روزنامه‌های تهران، اعترافات نگرفته ظریف، آلودگی شهرها

روزنامه‌های صبح تهران از انتقاد مردم از آلودگی گسترده هوای شهرها خبر داده و از اصرار رسانه های تندرو برای اعتراف صریح وزیر خارجه بر پذیرش سخنان منتسب به وی در مجلس نوشته اند، آینده روابط ایران و ترکیه و مقایسه اقتصاد ایران و با اقتصاد فاجعه آمیز ونزوئلا از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

سالگرد زلزله بم و وضعیت مسیحیان ایرانی در نزدیکی به کریسمس نیز در این روزنامه ها آمده است.

حق نشر عکس Noavaran
Image caption افشای جلسه محرمانه مجلس - کارتون از محمد طحانی، نوآوران

افشای محرم ها مجرمانه است؟

ابتکار در گزارشی پیرامون ماجرای پرسروصدای سخنان وزیر خارجه در جلسه محرمانه کمیسیون امنیت ملی مجلس نوشته: کریمی‌قدوسی یکی از دلواپسانی است که از زمان بررسی برجام در صحن تاکنون بارها علیه دولت موضع‌گیری داشته و اقدامات وی علیه دولت و البته مذاکرات هسته‌ای سابقه‌ای طولانی دارد. به‌نظر می‌رسد کریمی‌قدوسی بعد از مشاجره لفظی که در جلسه طرح سوال از وزیر خارجه با وی داشت برای مقابله با ظریف چشم‌اندازی را تعریف کرده باشد.

به گزارش این روزنامه: برخی وکلای ملت در این رابطه واکنش نشان داده تاجایی که علیرضا رحیمی که به‌عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی‌وسیاست خارجی در این نشست حضور داشته است در مورد آنچه در مذاکره با ظریف اتفاق‌افتاده در جمع خبرنگاران گفته: کمیسیون طبق جلسات معمول که هر دو ماه یک‌بار با وزیر خارجه دارد، تشکیل شد و در این جلسه وزیر به همراه تمام معاونان خود حضور پیدا کرد. این جلسه کاملا محرمانه بود و آقای ظریف تاکید داشتند که مطالبی که در این جلسه بیان می‌شود در جهت آگاهی اعضای کمیسیون و محرمانه است.

ابتکار در انتهای گزارش خود نوشته: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس واقف هستند که مطالبی که بر محرمانه‌بودن آن تاکیدشده در صورتی که افشا شود به‌طور قطع امنیت ملی را هدف قرار می‌دهد ضمن‌اینکه وقتی یکی از وکلای ملت از روی عمد به چنین اقدامی مبادرت می‌ورزد باید سایر مجلسی‌ها نسبت به این اقدام وی واکنش جدی نشان داده و به‌دلیل بازتابی که در راستای تشویش اذهان عمومی و رفع اعتماد ملت نسبت به دولتمردان می‌تواند به‌همراه داشته باشد در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شود.

اما کیهان روزنامه تندرو صبح در یادداشت روز خود نوشته: پس از انتشار سخنان وزیر خارجه در رسانه‌ها، شاهد سراسیمگی و هراس در حامیان دولت و رسانه‌های وابسته به آنها بودیم تا از بار حقوقی و روانی این سخنان بکاهند. ابتدا به تکذیب اصل خبر روی آوردند و نماینده منتشرکننده این خبر را به دروغگویی متهم کردند، اما با بازبینی نوار جلسه و تایید سخنان منتسب به وزیر امور خارجه، به فرافکنی و شانتاژ رسانه‌ای- سیاسی برای تحت‌الشعاع قرار دادن اصل خبر پرداختند.

