روزنامه‌های تهران، ناتوی عربی علیه جمهوری اسلامی

روزنامه‌های امروز صبح تهران، یکشنبه اول اسفند در مقالات خود یک روز بعد از سفر رییس‌جمهور روحانی به دو کشور عربی منطقه از ایجاد ائتلافی ضد‌ایرانی در منطقه خبر داده و در گزارش‌هایی از مناطق جنوبی کشور از گسترش اعتراض مردمی نسبت به گرد و غباری خبر داده‌اند که زندگی را بر مردم آن بخش از کشور دشوار کرده است.

حق نشر عکس Jahan Sanat
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان‌صنعت

دستور دولت و پرسش مخالفان

روزنامه ایران در گزارش اصلی خود نوشته: به دنبال برگزاری جلسه فوق‌العاده مدیریت بحران درباره استان خوزستان معاون اول رئیس جمهوری، وزیر کشور و استاندار خوزستان گزارشی در این زمینه به رئیس جمهوری ارائه دادند.

به گزارش روزنامه دولت رئیس جمهوری در زمینه مشکلات خوزستان گفته: در هفته‌های اخیر، ‌خوزستان عزیز ما شرایط مناسبی نداشته است و مردم عزیزمان در پی تشدید پدیده ریزگردها از قطع برق و نارسایی‌ در شبکه آب و ارتباطات تلفنی، بویژه در شهر مقاوم اهوازرنج برده‌اند.

روحانی به نوشته این روزنامه افزوده: پدیده ریزگردها اگرچه اقدامات گسترده فراسرزمینی می‌طلبد و برای مقابله با آن باید از سال‌ها پیش برنامه‌ریزی و اقدام می‌شد، اما نباید با از کار افتادن شبکه توزیع برق، موجب قطع مکرر و طولانی برق در اهواز و به دنبال آن،‌ اختلال در آبرسانی و دسترسی‌های ارتباطاتی مردم می‌شد.

سوء‌استفاده‌های سیاسی

فاطمه بیک‌پور در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته: پس از چند روز گرد‌وغبار شدید در هفته گذشته که منجر به تجمعات اعتراضی مردم اهواز مقابل استانداری و خیابان‌های منتهی به کارون شد، به طرز عجیب و شگفت‌آوری هوای خوزستان ظرف سه روز انتهای هفته، بسیار مناسب و با ریزش باران لطیف شده بود. اما غروب چهارشنبه در آبادان هوا به قدری تمیز و بهاری شده بود که خود آبادانی‌ها می‌گفتند بعد از مدت‌ها بارانی در این سطح باریده و مدت‌هاست هوا اینطور نبوده است. به نوشته گزارشگر این روزنامه: اهواز هم به همین منوال چهارشنبه بارانی و هوا ظرف روزهای پنجشنبه و جمعه خوب و مساعد بود. اما از روز شنبه بار دیگر توفان ریزگرد بسیاری از شهرهای خوزستان را احاطه کرد. به طوری که به گفته شهروندانی که با «جهان‌صنعت» گفت‌وگو کردند، این بار ریزگرد بسیار متفاوت از ریزگردهای هفته‌های گذشته بوده است. حجم ریزگردها در خوزستان بسیار بالا بود و هیچ شباهتی با فرم ریزگرد‌های هفته‌های گذشته که درشت بود، نداشت.

جهان صنعت در نهایت نوشته:وضعیت خوزستان و ریزگردها به حدی پیچیده شده که هر آن به دلیل سوء‌استفاده‌های جریانات مختلف می‌تواند به بیراهه کشیده شود و اقدامات بحق و مطالبات خوزستانی‌ها به درستی مطرح نشود و این آسیب بیشتری به بیان خواسته‌ها و پیگیری آنها از سوی دولت وارد می‌کند.

