روزنامه‌های تهران، انتخابات آینده و معضلات اجتماعی

روزنامه‌های امروز صبح، دوشنبه ۲۷ دی در عنوان های بزرگ خود از سخنرانی ناطق نوری در مراسم ختم هاشمی رفسنجانی در مزار بنیان گذار جمهوری اسلامی نوشته و بخش هایی از گفته های وی را نقل کرده اند. ادامه مخالفت رسانه های مخالف دولت و تندروها علیه شادمانی برای خرید و ورود هواپیمای ایرباس که پس از چهل سال اولین هواپیمای نویی بود که به ایران فروخته شد ستون هایی از روزنامه های هر دو جناح را پر کرده است.

دستگیری یکی از همکاران بابک زنجانی که به نوشته روزنامه ها چند بار توسط ایران به دام افتاد که توانست بگریزد و سرانجام در کشور دومینکا در آمریکای لاتین توسط اینترپل دستگیر و تحویل ایران داده شد، تیترهایی در صفحات اول روزنامه ها دارد که احتمال داده اند با دستگیری وی پرونده میلیاردر زندان به روند عادی بیفتند.

و بالاخره حضور رییس جمهور و سخنرانی علی اکبر ناطق نوری رییس پیشین مجلس در مراسم سومین روز درگذشت هاشمی رفسنجانی بار دیگر مقالاتی درباره عملکرد او را به صفحات روزنامه ها کشاند.

حق نشر عکس Farhikhtegan
Image caption تیتر و عکس وحید حسینی، فرهیختگان

دوستان و دشمنان هاشمی

مرتضی مردیها در مقاله ای در شرق گروه هایی را برشمرده و نوشته خصومت این ها با هاشمی رفسنجانی قابل درک است

کسانی که در سال‌های اول انقلاب از جانب نظام جدید آسیب جدی دیدند، یا با آسیب‌دیدگانی همذات‌پنداری داشتند. و دیگر کسانی که نگاهشان به سیاست از پیچیدگی، ظرافت‌انگاری و باریک‌بینی بی‌بهره است و تأمل در تفاوت‌های نازک ولی ژرف از حوصله درک و دقت آنان فراتر می‌رود. برای اینان گاه دو معمم یا دو اسلام‌باور یا دو سیاست‌مدار صرفا به دلیل این وجه مشترک فرقی ندارند. تعبیر «همه‌شان دستشان توی یک کاسه است» ترجیع‌بند صحبت اینان است.

این استاد دانشگاه سومین مخالفان یا دشمنان هاشمی را کسانی دیده که طالب تحولات بنیادین و رادیکال هستند و هر نوع مصالحه، مصلحت، واقع‌بینی و قناعت سیاسی را ناشی از حقارت و منفعت‌جویی می‌انگارند و کسانی که از دولت فقط نفت و بودجه جاری و افزایش حقوق را می‌فهمند و سیاست‌مداری را بهتر می‌شمارند که میزان بیشتری یارانه به آنها بدهد. از نگاه اینان اگر در زمان ریاست یک رئیس‌جمهور برج ساخته شود و ماشین‌های گران‌قیمت در خیابان‌ها باشد، او لابد شریک دزد و رفیق قافله است.

در ادامه مقاله شرق از کسانی یاد کرده که به شایعات دل سپرده و دارایی های او را تا برج های منتهن رساندند یا کسانی که اقتصاد رقابتی را علت سیاه بختی مردم می دانند یا کسانی که خی خشمگین دارند و برای رقیب فقط جنگ و حذف می پسندند این ها با هاشمی در خصومت بودند

به نظر مرتضی مردیها در مقابل کسانی هم بودند و هستند که جزء گروه‌های بالا نیستند و هاشمی را نه فقط سیاست‌مداری بزرگ بلکه انسانی بزرگ می‌دانند با صفات مثبت و کمیابی که داشت، و صبوری اعجاب‌آور در مقابل ناسپاسی‌های اعجاب‌آور.

یکی از ده ها مقاله دیگر امروز روزنامه ها در وصف هاشمی رفسنجانی سرمقاله فرهیختگان روزنامه وابسته به دانشگاه آزاد است که هاشمی بنیان گذار آن بود و ریاست هیات امنا را هم به عهده داشت.

