روزنامه‌های تهران، گزارش روحانی: خلاف قانون یا در طراز اعتدال

روزنامه‌های امروز صبح گفتگوی دیروز رییس جمهور روحانی را با اهمیت دیده و در صفحات اول خود نقل کرده اند روزنامه های اصولگرا و مخالف دولت به این مناسبت به شدت به دولت تاخته و تمامی ادعاهای موفقیت و برنامه دولت را زیر سووال برده اند در مقابل روزنامه های هوادار دولت از گفته های دیروز حسن روحانی تحسین کرده‌اند.

آغاز سال نو میلادی با ترور جمعی در ترکیه از جمله مهم ترین خبرهای خارجی روزنامه های امروزست.

حق نشر عکس Donyaye Eghtesad
Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

شب عید خونین

فاطمه رحیمی در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به حملات تروریستی در استانبول همزمان با اول سال میلادی نوشته: کودتا علیه اردوغان به منظور براندازی او، شاید در نگاه نخست به نظر نافرجام برسد اما پیامدهای این کودتا که منجر به اخراج و زندانی شدن شمار زیادی از افسران ارتش و نظامیان عالی‌رتبه این کشور شد را باید زنگ خطری برای سست شدن پایه‌های شکننده حکومت اردوغان دانست؛ رییس‌جمهوری که به دنبال تغییر در قانون اساسی و حکومت طولانی‌مدت بر ترکیه است.

به طور میانگین ترکیه در سال ۲۰۱۶ نیمی از ماه‌های سال را درگیر حملات تروریستی بوده و می‌توان گفت در ۱۷ فوریه، ۲۸ سرباز در جریان حمله به یک کاروان نظامی کشته شدند.

نویسنده سپس با اشاره به روابط دولت اردوغان با کردها نوشته: صلح کاغذی شاید تاوان غافل ماندن رییس‌جمهور ترکیه از اوضاع داخلی و سرکوب منتقدان باشد؛ دیکتاتوری که در پی «اردوغانیزه» کردن این کشور است و راه حکومت عثمانی را در پیش گرفته است. شکاف در ارتش، پایه‌های دیکتاتوری بلامنازع رجب‌طیب اردوغان را در ورطه سقوط تدریجی قرار داد و او را مجبور کرد برای به رخ کشیدن قدرت دوباره به سوی روسیه بازگردد.

مهدی مطهر نیا هم در سرمقاله آفتاب یزد نوشته: آنچه موجب بی ثباتی در ترکیه شده است عملکرد اردوغان پس از ریاست جمهوری است که خواهان ایجاد فضایی نه تنها نئوعثمانی بلکه نئوخلیفه گری بود تا از این طریق قدرت بیشتری از آن خود کند. بنابراین در حزب خویش به سمت پاکسازی نظام روی آورد و بعد از کودتای مشکوکی که در ترکیه صورت پذیرفت، زمینه های حذف تمامی مخالفان خود را فراهم کرد.

به نوشته این مقاله: بیشتر تهدیدات بیرونی موجب زوال عملکرد دولت ترکیه شود آسیب های درونی در کار است که توانسته دولت اسلامگرای ترکیه را با چالش های جدی رو به رو سازد و این می تواند درس عبرتی برای برخی کشورهای منطقه باشد. در فرصت زمانی کوتاه مدت اگر اردوغان بتواند با سرکوب مخالفان خود، تیم جدیدی را در ترکیه حاکم کند اما در دراز مدت باز هم به بن بست خواهد خورد

روحانی قانون اساسی بخواند

مایده شیرپور در سرمقاله سیاست روز در انتقاد از دولت نوشته: یکبار طرحی درباره خصوصی‌سازی آموزش و پرورش می‌شنویم، یکبار درباره واگذاری مراکز دیالیز به بخش خصوصی گفته و در افق‌هایشان می‌بینند خدمات بهداشتی خصوصی شود. یکبار می‌گویند علت گورخوابی شهرداری‌ها هستند و یکبار دیگر بالا رفتن قیمت دلار را به نوشته‌های فرد خاصی منتسب می‌کنند! اما هیچیک وظایف قانونی خود را مرور نمی‌کنند که ببینند آیا صحبت‌هایی که می‌کنند در حدود اختیارات قانونی‌شان هست یا نه.