سیاست روز در گزارش اصلی خود نوشته:خبرها از استان خوزستان خوشایند نیست، چند روز متوالی است که برای چندمین‌بار در سال اخیر نفس مردم شهر به شماره افتاده، این چندمین‌بار به دلیل تکرار مکرر و ناتوانی در شمارش این دفعات است، این بار اما ریزگردها به جز ریه و چشم مردم راکتورهای برق و توربین‌های آب را هم هدف گرفته است، اغلب شهرها از جمله آبادان تعطیل شده و گرد و غبار در شوش به ۳۳ برابر حد مجاز رسیده است.

به نوشته این روزنامه: در چنین شرایطی نه نامه‌ای از رئیس‌جمهور مبنی بر پیگیری فوری می‌رسد و نه خبری از معاون رئیس‌جمهور در این استان است، جلسه مدیریت بحران در پایتخت برگزار می‌شود و خانم ابتکار عنوان می‌کند که مهمتر از اقدامات صورت گرفته، تصویب قطعنامه‌های جهانی درخصوص موضوع ریزگردها و به پیشنهاد ایران در سطح مجمع عمومی سازمان ملل و تدوین یک گزارش جهانی با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای وضعیت گرد و غبار در کشورهای مختلف دنیا بوده است! نمی‌دانیم مردم خوزستان با این پاسخ قانع می‌شوند یا خیر.

روزنامه مخالف دولت بر این گفته رییس سازمان محیط زیست افزوده:پس چرا دوستان شما مشکلات بودجه‌ای و اعتبار را در این راستا موثر می‌دانند. نکته بعدی هم این است که تابستان سال آتی که اصلا معلوم نیست شما همچنان بر صندلیتان نشسته باشید مردم خوزستان چه کنند؟ چرا یکروز به این استان نمی‌روید که مشکلات را از نزدیک شاهد باشید؟

محمدجواد اخوان در مقاله ای در روزنامه جوان نوشته: انتظار می‌رود در صورت وقوع شرایط بحرانی، توان اجرایی دولت به یاری مردم بشتابد. توان مدیریتی و اجرایی دولت در مدیریت بحران آزموده می‌شود، چراکه در شرایط طبیعی و عادی، دستگاه‌های مسئول و سامانه‌های جاری، به‌صورت معمول کار خود را انجام می‌دهند و ناکارآمدی‌ها گاه مستتر می‌شوند. با این‌ حال همان‌گونه که اشاره شد در شرایط اضطراری و پیش‌بینی‌نشده، عیار کارآمدی‌ها آشکار می‌گردد.

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران: اکنون بخش‌های مختلفی از کشور درگیر بحران ناشی از بلایای طبیعی شده است. استان خوزستان که سال‌هاست در مقاطع پی‌درپی درگیر آلودگی ناشی از ریزگردها است، اکنون دچار بحران مضاعف شده و مردم این خطه شاهد قطعی خدماتی چون آب و برق هستند. بعضی استان‌های جنوبی همچون فارس، بوشهر و کرمان گرفتار سیل ویرانگری شده‌اند که هنوز ابعاد مختلف آن روشن نشده است. بخش‌های دیگری از شمال و شرق کشور نیز در اثر بارش برف سنگین در خطر قطعی گاز و کمبود سوخت هستند.

مقاله دولت با ملت آشتی کند به این جا رسیده که: اینها نشان از کم‌توجهی به این دست از مسائل دارد. واقعیت تلخی که اینجا رخ می‌نماید آن است که این کم‌لطفی و کم‌ توجهی ناشی از نوعی رویکرد غلط مدیریتی است که نتایج آن در برخی دیگر از حوزه‌های مدیریتی دولت نیز کم‌وبیش قابل‌مشاهده است.

