روزنامه‌های صبح تهران، چه کسی راست می‌گوید از اعترافات ظریف

روزنامه های صبح امروز تهران در تیترهای مختلف موضوع سخنان جواد ظریف در جلسه محرمانه کمیسیون امنیت ملی مجلس را در صفحات اول خود منعکس کرده اند. در حالی که روزنامه های هوادار دولت بر اساس گزارش بخشی از نمایندگان کمیسیون مجلس و گفته های رییس مجلس نوشته اند برجام اشتباه نبود و ظریف این را نگفته است اما روزنامه های مخالف دولت بی اعتنا به گفته های مقامات دولت و مجلس بر اساس متنی که ۱۲ نماینده کمیسیون منتشر کرده اند همان سخنان روز گذشته را به وزیر خارجه نسبت داده و از وی خواسته اند همین را صریح به مردم بگوید و شکست مذاکرات را اعلام دارد.

سخن از تاثیر مخالفت های شدید با دولت روحانی و تاثیر آن در انتخابات، مشکل آلودگی هوای شهرها، اخلاق گم شده در جامعه از جمله مسایلی است که روزنامه های امروز صبح بدان پرداخته اند.

حق نشر عکس Sharq
Image caption تیتر و کارتون حسین صافی، شرق

این پاس به دشمنان است

محمد کاظمی در مقاله در اعتماد نوشته: اخيرا به وزير خارجه سخناني نسبت داده شده که سخنگوي وزارت خارجه هم آن را كذب محض دانسته است ولي اين همه براي مخالفان برجام و مهاجمان به آقاي ظريف كفايت نمي‌كند چنانچه غوغا مي‌كنند و تو گويي برگ برنده بي‌همتايي به دست آورده‌اند! اگرچه چنين رفتاري تازگي ندارد و در سطوح مختلف بر صغير و كبير روا داشته شده است، اگرچه تكذيب‌ها حتي اگر توسط راستگوترين افراد اعلام شده باشد كارگر نمي‌افتد كما اينكه ملاقاتي به آن سيد بزرگوار نسبت داده شد و او صريحا تكذيب كرد ولي همچنان آن دروغ بزرگ را تكرار مي‌كنند و لابد از عقاب خداوند نمي‌ترسند.

به نظر این نماینده مجلس: رفتار كنوني خصوصا پيرامون برجام جلوي چشم دشمنان صورت مي‌گيرد و روشن است كه آنان بيكار نمي‌نشينند و حداكثر استفاده را مي‌برند. واضح است كه دستاورد‌هاي برجام اسراييل و آل سعود را عصباني كرده است، پيداست كه اگر برجام نبود در حال حاضر ما چيزي به‌نام صادرات نفت نداشتيم و با بدهي‌هاي عظيمي كه از دولت گذشته به ارث رسيده است معلوم نبود اوضاع كشور به كجا رسيده بود؟ پس تهاجم بي‌وقفه به برجام و مذاكره‌كنندگان ايراني با چه هدفي صورت مي‌گيرد و چه چيزي را به چه قيمتي دنبال مي‌كند؟

پرسش نهایی مقاله اعتماد این است که:برجامي كه تحريم‌هاي هسته‌اي عليه ايران را لغو كرد، برجامي كه بسياري از خطرات را از كشور دور ساخت و مهم‌تر از همه برجامي كه از طريق انتخابات سال ٩٢ توسط مردم كليد زده شد بايد مخدوش و بي‌ثمر نشان داده شود تا عملكرد دولت پيشين آنچنان كه بود عريان نشود و خدمت بزرگ دولت كنوني كم اهميت جلوه كند! عده‌اي زندگي سياسي خود را در تكرار و استمرار بحران‌ها مي‌دانند. مردم به‌خوبي دريافته‌اند كه از طريق صلح و ثبات و تعادل و گفت‌وگو به آرمان‌هاي خود نزديك‌تر مي‌شوند.

