روزنامه‌های تهران: واکنش به افشای جلسه محرمانه وزیر خارجه

واکنش‌ به انتشار اظهارات محرمانه منتسب به محمدجواد ظریف در کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران و گذشتن دلار از مرز ٤ هزار تومان از موضوعاتی است که در روز پنجشنبه دوم دی ١٣٩٥ به نحو گسترده‌ای در روزنامه‌ها منعکس شده‌است.

حق نشر عکس Shargh
Image caption روزنامه شرق

آنچه ظریف نگفت

«من اعتراف می‌کنم اشتباه کردم به حرف کری اعتماد کردم.» روزنامه شرق نوشته که این جمله را محمدجواد ظریف نگفته اما جواد کریمی قدوسی از قول او گفته است. نکته جالب این است که کریمی قدوسی محتویات جلسه محرمانه‌ای را فاش کرده که خود در آن غایب بوده است. ماجرا از حضور وزیر امور خارجه در جلسه روز دوشنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی آغاز شد. این اقدام کریمی قدوسی که حتی سابقه درگیری لفظی با ظریف را نیز دارد، موجب شد تا بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه بگوید که نقل قول آقای کریمی کاملا نادرست، مخدوش و گزینشی است.

به گزارش شرق، اقدام کریمی قدوسی علاوه بر وزارت خارجه، صدای مجلس را هم درآورد. علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ضمن تکذیب اظهارات کریمی قدوسی، اقدام او را غیرمسئولانه و خلاف اخلاق خواند.

حق نشر عکس Etemaad
Image caption روزنامه اعتماد

اشتباه در اعتماد!

روزنامه‌های اصولگرا در اقدامی یکدست به نقل از آقای ظریف تیتر زده‌اند که «اعتراف می‌کنم اعتمادم به جان کری اشتباه بود.» روزنامه سیاست روز هم در گزارشی نوشته که کریمی قدوسی در واکنش به غیبتش در آن جلسه گفته که، مگر قرار است تنها اطلاعات جلساتی را که در آن حضور داریم در اختیار داشته باشیم. بنده از یادداشت‌های اعضای کمیسیون امنیت ملی این مطالب را یادداشت کردم و هرچه روایت کردم درست و دقیق است.

سیاست روز در نهایت نتیجه‌گیری کرده که دولت باید بداند که اعلام و اعتراف تنها بر بدعهدی آمریکا از هر تریبونی کفایت نمی‌کند، چرا که زمان زیادی عقب افتاده‌ایم و باید جبران مافات کنیم. به نظر گروه سیاسی این روزنامه، بهترین راه برای جبران خسارت برجام، توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و توانایی‌ها و امکانات داخلی باشد و چشم امیدش را بر طرف غربی ببندد.

حق نشر عکس Taadol
Image caption روزنامه تعادل

تکانه صوری به بازار ارز

وحید شقاقی شهری، در سرمقاله روزنامه اقتصادی تعادل نوشته که بازار ارز این روزها روزگار پرتلاطمی را از سر می‌گذراند. روز گذشته نرخ دلار با افزایش چند ده تومانی، مرز ٤ هزار تومان را پشت سر گذاشت. اما سوال این است که چرا قیمت ارز به کانال پرنوسان خود بازگشته است؟

نویسنده پاسخ این سوال را در ٤ عامل دیده است، اول آن که یکی از مشکلاتی که در بحث نرخ دلار وجود دارد این است که سالانه باید به میزان تورم داخل و خارج یعنی تفاوت تورم داخلی و خارجی به قیمت دلار افزوده شود. دوم آن که طبیعتا سیاست‌های بین‌المللی در نرخ ارز تاثیر گذار است. نگرش دونالد ترامپ و چینش کابینه او به همه این علامت را می‌دهد که اوضاع اقتصادی ایران همانند دوران باراک اوباما نخواهد بود.

موضوع سومی که در افزایش نرخ دلار تاثیرگذار بوده این که آمریکا به دنبال تقویت دلار در دنیاست و اما چهارمین محور به نظر آقای شهری، بحث عدم ورود بهنگام بانک مرکزی به مدیریت بازار ارز است.