نویسنده با اشاره به مصاحبه تلویزیونی شنبه رییس جمهور نوشته: قرار بود آقای روحانی به دلیل حقوقدان بودن حرفی غیر از حرف قانون نزند، قرار بود از دلایلی که دولت قبل برای توجیه مسایل استفاده می‌کرد، استفاده نکند! قرار بود جمشید بسم‌الله را عامل گرانی دلار معرفی نکنند، قرار بود مسئولیت‌هایشان را شناخته و بر پایه آن صحبت کنند اما وقتی رئیس دولت‌‌ ولی در برخی اظهارات مهم اصول اولیه قانون اساسی را نایده می‌گیرد معلوم است که این رویه به هیأت دولت و طرفداران او نیز تسری پیدا می‌کند.

روزنامه مخالف دولت در سرمقاله خود با اشاره به خصوصی سازی در آموزش و پرورش و مغایرت آن با تصریح قانون اساسی به رایگان بودن این بخش از تحصیلات نوشته: وزرا نیز هر کدام در پست‌های خود کارهایی را انجام داده‌اند که بعضاً در چارچوب اختیاراتشان تعریف نشده یا کارهایی را نمی‌کنند که براساس قانون باید انجام دهند! مثلاً درباره محرمانه دانستن قراردادهای نفتی که وزیر نفت به مجلس اعلام کرده بود یا‌‌ همان موضوعی که در باب حضور کمیسیون امنیت در جلسات منتهی به برجام عنوان شده بود و وزارت خارجه آن را مناسب و قانونی نمی‌دانست.

طراز اعتدال

سعید لیلاز در سرمقاله روزنامه ایران معتقد است که گزارش روحانی به مردم در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، برخلاف موارد قبلی، بسیار موجز، دقیق، مبتنی بر آمارهای کارشناسی و همراه با هوشمندی خاصی بود. آقای روحانی با آرامش و تسلط بر مسائل همه پرسش‌های مجریان را با خوشرویی پاسخ داد. تردید ندارم اگر این مصاحبه طولانی‌تر هم بود، با توجه به اشرافی که رئیس جمهوری نسبت به اطلاعات و آمار اقتصادی و همچنین عملکرد دولت در سایر حوزه‌ها دارند، به همین کیفیت و به‌ دور از اضافه‌گویی و اصطلاحاً انشاء نویسی‌های خسته کننده، می‌توانست دستاوردهای دولت را برای ملت تشریح کند.

این اقتصاددان افزوده که:توضیحات رئیس جمهوری درباره تورم، نرخ ارز، برجام، حقوق شهروندی، حقوق‌های نجومی و افزایش بیکاری با وجود افزایش فرصت‌های شغلی همگی متکی بر آمار و برآمده از عملکرد‌های کابینه بود. در حقیقت گزارش آقای روحانی تصویر روشنی از دولتی بود که صرفاً به اداره کشور نمی‌اندیشد بلکه در تلاش است تا مسیر حرکت آن را به جلو هدایت کند بدون اینکه تشنج یا شوکی وارد نماید یا قصد وارونه‌نمایی داشته باشد.

و خلاصه سرمقاله روزنامه دولت این که: این مصاحبه تلویزیونی بازتاب دهنده ثبات و قابل پیش‌بینی شدن اقتصاد ایران بود که دولت در کمتر از ۴ سال گذشته توانسته آن را حاکم کند. بدون اغراق درباره اثرات این مصاحبه، شایسته است هر دو سه ماه یک بار این گفت‌وگوی زنده با مردم تکرار شود. رئیس جمهوری هم گزارش عملکرد بدهد و هم برخی تنگناها را مستقیم با مردم در میان بگذارد.

حق نشر عکس AFtab Yazd
Image caption تیتر و طرح حسین صافی، آفتاب یزد

گاف‌های نجومی

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود با کمک گرفتن از آمار رسمی نشان داده که در چند جا مدیر موسسه کیهان گاف هایی داشته و در مناظره تلویزیونی نتوانسته ادعاهای خود را ثابت کند.

کیهان با عنوان آلزایمر سیاسی ادعا کرده که اعضای دولت دروغگو از آب درآمدند و در گزارش اصلی خود نوشته: نگاهی به وعده‌های روحانی در دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از جمله حل صد روزه مشکلات، برگرداندن اعتبار به پاسپورت ایرانی، شنیدن صدای منتقدین و نبستن دهان آنان، مبارزه با فساد و به سرانجام رساندن پرونده هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها و... نشان می‌دهد که دولت یازدهم در عمل به این وعده‌ها ناکام بوده و حتی این شعارها را به فراموشی سپرده است.