به نوشته کیهان: اینکه از اساس اصل خبر تکذیب شود و یا گفته شود فرد نقل‌کننده در جلسه نبوده و یا جلسه محرمانه بوده، اینها فرع مسئله است و اصل قضیه را تغییر نمی‌دهد و از اهمیت اعتراف وزیر امورخارجه نمی‌تواند کم کند. لذا برای اینکه صحت و سقم انتساب چنین سخنانی به وزیر امورخارجه روشن شود نیاز به فضاسازی رسانه‌ای و شانتاژ سیاسی نیست. دو راه ساده و قابل دسترس وجود دارد. یا اینکه وزیر امور خارجه خود رسماً بیان چنین سخنانی را تکذیب کند و یا نوار جلسه منتشر شود تا قضیه برای مردم روشن شود.

به تاکید کیهان: اگر هیچ کدام از این دو روش ساده رخ ندهد، پس به یقین، مردم مطمئن خواهند شد که وزیر امور خارجه این سخنان را بیان کرده و حتماً آقای ظریف نیز مردانه پای حرف خود ایستاده است.

كبري آسوپار در جوان نوشته: براي اعتراف ظريف به اشتباهش در اعتماد به امريكايي‌ها تازه مي‌خواستيم ضيافت مسئوليت‌پذيري بگيريم و خشنود فهمیدن اشتباه و امين دانستن نمايندگان مردم در اذعان به اين اشتباه شويم كه تكذيبيه شتابزده وزارت خارجه نشان داد كه جریانی در دولت از انتشار این اعتراف رنجیده و تلاش می‌کند آن را با تأسف و تکذیب، پنهان کند. ظريف تأكيد كرده حرف‌هايش در آن جلسه به بيرون درز نكند؛ سخناني كه حتي علني گفتنش هم دردي از مردم دوا نمي‌كند، اما حداقل آنكه نوعي از حس همدردي و احساس توهين نشدن به شعور مخاطب را مي‌تواند به مردم منتقل كند.

روزنامه سپاه پاسداران نوشته: اما دولت یازدهم مي‌خواهد این اعترافات در پستوي محرمانه‌ كميسيون امنيت بماند و به گوش مردم نرسد. حتی اگر اظهار پشیمانی ظریف صرفاً مربوط به اعتمادي باشد كه به قول كري در رفع تحريم‌هاي ISA كرده است، باز اين نقطه‌ای مثبت در نگاه ظريف است و بايد دولت يازدهم اجازه دهد اين «نگاه بي‌اعتمادي به امريكا» كه رئيس تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي ما به آن اذعان مي‌كند، به اطلاع مردم برسد و یا خود آقای ظریف اکنون که جریاناتی مانع انتشار صدای سخنان او در کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌شوند، پشت تریبون قرار بگیرد و با مردم در این‌باره رودررو صحبت کند.

چرا ونزوئلا نشدیم؟

روزنامه های امروز از آخرین خبرها و گزارش ها درباره فاجعه اقتصادی ونزویلا نوشته و به مقایسه آن کشور با ایران پرداخته اند. چنان که سعید لیلاز در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: شرایط اقتصاد ایران از چهار سال پیش تاکنون به مراتب از اقتصاد ونزوئلا بدتر بوده است زیرا علاوه بر تکانه‌های نفتی شدید که بر اقتصاد دو کشور فشار آمد، ایران تحریم‌های شدیدی را تجربه کرد که ونزوئلا با آن روبه‌رو نبود. جمعیت ونزوئلا کمتر از ۴۰ درصد جمعیت ایران است و میزان درآمدهای نفتی این کشور به نسبت جمعیت حتی در حال حاضر از درآمد‌های نفتی ایران بیشتر است.

به تاکید این اقتصاد دان: با این حال آنچه در اقتصاد دو کشور طی چهار سال گذشته پدید آمد کاملاً متفاوت است. ونزوئلا فروپاشی اقتصادی با تورم بالای ۴۰۰ درصد و رشد منفی ۱۰ درصد را تجربه می‌کند در حالی که ایران بعد از ۲۵سال شاهد تورم با ثبات تک رقمی و نرخ رشد اقتصادی۷ درصدی است. بهبود اقتصاد ایران در حالی اتفاق افتاد که هنوز هم جریان جذب سرمایه‌گذاری خارجی روان نشده است و این رشد از ارتقای بهره‌وری اقتصادی به دست آمده است.

