روزنامه‌های تهران، امید به سال نو و تردید در آتش بس

روزنامه های صبح امروز تهران، یکشنبه ۱۲ دی ماه در اولین روز سال میلادی با اشاراتی به ناامنی های این سال و به خصوص ترس از ناامنی و ترور در شهرهای اروپایی پرداخته و در طرح ها و مقالات خود مانور ماموران پلیس و امنیت را غیرعادی جلوه داده‌اند.

حضور وزیر خارجه سوریه در تهران و مذاکرات وی با رییس جمهور و وزیر خارجه موجبی است که موضوع آینده جنگ سوریه که در جنگ آن ایرانیان حضور موثر داشتند و این روزها برای آتش بس از روسیه و ترکیه سخن می رود، بسیار نوشته و از جمله نسبت به ادامه آتش بس ابراز تردید کرده اند.

حق نشر عکس Farhikhtegan
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

سال ۱۶ و پیش بینی سال نو

فرهیختگان در سرمقاله خود نوشته:سال ۲۰۱۶ برای بسیاری از ساکنان خاورمیانه نیز غیرقابل پیش‌بینی بود. بخشی از اهالی سوریه، عراق و... از هراس جنگ و خشونت برای یافتن آرامش ، در سودای اروپا دل به دریا زدند. سفری پرمخاطره. بسیاری تصور می‌کردند که سال 2016 سال زنان قدرتمند خواهد بود، اما در عمل با ناکامی هیلاری کلینتون در انتخابات ایالات‌متحده، صدور حکم برکناری پارک گئون‌های و دیلما روسف روسای‌جمهوری کره‌جنوبی و برزیل این سال، سال جالبی برای حامیان قدرت‌یابی سیاستمداران زن نیز نبود.

به نوشته این مقاله: امروز در آغازین روز سال ۲۰۱۷ بسیاری از شهروندان دهکده جهانی به ویژه در مناطق مسیحی‌نشین زمین با هزاران امید و آرزو آغازین دقایق سال را جشن گرفتند. مهم‌ترین آرزوی آن ها به احتمال آرامش و امنیت است. آرزویی که سال پیش نیز در دل داشتند، اما از قاره نو گرفته تا نیجریه، سوریه، فرانسه به آن دست نیافتند. تحولات چند سال اخیر سبب شده‌است که به تدریج بسیاری از ساکنان این کره خاکی در ‌یابند که همگی در یک کشتی سوار هستند و نمی‌توانند به بحران‌های دیگر مناطق دنیا بی توجه باشند.

فرهیختگان در نهایت نظر داده که: ناامنی در سوریه می‌تواند موجب کشتار در پاریس شود، همچنانکه تولید گازهای گلخانه‌ای در چین موجب تغییر اقلیم در آمریکا یا خاورمیانه می‌شود. با این تحلیل باید گفت که ساکنان زمین در هزاره سوم بیش از هر زمانی مسئولیت اجتماعی سنگین‌تری روی دوش خود احساس می‌کنند.

سال نو زیر وحشت تروریزم

کیهان که عکس بزرگ صفحه اول خود را به حضور سربازان مسلح در خیابان های اروپا اختصاص داده و در گزارش اصلی اولین روز سال مسیحی نوشته سال نوی مسیحی در اروپا و آمریکا زیر سایه وحشت از حملات تروریست‌های تکفیری در حالی آغاز می‌شود که که ده‌ها هزار پلیس و نیروی امنیتی در حال آماده باش به سر می‌برند و خیابان‌ها را قرق کرده‌اند تا جلوی هر گونه حملات تروریستی را بگیرند.

به نظر این روزنامه تندرو: وحشت مردم هدیه‌ای است که آمریکا و دولت‌های اروپایی از بازار غرب آسیا برای ملت‌هایشان به ارمغان آورده‌اند. در پنج سال گذشته اروپا و آمریکا هزاران تروریست تکفیری را از سراسر جهان جمع و به سوریه و عراق روانه کردند و از هیچ حمایتی از آنها فروگذار نکردند حال با شکست از جبهه مقاومت در سوریه و عراق بسیاری از تروریست‌های چشم آبی غربی راهی اروپا و آمریکا شده‌اند و جشن‌های کریسمس زمان مناسبی است تا نیات شیطانی خود را برای کشتن بی‌گناهان عملی کنند.