به نوشته این روزنامه تندرو:در دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری حسن روحانی با ده‌ها وعده کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را به تیتر رسانه‌ها بدل کرده و توانست رای مردم را که دل به تحولات اقتصادی و حل مشکلات خود از جمله معیشت و بیکاری بسته بودند را به خود جلب کرده و پیروز انتخابات ۱۸ خرداد ۹۲ شود. امروز با گذشت نزدیک به ۴ سال از آن روزها رئیس‌جمهور محترم به هیچ یک از این وعده‌ها جز در شعار و نه در واقعیت جامه عمل نپوشانده است.

کیهان افزوده: آزادی منتقدین و نبستن دهان آنها ، نیازمند نشدن مردم به یارانه به مدد عملکرد اقتصادی دولت، اعتبار بخشیدن به پول ملی و همچنین پاسپورت ایرانی، به سرانجام رساندن پرونده هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌های ضدایرانی و همه و همه بخشی از این شعارها و وعده‌ها بود که با بررسی گذرا و حتی مرور تیتر این وعده‌ها می‌توان به این نتیجه واضح رسید که دولت در عمل به وعده‌ها نه تنها گامی برنداشته بلکه رو به عقب نیز رفته است.

محمدتقی فاضل‌میبدی در مقاله ای در شرق از مناظره شنبه شب در شبکه سوم سیما خبر داده که مصطفی کواکبیان نماینده مجلس و حسین شریعتمداری مدیر کیهان در آن شرکت داشتند و به نوشته این روحانی مدرس حوزه علمیه قم باعث تاسف بود چرا که فکر می‌کردم مطالب خلاف انصاف و اخلاقی که در برخی جراید، از جمله کیهان مشاهده می‌شود، شاید از چشم مدیران مسئول آنها دور باشد اما برایم روشن شد مدیرمسئول این روزنامه، خود خواهان این نوع روش‌های ناپسند است.

به نوشته این مقاله: حسین شریعتمداری به جای اینکه به پرسش مجری درباره امضاکنندگان نامه تحریم به رئیس‌جمهور منتخب آمریکا پاسخ درست بدهد، بلافاصله از متن به حاشیه رفت و پای یک زندانی - مهدی هاشمی - را که هیچ قدرت دفاعی از خود ندارد وسط کشید و به شکلی عجیب او را سرحلقه این نامه‌ها و تحریم‌ها دانست! نامبرده در هنجارشکنی پا را فراتر گذاشت و براساس سندی واهی که سر و ته آن روشن نبود، دو نفر از رؤسای‌جمهور اسبق، آقایان هاشمی و خاتمی را سردمداران خواهان تحریم‌ها علیه ایران و اختلاس‌های بابک زنجانی را هم زیر سر این دو مسئول موفق کشور دانست.

نویسنده مقاله شرق توضیح داده که: دلیل این ادعا این بود که بابک زنجانی با این آقایان عکس داشته است؛ دلیلی از این محکم‌تر نمی‌شد! غافل از اینکه بسیاری که متهم اخلاقی یا مالی هستند، با سران نظام عکس داشته‌اند و خنده‌دارتر اینکه به تعبیر وی، دولت دهم هنگامی منحرف شد که به اصلاح‌طلبی روی آورد! شگفتا، سخنی از این بی‌معناتر نمی‌شد.

راهبرد و ابزار مخالفان دولت

اکبر ترکان در مقاله ای در اعتماد نوشته: این دولت در رویارویی رسانه‌ای برنده نیست چرا که صدا و سیما و سایت‌هایی که در اختیار برخی نهادهایی است که از بودجه عمومی تغذیه می‌کنند، تاکنون همراه دولت نبوده‌اند. امروز رسانه‌های مکتوب و روزنامه‌هایی هستند که همراه دولت نیستند و بر علیه دولت یکسره و شبانه روز بر طبل می‌کوبند. ٢٤ سایت مجازی و روزنامه‌های مخالفان دولت هر روز بهانه‌ای برای تخریب دولت پیدا می‌کنند. دفاع دولت در مقابل این حملات رسانه‌ای تا به الان کافی نبوده و دولت در این رویارویی رسانه‌ای برنده نبوده است اما در واقعیت دولت برنده است چرا که بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ دیپلماسی ایران یعنی برجام در دولت یازدهم اتفاق افتاده است.