اخلاق کجا رفته

صادق خرازی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به ربع قرن گذشته و تایید هر یک سه وزیر خارجه پیشین توسط رهبر جمهوری اسلامی نوشته: اين موارد مفهوم خاصي را در ذهن متبادر مي‌كند كه سياست خارجي و وزير خارجه در جدول‌بندي‌هاي سياسي و صوري و اصطلاحا دعواهاي داخلي نمي‌گنجد. به همين دليل وزير خارجه را از افراد حزبي انتخاب نمي‌كنند.

معاون پیشین وزارت خارجه اضافه کرده: اتفاقي كه اين روزها در مورد آقاي ظريف و انتشار متن سخنان جلسه محرمانه ايشان در مجلس شوراي اسلامي افتاد به نفع امريكا و اسراييل است. اين اتفاق قدرت مانور جمهوري اسلامي را مي‌كاهد. اينكه دست وزير خارجه را رو كنند تا حرف خودشان را ثابت كنند، يكي از اشتباهات فاحشي است كه اين روزها تفاق افتاده است. اين مساله قدرت مانور جمهوري اسلامي را كاهش مي‌دهد و به نفع دشمنان جمهوري اسلامي است. برجام مقوله خاص يك وزارتخانه نبوده است. برجام تصميم و اراده جمعي كل مجموعه نظام بوده است.

مقاله اعتماد تاکید کرده: همان‌طور كه كساني كه در شكستن تعليق تصميم مجموعه نظام را مطرح كردند يا مذاكرات سعدآباد يا ديگر مذاكرات مجموعه تصميمات نظام بوده، اين تصميم هم از آن نظام است. مذاكراتي كه در مقابل خودخواهي‌ها و تماميت‌خواهي‌هاي آژانس در دولت‌هاي قبل رخ داد، مجموعه‌اي از تصميمات جمعي نظام بوده است. آقاي كريمي‌قدوسي چطور مي‌خواهد كار خود را توجيه كند؟ دوران اين بگم‌بگم‌ها و منم‌منم‌ها تمام شده است.

جبهه مخالفان دولت

در نقطه مقابل روزنامه های جوان و رسالت و کیهان گفته های قدوسی را ملاک قرار داده و بر اساس آن همچنان از ظریف خواسته اند همین حرف ها را در برابر عموم بگوید.

مهدی‌ پورصفا در گزارشی در جوان نوشته:پس از مدت‌ها كش و قوس رسانه‌اي در نهايت متن كامل و پياده شده سخنان محمد جواد ظريف وزير امورخارجه در جلسه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي منتشر شد؛ سخناني كه نشان مي‌داد، برخي اتهامات نشريات اصلاح طلب در خصوص دروغ بودن اين سخنان غلط است. گرچه بماند كه سخنان يكي از نمايندگان شهر تهران كه بعدها به صورت غيرمستقيم سخنان خود را پس گرفت، منبع اصلي ‌ گزارش‌ آن نشريات محسوب مي‌شد.

روزنامه سپاه پاسداران نوشته:حالا سؤال اصلي اينجاست كه آيا زمان اين نيست كه وزير امور خارجه به طور علني نزد افکار عمومي نيز به اشتباهات خود اعتراف كند و رسماً از اشتباهات ديگر خود در مذاکرات سخن بگويد.

رسالت هم در سرمقاله خود سخنان کریمی قدوسی نماینده تندرو مجلس را تکرار کرده و نوشته:در گفتگوهاي 1+5،روسيه و چين ناديده گرفته شدند، در حالي که همان هنگام، آنها تقاضاي روابط راهبردي با تهران داشتند. درست است اروپا دنباله روي آمريکا در گفتگوها بود، اما ما براي آنها شأني قائل نبوديم و تحت پوشش 1+5 تنها با آمريکا گفتگو کرديم، در حالي که آمريکا احدي از 1+5 بود. اکنون گرفتار آمريکا هستيم که چه دموكرات وچه جمهوري خواه، در خصومت ورزي با ملت ايران، يک ذره ترديد ندارند و در اعمال و اجماع تحريم هاي جديد، خود را نشان داده اند.