کیهان یادآوری کرده که: داعش پیش از این تهدید کرده بود که در ایام کریسمس به حملات تروریستی دست خواهد زد. در این ارتباط جمعه گذشته نیز خبری به نقل از منابع امنیتی ایتالیا منتشر شد مبنی بر اینکه یکی از خطرناکترین تروریست‌های اروپایی داعش با 400 تن از نیروهای تحت امرش راهی اروپا شده‌اند.

تصویر سفیر از سال نو

حمید بعیدی نژاد به نوشته دنیای اقتصاد در مقاله ای فاینیشیال تایمز چاپ لندن آینده جهان را پیش بینی کرده از جمله این که بریتانیا روند خروج از اتحادیه اروپا را آغاز می کند، ماری لوپن رییس جمهور فرانسه نمی شود، خانم مرکل با رای کمتر برنده انتخابات آلمان خواهد شد.

به نوشته این مقاله سفیر ایران در بریتانیا در مورد برخورد ترامپ با برجام نوشته: ترامپ به خروج آمریكا از این توافق تهدید كرده است؛ اما گفتن این حرف از عمل كردن به آن خیلی ساده‌تر است. حتی اگر آمریكا از این توافق كنار بكشد، این توافق كه به تصویب شورای امنیت رسیده است و با حمایت اتحادیه اروپا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین امضا شده، اعتبار خود را حفظ خواهد كرد و همه تلاش خواهند کرد كه مخاطرات احتمالی اقدام آمریكا و اثرات آن را كاهش دهند.

در ادامه مقاله دنیای اقتصاد که پاسخ این دیپلومات ایرانی به هفت سووال درباره جهان سال آینده است، وی در خصوص توافق ترامپ و پوتین درباره سوریه نوشته: ترامپ كه اهرمی در سوریه در اختیار ندارد، در صد روز اول ریاست‌جمهوری خود با روسیه برای مقابله با گروه‌های تروریستی به توافق می‌رسد. اما در پاسخ این که آیا در سال جدید داعش از بین خواهد رفت نظر داده: نه. خلافت اعلامی داعش در عراق و سوریه در سال جدید از میان خواهد رفت؛ اما این گروه در محیط ناامن منطقه در خدمت جریان‌های افراطی به اقدامات تروریستی خود به نحو محدودتری ادامه خواهد داد.

امید به چشمه گوارای آزادی و صلح

غلامرضا امامی مترجم و نویسنده در مقاله‌ای در روزنامه ایران آرزو کرده: سال نو میلادی به نور پاک مسیح جهان روشن شود و شبِ ستم پایان یابد. در زادگاه مسیح «فلسطین» و در سوریه و یمن اکنون کودکانی بیگناه، زنان و مردانی بی‌پناه در خاک وخون می‌غلتند، گلوله‌های ستم جانشان را نشانه می‌گیرد، اکنون مسیح می‌گرید و نگران بی‌گناهان، بی‌پناهان و کودکان جهان است. او جهان را به یاری آنان و ستم‌ستیزان فرا می‌خواند.

به نوشته این مترجم و نویسنده: مسیح می‌خواهد که خروش خشم و خشونت پایان یابد و فغان جغد جنگ خاموش گردد، کبوتر صلح وعشق و شادی و دوستی در جهان به پرواز درآید و بر دل‌ها و دیده‌ها سایه بگستراند. از خدای مسیح می‌خواهیم که به برکت او در این سال، کودکی برای آب و نان نگرید و شب، خسته و گرسنه از سوز سرما نلرزد و نخسبد، اشکی بر دیده مادری روان نگردد، بر پیکری تازیانه ستم فرود نیاید، پدری پیکر گلگون کودک پاکش را به خاک نسپارد، بر جان مردمی بی‌پناه آتش خشم و کینه شعله نکشد، پناهنده‌ای بی‌پناه به کام دریا فرو نرود و مرزها به روی آوارگان گشوده شود.

در پایان مقاله آرزومندانه روزنامه ایران آمده: آرزو کنیم اشک اسیری روان نگردد، دل و دیده ستمدیده‌ای نلرزد، قاضیان به حق حکم رانند، داوران به داد، داد ستانند. مسیح پیام‌آور آزادی، زیبایی، صلح و امید است، قرن‌ها پیش پدران ما به شادمانی وشوق دیدار مسیح، در زاد روز مسیح از پارس به فلسطین راه درازی پیمودند.