در این مقاله با استناد به نوشته های کتاب خاطرات هاشمی رفسنجانی آمده: با مطالعه این خاطرات در می‌یابید روزی رئیس‌جمهوری هنگامی که با دولت به اختلاف سلیقه می‌خورد، با هاشمی‌رفسنجانی سخن می‌گفت و روزی دیگر نخست‌وزیر، او را بهترین فرد برای در میان گذاشتن چالش‌ها و مشکلات می‌دید. فرماندهان سپاه نیز هنگام سختی‌ها با او درددل می‌کردند. برخی همرزمان دوره مبارزه که پس از انقلاب به انحای مختلف از گردونه تصمیم‌گیری و اجرا کنار گذاشته شده بودند نیز برای بیان انتقادها و توصیه‌های خود این روحانی خوش‌مشرب اهل کویر را بهترین گزینه می‌دانستند.

به نظر نویسنده این مقاله: اصولا آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در دوران فعالیت سیاسی خود به متعادل‌کننده مناسبات سیستم-پیش از انقلاب در حوزه نیروهای ضدرژیم و پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران در عالی‌ترین سطوح اداره کشور- بدل شده بود. این موقعیت با هیچ حکم و امضایی به‌دست نیامده بود؛ این موقعیت به سبب نبوغ ذاتی، سوابق مبارزاتی، خلقیات مناسب به‌ویژه دوری از کینه‌های شخصی در تصمیم‌گیری‌های کلان و سیاسی، وزانت فقهی، تحلیل‌های سیاسی قرین با واقعیت

فقدان هاشمی‌رفسنجانی نیز مصداق عینی این حدیث برای نظام جمهوری اسلامی است. قاعدتا تا چند صباح دیگر بنا به رسم زمانه کرسی‌هایی که آیت‌الله بر آن تکیه می‌زد به چهره‌هایی دیگر سپرده می‌شود، اما به احتمال قریب به یقین هیچ‌یک از این جانشینان نخواهند توانست جای خالی هاشمی‌ پر کند.

دیگر لذتی در قدرت نیست

درست در زمانی که روزنامه ها هر روز صفحات و ستون هایی را درباره انتخابات آینده و رقابت ها برای کسب ریاست جمهوری و حتی شوراهای شهر بالا گرفته است حسین حقگو در مقاله ای در روزنامه اقتصادی تعادل از شرایطی خبر داده که سیاستمداران باید آگاه باشند چندان برای مدیریت آماده نیست.

به نوشته این مقاله: معضلات اقتصادي در حال حاضر و طي سال‌هاي آتي آنچنان حاد خواهد بود كه تغيير و تحول در حوزه سياست اعم از دسته‌بندي‌ها و ائتلاف‌ها يا انتخاب و معرفي نمايندگان سمت‌هاي حكومتي و مهم‌تر از اينها، برنامه‌ها و راهبردهاي سياسي در پرتو نحوه پاسخگويي به بحران‌هاي اين عرصه قابل ساماندهي است.چنانكه گزارش اخير بانك جهاني درباره وضعيت اقتصادي جهان و از جمله ایران ، ريسك‌هايي را در اين حوزه برمي‌شمرد كه عدم حل هر يك از آنها مي‌تواند ساير عرصه‌هاي سياسي و اجتماعي را به‌شدت تحت تاثير قرار دهد. بحران‌هايي همچون؛ افزايش نرخ بيكاري به خصوص به سبب افزايش نرخ مشاركت در بين جوانان، كسري بودجه دولت، حاد بودن مشكلات نظام بانكي، روند كند رشد سرمايه‌گذاري خارجي، تشديد فقر و نابرابري و آلودگي هوا.

نویسنده مقاله تعادل با اشاره به درگذشت هاشمی رفسنجانی نوشته لازم است بازيگران عرصه سیاست، بيش از آنكه به لذت در دست گرفتن اهرم‌هاي قدرت بينديشند، مشكلات حاد اقتصادي كشور را مورد توجه قرار دهند و اينكه چه راه‌حل‌هايي براي اين مشكلات سخت و پيچيده دارند. بحران‌هاي اقتصادي كه در صورت عدم تدبير آنها با كمك تمامي افراد جامعه و به خصوص همه آناني كه اين مشكلات را به وجود آورده‌اند و در فضاي امن و آرام و مبتني‌بر تامين حقوق فردي و شهروندي كام هر قدرت خواهي را تلخ مي‌كند!