به نظر مشاور رییس جمهور در این مقاله: برجام بزرگ‌ترین دستاورد دولت یازدهم است و با وجود اینکه مخالفان دولت کوشش می‌کنند آن را کوچک جلوه دهند، از عظمت برجام که با راهنمایی مقام معظم رهبری و کوشش‌های دولت و دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران به دست آمده، کاسته نخواهد شد. در بخش اقتصاد، دولت موفق شده تورم را مهار کند. کشور را با تورمی بسیار بالا تحویل گرفت اما توانست تورم را پایین بیاورد و این یعنی فضا را برای ایجاد کسب و کار فراهم کرده است. با تورم بالا کسب و کار مولد در کشور پا نمی‌گیرد. تورم بالا سبب می‌شود تا نرخ بانکی به ٢٨ درصد تا ٣٥ درصد برسد.

نویسنده مقاله اعتماد اشاره به زمانی کرده که نرخ بانکی به بالاترین نرخ رسیده بود و نوشته: همین الان هم برخی موسسات زیر میزی با نرخ بهره‌های بالا و غیرقانونی تسهیلات می‌دهند. در این شرایط کسب و کار و سرمایه‌گذاری رونق نمی‌گیرد. این بخش دوم دستاوردهای دولت است که توانسته تورم را به زیر ١٠ درصد برساند. امید دارد بتوان این رقم را در همین حد حفظ کند. در اثر برجام و کوشش‌های وزارت نفت با کمک آقای زنگنه توانستیم دوباره سهمیه نفت جمهوری اسلامی را به شرایط قبل از تحریم بازگردانیم. این مساله بسیار مهم است. وزارت نفت هم توانست تولید را بالا ببرد و هم توانست سهمیه نفت ایران را در اوپک احیا کند.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون محمدرضا ثقفی، بی قانون

خبری که همه منتظرش بودیم

پدرام ابراهیمى در صفحه بی قانون نوشته: صبح رفتم بیرون که نون بخرم. اسمال آقا بقال از تو مغازه‌اش داد زد: «کریسمس مبارک!» من هم کلاهم رو برداشتم و بهش لبخند زدم.جلوتر دیدم مش کوکب با کلی سبزی و کرفس و زار و زنبیل داره میاد. تا من رو دید، نفس‌زنون گفت: «هپی نیو ییر ننه! خیر ببینی. این وسایل من رو بذار دم خونه‌مون». بعد از کمک به مش کوکب، رفتم سمت نونوایی.

به نوشته این طنزنویس: توی راه، کنار کیوسک مطبوعات ایستادم و تیتری دیدم که برام قابل باور نبود. تیتری در جواب یک عمر انتظار. بالاخره اومد. بالاخره مردی از خویش برون آمد تا کاری بکند.لیدیز اند جنتلمنز! مصطفی میـــرسلیــــم! آماشالا! تنور انتخابات رو بگو. ذوب می‌شه به جای داغ. رفتم توی خیالات شیرین میرسلیمی. از زمان و مکان کنده شدم. صف‌های چند ده متری رو تصور کردم که منتظرن به میرسلیم رای بدن.

طنز در نهایت به این جا رسیده که: سخنرانی رئیس جمهور محبوبم در سازمان ملل رو تصور کردم که روی هر صندلی، دو نفر نشستن و نفر سوم هم روی پای اون یکی نشسته. اون آخر سالن، اونایی که ایستادن، حال می‌کنن؟ بله!

فکرش رو بکن؛ کتاب می‌نویسی و می‌زنی زیر بغلت که ببری وزارت ارشاد.توی راه بهت زنگ می‌زنن: «آقا داری کجا میای؟ مجوز شما صادر شده اتوماتیکلی. برو کنسرت امید جهان، بلرزون!»

عقیم‌سازی؛ دفع فاسد به افسد

فریده غیرت در مقاله ای در شرق نوشته: شنیدن اخباری درباره کارتن‌خواب‌ها و به‌طور‌کلی مسئله فقر در جامعه، شهروندان، مسئله تازه‌ای نیست. حمایت‌هایی هم در این سال‌ها انجام شده و نهادهایی چون شهرداری تهران هم وجود دارند که با علنی‌شدن گورخواب‌ها -به‌عنوان مشتی از این خروار- مدعی ارائه خدمات به این دست شهروندان هستند، به نظر می‌رسد تراکم شدید خبرهایی با موضوع فقر در این روزها، با اهداف سیاسی و به قصد تخریب دولت انجام می‌شود، اما باعث نمی‌شود که صورت‌مسئله عقیم‌سازی زنان روسپی کارتن‌خواب را نادیده بگیریم.