حق نشر عکس Iran
Image caption کارتون فیروزه مظفری، ایران

سیاست ترامپی لازم است

اسد پورعزیز در مقاله ای در جهان صنعت نوشته: اینکه تصور شود بخش عمده‌ای از برجام خواست و نرمش یکجانبه طرف ایرانی بوده به هیچ‌وجه تحلیل واقع‌بینانه‌ای نیست و مسلما عزم و اراده شخص باراک اوباما و حلقه اندکی از همفکران و نزدیکانش به ویژه در دوران انتهایی زمامداریش نقش بسزایی در تحقق آن داشتند. حتی چه‌بسا با ریاست‌جمهوری شخصی همچون هیلاری کلینتون هم برجام به این شکلی که اکنون وجود دارد، محقق نمی‌شد. البته هوشمندی طرف ایرانی نیز در موقعیت‌سنجی و غنیمت شمردن فرصت اوباما نیز قابل ستایش بود.

نویسنده در ادامه پرسیده: با خاتمه یافتن آن روزهای حاصلخیز دیپلماسی برجامی برای ایران، آیا هنوز همان رویکردهای سابق جوابگو خواهد بود؟!درست است که ایران در برجام صرفا با آمریکا طرف حساب نبوده و سایر قدرت‌های گروه ۵+۱ از جمله اروپا نیز نقش بسزایی در آن دارا بودند ولی مساله اصلی این بود که بدون اراده واقعی و عملیاتی در مقامات آمریکایی این توافق زمینه تحقق نداشت. ولی اکنون آن آمریکا و آن عقلانیت اوبامایی به تاریخ پیوسته است بنابراین جواد ظریف چنانچه بخواهد همان ظریف دوران جان کری بماند و صرفا بر همان کارنامه برجامی تکیه کند، راه به جایی نخواهد برد.

مقاله جهان صنعت نظر داده: ایران باید با سنجیدن واقع بینانه شرایط موجود و با اشراف به اقبال داخلی و جهانی ترامپ، استراتژی‌های جدیدی را که البته در تعارض با برجام نیز نباشد را تدوین و طراحی کند. به‌نظر می‌رسد در سطح مجامع بین‌المللی و مهمی همچون کنفرانس امنیتی مونیخ ایران باید فعالانه‌تر دیپلماسی نوین پسااوبامایی و پسابرجامی خویش را کلید بزند. انفعال بیش از حد یا صرفا قناعت به اکتساب امتیازات برجام اوبامایی نمی‌تواند متضمن بلندمدت منافع ایران باشد.

ناتوی عربی علیه ایران

وقايع‌اتفاقيه در مقاله ای نوشته: برنامه‌های ضد‌ایرانی مشاوران سیاست خارجی و امنیتی ترامپ، در یک ماه اخیر مورد استقبال جدی مقامات عربستان‌سعودی و اسراییل قرار گرفته است. آنچه مورد توجه کارشناسان و تحلیلگران واقع شده، بر مبنای ایجاد جبهه‌ای ضد‌ایرانی در منطقه خاورمیانه با محوریت کشورهای عربی و اسرائیل است، بر این مبنا که ترامپ طرح‌ خود را برای ضدیت با تهران از طریق نیروهای نیابتی‌اش در منطقه، یعنی کشورهای عربی پیگیری خواهد کرد. روند اظهارنظرها و رویدادها در مسیری پیش رفته است که اکنون از ایجاد «ناتوی عربی» در منطقه خاورمیانه سخن به میان می‌آورند.

روزنامه با این مقدمه پرسشی مطرح کرده که «آیا «ناتوی عربی» در منطقه بر ضد ایران در حال شکل‌گیری است و خود جواب داده: اگر ایجاد ناتوی عربی را همانند یک پازل در نظر بگیریم، شاهد هستیم که مقامات عربستان‌سعودی و اسرائیل در حال قراردادن تکه‌های پازل برای ایجاد ائتلافی ضد‌ایرانی هستند. به احتمال زیاد، جبهه ضد‌ایرانی در منطقه، با حمایت مستقیم دولت ترامپ شکل خواهد گرفت و در عرصه عینی هم اقدامات جدیدی برای مهار نفوذ ایران در خاورمیانه، در پیش گرفته می‌شود اما آنچه در این میان، در ارتباط با آن بزرگ‌نمایی می‌شود، میزان قدرت جبهه ضد‌ایرانی و جدید‌بودن آن است.