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون احمد عربانی، شهروند

محمود خاقاني در مقاله ای تعادل نوشته:بعد از موفقيت مذاكرات برجام چشم‌ها به رفع تحريم‌هاي صنعت نفت و بازگشت ايران به بازار‌هاي جهاني دوخته شد. زيرا، هم افكار عمومي اقتصاد داخل و هم خارج براين عقيده بودند و هستند كه اگر صنعت نفت راه بيافتد اقتصاد به حركت درمي‌آيد. بسياري باور نداشتند كه دولت يازدهم بتواند اين صنعت را با توجه به شخم عميقي كه در آن زده بودند و به‌كلي ناكارآمد شده بود و در كنترل مافيايي كه از بيرون آن را مديريت مي‌كردند درآمده بود بتواند كمر راست كند.

نویسنده در پاسخ این سووال که آیا برجام به نفع ايران بود نوشته:اگر نتيجه برجام به نفع ايران نبود، پس چرا آقاي ترامپ در طول تبليغات انتخاباتي‌اش گفت: «برجام يك فاجعه بود» و تهديد كرد كه آن را پاره و بازنگري مي‌كند. بعد كه انتخاب شد به او گفتند روش‌هايي در برجام توافق شده است كه هرگونه بي‌احترامي به آن يا بازنگري درآن يا اصولا مذاكرات دوباره مرتبط با آن غيرممكن است، به‌طوري‌كه عضو كابينه ترامپ گفته بايد به برجام احترام بگذاريم و به آن عمل كنيم. وگرنه در جامعه بين‌المللي «تنها» خواهيم ماند.

مقاله تعادل در عین حال: دولت يازدهم از اين بابت قابل نقد است كه نتوانسته در برابر مخالفان برجام كه منافع اقتصادي در ادامه تحريم‌ها دارند و در طول دوران تحريم‌ها توانستند ثروت و قدرت به‌ويژه قدرت رسانه‌يي خوبي در اختيار بگيرند آنطور كه بايد و شايد درباره دستاورد‌هاي برجام به مردم توضيح بدهد.

اما امروز نیز کیهان در یادداشت روز خود نکته ای را مطرح کرده که در ماه های اخیر در شکل های مختلف در این روزنامه تکرار شده است. بدین معنا که: کمترین تردیدی باقی نمانده است که دولت در توافق هسته‌ای نه تنها به دستاوردی نرسیده بلکه خسارت فراوان و در مواردی غیرقابل جبران نیز به ملت و نظام وارد کرده است ولی علی‌رغم این همه شواهد و مستندات غیرقابل تردید که از «خسارت محض» برجام حکایت می‌کند، هنوز هم دولتمردان اصرار دارند همان راه نه‌فقط بی‌فرجام بلکه «بدفرجام» را دنبال کنند و از آنجا که در چنته برجام تقریبا هیچ دستاورد قابل ارائه‌ای وجود ندارد، به تغییر صورت مسئله روی آورده‌اند، مثلا ادعا می‌کنند که برجام سایه شوم جنگ را از سر ملت دور کرده است!

به نوشته حسین شریعتمداری دولتمردان توضیح نمی دهند اگر منظورشان از خطر جنگ، ادعای آمریکایی‌هاست که گزینه‌ نظامی را روی میز می‌دانستند، مگر امروز همان ادعا را تکرار نمی‌کنند. و یا می‌فرمایند؛ برجام همه قدرت‌های بزرگ را به تسلیم در مقابل ایران واداشته است و نمی‌گویند که چرا تهدیدها شتاب گرفته تا آنجا که سعودی هم علیه کشور شاخ و شانه می‌کشد؟! و یا ادعا می‌کنند؛ برجام اشتغال ایجاد کرده است! ولی در مقابل این واقعیت که نرخ بیکاری طی یکسال گذشته افزایش چشمگیر داشته است.