سرمقاله ایران تاکید کرده: هم‌اکنون نرخ رشد صنعتی ایران نزدیک به دورقمی است. اطلاعات حاکی از این است سطح تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی به سطح سال 90 که بالاترین رقم تاریخ ایران را شامل می‌شود، رسیده این بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی در حالی حاصل شده که میزان سطح درآمد‌ها آسیب دیده و بزرگ‌ترین نوسان نظام ارزی کشور پنج سال اخیر رخ داده، درآمد‌های نفتی کشور به یک‌چهارم کاهش پیدا کرد و واردات کشور ۴۰ درصد افت کرد. در این شرایط تا پایان سال تنها می‌توانیم بخشی از سطح تولید ملی و قدرت خرید مردم را که در سال 90 داشتیم جبران کنیم.

حق نشر عکس Farhikhtegan
Image caption تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

زلزله بم و زلزله های بعد

فرناز استادنوبری در گزارشی در فرهیختگان با اشاره به گذشت ۱۳ سال از زلزله بم که حدود ۳۰ هزار نفر در آن کشته و هزاران کودک بی‌مادر یا پدر شدند نوشته: اقدامات زیادی برای بازسازی و مرمت این شهر انجام شد که از نظر بعضی اقدامات خوب و مثبتی بود و بعضی‌ها نیز این اقدامات را در برابر 13 سالی که گذشته تلاش ناچیزی می‌دانند. شهروندان بم از وضعیت مرمت شهر و امکانات گله دارند و بعضی مسئولان از سرعت پیشرفت شهر راضی هستند.

سعید سادات‌نیا در مقاله ای با عنوان به فکر زلزله های نیامده باشیم نوشته: فلات ایران یکی از فلات‌هایی است که گسل‌های فراوانی دارد. گرچه امروز نام این گسل‌ها یادآور زلزله‌های ویران‌کننده است، اما باید بدانیم بیشترین فرصت‌های زندگی در طول چندین هزار سال سکونت در ایران، اتفاقا در روی گسل‌ها اتفاق افتاده، چراکه گسل‌ها آب را به سطح زمین هدایت می‌کنند و آبادانی و زندگی و امکان ایجاد قنات و باغ فراهم را می‌کنند. مهم‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای ما معمولا روی گسل‌ها ایجاد شده است.

به نوشته این مقاله:این تنها وضعیت ایران نیست، کشورهایی مثل ژاپن و آمریکا نیز وضعیتی به مراتب پیچیده‌تر دارند، به‌طوری که شاهدیم در شهرهای ژاپن یا سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس مرتب زلزله می‌آید، این در حالی است که آنها خودشان را برای زلزله تجهیز کرده‌اند و به همین دلیل کمترین آسیب متوجه حیات‌شان می‌شود.

در این مقاله آمده: بررسی‌هایی که شرکت ژاپنی جایکا چند سال پیش روی زلزله احتمالی تهران انجام داده نشان می‌دهد که اگر گسل ری، که گسلی کم‌ظرفیت‌تر است فعال شود و زلزله‌ای در حد شش ریشتر تولید کند، به دلیل ساختارهای ناپایدار جنوب تهران، تراکم جمعیتی و بی‌دقتی در ایجاد ظرفیت‌های مناسب برای زندگی جمعی، می‌توان تا چند میلیون کشته بدهد و کل شهر تهران را تهدید کند و سکونت را در این شهر از بین ببرد.

