روزنامه‌های تهران، شادی از پایان برجام و بودجه واقعی

روزنامه‌‍های امروز تهران در عنوان های اصلی خود از تقدیم بودجه سالانه دولت توسط رییس جمهور به مجلس خبر داده و در مقالاتی همچنان به بحث درباره اثرات مصوبه جدید کنگره آمریکا بر برجام نوشته اند. روزنامه های مخالف دولت با این ترتیب کار برجام را تمام شده دیده و از دولتمردان انتقاد کرده اند که چرا با آنان همصدا نمی شوند و روزنامه های میانه رو اظهار عقیده کرده اند که مصوبه کنگره دامی تا ایران را به تندروی و واکنش عصبی بیندازد و نقض توافق هفت کشور را به تهران نسبت دهند.

نگرانی از گرانی بهای دلار در ایران و کم ارزش شدن پول ملی از دیگر اظهارنظر صفحات اقتصادی روزنامه هاست.

حق نشر عکس Jahan Sanat
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

بودجه واقعیت‌ها

آلبرت بغزیان در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: شاخص‌های کلی بودجه 96 حاکی از این است که بودجه متناسب با واقعیت‌های موجود جامعه و اقتصاد کشور نوشته شده است. شاخص‌های کلی مانند تعبیه نفت ۵۰ دلاری، دلار ۳۳۰۰ تومانی، تعیین بودجه عمرانی ۶۲ هزار میلیارد تومانی، اتکای ۷۱ درصدی به درآمدهای مالیاتی و... بر این اساس تنظیم شده و نظام شکلی بودجه را همانند سال‌های قبل و توجه به واقعیت‌ها مطلوب نشان می‌دهد.

به نظر این اقتصاددان شاخص مهم این بودجه انضباط مالی است. رعایت انضباط مالی در قالب هم تدوین بودجه و هم عملیاتی شدن بودجه و مسیر طی شده در ساز و کار اجرایی برای اقتصاد بسیار ضروری است. عملکرد چند سال اخیر نشان از این دارد که انضباط مالی از سوی دولت یازدهم در مسیر مناسبی پیش رفته است و انحراف از منابع مالی و مصارف عمومی و همچنین هزینه کرد‌ها در جریان استراتژی مالی و اقتصادی دولت چندان به چشم نیامده است. در مسیر بودجه 96 هم این جریان باید ادامه پیدا کند.

سرمقاله روزنامه دولت تاکید کرده: فارغ از این موضوع، بودجه ۹۶ با کاهش اتکا به منابع و درآمدهای نفتی و افزایش وابستگی به درآمدهای مالیاتی نشانگر مطلوبی را به لحاظ مسیر صحیح حرکت اقتصادی به دست می‌دهد. با این حال نباید از تکانه‌ها و شوک‌های منابعی در جریان اجرا غافل بود. گاه درآمدهای نفتی محقق شده ممکن است نتواند میزان واقعی اتکای بودجه به نفت را هم تأمین کند یا ممکن است تحت شرایط نوسانی بازار شاهد مازاد درآمدهای فنتی هم باشد.

غیرعادی بود

صادق جنان صفت در روزی که عکس صفحه اول بسیاری از روزنامه ها تقدیم بودجه سال آینده دولت به مجلس است در نقد بالاترین بهای دلار در بازار کشور و بر همین احساس تغییر پایه محاسبه درآمدهای خارجی با نرخ جدید نوشته: در همین روزهایی که قیمت هر دلار امریکا در ایران به ۴ هزار تومان رسید و شاهد کاهش ارزش ریال در اندازه ۱۰ درصد بودیم در ترکیه نیز چنین اتفاقی رخ داد که از سوی رییس‌جمهور این کشور زنگ خطر شناخته شد و اردوغان از مردم خواست غیرت ملی خود را نشان داده و از فروش لیر و خرید دلار اجتناب کنند.

نویسنده با اشاره به این که در ایران اما رشد شدید قیمت دلار به ریال ایران با سکوت مقام‌های بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه که فرماندهی اقتصاد را برعهده دارند مواجه شد. رییس بانک مرکزی تا روزی که رسانه‌های گوناگون انتقاد نکردند که چرا حرفی نمی‌زند ساکت بود. واکنش آقای سیف موجب شد که جهش قیمت دلار نسبت به ریال متوقف و روندی معکوس تحول قیمت ارز در دادوستدها حاکم شود. اما وزیر اقتصاد در شرایطی که تحولات نرخ ارز موجب نگرانی شهروندان و جامعه بازرگانان و صنعتگران شده بود در سخنانی این جهش 10 درصدی نرخ ارز را در یک دوره کوتاه‌مدت طبیعی دانسته است.