به نوشته این حقوقدان:آنهایی که گمان می‌کنند می‌توانند با اجرای این طرح، از بروز آسیب‌های تازه اجتماعی بکاهند و مشکلات و چالش‌های به‌وجود‌آمده ازسوی این گروه از مردم را کم‌رنگ کنند، اما این مصداق «دفع فاسد به افسد» استد. مگر می‌شود با زشتی‌ای بزرگ‌تر، زشتی کوچک‌تری را پاک کرد؟ مگر می‌شود بدون درنظرگرفتن جایگاه انسانی آدم‌ها به‌راحتی درباره عقیم‌سازی‌شان و درباره ازبین‌بردن یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های انسانی حیاتشان حرف زد؟

مقاله شرق به این جا رسیده که: عقیم‌سازی زنان روسپی نمی‌تواند پاسخ‌گوی مشکلات جامعه‌ای باشد که در آن فقر هربار با چهره‌ای خود را نمایش می‌دهد. گیریم که با عقیم‌سازی توانستند ارتباط این زنان را محدود و مانع از فرزندآوری ناخواسته یا خواسته آنها شوند، آیا دردی دوا می‌شود؟ کدام قانون به آنها این اختیار را داده که درباره یکی از نشانه‌های حیاتی شهروندان این شهر سخن بگویند؟

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

تروریست‌های خوش‌سلیقه!

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صفحه طنز شهرونگ با اشاره به عملیات تروریستی گسترش یافته نوشته: قبلا نیروهای امنیتی اروپایی تا یک چهره خاور‌میانه‌ای می‌دیدند به او مشکوک می‌شدند یا وقتی یک ماشین می‌دیدند به راحتی حدس می‌زدند‌ این پر بمبه، ولی الان غبار همه جا را گرفته و تشخیص سخت شده! برای کمک به نیروهای امنیتی کشورهای دیگر سناریوهای احتمالی تروریست‌ها را افشا می‌کنیم:

نیویورک: کافه سنترال پرک در ناف نیویورک میعادگاه عاشقان سریال فرندز است! دافی‌های شمال نیویورک و پافی‌های جنوب نیویورک در کافه مشغول صحبت راجع به جملات شکسپیر و نیچه هستند که ناگهان در باز می‌شود و چند لر وارد کافه می‌شود. گانتر کافه‌چی می‌گوید: «چند لر؟ تو این‌جا چیکار می‌کنی؟ من منتظر ریچل بودم! ازش خبر نداری؟!» بر و بچز تا اسم چند لر را می‌شنوند جیغ‌کشان به طرف او می‌روند که ناگهان... می‌فهمیم این چند لر نبوده، رئوف عبدالبغدادی بود!

لس‌آنجلس: مراسم سالیانه خیریه گالا درحال برگزاری است، از لباس‌هایی که شرکت‌کنندگان در این مراسم پوشیده‌اند این‌طور برمی‌آید که این خیریه برای صرفه‌جویی در مصرف پارچه و همدردی با بی‌لباس‌هاست! درحالی‌که همه توجه‌ها به بیانسه و سرکار خانم لوپز است، ناگهان بانو کارداشیان طوری وارد می‌شود که اگر کل آمریکا و کانادا و برزیل را خشکسالی بردارد رواست! مع‌الاسف همه شیفتگان و علاقه‌مندان او برای دیدن لباس پادشاه به طرف او می‌روند که ناگهان... متاسفانه متوجه می‌شویم او در واقع کیم کارداشیان نبوده، بلکه جابر عبدالموصلی بوده!

لندن: برنامه رونمایی از کتاب «بازگشت هری پاتر» در این شهر درحال برگزاری است. هزاران نفر از علاقه‌مندان هری پاتر و جادو و جنبل در این مراسم حاضر شده‌اند. بعضی افراد شکل و شمایلشان را به هری پاتر شبیه کرده‌اند! ناگهان یکی با شمایل لرد ولدمورت وارد جمعیت می‌شود، همه دافی‌های عاشق جادوی سیاه و بدجنسی گریبان پاره کرده و به سوی اون می‌شتابند که ناگهان.... او لرد ولدمورت نبود، مختار عبدالبصره‌ای بود!