به نظر نویسنده اگر دولت چندین نرخ ارز (مبادله‌ای، آزاد و بودجه‌ای) را یکسان کند با مشکلات کمتری روبه‌رو خواهد شد.

حق نشر عکس Javan
Image caption روزنامه جوان

دلار ٤٠٢٥ تومانی تدبیری!

روزنامه جوان در گزارشی نوشته روحانی که در کارزار انتخابات به افزایش نرخ دلار در دوران تحریم خرده می‌گرفت، حالا در دوران رفع تحریم‌ها(!)، دلار دولت خود را بالای ٤ هزار تومان می‌بیند. هرچند برخی می‌گویند این کار خود دولت است.

هادی غلامحسینی در این گزارش نوشته که چون دولت همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد برجام گذاشته بود، از این رو شرایط به سمتی پیش می‌رود که به دلیل ضعف تولید ملی، ریال بیش از پیش تضعیف می‌شود. از سوی دیگر چشم‌انداز پسابرجامی دولت در خطر است. به نظر نویسنده از همین روست که دولت ترجیح داده با افزایش بهای ارز هم از ارزهای خود صیانت کند و هم این که بخشی از ارزهایش را با ریال بالاتری معاوضه کند و از این محل هزینه‌های خود را بپردازد.

حق نشر عکس Etemaad
Image caption روزنامه اعتماد

فرضیه‌هایی برای ترافیک عجیب تهران

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که رحمت‌الله حافظی، عضو شورای شهر تهران در توییتر مدعی شده که تغییر فرمانده پلیس راهور با فشار قالیباف، عامل ترافیک‌های اخیر تهران است. حمیدرضا خالدی در این گزارش نوشته که توییت آقای حافظی این فرضیه را مطرح می‌کند که آیا دست‌های پشت پرده است تا این ترافیک را به قصد ایجاد کند یا اینکه بازی‌های سیاسی و اختلاف‌نظرهایی که بین مسوولان شهری وجود دارد و داشته به این ماجرا دامن زده و منجر شده است. اما در مقابل فرضیه اول، این مدیران شهرداری و برخی اعضای شورای شهر هستند که معتقدند ترافیک این روزهای تهران چیز عجیبی هم نیست و همچون سال‌های قبل است. در فرضیه سوم این گزارش، نمایشگاه‌های پایتخت مقصر شمرده شده و در فرضیه چهارم شبکه تاکسی سرویسی که یک استارت آپ است دلیل افزایش تردد اعلام شده است.

در نهایت هم از مسوولان شهری خواسته شده که به این سوال پاسخ دهند که آیا دست‌های پنهانی پشت پرده ترافیک این روزهای پایتخت وجود دارد یا خیر؟

حق نشر عکس Iran Daily
Image caption روزنامه ایران

امضای ٥ سند همکاری تهران و ایروان

سفر منطقه‌ای رئیس جمهوری ایران که از ارمنستان شروع شده، موضوعی است که بسیاری از روزنامه‌ها گزارش آن را منتشر کرده‌اند. افشار سلیمانی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته که حسن روحانی دیروز هجدهمین سفر منطقه‌ای خود را به سه کشور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان آغاز کرده است. روحانی از ایروان راهی آستانه شد و از آنجا هم با عزیمت به بیشکک، به این سفر خاتمه خواهد داد.

آقای سلیمانی در پایان این مقاله نوشته، حال که این سفر پس از آزادی حلب و برخورداری ایران و روسیه از دست برتر در صحنه نبرد سوریه صورت گرفته است، مناسب است که همکاری‌های منطقه ایران و روسیه با کشورهای قفقاز جنوبی، آسیای مرکزی و حاشیه دریای خزر با هدف تقویت امنیت منطقه، مبارزه با تروریسم، همکاری‌های اقتصادی و تلاش برای افزایش رفاه ملت‌های منطقه افزایش یابد.