حل مشکل آلودگی اراده می خواهد

محمد درويش در روزی که روزنامه ها همچنان از ادامه آلودگی هوای تهران و چند شهر بزرگ خبر داده اند در مقاله ای در اعتماد علت اصلي تراكم آلاينده‌ها در فضاي تهران، اصفهان، مشهد و چند شهر ديگر را در طراحي شهري‌ دانسته که به ظرفيت زيستي اين شهرها توجهي نكرده‌ و چند برابر ظرفيت زيستي، جمعيت پذیرفته. تهران براي ٣/٢ تا ٥/٢ ميليون نفر درست شده، اما ٢/١٦ميليون تردد در شهر دارد اتفاق مي‌افتد، آنهم در شهري كه از شمال با ديواره‌اي عظيم به نام البرز مركزي مواجه است كه اجازه حركت باد را نمي‌دهد، در شهري كه همين الان نياز آبي مردم تامين نمي‌شود و مجبورند از كيلومترها دورتر آب را به سمت تهران تغيير مسير دهند.

به نوشته این فعال محيط زيست در چنين شهري استاندارد‌هاي لازم هم رعايت نمي‌شود؛ بيش از دو هزار ميني‌بوس فرسوده و بين ١٠٠ تا ٣٠٠ هزار خودروي فرسوده در آن تردد مي‌كنند كه هفت برابر ميزان خودروهاي استاندارد هوا را آلوده مي‌كنند. نزديكي بيش از حد فرودگاه مهرآباد به تهران و تعداد زياد حفاري‌هاي شن و ماسه و نيروگاه‌ها و كارخانجاتي كه بيشتر هم در غرب تهران‌اند از ديگر عوامل افزايش آلاينده‌ها هستند.

در ادامه مقاله اعتماد آمده با افزودن مشکلات طبیعی باید پذیرفت اگر قرار باشد تهران به اين مشكلات فايق آيد، به عزم و اراده ملي نياز دارد. اين عزم را در تصويب لايحه آلودگي هوا دیده نمی شود. حدود سه سال است اين لايحه در راهروهاي مجلس دارد چپ و راست مي‌شود؛ لايحه‌اي كه تكليف ١٦ دستگاه را در رابطه با آلودگي هوا مشخص مي‌كند. وزارتخانه‌ها و نهادهايي كه بايد تكاليف‌شان را به درستي انجام دهند اما همچنان قرباني سياستگذاري‌ها و جناح بازي‌هايي مي‌شود.

مصاحبهای با کراوات

بعد از انتشار خبر راه ندادن عبدالله موحد کشتی گیر افسانه ای به صدا و سیما به علت بستن کراوات پوریا عالمی مصاحبه ای کرده با یک کراوات و از او پرسیده آیا تلویزیون با تو مشکل دارد. کراوات جواب داده:: ببینید من یک چیز آویزونی هستم. تلویزیون با آویزون‌بودن مشکل ندارد چون اگر توجه بفرمایید خیلی‌ها از تلویزیون آویزون هستند، تلویزيون هم از خیلی‌ها آویزون است، خیلی‌ها را هم توی برنامه‌هاشان اول می‌شورند بعد آویزون می‌کنند تا خشک شوند. به‌همین‌دلیل تلویزیون با جامعه كراوات احساس رقابت می‌کند.

طنزنویس پرسیده: چرا اگر شما گردن خارجی‌ها باشی اوکی است، اما گردن ایرانی‌ها باشی اوکی نیست؟ و کراوات جواب داده: ببینید چون اینها دوست دارند هرگونه لباس و ظواهر غربی را گردن خارجی‌ها بیندازند. با لباس های دیگر غربی ها مشکل ندارند. اتفاقا من با یکی از دوستان عزیزم به نام کت یقه‌انگلیسی صحبت می‌کردم و ازش پرسیدم چرا تو را می‌پوشند، اما من را نمی‌بندند؟ کت یقه‌انگلیسی به من گفت چون تو شوآفت زیاد است.