در انتهای مقاله وقایع اتفاقیه آمده: درواقع، ائتلاف ضد‌ایرانی یا به اصطلاح جدید ناتوی عربی، در دهه‌های گذشته نیز وجود داشته و در آینده هم تداوم خواهد داشت. واقعیت این است که در کوتاه‌مدت این ائتلاف می‌تواند برخی مزاحمت‌ها و موانع را برای تهران ایجاد کند اما در بلندمدت ناتوی عربی، بامشکل نبود انسجام و یکپارچگی مواجه خواهد شد و فعالیت‌های ضد‌ایرانی آن محکوم به شکست است.

جانمایه سفر روحانی

متین مسلم در مقاله‌ای در اعتماد با اشاره به سفر یک روزه رییس جمهور روحانی به عمان و کویت نوشته: هرچند وجود اختلافات کشور‌های دو سوی خلیج‌فارس به خودی خود امر تازه و تعجب‌آوری نیست، اما تنش‌ها و رویارویی‌های دو سال و نیم اخیر امری بی‌سابقه در سنت ناپایدار روابط آنها بوده است. حتی تا قبل از سال ٢٠١٤، بین سال‌های ١٩٩١ تا٢٠٠٥ ایران و اعراب فصلی از مناسبات را تجربه کردند که مبنای آن بیشتر بر مناسبات شخصی استوار بوده تا بنیانی استراتژیک. اما روند تحولات بعدی تا پیش از روی کارآمدن حسن روحانی به وضوح نشان داد بن‌مایه مناسبات طرفین از استحکام خوبی برخوردار نبوده.

به نظر نویسنده مقاله:برخی کارشناسان عمدتا خوشبین می‌گویند تهران به جز مشکلاتی که با ریاض و منامه دارد، با دیگر پایتخت‌های عربی دارای مناسباتی است که در مقایسه با آنچه باید باشد، معمولی! اما نسبت به گذشته بسیارخوب است. به درستی نمی‌دانیم حسن روحانی در سفر هفته گذشته خود به عمان و کویت دقیقا حل و فصل مسائل کشورش با عربستان را از چه مسیری دنبال کرده و آیا اساسا موضوع عربستان مطرح شده یانه؟

و در نهایت اعتماد به این جا رسیده که: تلاش تهران برای ترمیم روابط خود در منطقه قابل درک است. اما رابطه ارگانیک اعراب منطقه با ریاض، مسیررسیدن به روابطی مستقل، استراتژیک و معنا‌دار با هریک ازآنها را با مشکل جدی روبه‌رو خواهد کرد. تهران به دیپلماسی واسطه‌ای کویتی‌ها و عمانی‌ها تا اندازه‌ای نیاز دارد و می‌تواند مقطعی به آنها امیدوار باشد. اما صرفا مقطعی و تا اندازه‌ای! حلقه گمشده امنیت، ثبات و روابط راباید جایی میان ریاض و تهران جست‌وجو کرد.

جلال خوشچهره هم در سرمقاله ابتکار نوشته:اگر قائل به این واقعیت باشیم که اوضاع خاورمیانه امروز تابعی از دکترین ایجاد نظم جدید از درون هرج و مرج جاری و رو به گسترش است،‌ آنگاه تعریف روشن‌تری از نقش هریک از بازیگران منطقه‌ای و آنچه پیش‌رو می‌تواند باشد، خواهیم داشت. این که دولت ایالات متحده را چه‌کسی با چه رویکردی رهبری می‌کند، روسیه، چین، و اروپا چه رفتاری دارند، چندان توفیری در اصل ماجرای در حال اتفاق ندارد. مساله این است که دوران تغییر در خاورمیانه آغاز شده است و در یک بی‌نظمی روبه تشدید جلو می‌رود.