به نوشته کاظم انبارلویی در این مقاله:آمريکا کوچک تر از آن است که به انقلاب ما آسيب برساند. نبايد فريب دکور نظامي آنها در منطقه و ويترين اقتصادي شان در جهان را خورد. برجام بخشي از بيت المال را که مصروف سرمايه گذاري در صنعت هسته اي شده بوده، بر باد داد و فرصت هاي نظام و امکانات آن را براي مقابله با زورگويي قدرت هاي جهاني ناديده گرفت. آيا نبايد در مورد اين خسارت ها به خدا پاسخي داد؟ پاسخ به مردم را که فعلاً تعطيل کرده ايد!

اخلاق کجا رفته است

فرهیختگان در سرمقاله امروز خود چند خبر از جمله اتهام نمایندگان تندرو به وزیر خارجه و حمله یک جوان در کرمان و به گلوله بستن ده نفر، ترافیک سنگین تهران و آلودگی هوای شهرهای مختلف را نقل کرده و به دنبال آن نوشته: می‌توان اخبار دیگری از این دست را پیدا کرد و افزود. در ظاهر هیچ‌کدام ارتباطی با هم ندارند اما می‌دانید نخ تسبیح این اتفاقات چیست؟ اخلاق؛ حلقه‌ای که سال‌هاست گم شده و کسی جویای آن نیست.

به نوشته این مقاله: مردم در ترافیک سنگین عمرشان به‌خاطر بازی‌های سیاسی تلف می‌شود، اما کسی اهمیت نمی‌دهد و همه به دنبال ضربه زدن به یکدیگر هستند. جوانی خانواده خود را به گلوله می‌بندد و 10 نفر را در دم می‌کشد بی‌اینکه خیالش لحظه‌ای مکدر شود. ما در دود جان می‌دهیم اما خاطر کسی آزرده نمی‌شود. اخبار محرمانه را جعل می‌کنیم تا ضرب‌شستی به کسی زده باشیم بی‌اینکه بفهمیم این کار زیر سوال بردن اعتماد عمومی است. بالاخره دیر یا زود آفتاب از پشت ابر بیرون می‌آید و همه‌چیز عیان می‌شود؛ اما کسی ابایی از روز آفتابی ندارد. همه می‌خواهند سر هم کلاه بگذارند و جان و آبروی یکدیگر را به بازی بگیرند.

فرهیختگان در نهایت پرسیده:اخلاق کجاست و چرا ما به این روز افتاده‌ایم؟ چرا اسیر این بی‌اخلاقی‌ها شده‌ایم؟ چرا کسی اهمیتی نمی‌دهد که چه به روز فرهنگ و جامعه می‌آید؟ چرا تا چنین حد خوار و ذلیل شده‌ایم که برای برکشیدن خودمان به دیگری باید انگ بزنیم؟

گفته و شنیده

احمدرضا کاظمی در صفحه طنز شهرونگ با اشاره به این که کریمی قدوسی در جلسه کمیسیون امنیت ملی نبوده و انگار از پشت در شنیده به گمانه زنی پرداخته که ظریف چه گفته و این نماینده مخالف دولت چه شنیده و یادداشت کرده است.

- اعضای کمیسیون: خب، «جناب ظریف چرا اینقد» دیر رسیدن به جلسه؟ ما «نگران» شده بودیم کجا «هستین»!

(آنچه آقای قدوسی شنیده: جناب ظریف چرا اینقد نگران هستین؟)

- ظریف: «من واقعا» شرمنده‌ام. «توی» ترافیک گیر کردم. چندتا ماشین با همدیگه «بر»خورد کرده بودن، مسیر قفل شده بود. من اصلا نمی‌تونستم از «جام» تکون بخورم! دست«کم» دو ساعت علاف بودم، هر«کاری کردم» نتونستم به موقع برسم.

(آنچه آقای قدوسی شنیده: من واقعا توی برجام کم‌کاری کردم!)