در پایان ستون طنز شرق خبرنگار پرسیده: رفتار جامعه با شما چطور است؟ و کراوات جواب داده: خیلی خوب است. مأمورهای آسانسور، دربان‌ها و پزشک‌ها همچنان از من استفاده می‌کنند که من از ایشان ممنونم. توی عروسی هم داماد، برادر عروس، برادر داماد، بستگان دور یا نزدیک، همسایگان و دیگر آشنایان نیز من را می‌بندند که از آنها هم ممنونم. آقای اصغرزاده هم گفته بود اگر مردم بهش رأی بدهند، راننده‌های تاکسی كراوات خواهند بست که از ایشان هم ممنونم.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون کیوان زرگری، شهروند

اختلاف ايران و ترکيه تا چه زماني ادامه مي‌يابد؟

وقایع اتفاقیه با اشاره به اظهارات تازه رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه درباره سیاست این کشور در حفظ منطقه بی طرفی در سوریه نوشته:ترک‌ها اکنون به اين درک رسيده‌اند که به جاي گزاره قديمي «اسد بايد برود» بايد تهديداتي همچون داعش را در اولويت قرار داده و وجود داعش موجب شده ايران و ترکيه به اين نتيجه برسند که بايد با اتخاذ يک استراتژي روشن و هماهنگ بر مبارزه با اين تهديد متمرکز شده و همکاري کنند؛ بنابراين بشار اسد به يک مشکل ثانويه براي ترکيه تبديل شد.

مقاله این روزنامه تاکید کرده: با این همه آرمان‌هاي ترک‌ها در سوريه با مخالفت ايران روبه‌رو مي‌شود و اينکه ثبات ايجادشده در روابط ايران و ترکيه به‌ويژه بر سر مسئله سوريه تا کجا تداوم مي‌يابد، سؤال مهمي است که مطرح مي‌شود. همچنین باوجود تلاش طرفين براي حفظ خويشتنداري خود، تهديدهایی، ثبات در مناسبات را نشانه رفته که تصرف کامل حلب از سوی سوري‌ها و ناخرسندي ترک‌ها از اين امر، نشانه‌هايي از اين تهديدها را آشکار کرده است.

وقایع اتفاقیه از قول کارشناسان نوشته: بخشي از نزديکي کنوني بين ايران، روسيه و ترکيه، عمل رسانه‌اي و تبليغاتي است که به‌وسیله سه کشور پمپاژ مي‌شود و بر‌اساس چنين ديدگاه‌هايي، بخش مهمي از هياهوهاي موجود، حاصل سياست امتيازگيري ترکيه و غرب و همچنین تنظيم دوباره سياست‌هاي طرفين است و بايد توجه کرد که چالش ترکيه و ايران در عراق و سوريه از نوع ژئوپليتيک بوده و اين‌گونه چالش‌ها با تغييرات دولت‌ها از بين نمي‌رود.

در پاسخ انتقاد روحانیون

شهروند در سرمقاله خود از حملات تازه رسانه های تندرو و برخی از امامان جمعه به موضوع بهره بانکی گلایه کرده و نوشته گاه در مخالفت با دولت انصاف و وجدان حرفه ای فدا می شود و برای زدن دولت کل نظام را با علامت سوال مواجه مي‌كنند و آن هم چه علامت سوالي؟

به نوشته این روزنامه مخالفان تا آن جا رفته اند که جمله ای از آیت الله خمینی استخراج کرده اند که در آن ضمن مخالف با رباخواری بانک ها آن را به معنای جنگ با خدا دانسته شده در حالی که این گفته مربوط به سال ۶۲ است همان سالی که همان سالي است كه قانون بانكداري بدون ربا تصويب شده و هنوز آيين‌نامه اجرايي آن نهايي نشده بود؛ پس سخنان امام مربوط به پيش از اجراي اين قانون است و به نوعي مي‌توان گفت ناظر به دفاع از قانون مذكور است. ضمن اينكه ٥‌ سال پس از آنكه اين قانون در كشور اجرا شد، ايشان هيچ‌گاه نسبت به آن چنین تعرضي نكرد و اگر عمليات بانكي را مصداق ربا مي‌دانستند، قطعاً وظيفه داشتند جلوي آن را بگيرند.