در ادامه این مقاله آمده: مساله این است که حالا دامن همه کشورهای خاورمیانه در موج تغییرات خیس شده است. چه باید کرد؟ بازگشت به سبک و سیاق گذشته ممکن نیست. یا باید فرصت‌طلبانه در هرج و مرج کنونی سهم خواهی کرد و یا عافیت‌طلب بود و منفعلانه به هرآنچه «پیش‌ آید خوش‌آید» تن داد. راه حل نخست، جز به تشدید معمای قدرت در منطقه نمی‌انجامد بلکه اوضاع را از آنچه هست برای همه ساکنان خاورمیانه بدتر می‌کند. راه حل دوم نیز تسلیم شدن به اراده‌ای خواهد بود که از بیرون تحمیل خواهد شد. اما راه سومی هم هست که می‌تواند برای ملت‌ها و دولت‌های منطقه از فرصت‌ها، موقعیت‌های سازنده ایجاد کند.

در نهایت در سرمقاله ابتکار آمده: اساس این رویکرد نخست درک واقعی اوضاع و جایگاه هریک از بازیگران منطقه‌ای است. قبول جایگاه‌های معقولانه و آنگاه گفت‌وگو به جای منازعه، می‌تواند ابتکار عمل را به اعضای خاورمیانه بازگرداند. جانمایه پیام سفر رئیس جمهور حسن روحانی به عمان و کویت همین است .

کشف حقیقت از دل خبر

آیدین سیارسریع در صفحه طنز شهرونگ از قول خانم معصومه ابتکار از شناسایی ٢٠‌هزار کانون ریزگرد خبر داده‌ و نوشته: بعد از انتشار این خبر، برای مردم و مسئولان سوال ایجاد شد که الان که این کانون‌های ریزگرد شناسایی شده، ما باید با این کانون‌ها چه کار کنیم؟ چه ریزی به گردمان بریزیم با این وضعیت؟

طنزنویس افزوده: اصلا جای نگرانی نیست. ما مهم‌ترین کار را که همان شناسایی ریزگردها بود، انجام داده‌ایم و اقدامات بعدی بسیار ساده‌تر است. یکی از راه‌های حل معضل این است که ما براساس اصل غافلگیری شبانه وارد این کانون‌ها شویم، این ریزگردها را جمع‌آوری کنیم و بعد بنا بر سلیقه سیاسی مشکل را حل کنیم. اگر اینوری هستیم، بگوییم که اینها از قالیباف دستور داشته‌اند تا با آلوده‌کردن جنوب مسائل تهران را به حاشیه ببرند، پس قالیباف باید استعفا دهد. اگر هم آنوری هستیم، می‌گوییم اینها با دولت و ابتکار در رابطه بوده‌اند و مأموریت داشته‌اند که الکی ایجاد بحران کنند و بعد ابتکار اینها سریع بیایند قضیه را جمع کنند و بگویند دیدید دولت چه زود مشکل را حل کرد؟ پس ابتکار باید استعفا دهد. بعد که در انتخابات نامزد مورد نظرمان رأی آورد، همه مشکلات خود به خود حل می‌شوند.

طنزنویس شهرونگ افزوده:شاید فکر کنید سیاسی‌کردن مسائل کشور را پایانی هست ولی باید خدمتتان عرض کنم که پایانی نیست. بی‌خود دلتان را خوش نکنید.