حق نشر عکس Noavaran
Image caption کارتون محمد طحانی، نوآوران

من هیچ‌وقت کاست بیرون ندادم

پوریا عالمی در اولین روز سال نو در ستون طنز شرق نوشته: امیر تتلو دورخیز کرده بود بپرد بالای برج میلاد و کنسرت بگذارد و توی اینستاگرامش برای همه حکم صادر می‌کرد، چی شد؟ روی ناو جنگی در خلیج‌فارس فرود آمد و رپ هسته‌ای خواند. بعد هم یکهو برای همه شاخ‌وشانه کشید و مدتی هم رفت حبس. الان هم برگشته، مرتب می‌رود باشگاه و برگشته بین خوبای تهرون و بغ‌بغو. همای که در کنسرت‌های فرنگی‌ا‌ش، بلندپروازی می‌کرد، دید یک‌بوم‌ودوهوا نمی‌شود، نیز مدت‌ها میکروفونش قطع بود تا اینکه چندتا نامه در رسانه‌ها منتشر کرد. وی که مدتی کرکره‌اش را پایین کشیده شده بود، چندوقت پیش بیلبوردش در اتوبان‌های تهران بالا رفت و دوباره کنسرت گذاشت.

در ادامه این ستون آمده: سالار عقیلی که رفته بود یه شبکه‌ای اون‌ورا مصاحبه کرده بود، در بازگشت متوجه شد بازگشتش حماسه است. به‌همین‌دلیل چند روز پیش اثر «حماسه بصیرت» را منتشر کرد. حبیب که گیتار می‌زد، اما صدای دهل می‌آمد نیز فکر کرد خبری است، وقتی برگشت دید خبری نیست و نه‌تنها نمی‌تواند در استادیوم آزادی کنسرت بگذارد، بلکه رحیم‌مشایی از دسترس خارج شده است، بعد از ضبط یک ویدئو در جاده چالوس، در انزوا و حیرت و حسرت درگذشت.

طنزنویس شرق در ادامه نوشته:محمدرضا شجریان نیز کماکان صدایش پخش نمی‌شود و کنسرت هم که نمی‌تواند برگزار کند.

من چی؟ من برای همین‌چیزها کاست بیرون نمی‌دهم دیگر. آدم توی دستگاه همایون آواز می‌خواند، اما بعد می‌بیند شور دستگاه و خودش درآمد و یکهو وسط کار باباکرم می‌خواند.

حذف عموم مردم؛ سهوي يا عمدي؟

اعتماد در سرمقاله خود به بحث حقوق های کلان پرداخته که رسانه های مخالف دولت مدام آن را به عنوان نقطه ضعفی برای دولت روحانی مطرح نگاه می دارند در حالی که به نوشته این روزنامه: دو نگرش در مواجهه با حقوق های کلان برجسته است اول سياسي كه قصد مچگيري داشت و اما می توانست اهداف سازنده ای هم داشته باشد اما مشروط بر این که به این پرسش بپردازد که ماجرا از کجا شروع شد.

این روزنامه اصلاح طلب تاکید کرده که اين پرداخت‌ها براساس قانون مصوب در دولت و مجلس سابق انجام شده و از همان زمان اجرايي بوده است، در اين دولت باید تجديدنظر و بازنگري مي‌شد. اتفاقا هر مديري كه كار بهتري مي‌كند مي‌تواند درخواست دستمزد بالاتري داشته باشد و دستمزد بالاتر نبايد نشانه ضعف مدير تلقي شود، بلكه بايد نشانه قوت او محسوب شود؛ به شرط آنكه شفاف باشد. اگر اين شفافيت وجود مي‌داشت مطلقا مشکل نبود.

اعتماد فاش کرده است که: در لايحه برنامه ششم چنين پيشنهادي آورده شده بود. «دولت مكلف است ظرف چهارماه نسبت به راه‌اندازي سامانه ثبت حقوق و مزايا و پرداخت‌هاي مشمولين اين ماده اقدام كرده و امكان تجميع كليه پرداخت‌ها به مديران دستگاه‌هاي مشمول اين ماده را فراهم كند به نحوي كه ميزان ناخالص پرداختي به هريك از مديران مذكور مشخص بوده و امكان دسترسي به آن براي نهادهاي نظارتي و عموم مردم فراهم شود.» ولي هنگامي كه لايحه در اختيار نمايندگان قرار گرفت، عبارت «و عموم مردم» از لايحه حذف شده بود!