اعتماد جمله‌ای از امام جمعه مشهد نقل کرده که گفته: «مشکلات اقتصادی و معیشتی و برخی ناهمواری‌ها برای اقشار آسیب‌پذیر روز به روز در حال اضافه شدن است، رکود و بیکاری و گرانی و مشکلات معیشتی و کاهش نرخ پول ملی را نیز اضافه کنید که همه مردم را محاصره کرده است... پول نفتی که فروختید چه شد؟»

روزنامه اصلاح طلب نوشته: اي كاش اين سوال‌ها را در زمان دولت سابق كه مورد حمايت آنان بود مي‌پرسيدند. در زماني كه تورم ٤٠ درصد بود و نه ٨ درصد فعلي، در زماني كه سالانه بيش از صد ميليارد دلار درآمد نفتي بود، نه مثل الان كه به زور به ٤٠ ميليارد دلار برسد. در زمانی که رشد اقتصادی منفی و رشد اشتغال صفر بود. اين رفتارهاي دوگانه از هر بمب اتمي براي جامعه ويرانگرتر است. اعتراض اصلي ما به قدرت‌هاي جهاني و به طور مشخص ايالات متحده تبعيت آنان از معيارهاي دوگانه بود پس شايسته است كه خودمان چنين نباشيم.

اعتماد در همین مقاله به گفته های وزیر ارشاد پیشین اشاره کرده که در آن روحانیون و مراکز منقد را مخاطب قرار داده و گفته مشكل و آسيب واقعي اين است كه برخي از افراد خود را در موقعيت خطيري تعريف مي‌كنند. بيش از ٨٥ درصد بودجه فرهنگي كشور را دريافت مي‌كنند، و باز هم سير نمي‌شوند و مي‌خواهند آن ١٥ درصد بقيه را نيز از آنِ خود كنند. در حالي كه اگر نگوييم كارايي فرهنگي آنان در تراز منفي است، حداكثر صفر است.

در ادامه این بخش از سرمقاله اعتماد آمده: به جاي آنكه مسووليت‌پذيري متناسب با اين قدرت و پول دريافتي را بپذيرند، باز هم فرافكني مي‌كنند و مشكلات فرهنگي كشور را متوجه ديگران مي‌نمايند. ترديدي نيست هر جا كه ميان قدرت و مسووليت‌پذيري شكاف ايجاد شود، آن جامعه در سراشيبي خواهد بود. همیشه باید بر تلازم قدرت و مسوولیت تاکید کرد. خطر جدا بودن این دو موضوع از انفجار بمب اتمی برای یک جامعه خطرناک‌تر است.

خرید کریسمس با طعم ترس

حق نشر عکس Farhikhtegan
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

سعید برآبادی در گزارشی از تهران در روزهای نزدیک به عید کریسمس نوشته: آن‌سوی جهان، کریسمس با ترس از حمله‌های انتحاری همراه است و اینجا در راسته‌ای که از قدیم به راسته مسیحیان تهران مشهور بوده، با شادی و خنده کودکان در مواجهه با ویترین‌های رنگی. یلدا تمام نشده که شب تولد مسیح از راه می‌رسد و غلغله فروشگاه‌های خیابان میرزای‌شیرازی دوچندان می‌شود. مسیر باریکی که در پیاده‌روها مانده، پر می‌شود از بابانوئل‌ها و کاج‌های تزئین‌شده. فروشگاه‌ها مدام از جمعیتی که آمده‌اند تا خود را برای مهم‌ترین عید مذهبی مسیحیان آماده کنند پروخالی می‌شوند.