مقاله ابتکار بر همین اساس خطاب به وزیر اقتصاد نوشته او می‌توانست با صراحت و شجاعت بگوید که چرا ناگهان رشد تقاضای ارز از رشد عرضه سبقت گرفت و قیمت دلار در پلکان صعود پرسرعت قرار گرفت. می‌توانست و باید در اوج روزهای جهش قیمت دلار به میدان می‌آمد و توضیح می‌داد که چرا شاید رشد عرضه ارز در آن مقطع کمتر از رشد تقاضای ارز شد. می‌توانست سکوت کند. به هر حال باید بپذیرد که غیرعادی بود این جهش.

بازار بر سر دوراهی

جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته: هشدارهای روز گذشته حسن روحانی به رییس‌جمهور آمریکا نسبت به تمدید ۱۰ ساله تحریم‌های ایران حاکی از آن است که هر لحظه ممکن است شرایط اقتصادی وارد فاز جدیدی شود‌‌. هفته قبل مجلس سنای آمریکا تحریم‌های ۱۰ساله علیه ایران را تمدید کرد از این‌رو فعالان اقتصادی معتقدند در صورت قطعیت این مصویه نه‌تنها اتفاقات تازه‌ای در حوزه سیاست رخ خواهد داد بلکه وضعیت اقتصادی نیز سمت و سوی دیگری پیدا خواهد کرد‌‌.

به نوشته این گزارش: رییس‌جمهور روز گذشته نسبت به این موضوع‌، موضع‌گیری جدی نشان داد به این صورت که از منظر سیاسی نقض تعهدات آمریکا در برجام به‌شمار می‌رود اما برخی فعالان اقتصادی و تجاری معتقدند که این تحریم‌ها تاثیری بر اقتصاد ایران ندارد چراکه از سال‌ها قبل علیه ایران وضع شده و شرایط از وضعیت فعلی که در آن قرار داریم، بدتر نخواهد شد‌.

شرایط اقتصادی رو به راه نیست

نکته حائز اهمیت از نظر گزارش جهان صنعت این است که تمدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران چه تاثیری بر اقتصاد ایران می‌گذارد‌. احمد پورفلاح عضو اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: واقعیت این است که در حال حاضر آنچه در ایران با وجود رفت‌وآمدهای سرمایه‌گذاران می‌گذرد این است که تجار ایرانی همچنان با مشکلاتی نظیر بسته بودن LC و سوئیفت روبه‌رو هستند و موانع بسیاری برای افزایش تعاملات تجاری وجود دارد‌. البته اوضاع فعلی اقتصاد ایران آنچنان رو به راه نیست که با اجرای این سیاست، تغییر چندانی در این وضعیت به وجود آید‌.

حق نشر عکس Sharq
Image caption کارتون جلال پیرمرزآباد، شرق

نکته‌ای از متن برجام

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در بریتانیا در مقاله ای در چند روزنامه امروز به چاپ رسیده با کسانی که مصوبه کنگره را به منزله بازگشت اتوماتیک تحریم ها دانسته اند مخالفت کرده است

به نوشته دنیای اقتصاد در این مقاله آمده:یکی از خواسته‌های ایران در طول مذاکرات این بود که آمریکا صریحا با توجه به سررسید مهلت قانونی آیسا در سال 2016 در قالب برجام تعهد بدهد کاری را که در این ۲۰ سال به‌طور مکرر انجام داده است، انجام ندهد و این قانون را تمدید نکند. در برابر، نمایندگان آمریکا اعلام می‌کردند که آنها با عدم تمدید این قانون مخالف نیستند و ضرورتی هم برای تمدید این قانون حس نمی‌کنند، ولی چون تصمیم تمدید باید از سوی مجلسین آمریکا صورت بگیرد آنها به‌عنوان نماینده دولت نمی‌توانند از طرف این دو مجلس تعهدی در برجام بدهند ولی تمام تلاش خود را خواهند کرد که این قانون تمدید نشود.

