روزنامه‌های صبح تهران: خداحافظی با ریال

روزنامه‌های پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵، حاوی مطالب متنوعی است از تغییر واحد رسمی پول ایران گرفته تا فتح قریب‌الوقوع حلب و سخنرانی نخست وزیر بریتانیا که خشم بسیاری را برانگیخته است.

حق نشر عکس Iran
Image caption صفجه نخست روزنامه ایران

اصلاح پول ملی؛ گامی مثبت

غلامرضا مصباحی‌مقدم در سرمقاله روزنامه ایران نوشته که با توجه به ثبات اقتصادی موجود و موفقیت سیاست‌های کنترل تورمی دولت، طرح اصلاح پول ملی در شرایط خوبی پیاده می‌شود. آنچه در میان مردم سالهاست که جریان داشته، استفاده عملی از واحد تومان بوده است که در جریان مبادلات و محاورات و مکتوبات عامه مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد. واحد پولی ریال تنها مختص مکاتبات و اسناد رسمی دولتی بوده که عملا با آنچه در متن مبادلات جامعه و بازار جریان داشته و دارد متفاوت بود.

محمود غلامی هم در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد؛ نوشته که این تفاوت ناشی از کاهش ارزش ریال بود، بنابراین صرف تغییر نام نمی‎توانست هیچ مشکلی را حل کند. یکی از نکات دیگری که آقای غلامی به آن اشاره کرده این که تغییر واحد پول به حذف یک صفر محدود شده و این امر برخلاف نظر اکثر صاحب‌نظران است که حذف حداقل ۳ صفر از واحد پول را ضروری می‌دانند.

حق نشر عکس Javan
Image caption صفحه نخست روزنامه جوان

رقص عربی اخراجی اروپا در جنوب ایران

روزنامه جوان در گزارشی نوشته که ۴۵ سال قبل، آفتاب بریتانیا در شرق مدیترانه ازجمله خلیج فارس افول کرد و انگلیسی‌ها ترجیح دادند که عامل متوازن کننده منافع آمریکا در اتحادیه اروپا باشند. حالا که بریتانیایی‌ها رای به خروج کشورشان از اتحادیه داده‌اند، ساکنان خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ استریت به فکر بازگشت به خلیج فارس افتاده‌اند.

روزنامه جوان به نقل از برخی ناظران نوشته که بازگشت مجدد انگلیس به خلیج فارس، با تعدیل حضور آمریکا در منطقه و کوشش کاخ سفید برای مهار چین مرتبط است. با این حال رای مثبت بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، باعث شده که دولت انگلیس تلاش کند بخشی از خلاء شراکت در اروپا را از طریق مناسبات دوجانبه با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس جبران کند.

حق نشر عکس Keyhan
Image caption صفحه نخست روزنامه کیهان

شکست زنجیرها در حلب

سعدالله زارعی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته که آزادسازی حلب یک تحول استراتژیک منطقه‌ای به حساب می‌آید و از این رو تحرک عمده‌ای در سطوح خارجی و منطقه‌ای برای ممانعت از آن وجود دارد. کاملا واضح است که سازمان ملل، آمریکا، اروپا، ترکیه، عربستان، قطر، امارات و دسته دیگری از دولت‌ها و کشورها ترجیح می‌دهند، حلب در سیطره گروه‌های تروریستی که در تبلیغات آنان، خطر جهانی معرفی می‌شدند، باقی بماند و عملیات ارتش سوریه و جبهه مقاومت با شکست مواجه گردد. آنچه از روند امور فهمیده می‌شود، نزدیک و بسیار نزدیک بودن زمان آزادی حلب است.

به نظر نویسنده کیهان، عملیات حلب و مسائل پیرامونی آن دارای خصوصیات و آثاری است. از جمله این که اگر در ماه پایانی سال ۲۰۱۲، حلب رمز سقوط سوریه تلقی می‌شد، اینک در زمان پایانی سال ۲۰۱۶، آزادی حلب، رمز شکست جبهه تروریسم با محوریت آمریکا به حساب آمده و حتما منشاء تاثیرات مهمی در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای خواهد بود.