و خلاصه در روزی گفته های عباس عراقچی رییس هیات اجرایی برجام در روزنامه هاست که به تاکید گفته ایران اجرای برجام را ادامه خواهد داد و به شورای امنیت هم علیه آمریکا شکایت نخواهد کرد مدیر کیهان اظهار عقیده کرده آیا ادامه برجام خطای دست اندرکاران است یا نفوذ احتمالی غریبه‌ها را باید جدی گرفته بگیرند. احتمال حضور برخی دیگر از بداندیشان در سایه‌روشن‌های مسیر دور از انتظار نیست!

موشکها به نفع برجام بود

دو روز بعد از اشارات علی مطهری نایب رییس مجلس به خرابکاری های گروه های تندرو علیه برجام با مثال بردن از پرتاب موشک در جریان تفاهم ها یا فعالیت های قوه قضاییه در مستند سازی نقض حقوق بشر در کشور که بهانه به دست مخالفان می دهد عباس حاجي‌نجاري در سرمقاله روزنامه جوان به پاسخگویی برآمده و نوشته: در شرايطي كه اقتدار و توان دفاعي ايران، دشمنان انقلاب اسلامي را به تعظيم واداشته و رسانه‌ها و مراكز نظريه‌پردازي آنها در اذعان به اين توان از يكديگر سبقت مي‌گيرند، در داخل برخي رسانه‌ها و تازه ‌به دوران‌رسيده‌هاي سياسي را به پريشان‌گويي برآمده و براي بيگانگان و نهادهايي كه مترصد تشديد فشارها و تحريم‌ها به بهانه‌هاي مختلف هستند، مستندسازي مي‌كنند.

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران مروري بر تاريخ ۳۸ ساله بعد از انقلاب اسلامي و دشمني‌اي كه دشمنان در همه ابعاد عليه مردم ايران روا داشته‌اند، بيانگر اين است كه در تمام ادوار تاريخي، بهانه‌هاي دشمنان براي تحميل جنگ، ترور، تحريم و ... بهانه‌سازي‌هايي بوده است كه داخل گروهك‌ها و پادوهاي داخلي دشمن براي آنها ايجاد مي‌كرده‌اند كه مصداق اخير آن نقش منافقين در مستندسازي اتهامات حقوق بشري عليه ايران و يا ادعاي انحراف فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌ايباشد.

روزنامه جوان مدعی شده شلیک های موشکی سپاه نه فقط برجام را دور نزدیه بلکه پشتوانه محكمي بود تا تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي بتواند با اقتدار در ميز مذاكرات از حقوق ايران دفاع كند كه البته اگر در اين مسير كاستي‌هايي ديده مي‌شود كه اجراي برجام با بدعهدي‌هاي طرف امريكايي مكرر نقض مي‌شود، تنها و تنها به دليل اعتماد كاذبي بود كه تيم مذاكره‌كننده به طرف امريكا داشت.

از دست شرکت های تبلیغاتی

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صفحه طنز شهرونگ به کشف عکس وزنه بردار ایرانی در حال برداشت ماری جوانا به جای وزنه اشاره کرده و مدعی شده که خود نیز مدتی است به اسناد محرمانه‌ای دست پیدا کرده که نشان می‌دهد این سوءاستفاده نظام سرمایه‌داری غرب از مشاهیر کشورمان، مدتهاست درحال انجام است و ما چون همه نگاهمان به بازار سرمایه‌داری کشور دوست و برادر چین کمونیستی است، از حیله‌ها و بازی‌های تبلیغاتی غرب غافل مانده ایم!

پرسنل بیمارستان جم: یک شرکت تولید موادمخدر صنعتی هم برای رقابت با آن تبلیغ ماری‌جوانا از آن اپراتور بخش آزمایشگاه بیمارستان جم استفاده کرده است تا به مصرف‌کنندگان یادآوری کند صنعتی و سنتی را قاطی مصرف نکنند!

رضازاده: شرکت تسلیحات‌سازی تانک چیفتن با مونتاژ عکس قهرمان افسانه‌ای و پاک وزنه‌برداری کشورمان بر روی تانک‌های خود، مع‌الاسف از این اسطوره عرصه‌های وزنه‌برداری و ساختمان سازی سوءاستفاده کرده است! حتی شنیده شده که یک شرکت بیمه‌گذار اروپایی با لغو قرارداد تبلیغاتی خود با جنیفر لوپز، قصد استفاده از هیکل تنومند آقای رضازاده را داشت که ایشان با طبع بلندشان آن را رد کردند!