نویسنده که خود عضو هیات مذاکره کننده هسته ای بود یادآور شده که در ماجرای اخیر یکی از موانعی که پدیدار شد تلاش مخالفان برجام برای اصلاح قانون و درج برخی از تحریم‌های جدید در آن بود. اگر هر یک از این اصلاحیه‌های نمایندگان رای می‌آورد براساس مفاد برجام، نقض صریح برجام محسوب می‌شد. با مذاکرات طولانی میان نمایندگان مجلسین از دو حزب، نهایتا توافق شد اصلاحیه‌ها همه به کنار گذاشته شوند و فقط اصل تمدید قانون به تصویب برسد.

در پایان مقاله دنیای اقتصاد آمده: درخصوص واکنش مناسب به این اقدام بررسی‌های لازم را در دستور کار دارد، ولی بعضی از رسانه‌ها به نادرستی تمدید این قانون را به‌طور اتوماتیک به معنای برگشتن تحریم‌ها معنا کرده‌اند. این تفسیر قطعا ناصحیح است. درست است که در صورت امضای مصوبه مجلسین توسط رئیس‌جمهوری، این قانون اعتبار قانونی خواهد داشت، اما برگرداندن تحریم‌های مندرج در ISA نیاز به تصمیم مستقل و جداگانه‌ای از سوی دولت دارد که چنین تصمیمی اگر اتخاذ شود، بی‌شک نقض برجام خواهد بود.

باید راه دوم را برگزید

کیهان در سرمقاله خود در صدد اثبات نظرات همیشگی این روزنامه علیه هر نوع توافق با آمریکا برآمده و نوشته این تفکر از ابتدا اشتباه بود که به جای تکیه به خدا و نعمت خدادادی او یعنی ملتی که همه چیزش را برای اسلام و انقلاب در طبق اخلاص گذاشته، به سراغ شیطان برویم و امید گشایش از او داشته باشیم.

به نظر حسین شمسیان در این مقاله: اکنون تنها چاره کار و یگانه راه برون رفت از وضع موجود، نه اصلاح روش مذاکراتی ،که بازگشت به نقطه آغازین و صحیح است. تنها چاره کار، بازگشت به مسیر اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان داخلی است. راهی که سالهاست رهبر انقلاب بر آن پای می‌فشارند و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

کیهان افزوده: این یک دو راهی تعیین‌کننده است. راه اول تجربه شد و ثمره آن پیش روی مردم است. در راه اول، مردم نقشی ندارند. فقرا باید از بین بروند، در راه دوم‌، مردم محور همه چیز هستند، جوان نخبه، سربار نیست، سرمایه مهم ملی است.

راه دوم یک بار تجربه شده و به خوبی جواب داده است. سال‌های اول انقلاب.

جوان هم در تیتر اصلی خود به انتقاد از دولتمردان پرداخته و نوشته: دولتمردان از گفتن «نقض برجام» ابا دارند و امريكايي‌ها را نصيحت اخلاقي مي‌كنند‌ / چهره‌هاي وابسته به دولت پس از تصويب طرح تحريم ايران( ISA) در سناي امريكا، مي‌كوشند با لحني ملايم‌تر در اين خصوص سخن برانند تا شايد بتوانند در آستانه انتخابات رياست جمهوري، مهم‌ترين دستاورد ديپلماتيك خود را حفظ كنند.

جعفر تكبيري اظهار عقیده کرده که چهره‌هاي وابسته به دولت پس از تصويب طرح تحريم ايران( ISA) در سناي امريكا، مي‌كوشند با لحني ملايم‌تر در اين خصوص سخن برانند تا شايد بتوانند در آستانه انتخابات رياست جمهوري، مهم‌ترين دستاورد ديپلماتيك خود را حفظ كنند. اين موضوع را مي‌توان در گفته‌هاي روز گذشته حسن روحاني رئيس‌جمهور مشاهده كرد كه با «لاورنتيف» نماينده ويژه رئيس‌جمهوري روسيه به دفاع از توافق هسته‌اي پرداخت و آن را در راستاي صلح و امنيت جهاني ذكر كرد و گفت كه همه بايد براي حراست از دستاوردهاي اين توافق تلاش كنند.

علی علوی هم با اشاره به این که حسن روحانی زمانی اوباما را رییس جمهور با ادب خوانده بود نوشته: مي‌دانستيد يا نمي‌دانستيد اما به مردم نگفتيد كه اوباما با ادب نيست و رئيس‌جمهور امريكا نمي‌تواند با ادب باشد چون ادب، ايمان و شرافت است و پايمردي بر وعده‌هاست، نه اينكه چون اوباما سخنران خوبي است، پس با ادب است! ديديد كه امريكا با ادب نبود و قراردادي را كه با شما بسته شد و آن را «آفتاب تابان» مي‌ناميديد، مثل يك كاغذ پاره به گوشه‌اي پرتاب كردند، قبل از آنكه رئيس‌جمهور ديوانه بعدي كه به خاطر بي‌ادبي‌اش، دل در گرو رقيب با ادب او بسته بوديد، آن را پاره كند. و اين فرجام با ادب دانستن دشمن كافر‌كيش است.