حق نشر عکس Sharq
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

دست شِل در دست ایران

مهدی افشارنیک در گزارش روزنامه شرق نوشته که شرکت نفتی شل به ایران بازگشت. شاید این قدم اول آنچنان در عرف قراردادی و حرفه‌ای نفت مهم نباشد، اما پیام‌ها و نشانه‌های زیرپوستی امضای تفاهم‌نامه دیروز بیشتر از متن اصلی ارزش دارد. تفاهم‌نامه دیروز عدد و رقم نداشت، فقط اعلام تمایل بود. میدان‌های آزادگان و یادآوران و کیش. از این پس باید به شنیدن اسم "غرب کارون" بیشتر عادت کنیم، همانطور که در دور اول وزارت زنگنه به شنیدن عسلویه عادت کردیم.

رضا زندی هم در یادداشتی در شرق نوشته‌است، این که کمپانی هلندی-انگلیسی رویال داچ شل، بلافاصله پس از تمدید تحریم‌های کنگره آمریکا موسوم به ایسا با شرکت ملی نفت ایران تفاهم‌نامه همکاری امضا می‌کند و این که سفیر تازه‌وارد بریتانیا در تهران به همراه نفر دوم سفارت هلند به محل امضای تفاهم‌نامه می‌آیند و صراحتا از توسعه همکاری شرکت‌های نفتی اروپایی با ایران دفاع می‌کنند، یک پیام مهم دارد: "واشنگتن در صورت نقض برجام حتی از سوی متحدان سنتی‌ایش همراهمی نخواهد شد."

حق نشر عکس Etemaad
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

معاونانم را تغییر نمی‌دهم

گروه سیاسی اعتماد در گزارش اول این روزنامه نوشته که انگار رسم تازه‌ای شده است که نماینده‌ای وزیری را برای پاسخ به سوالی به مجلس بکشاند و بعد قانع شدنش، وزیر را مشروط به دادن قول برای انجام خواسته‌های خود کند. اتفاقی که دیروز برای فرهادی، وزیر علوم افتاد که برای پاسخ به سوال پژمانفر، نماینده مشهد به مجلس رفته بود. سخنان پژمانفر، رئیس کمیسیون فرهنگی و عضو جبهه پایداری به بهانه سوال از وزیر علوم در واقع اتهام‌نامه‌ای علیه اصلاح‌طلبان بود. بعد وزیر پاسخ داد و آقای پژمانفر هم گفت که اگر آقای وزیر قول دهند که به دغدغه‌های گفته شده و نگرانی‌های مطروحه توجه کنند از پاسخ‌های ایشان قانع شدم. اما کمی بعد علی مطهری که ریاست مجلس را برعهده داشت گفت که فرهادی یادداشتی به او داده و در آن تاکید کرده که قولی برای تغییر معاونانش نداده، اما برای دغدغه‌های فرهنگی و پیگیری جدی آنها اعلام آمادگی می‌کند.

حق نشر عکس Arman
Image caption صفحه نخست روزنامه آرمان

پیامد منفی کاهش ساعات کاری زنان

فاطمه مقیمی در روزنامه آرمان نوشته که لایحه دولت برای کاهش ساعت کاری زنان روز گذشته ابلاغ شد. سه دستگاه اجرایی یعنی سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و وزارت دادگستری هم متولی شده‌اند که صلاحیت زنان شاغل دارای شرایط خاص را برای کاهش ساعت کاری به ۳۶ ساعت در هفته با دریافت حقوق و مزایای ۴۴ ساعت، تعیین کنند.

خانم مقیمی که عضو هیات نمایندگان اتاق تهران است تاکید کرده که هیچ گونه نکته مثبتی در این لایحه نمی‌توان دید و تمام تبعاتی که دربرخواهد داشت، تبعات منفی است، زیرا کاهش ساعت کاری زنان به تدریج باعث می‌شود تا زنان حضور کمتری در جامعه داشته باشند و به تبع این موضوع به مرور زمان از چرخه اقتصادی کشور حذف خواهند شد. از جمله این که کارفرمایان پذیرش کارکنان مرد را در اولویت کاری خود قرار خواهند داد. نویسنده یادآور شده که مشارکت اقتصادی زنان در جامعه ایران بسیار پایین‌تر از میانگین بوده و شمار بیکاران زن بسیار بیشتر از مردان است.