به نوشته این روزنامه نگار: ساندویچ‌فروشی طلایی، شیرینی‌فروشی طلایی، پوشاک روفه‌آ، مغازه‌های کریسمس‌فروشی و خصوصا اسباب‌بازی‌فروشی‌ها آن‌قدر شلوغند که جای سوزن‌انداختن نیست. رنگ سال؟ رنگ سال سبز است؛ رنگ خبرها، اما به سرخی خون آغشته شده. درست است که از دور این‌طور به نظر می‌رسد که این‌همه ولوله با بی‌خبری از حوادث تلخ جهانی در حوالی کریسمس همراه شده، اما از درون، مسیحیان ایران سوگوار فجایع برلین هستند و نگران اروپای ٢٠١٧ که از ترس چشم برهم نمی‌گذارد.

نوریک یکی از ارامنه پوشاک‌فروش که اقوامش در اروپا و آسیای شمال‌غربی زندگی می‌کنند به شرق گفته: «چند شب پیش با پسرعمویم که در فرانسه زندگی می‌کند تلفنی حرف می‌زدم، از او دعوت کردم به ایران بیاید و یک مدتی مثلا تا نیمه ژانویه پیش ما بماند. در ایران مشکلات اقتصادی و فرهنگی وجود دارد، خودِ من اینجا بیشتر دوست مسلمان دارم و در آپارتمانی زندگی می‌کنم که فقط من غیرمسلمان هستم،

و خلاصه این که: بابانوئل‌ها ایستاده‌اند و برف شادی از بالای ویترین روی سرشان می‌بارد، مغازه‌های قدیم راسته میرزای‌شیرازی در چند سال اخیر، با دکور تازه‌ای آمده‌اند تا نبض بازار را با فروش لوازم تزئینی و دکوری از آن خود کنند. جالب اینجاست که خریدوفروش بابانوئل و کاج‌های کریسمس به یک پدیده تازه در میان طبقه متوسط جامعه هم بدل شده و این روزها «دیوار» پر است از آگهی‌های عجیب‌وغریب درباره خریدوفروش لوازم کریسمس نو یا دست‌دوم.

قاتل هم تحریک شد

آیدین سیار سریع در صفحه طنز شهرونگ نوشته: بعد از نمایش وقیحانه آلت موسیقی درتلویزیون آن هم درشب یلدا، امروز شاهد پیامدهای این موضوع هستیم. آلودگی هوا به شدت افزایش یافته، مدارس تعطیل شده‌اند، وضع ترافیک را هم که خودتان می‌بینید! با این حال باید دید صداوسیما به این رفتار شرم‌آور خود ادامه می‌دهد یا نه. البته هنوز هم برای جبران دیر نیست.

به نوشته این طنزنویس: دوستان درسازمان می‌توانند چند تا کارشناس که ما معرفی می‌کنیم، بیاورند در برنامه‌هایشان و این عزیزان از نظر علمی ثابت کنند دیدن ساز موجب افزایش ناهنجاری درجامعه می‌شود. اصلا از کجا معلوم همین پسر ٢٧ساله که درکرمان، ١٠نفر را کشته، در اثر دیدن ساز به این حال و روز نیفتاده باشد؟ به گفته فرماندار فهرج، یک جوان که از خانواده عروس جواب منفی شنیده بود، هنگامی که متوجه شد عروس قصد ازدواج با فرد دیگری را دارد؛ با حضور درمراسم عقد آنها، خانواده عروس و داماد را به گلوله بست.

طنزشهرونگ به این جا رسیده که: آن‌جا هم احتمالا ساز دیده تحریک‌شده دیگر! به این واضحی! وگرنه ما که مشکلات اجتماعی نداریم به آن صورت! یک آلودگی هواست که آن هم تقصیر خود مردم است که ماشین می‌آورند بیرون و یک باران می‌آید این آلودگی را می‌شوید و همه چیز می‌شود مثل روز اول.