اما همین روزنامه (جوان) در سرمقاله ای به قلم عباس حاجی نجاری نوشته فرصت مساعدی برای ایران وجود دارد که یکپارچه به کوشش برای استفاده از ظرفیت های چین و روسیه و برخی از اروپایی ها برآید که چرا که اکنون مصوبه مجلس برای مقابله با تصمیم کنگره آمریکا هست و به رغم ديدگاه‌هاي متفاوت نسبت به برجام طي سال‌هاي اخير در ميان نخبگان و فعالان رسانه‌اي، شرايط كنوني مي‌تواند زمينه‌اي براي همگرايي و نقطه عزيمتي براي تقويت اجماع ملي در اين عرصه باشد

به نظر نویسنده سرمقاله جوان: واكنش صريح رئيس‌جمهور و رئيس مجلس و اجماع كم‌نظير نمايندگان مجلس در واكنش به اقدام امريكا خنثي كننده خط تفرقه و قطبي است كه در روزهاي اخير رسانه‌هاي بيگانه و شبكه‌هاي مجازي آغاز كرده بودند كه اينگونه القا ‌كنند كه واكنش مجالس امريكا ناشي از تندروي‌ نهادهاي انقلابي يا مواضع انقلابي مسئولان ارشد نظام است.

حق نشر عکس Noavaran
Image caption کارتون محمد طحانی، نوآوران

انتقاد صادقی، پاسخ لاریجانی

ایران در گزارشی نوشته:محمود صادقی و ماجرای حکم جلب او با وجود گذشت نزدیک به یک هفته هنوز به حاشیه خبرهای سیاسی ایران نرفته است. نماینده تهران دیروز در جلسه علنی در تذکری به رئیس مجلس انتقاد کرد که چرا علی لاریجانی از شأن مجلس در برابر حکم جلبی که به گفته وی تعرض به حریم مجلس بود، دفاع نکرده است. البته علی لاریجانی هم هر چند با این قسمت از سخنان او موافقت کرد اما همزمان اظهارات این نماینده تهران درباره شخصی بودن حساب‌های قوه قضائیه را نادرست خواند.

به گزارش این روزنامه:ساعاتی قبل از این گفت‌وگوی نه چندان آرام میان نماینده تهران و رئیس مجلس، هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان برای بررسی پرونده صادقی تشکیل جلسه داده بود، اما به گفته محمدجواد جمالی، یکی از اعضای این هیأت برای رسیدن به نتیجه قطعی لازم است تا محمود صادقی یک جلسه دیگر هم به این هیأت برود.

خبرنگار پارلمانی روزنامه دولت تاکید کرده:این هیأت صبح دیروز و بنا به خواست رئیس مجلس به صورت فوق‌العاده تشکیل جلسه داده بود. جمالی بعد از این جلسه به خبرگزاری «ایلنا» گفت: در ابتدای جلسه، شکایت نماینده کاشان از محمود صادقی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد طی هفته جاری از صادقی دعوت به عمل آید تا توضیحات لازم را به هیأت نظارت ارائه دهد. به گفته او، «در رابطه با مصاحبه‌ای که صادقی درباره بورسیه‌ها در دولت قبل انجام داده بود، چون مربوط به پیش از تصویب اعتبارنامه این نماینده مجلس بوده، هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در صلاحیت خود ندید که اظهار نظر کند.»

کاسترو و دموکراسی

یک روز بعد از مراسم تدفیق فیدل کاسترو در هوانا همزمان با روزنامه های جهان، روزنامه های صبح امروز تهران هم همچنان به کاسترو پرداخته اند.

فریدون مجلسی در مقاله ای در شرق یادآوری کرده: وقتی فیدل کاسترو، یا به قول برخی رسانه‌های خاص، «رفیق کاسترو» مرد و از برخی محافل نداهای مرده‌ستایانه‌ای مانند «نماد مقاومت و مبارز در راه آزادی» برخاست، به مقایسه کره‌جنوبی با کوبا پرداختم که هردو در یک زمان دارای رژیم‌های فاسد و مستبد و بدنام بودند؛ باتیستا در کوبا و سینگمان ری در کره‌جنوبی.