حق نشر عکس Hamdeli
Image caption تیتر و عکس همدلی

گل به خودی در لباس مدافعان نظام

همدلی در در گزارشی نوشته: این روزها کلیپی از یک برنامه تلویزیونی در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود که اگر کسی بدون تماشای تصویر آن، فقط به صدای آن گوش دهد ممکن است با خود فکر کند این برنامه در یکی از رسانه‌های ضدانقلاب ساخته شده است. اما همین که فرد به تصویر این فایل ویدئویی نگاه کند با تعجب می‌گوید «اینکه یامین‌پور است. همان مجری مدعی ارزش‌ها و انقلاب! نکند رفته و برای شبکه‌های ضدانقلاب کار می‌کند.» اما واقعیت این است که نه یامین‌پور از کشور خارج نشده است و اتفاقا در رسانه ملی برنامه تولید می‌کند.

به نوشته این روزنامه: گوینده در برنامه‌ای که میهمانش انیس نقاش، عامل ترور شاپور بختیار است، می‌گوید نقاش برای انجام ماموریت «به درک واصل کردن بختیار» به پاریس عازم شد. این برنامه در شبکه تلویزیونی افق پخش شده که در زمستان سال ۹۳ فعالیت رسمی خود را با تولیدکنندگان مخالف دولت به صورت رسمی آغاز کرد.

همدلی توضیح داده که شبکه افق اردیبهشت سال ۹۳ به صورت آزمایشی و پخش چند برنامه در روز کار خود را آغاز کرد و اسفند همان سال فعالیت رسمی افق آغاز شد. مدیران این شبکه معتقدند شعار شبکه تحت امرشان ترویج و توسعه گفتمان انقلاب اسلامی است.از فعالیت این شبکه تلویزیونی مدت زیادی نگذشته بود که افق به نام شبکه دلواپسان شهرت پیدا کرد، ادعا شده بود که به سپاه پاسداران وابسته است. اما سخنگوی سپاه این ادعا را تکذیب کرد و گفت«سپاه مالکیت این شبکه را در اختیار ندارد اما خود را موظف به حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در این ماجرا می‌داند.»

دشمنان به راز ۲۲ بهمن پی بردند

یک هفته بعد از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، کیهان در یادداشت روز خود به تشریح این روز پرداخته و بدون اشاره ای به دعوت محمد خاتمی و اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در این راه پیمایی و مقابله با خطراتی که از جانب رییس جمهور آمریکا ایران را تهدید می کند نوشته امسال مراسم این روز از همیشه پرشکوه تر بود.

ادعای این روزنامه تندرو برای استقبال بیشتر مردم از راه پیمایی امسال ۲۲ بهمن مستند به نوشته های چند رسانه آمریکایی است اما در همین حال نوشته: رسانه‌های بیگانه در سالهای قبل تلاش داشتند با رویکرد تقلیل گرایانه،واقعیتهای حماسه بزرگ ملی ۲۲ بهمن را کوچکتر از آنچه هست،انعکاس دهند، اما امسال سرانجام مجبور به اعتراف شدند.شبکه خبری سی ان ان با قطع برنامه‌های عادی خود در روز۲۲ بهمن و پخش سلسله گزارشهای ویژه از ایران اذعان کرد: «جشن۲۲ بهمن و راهپیمایی مردم ایران در این روز همیشه «بزرگ» و«پرشور» بوده اما امسال حتی از سالهای قبل هم «پرشورتر» و «بزرگ‌تر» بود».

به نوشته محمدحسین محترم در یادداشت روز کیهان: انعکاس عظمت حضور ملت ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال در رسانه‌های غربی، هرچند از سر اجبار، اذعان به واقعیتهای چندگانه و حامل پیامهای متفاوتی بود که نشان میدهد علی رغم ادعاها و فضاسازیهای جریان نفوذی و لیبرال داخلی، دشمنان بیرونی ملت ایران بخوبی آنها را درک و دریافت کردند.