و جالب تر توضیح پایان مقاله است که: بعد از بالا گرفتن اعتراض‌ها به حذف اين عبارت در متن منتشر شده لاريجاني هم دستور رسيدگي به رييس كميسيون تلفيق را صادر كرد. حاجي‌بابايي، بعد از اعتراض‌ها به نمايندگان گفت اين عبارت سهوا و هنگام چاپ حذف شده و متن اصلاح شده مجدد در اختيار نمايندگان قرار خواهد گرفت. هرچند متن نهايي دوباره اصلاح شد، ولي اين پرسش براي افكار عمومي به وجود آمد كه چگونه ممكن است اين تغيير بر اثر سهو از متن حذف شده باشد؟

از کرختی بیرون آمده ایم

محمد بهشتي در مقاله ای در اعتماد با اشاره به پزشكي كه هر سال به ياد مادرش محله‌شان را لاله‌زار مي‌كند؛ سرباز فداكار مريواني كه براي نجات يك سگ پايش را از دست داد و معلمي كه براي تعليم تنها يك دانش‌آموز هر روز مسافتي طولاني را طي مي‌كند به خاطر آنكه دانش‌آموزش احساس تنهايي نكند و سمناني‌هايي كه خانه‌هاي‌شان را به روي حادثه‌ديدگان قطار مشهد باز كردند؛ آب به زاينده‌رود برگشت و خانه اتحاديه از تخريب نجات يافت و خريداري شد نوشته: اينها همه خبرهايي است كه پژواك‌شان در فضاي مجازي مردم را خوشحال کرد.

این فعال فرهنگی در ادامه نوشته: روي ديگر اين سكه وقايع ناخوشايند است؛ معتاداني كه شب را در گورهاي گورستان شهريار به صبح مي‌رسانند؛ فلامينگويي كه پس از ۲۸ سال به درياچه اروميه بازگشته بود توسط شكارچيان مورد هدف قرار گرفت؛ خانه توران از ثبت خارج و تخريب شد و... اين اخبار نيز به محض انتشار به‌شدت مورد توجه عموم قرار مي‌گيرد تا جايي كه سريع مسوولان را به واكنش‌هاي مثبت و منفي وامي‌دارد.

در ادامه مقاله اعتماد آمده: اما چند سال پيش هم خبري از گورخواب‌هاي سيستاني و زاهداني منتشر شد ولي كسي به آن واكنش خاصي نشان نداد! شايد فكر كنيم خبر انقراض تنوع جانوري در ايران كم‌سابقه است؛ پس شير ايراني و ببر مازندران كي منقرض شدند! هامون كي خشك شد و چرا به اندازه زاينده‌رود و درياچه اروميه واكنشي برنينگيخت. سال ۱۳۷۴ حمام خسروآقا كه جواهري بازمانده از دوره صفويه بود با آنكه قبلش در فهرست ميراث ثبت و به طور كامل مرمت شده بود، خراب شد ولي آه از نهاد كسي برنيامد. چطور است كه امروز تهديد تخريب خانه‌اي معاصر تا اين اندازه واكنش برمي‌انگيزد.

نتیجه گیری مقاله این است که: احوال جامعه متغییر شده است. وراي همه اين اخبار تلخ و شيرين شايد مهم‌ترين خبر جالب توجه اين باشد كه جامعه ما پس از چند دهه «كرختي» دوباره هوشياري‌اش را بازيافته است.

حق نشر عکس Iran
Image caption تیتر و عکس امین خسروشاهی، ایران

اهمیت ایران برای آینده سوریه

حسین لاسجردی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: مذاکره سه جانبه میان ایران، روسیه و ترکیه به عنوان سه کشور مؤثر در تحولات سوریه که هم نزدیکی جغرافیایی به مرکز بحران دارند و نقش آفرین اصلی مقابله با آن هستند در حالی مطرح شد که تحولات انتخاباتی و جابه‌جایی قدرت در کشور امریکا تا حدود زیادی انسجام جریان رقیب و مخالفان اسد را تحت تأثیر قرار داد.

