاره نزد افکار عمومی شکل می‌گیرد که به اتهام یک عده رسیدگی نشده است.

آقای عبدی گفته در باره این که این حکم مانع از ایجاد فسادهایی از این دست می‌شود یا خیر؟ باید گفت که مگر احکام قبلی ممانعتی ایجاد کرد؟

حق نشر عکس Keyhan
Image caption صفحه اول روزنامه کیهان

آمریکا حرف آخر را زد!

جعفر بلوری در سرمقاله کیهان نوشته است که فریب خوردن از دشمن خدعه‌گر، چیز عجیبی نیست. اگر به چنین دشمنی اعتماد کرده و فریب بخوریم، جای تعجب و البته تاسف دارد. اتحاد جمهوری‌خواه و دموکرات دستکم در دشمنی با ایران را مدت‌هاست که منتقدان فریاد می‌زنند اما هیچگاه گوش شنوایی نبوده است.

به نوشته کیهان از آقای صالحی بگیر تا سخنگوی محترم وزارت خارجه و رئیس شورای عالی امنیت ملی، تا پیش از تصویب مجدد این قانون، تمدید آن را مساوی با نقض برجام دانسته بودند اما بعد از تصویب، مواضع برخی تغییر کرد! وزیر خارجه دیروز گفته این اقدام اثر اجرایی ندارد و رئیس جمهوری محترم هم دیروز در دیدار نماینده ویژه پوتین، آن را صرفا تضعیف برجام خوانده است. جریان رسانه‌ای دولت و مدعیان اصلاحات نیز برای ماله‌کشی این بدعهدی بزرگ آمریکا به صف شده‌اند.

حق نشر عکس Taadol
Image caption صفحه روزنامه اول تعادل

آیا برجام به آخر خط رسیده است

منصور بی‌طرف، سردبیر روزنامه تعادل در ابتدای سرمقاله این شماره با توجه به واکنش‌های داخلی به تمدید تحریم‌ ۱۰ ساله علیه ایران، چند سوال مطرح کرده است. این که آیا حرکت آمریکا به معنای نقض کل برجام است یا بدعهدی یکی از اعضای پنج بعلاوه یک؟ و این که آیا با حرکت آمریکا کل برجام زیر سوال رفته است؟ به عبارت دیگر برجام به آخر خط رسیده است؟

آقای بی‌طرف در پایان مقاله خود نوشته که پس از امضای این سند، اتحادیه اروپا، بریتانیا، روسیه و چین بارها اعلام کرده‌اند که دیگر با آمریکا در تقابل با ایران همسو نیستند، مگر آنکه ایران زیر سندی که امضا کرده است، بزند. بنابراین اگر آمریکا هم بخواهد به طور یکجانبه به زیر تعهدات خود در قبال برجام بزند به خوبی می‌داند که در این عرصه تنهاست و هیچ کشور مطرحی با او دیگر همراه نیست. انتخاب ترامپ هم در واقع نمی‌تواند تاثیری بر روند تغییر سند برجام بگذارد، زیرا این یک سند امضا شده حقوقی-بین‌المللی است و اگر آمریکا هم بخواهد یک جانبه گامی بردارد، دست ایران برای شکایت از آن کشور در مجامع بین‌المللی باز است. بنابراین برجام به آخر خط نرسیده است.

حق نشر عکس Jahan Sanat
Image caption صفحه اول روزنامه جهان صنعت

پسا تحریم و ضرورت تحول در دیپلماسی اقتصادی ایران

صلاح‌الدین هرسنی، در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته که محمدجواد ظریف به همراه هیاتی سیاسی و اقتصادی به کشورهای هند، چین و ژاپن سفر کرد. این سفر همان گونه که از زوایای آشکار و نهان آن پیداست در راستای دیپلماسی فعال و پویای ایران جهت متوازن‌کردن ارتباطات و تعاملات با کشورهای مختلف در اقصا نقاط جهان صورت می‌گیرد.

به اعتقاد این مدرس علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، دلیل دیگر این سفر بی‌ارتباط با واکنش‌های مقامات تراز اول ایران در تمدید قانون تحریم آمریکا نیست. به این معنی که کشورهای آسیایی جایگزین خوب و مناسبی برای فرار از تحریم‌ها در روزگاران پسابرجام و پساتحریم است.

به نوشته این مقاله هند واردکننده اصلی نفت ایران است و سفر به چین ناشی از اهمیتی است که آن کشور در مناسبات تجاری و سیاسی با ایران دارد. اما ژاپن مقصد نهایی وزیر امور خارجه و هیات اقتصادی ایران است. کشوری که صاحب تکنولوژی در دنیاست و مبادلات آن با ایران در زمان تحریم‌ها با کاهش زیادی روبه‌رو شده و امروز ایران به دنبال آن است که دوباره این روابط را احیا کند.