- اعضای کمیسیون: ‌ای‌بابا، از میون‌بُری، چیزی نیومدید «چرا؟»

(آنچه آقای قدوسی شنیده: چرا؟)

- ظریف: اتفاقا انداختم توی اتوبان، منتها «یه» خروجی رو «اشتباه» پیچیدم، توی «بزرگ»راه مسیرو گم «کردم»!

(آنچه آقای قدوسی شنیده: یه اشتباه بزرگ کردم)

- ظریف: «شرمنده‌ام» نکنید! «به» خدا لطف نیست. ما از دل و «جان»، نو«کری» می‌کنیم واسه مردم. اتفاقا چند وقت پیشم که با روزنامه «اعتماد» مصاحبه «کردم» بهشون گفتم، همینو گفتم.

(آنچه آقای قدوسی شنیده: شرمنده‌ام! به جان‌کری، اعتماد کردم)

حق نشر عکس Bahar
Image caption هوا در بازی تیتر و عکس صفحه اول بهار

نتیجه ای دیگر از برجام

شهروند در سرمقاله خود که به تحریم ایران در سی و پنج سال گذشته اشاره کرده و نوشته صنعت حمل و نقل کشور صدمهم بسیار خورد به همين دليل از وقتي ايران را از گذشته دور تحريم كردند، اجازه فروش ايرباس به ايران را نيز ندادند. حدود ٤٠‌سال است که هیچ هواپیمای دست ‌اولی را نتوانسته‌ایم از این دو شرکت اصلی خریداری کنیم. اين ركود صنعت هوايي چه نتيجه‌اي داشته است؟ ايران را تبديل به يكي از ناامن‌ترين خطوط هوايي كرده، به‌طوري كه بيشترين حوادث و تلفات را داشته‌است.

طی سال‌های گذشته سقوط و حادثه برای ١٧ هواپیمای غیرنظامی ایران موجب کشته شدن ٩٦٣ نفر شده و نزدیک به همین تعداد نیز در سقوط هواپیماهای نظامی کشته شده‌اند. همچنین كيفيت خدمات پروازي و فرودگاهي ایران به حداقل رسيده است. نمونه‌اش فرودگاه تازه‌تأسيس امام‌خميني كه بايد نماد جامعه و تمدن ايران برای هر تازه‌واردی به کشور باشد، در سطح پاييني است. با اين‌حال، گمان نكنيد كه این خدمات ناامن و کم‌کیفیت، تقاضا براي سفرهاي هوايي را كم کرده است، بلكه برعكس يكي از بيشترين رشدها را در تعداد مسافران هوايي داشته‌ايم؛ نه فقط در داخل كشور كه در پروازهاي خارجي.

شهروند به این نتیجه رسیده که برجام اين مسأله را حل كرد، ولي مخالفان برجام چه كردند. اما مخالفان آن را نفي كردند كه اين چه اولويتي است كه هواپيما بخريم؟ بعد كه اين توافق يكي، دوبار با تأخير مواجه شد، آن را نشانه شكست برجام معرفي كردند ولي اكنون كه هر دو شرکت بويينگ و ايرباس قراردادي را با ايران منعقد كرده‌اند كه طي ١٠‌سال ناوگان هوايي كشور را با ده‌ها هواپيماي پيشرفته مجهز كنند، باید گفت اين يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي برجام است؛ دستاوردي كه ده‌ها ‌سال بود راهش مسدود بود.

توپولف با ۳۱۰۰ قربانی

جهان صنعت با چاپ عکسی از صحنه های جست و جو برای یافتن هواپیمای ساقط شده روسی در دریای سیاه با تیتر «حضور ۴۰ ساله توپولف در آسمان با ۳۱۰۰ قربان» ابراز تعجب کرده که چرا این هواپیما بازنشسته نمی شود

گزارش جهان صنعت با نام بردن از سرنشینان پرواز توپولف که همه ۹۳ نفرشان کشته شدند نوشته: بنا بر گزارش‌ها شرایط جوی پرواز در سوچی مطلوب بوده است. ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر این کشور را مسوول تشکیل هیاتی برای پیگیری این سانحه هوایی کرد. دولت روسیه امروز را عزای عمومی اعلام کرد.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

نامه‌های بی‌اثر به ترامپ

سعيد برآبادي در گزارشی در شرق به : انتشار نامه‌ای از سوی برخی ایرانیان خارج از کشور به ترامپ رییس جمهور منتخب آمریکا پرداخته و نوشته این نامه با واکنش‌های منفی در فضای مجازی مواجه شده است.