ایران و روسیه با توجه به نقش همسایگی و نیز حضور مستقیم نظامی ترکیه در سوریه و علاقه‌مندی دولتمردان آنکارا به ایفای نقش در بحران سوریه به این نتیجه رسیدند که همراهی ترک‌ها در این فرآیند یکی از عوامل تسهیل حرکت به سمت راه حل سیاسی خواهد بود.

به نظر نویسنده این مقاله:در این میان در شرایطی که دو ضلع از این مثلث یعنی روسیه و ترکیه مسئولیت اجرا و ضمانت آتش بس را بر عهده گرفته اند، سفر روز گذشته مقامات سوریه به تهران را باید از منظر تأثیر راهبردی ایران در تحولات سوریه و نقش آفرینی غیر قابل چشم‌پوشی آن در فرآیند مذاکرات سیاسی ارزیابی کرد.

روزنامه دولت نوشته:روابط راهبردی ایران و سوریه ایجاب می‌کند که برای دولت سوریه آگاه شدن از اینکه چه شرایطی و چه نکاتی در روزهای آینده پدید خواهد آمد اهمیت خواهد داشتخواهیم داشت. دولت قانونی سوریه به عنوان بازیگر اصلی این مذاکرات به حتم شرایط، راهکارها و تعهدات خاص خود را دارد. هم شنیدن و دانستن پیچیدگی‌ها و قرارهای نشست سه جانبه گذشته و آینده و هم اعلام رویکردها و نقطه نظرات دولت سوریه برای آینده تحولات از اهمیت خاصی برخوردار است.

اما رحیم نعمتی در مقاله در روزنامه جوان چندان به آینده آتش بس و تفاهم های فعلی امیدوار نیست و نوشته:اولين علائم اين عدم خوش‌بيني از حالا نمودار شده كه جداي از درگيري‌هاي پراكنده گرو‌ه به اصطلاح ارتش آزاد سوريه بيانيه‌اي صادر كرده و مدعي شده نسخه‌هاي توافق آتش‌بس در دست ارتش سوريه و آنها با هم تطابق ندارند و چند نكته اصلي و غيرقابل گفت‌وگو در نسخه ارتش سوريه حذف شده است. بهانه‌جويي‌هاي اين گروه در بيانيه خود از درگيري‌هاي پس از آتش‌بس براي كشاندن پاي حاميان غربي و ديگر كشورها به موضوع آتش‌بس است چنانكه در يكي از بندهاي اين بيانيه از شوراي امنيت خواسته شده مسئوليت توافق صورت گرفته در آتش‌بس را به عهده بگيرد.

روزنامه سپاه پاسداران معتقد است: گروه های متعدد حاضر در جنگ سوریه از یک منبع حمایت نمی شوند و کشورهای مختلف در آن ها نفوذ دارند و ترکیه هم این را می داند چنان که وزير دفاع تركيه، با تأييد عدم نقض آتش‌بس به كشورهايي هشدار داده كه «در پس پرده كارهايي مي‌كنند كه مي‌تواند به فروپاشي اين توافق‌نامه بينجامد.».

واقعيت اين است كه رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري تركيه، بعد از سقوط حلب به دست ارتش سوريه و متحدانش متوجه شد كه سرمايه‌گذاري او در جنگ سوريه تا چه ميزان نامطمئن است و حالا كه با آتش‌بس قصد حفظ دارايي‌هاي خود در سوريه را دارد نگران كارشكني متحدان ديروز خود است ومی داند که خيلي از گروه‌هاي مسلح در سوريه اين آتش‌بس را قبول ندارند. اين عوامل مي‌توانند آتش بس را قبل از رسيدن به آستانه به طور كامل زمين‌گير بكنند.

مشکل بزرگ آتش بس

جلال خوش چهره در سرمقاله ابتکار نظر داده که: اجلاس قزاقستان که روسیه امید زیادی به‌ آن بسته است، می‌خواهد چشم‌انداز سوریه را برای بازگشت به صلح ایجاد کند اما نخستین شرط اینکار، موفقیت آتش بسی است که از ساعت صفر جمعه گذشته اعلام شد. اکنون روسیه و ترکیه ابتکار عمل را دراختیار دارند، درحالی که هنوز زود است که بگوییم آنها مدیریت اوضاع را در اختیار دارند و یا تنها اوضاع را کنترل می‌کنند. با بیرون شدن داعش از حلب اکنون ارتش دولت بشار‌اسد نسبت به گذشته موقعیت نظامی برتری یافته است ولی ماهیت منازعات و مطالبات بدون تغییر مانده است.