عباس کیارستمی: شرکت آدیداس هم برای نشان دادن قابلیت شوت شدن توپ‌های جدید آدیداس، تصویر این فیلمساز کشور را روی توپ‌های تبلیغاتی‌اش گذاشته که مدام در زمین بیمارستان و وزارتخانه و خانواده و پزشک قانونی فرانسه درحال پاسکاری است!

حق نشر عکس Etemaad
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

به امنیت افتخار کنیم

محمد بابايي در مقاله ای در روزنامه جوان نوشته: مهم‌ترين و‌ اساسي‌ترين عاملي كه هر ملتي براي پيشرفت و توسعه لازم دارد، امنيت است. ما موفق شده‌ايم اين امنيت را به بهترين نحو ممكن براي خودمان ايجاد كنيم. خانواده‌هاي ما به راحتي و با خيالي آسوده در 24 ساعت روز و هفت روز هفته به هر جاي كشور كه مي‌خواهند با امنيت كامل مي‌توانند سفر كنند.

براي درك اهميت نعمتي كه داريم، بياييد به جهان خارج نگاه كنيم، منظور تنها جنگ‌ها و درگيري‌هاي اين منطقه پرتلاطم نيست بلكه انواع عمليات‌ها و انفجارهاي تروريستي است كه هر از چندگاهي شهرهاي اروپا و امريكا را به لرزه در‌مي‌آورند. نظرسنجي‌هاي منتشر شده امريكايي نشان مي‌دهد اكثر مردم اين كشور نگران امنيت خود هستند. بر اساس نتايج مشترك واشنگتن پست و ان‌بي‌سي، 83 درصد مردم امريكا پس از حملات وحشتناك پاريس گفته‌اند نگراني‌هاي امنيتي دارند همين آمار بلكه بيشتر در ميان مردمان كشورهاي اروپايي نيز وجود دارد.

براي اينكه بدانيم چه شد كه در حوزه‌هاي امنيتي و استقلال ملي موفق شديم اما در زمينه‌هاي ديگر با شكست مواجه شده‌ايم بايد تحقيقات و بررسي‌هاي زيادي صورت دهيم تا ريشه‌هاي مشكل را پيدا كنيم، اما دلايل موفقيت‌ها و شكست‌هايمان هر چه باشد يك چيز از هم اكنون كاملاً مشخص است و آن اينكه ما كار سخت را انجام داده‌ايم، پس مي‌توانيم كارهاي آسان نيز انجام دهيم. كافي است خودمان را باور داشته باشيم و امنيت بي‌نظير خود را براي توسعه و پيشرفت كشور مبنا قرار دهيم و قدر آن را بدانيم و «بي‌انگيزگي، نااميدي، بي‌حالي، بي‌نشاطي‌، تنبلي» را كنار بگذاريم.

زنان در انتخابات ریاست جمهوری

داوود سلیمانی در مقاله ای در همدلی با اشاره به اخباری که به تازگی در مورد موافقت شورای نگهبان برای نامزدی یک زن برای ریاست جمهوری آینده منتشر شده نوشته اصولگرایان پروژه اصلیشان برندن انتخابات است اما با توجه به این که حضور حسن روحانی در انتخابات آینده قطعی است آنان به پروژه دوم متوسل شده اند یعنی اوردن رقیبی به صحنه که آرای روحانی را بکاهد.