رسول منتجب‌نیا قایم مقام حزب اعتمادملی به این روزنامه نگار گفته نمی‌توان به‌راحتی از تلاشی که دولت برای نهایی‌شدن برجام و رفع تحریم‌ها کرد، چشم پوشید. تجربیات، مهارت‌ها و ساعت‌ها کار توان‌فرسا صورت گرفته که ما امروز شاهد برجام هستیم و بعید به نظر می‌رسد چنین نامه‌هایی بتواند ما را به شرایط قبل برگرداند. منتقدان باید مراقب باشند با رفتارهای تحریک‌آمیز، کاری نکنند که دودش به چشم همه برود.

به گفته این فعال سیاسی: حتی اگر دولت منتقدانی دارد، این اختلاف‌ها و انتقادها نباید به چوبی لای چرخ دو سال مذاکره فشرده تیم مذاکره‌کننده ایران با دنیا بدل شود. ما چند سال تاوان ندانم‌کاری‌های دولت گذشته را با شدت‌گرفتن تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی دادیم و حالا وقت آن است که مردم ثمره اعتمادی را که به دولت و تیم مذاکره‌کننده داشتند، بچشند نه اینکه گروهی از رئیس‌جمهور جدید آمریکا بخواهند دوباره مردم را زير فشار قرار دهد.

بایزید مردوخی هم به شرق گفته است: به جای واکنش نشان‌دادن به چنین نامه‌هایی، بهتر است دست به کار حل مشکلات خودمان شویم و آستین بالا بزنیم. در سال‌هایی که از انقلاب گذشته، مشکلات مختلفی در حوزه‌های مختلف داشته‌ایم که یا باید خود را برای حل آنها توانمند کنیم یا اگر توان حلش را داریم، پروسه رفع آن را فراهم کنیم.

کیهان از متنی خبر داده که توسط عده ای از رزمندگان در جواب نامه ۳۵ فعال سیاسی مخالف نظام به ترامپ نوشته شده و روزنامه های دیگر از نامه هایی از جانب منتقدان حکومت در داخل کشور خطاب به ترامپ نوشته اند.

حق نشر عکس Noavaran
Image caption دستگیری دور دورها به جز عزیزدردانه‌ها - کارتون محمد طحانی، نوآوران

دوُردوُر کردی؟

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نقل کرده طرح ضربتی پلیس راهور با مشارکت یگان امداد، پلیس پیشگیری و پلیس افتخاری برای برخورد با تخلفات شبانه رانندگی از ساعت ۲۲ در پایتخت آغاز شده و بر همین اساس پرسیده که این طرح برای مبارزه با اشرار مسلح است یا مبارزه با حمله سفینه فضایی‌ به تهران یا فساد اقتصادی و یا «دوردور‌کردن جوان‌ها با ماشین و صدای بلند ضبط صوت» که پاسخ آخری درست است.

طنزنویس سپس پرسیده: چرا پلیس راهور طرح ضربتی را «شبانه و از ساعت ۲۲» برگزار می‌کند؟ چون از قدیم گفتند شبا که ماها خوابیم، آقاپلیسه بیداره و دوردوری‌ها را می‌گیره. یا چون ترافیک خودبه‌خود و غیرضربتی درست میشه، ولی دور‌دور ضربتی باید باشه. یا چون صبح‌ها پلیس راهور خودش توی ترافیک مونده. یا چون کسانی که شب میان دوردور، صبح‌ها تا دیروقت می‌خوابند و نمیشه باهاشون ضربتی برخورد کرد.