هنوز مخالفان در حومه دمشق و بسیاری دیگر از نقاط سوریه حضور دارند. ترکیه در منتها الیه جریان مخالف استمرار حکومت بشار اسد باقی است؛ داعش، فتح الشام و خرده گروه‌هایی که برخی به داعش و برخی دیگر به جبهه‌النصره گرایش یافته‌اند، در مناطقی حضور دارند که دیگر گرو‌ه‌های مشمول طرح آتش‌بس در آنها مستقرند. حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مخالفان دولت بشار اسد زیرکانه سیاست بنشین و ببین را اتخاذ کرده‌اند. در بهترین حالت می‌توان با تردید به آتش‌بس کنونی دل بست. هر اقدام خارج از کنترل می‌تواند اوضاع را به نقطه صفر درگیری‌ها بازگرداند.

سرمقاله ابتکار به این جا رسیده که معتقد است: به اجلاس آستانه(قزاقستان) به همان اندازه می‌توان امید‌ بست که در موفقیت آتش‌بس کنونی تردید هست. مشکل بزرگ در اعلام آتش‌بس و طرح برگزاری اجلاس قزاقستان این است که قدرت قهار نظامی روسیه آن را ممکن کرده است. دستیابی به نتیجه مطلوب با اراده همه طرف‌ها برای پایان دادن به جنگ در سوریه ممکن خواهد بود؛ اراده‌ای که هنوز نشانه‌ای قاطع از آن در دست نیست. این اراده در آینده‌ای که معلوم نیست دور است یا نزدیک، سرانجام باید در چارچوب سوری _ سوری شکل گیرد.

چرا بمبئی می‌فروشد؟

Image caption کارتون مهدی عزیزی

آیدین سیارسریع در صفحه طنز شهرونگ در تحلیل این که چرا فیلم سلام بمبئی پرفروش بوده ابراز تعجب کرده که چرا فیلسوف نما ها و نخبگان عالم امکان متعجب هستند در حالی که من هرچه فکر کردم، نتوانستم بفهمم از این یک رقم دیگر چرا تعجب کردند. فیلم از مجموعه عناصر به فروش رساننده فیلم فقط کیم کارداشیان را ندارد. نخستین عنصر، محمدرضا گلزار که اگر درفیلم عروسی بنده هم حضور پیدا کند، فیلم حداقل ٥٠٠‌میلیون تومان می‌فروشد. دومین عنصر بنیامین بهادری و همسرش، سومین عنصر دورزدن ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها که این آخری خیلی جواب می‌دهد.

به نظر این طنزنویس: این روزها فیلم‌هایی که می‌خواهند بفروشند از تکنیک تیترزنی «بازیگر معروف زن در استخر» استفاده می‌کنند. برای سایت‌های اینترنتی تنها چیزی که اهمیت دارد، بازدید است و کلیک و کشاندن مخاطب به سایت. همین می‌شود که مثلا عکس خانم بازیگر را که در استخر خشک و خالی بدون آب با حجاب کامل ایستاده، منتشر می‌کنند و چنین تیتری می‌زنند و با روح و روان و اعصاب جوان مردم بازی می‌کنند. درسینما هم شاهد چنین روندی هستیم.

طنز شهرونگ به عنوان مثال یادآور شده: مثلا تیزر فیلم را می‌بیند و می‌گوید: اوه اوه! این خانم متشخص برزیلی داره تو ساحل دنبال رضا عطاران می‌دوه! بریم ببینیم بالاخره بهش می‌رسه یا نه. یا درهمین سلام بمبئی هم شاهد چنین تبلیغاتی بودیم. آنوقت یک‌سری مغرض معاند و مخالف اعتلای سینمای ایران می‌گویند؛ سانسور چیز بدی است. به ضرس قاطع عرض می‌کنم سانسور نه‌تنها بد نیست بلکه یک تعامل مثبت بین مسئولین و هنرمندان است.