اما نویسنده اصلاح طلب اطمینان نمی دهد که یک زن حتی از سوی اصولگرایان به میدان مبارزه درآید چرا که نوشته: اصولگرایان نسبت به مناسبات پیچیده اجتماعی و فرهنگی حاکم بر مردم کم و بیش آگاه است و موضع برخی مجتهدان در خصوص کاندیداتوری زنان را می‌داند و خود اساسا به لحاظ ایدئولوژیک و تئوریک به جمع‌بندی مشخصی نرسیده است، چنانکه نسبت به شمول اصطلاح »رجل سیاسی» بر زنان برای نامزدی ریاست جمهوری هنوز ابهام دارند ودر این بند قانونی که «رئیس جمهور باید رجل سیاسی باشد»، مانده ند، ولی این پیشنهاد را مطرح می‌کنند که این امر را می‌توان نوعی تدبیر برای جهت‌دهی آرا ارزیابی کرد.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون علی میرایی، قانون

یکی دستگیر شد چند هزار هست

در حالی که روزنامه های مختلف امروز از یک تاجر به عنوان دست راست بابک زنجانی میلیاردر زندانی خبر داده اند که توسط اینترپل در یک کشور آمریکای لاتین دستگیر شده روزنامه سپاه پاسداران خبر داده که به جز عليرضا زيبا‌حالت‌منفرد که دستگیر شده یک نفر دیگر با حرف دال مشخص شده که در تهران به زندان افتاده

اما روزنامه جوان افزوده همه فساد مالی در ایران توسط بانک ها انجام شده و بانک ها بانك‌ها در شكل‌گيري مفسدان و ابربدهكاران بانكي صاحب تقصير هستند و در هر مفسده اقتصادي پاي بانك‌ها در ميان است و بايد فكري براي پاكسازي سيستم بانكي انديشيد.

و بدهي‌هاي معوق بانك‌ها هر يك براي خود داستاني شبيه بانك زنجاني دارد و امروز حجم بدهي‌هاي معوق بانك‌ها از 100 تا ۲۰۰ هزار ميليارد تومان هم عبور كرده است.

به این ترتیب روزنامه سپاه پاسداران تحقيق و تفحص از شبكه بانكي مشخص خواهد کرد که دليل شكل‌گيري بدهي معوق هزاران ميليارد توماني در شبكه بانكي چه علتي داشته است و بدهكاران بانكي چه ارتباطاتي با برخي مديران بانك‌ها دارند، پس نمایندگان مجلس بايد طرح تحقيق و تفحص از تمامي بانك‌هاي تخصصي دولتي، نيمه‌دولتي، خصوصي و عمومي را كليد بزنند تا مشخص شود كدام مفسدان اقتصادي و با همدستي كدام مديران بانكي در حال به يغما بردن اموال و دارايي‌هاي مردم از بانك‌ها هستند.

اصلا کودک کار نداریم

پدرام ابراهيمى در صفحه طنز بی قانون با اشاره به این که مجلس سازمان بهزیستی را مکلف کرده ۲۵ در از جمعیت کودکان کار کم کند در صدد برآمده که رهکارهایی برای اجرای قانون پیدا کند.

کودک و خردسال عزیز میهن ما ساعت یازده شب زمستاني، سر چهارراه جهان‌کودک، بیدبید بلرزه و گل نرگس بفروشه بهتره یا بشینه خونه و معمای شاه ببینه؟ چرا؟ چون کودکان، زودباور و معصوم هستند و یک وقت فکر می‌کنند معمای شاه، سریاله، در حالی که صد درصد مستنده و این اجحاف در حق سازندگان این مستند فاخره.

راهکار دوم پیشنهادی طنز نویس این است که: صبر کنیم تا پایان برنامه‌ ششم، بالای صد در صد کودکان کار امروز، دیگه مرد و زنی شده‌اند برای خودشون. اگر تعدادی از کودکان کار امروز، به بزرگسالان بزهکار فردا تبدیل شدند، دیگه موضوع به نیروی انتظامی مربوطه. ما وظیفه خودمون رو انجام دادیم. بعد هم پرونده رو از بهزیستی بگیریم و بدیم دست ستاد سد معبر شهرداری. از همین تریبون برای کودکان کار، پدران و مادران کار، جدان و آبائان کار آرزوی علو درجات داریم.

و بالاخره در طنز بی قانون آمده: بهترین و ساده‌ترین راه حل ها این است که کار را بدهیم دست تیم آماری دولت قبل. اون عزیزان هم سن کودکان کار رو به شش ماه و ساعت کار رو به صد ساعت در هفته تغییر می‌دن . حالا اگه گل نرگس خواستی، باید بری از گل‌فروشی بخری؛ چون دیگه هیچ کودکی سر چهارراه نایستاده.