این کارشناس مسایل بین المللی توضیح داده که: کوبا درگیر ماجرای فیدل بود و کره‌جنوبی با همان ابعاد و جمعیت و بدون بهره‌مندی از گستردگی و زیربنای فرهنگ اروپاییِ کوبا و در گوشه دورافتاده‌ای در کنج جهان، از چنان ریاست اجرائی مادام‌العمري برخوردار نبود. این مقایسه پاسخی در خود نهفته داشت برای کسانی که به توسعه فرهنگی، بهداشتی و آموزشی کوبا می‌نازند و فراموش می‌کنند این افتخار ایدئولوژیک نه‌تنها از لحاظ فرهنگی، بهداشتی و آموزشی بلکه خصوصا از لحاظ بهره‌مندی از آزادی‌های سیاسی، اجتماعی و رفاه عمومی و توسعه اقتصادی به گرد پای کره‌جنوبی هم نمی‌رسد.

نویسنده مقاله شرق تاکید کرده: دموکراسی واقعی یعنی توانایی برکنارکردن رئیس‌جمهور خاطی یا زیان‌بخش کمتر دیده می‌شود. اکنون مردم کره‌جنوبی برای نخستین‌بار با حضور اجتماعی صلح‌آمیز خودشان در واقع دارند این مرحله برجسته دموکراسی را می‌آزمایند! خانم پارک رییس جمهور کره جنوبی از مدت‌ها پیش متهم بوده که تحت نفوذ یکی از استادان خود بوده که زمانی جامه رهبانیت بودایی پوشیده و سپس به لباده کشیشی پناه برده و سرانجام برای خودش فرقه و معبدی راه انداخته با دخالت مقامات پلیسی و قضائی کار دارد به جاهای باریک می‌کشد و به مراحل نهایی نزدیک می‌شود؛ به طوری که خانم پارک به عنوان آخرین اقدام به پارلمان رفته و خواهان یافتن راهی برای استعفای خود شده است.

مهدی بهلولی در مقاله ای در شهروند با اشاره فریادهای زنده باد و مرده کاسترو که در جهان بلند است نوشته: یکی از مخالفانش کارنامه اقتصادی او را بررسی کوتاهی کرد و آماری درخور درنگ آورد. در ‌سال ١٩٥٩، یعنی ‌سال به قدرت رسیدن فیدل کاسترو، سرانه تولید ناخالص داخلی کوبا ٢٠٦٧ دلار در ‌سال بود. در دو‌سوم آمریکای لاتین هم کمابیش همین بود: اکوادور ١٩٧٥، جامائیکا ٢٥٤١، پاناما ٢٣٢٢ و پورتوریکو ٣٢٣٩ دلار. ٤٠‌ سال بعد در ١٩٩٩، سرانه تولید ناخالص ملی کوبا ٢٣٠٧ دلار شد در حالی‌که این سرانه در اکوادور ٣٨٠٩، جامائیکا ٣٦٧٠، پاناما ٥٦١٨ و پورتوریکو ١٣٧٣٨دلار شده بود.

نویسنده با اشاره به این که کاسترو کوبا را به مردمانش برگرداند؛ یا این‌که کوبا را از میدان بازی آمریکایی‌های پولدار به نماد پایداری در برابر واشنگتن تبدیل کر نوشته از اقتصاد که بگذریم، پای آموزش و همچنین خدمات درمانی به میان می‌آید که حکومت کاسترو در این دو زمینه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. راست این است که کاسترو سخت به گسترش آموزش رایگان در سراسر کشور پرداخت و آمار بی‌سوادی کوبا را تقریباً به صفر رساند. گزارش‌های جهانی زیادی بر این نکته تأکید می‌کنند و به‌عنوان یکی از دستاوردهای برجسته حکومت کوبا در پس از انقلاب از آن نام می‌برند. آموزش کوبا، هم اکنون سال‌هاست به‌عنوان یک آموزش کامیاب در سطح منطقه شناخته می‌شود.

در پایان مقاله شهروند آمده: اما آموزش رایگان کاسترو، آموزش رایگان ایدئولوژیک (چپ) بود و از همین زاویه نیز مورد نقدهای جدی اندیشه‌وران آموزشی بسیاری قرار گرفته است. آموزش ایدئولوژیک بیش از هر چیز به شستشوی مغزی می‌اندیشد و این با آنچه که اندیشمندان جهان پیشرفته آموزش از آن با عنوان «آموزش رایگان کیفی» یاد می‌کنند، فرق‌های جدی دارد. در آموزش کیفی و در آموزش الفبا به کودکان نمی‌گویند: «F برای نوشتن فیدل است و Y برای نوشتن یانکی».

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption روز داوطلب کارتون حسن کریم زاده، شهروند

روز داوطلب، امروزست

آیدین سیار سریع در صفحه طنز شهرونگ با اشاره به پانزدهم آذر، یعنی امروز، به عنوان روز داوطلب نوشته: ما چند نوع داوطلب داریم. یک نوع داوطلب، داوطلب خودخواسته است! یعنی خودش خواسته که داوطلب شود. مثل کسی که برای سفر به کره ماه و مریخ ثبت‌نام می‌کند. نوع دیگر داوطلب هم ناخواسته است، مثل آن میمون بیچاره‌ای که برای سفر به کره ماه و مریخ ثبت‌نام نکرده بود، ولی مجبور بود برود.

طنزنویس توضیح داده: تعداد کمی داوطلب خودخواسته داریم. یعنی طرف می‌رود و کاری را انجام می‌دهد و می‌گوید من خیلی انسان‌دوست و خیرم، برای همین پول نمی‌خواهم. تعداد این داوطلبان خیلی کم است. درمقابل یک‌سری هستند که تعدادشان هم زیاد است و می‌گویند من نه انسان‌دوستم نه خیرم، پولم را بدهید! ولی خب نمی‌دهند! برهمین اساس نیمی ازجمعیت ما را کارگران، کارمندان، نویسندگان، هنرمندان و درواقع داوطلبانی تشکیل داده‌اند که خودشان نمی‌خواهند داوطلب باشند ولی مجبورند به ‌صورت داوطلبانه کار کنند.

طنز شهرونگ به این جا می رسد که: یک دسته خواهان خدمت به مردم هستند. این عزیزان درحوادث طبیعی مثل سیل و زلزله و طوفان و... داوطلب می‌شوند که به مردم کمک کنند، اما دسته دوم که درشوق به خدمت عطش و حتی سبعیت خاصی دارند، فقط خواهان خدمت نیستند بلکه تشنه خدمت‌اند. با عناوین «خدمتگزار کوچک»، «این کمترین»، «فرزند آخری ملت» و «نوکر مردم» در پست‌های مدیریتی کشور فعالیت می‌کنند، به‌طور داوطلبانه این پست‌های پرزحمت را پذیرفته‌اند و از آنجایی که گشنه خدمت هستند، سوخت‌وساز بدنشان بالاست و معمولا زیاد می‌خورند که خب طبیعی است.

فاضل ترکمن هم در صفحه طنز شهرونگ در نامه ای به مادر ترزا به بهانه روز داوطلب نوشته: تو فکر می‌کنی از دست من چاقالوی روزنامه‌نگار که زمین و زمان داوطلبانه پولش را خورده‌اند، چه کار خیر داوطلبانه‌ای برمی‌آید؟! تو بگو، من همان کار را انجام می‌دهم! من نهایتاً می‌توانستم داوطلبانه استخاره نکنم، به حرف حافظ گوش بدهم و بروم خواستگاری که خودش کار خیری‌ است، اما کسی که به من قول ازدواج داده بود، گفت پدرش گفته: «ازدواج با هنرمندان یعنی مرگ داوطلبانه!». برای همین رفت با یک داوطلب شاسی‌بلند که ماشین شاسی‌بلندی هم داشت ازدواج کرد!

طنز نویس در نامه به مادر ترزا تاکید کرده: غلب آدم‌ها اینجا به‌طور داوطلبانه فقط پول اختلاس می‌کنند و کلی آدم دیگر هم به‌صورت داوطلبانه از آنها دفاع و رفع اتهام می‌کنند. حالا بگذریم که این بابک زنجانی بدبخت شانس نداشت. من نمی‌دانم این ‌همه تیلیارد و‌میلیارد و تیلیون و ‌میلیون اختلاس شد و رفتند و به قصه‌های مادربزرگه پیوستند و چرا تنها این یکی داوطلب مرگ شد! تازه بنده‌ خدا چه‌قدر هم کار خیر می‌کرد! چه‌قدر داوطلبانه به فیلم‌سازها کمک می‌کرد تا فیلم خودشان را بسازد و منت «فارابی» را نکشند! آخرش هم این‌طوری جوابش را دادند.