آزادی بیان یا آزادی خودسرها؟

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون کیوان وارثی، شهروند

در سرمقاله همدلی نوشته:طرح تامین امنیت برگزاری مراسم رسمی، عرفی و معمولی در قالب مواجهه جدی و قانونی برخورد با خودسرها از سوی برخی از نمایندگان مجلس در حال بررسی است. در چند سال گذشته رفتار نیروهای خودسر در برهم‌زدن اجتماعات قانونی هزینه‌های فراوانی را به کشور تحمیل کرده و با انتقاد زیادی از سوی فعالان سیاسی وحقوقی مواجه بوده است. اگر پیش از این دامنه چنین رفتارهایی برخی فعالان سیاسی یک جناح خاص را در برمی‌گرفت، امروز دایره آن افزایش یافته و شخصیت‌های کلان نظام، مقامات رسمی و نمایندگان مجلس از این رفتارهای افراطی مصون نیستند.

نویسنده با برشمردن برخی از بدرفتاری ها در مراسم رسمی توسط خودسرها نوشته:تجربه نشان می‌دهد صیانت از حق آزادی بیان، آزادی برگزاری تجمعات و در یک کلام اعمال قانون فراتر از سلیقه و نظر شخصی، در درازمدت به نفع همه جریان‌های سیاسی و جامعه است و چه بسا همین امروز شاهد هستیم افرادی که روزگاری در حلقه خودی‌های خودسرها قرار داشته‌اند، امروز از رفتار آنها در امان نیستند. هر جامعه‌ای برای پیشرفت و تعالی به مشارکت و حضور مداوم شهروندانش نیاز دارد و ایجاد محدودیت برای شهروندان بر اصول انسانی، دینی و اخلاقی منطبق نیست.

به نوشته همدلی:واکنش برخی از شخصیت‌ها و رسانه‌های اصول‌گرا به این مصوبه نیز جای تامل دارد. آنها در برخوردی فرافکنانه تلاش می‌کنند این قانون را به عنوان محدودیتی در مسیر آزادی بیان تعبیر کنند، حال آنکه برخورد با برهم‌زنندگان اجتماعات و برنامه‌های عمومی در هیچ کشوری مصداق آزادی بیان نیست. بدیهی است هر تفکر، مرام و جریان سیاسی می‌تواند آزادانه اجتماعی را برگزار یا نسبت به برگزاری برنامه‌های مختلف اقدام کند و البته منظور از آزادی بیان هم همین شیوه و روال است وگرنه برهم زدن یک سخنرانی، تئاتر و موسیقی چه سنخیتی با آزادی بیان دارد که بخواهد با تصویب چنین قانونی آزادی بیان محدود شود؟

نامه ترامپ به ملت ایران

محمدرضا ستوده در ستون طنز جهان صنعت احتمال داده که بعد از واکنش رییس جمهور به پیروزی کشتی گیران ایران در مسابقات جهانی کرمانشاه، دونالد ترامپ هم نامه ای بنویسد خطاب به ملت شریف و بزرگوار ایران و در آن اول تاکید کند امروز روز پیروزی شما بود بر ما. روز پیروزی خلوص بر کفر و استکبار. روز غلبه ساده‌زیستی بر کاپیتالیسم. روز پیروزی خیابان مولوی بر وال استریت.

به نوشته طنزنویس در بخش های دیگر نامه ترامپ آمده:این پیروزی نشانه دیگری بود بر حقانیت شما و باطل بودن ما. جامعه آمریکا ارزش‌های خود را از دست داده، بر عکس ملت ایران که از آنها ارزش چکه می‌کند. اگر شما می‌باختید چیزی از ارزش‌های شما کم نمی‌شد ولی فی‌الحال ما ارزشی نداریم که بخواهد از آن کم بشود یا نشود. شما ملت ایران ملت باشعوری هستید زیرا با وجود همه دشمنی‌ها با ما و دوستی‌ها با روسیه، در مسابقه بین ما و روسیه، ما را تشویق کردید و من الان واقعا گیج شده‌ام!

طنزنویس جهان صنعت از قول رییس جمهور جدید آمریکا پرسیده فقط اینکه چرا تشک بازی اینقدر چروک بود و افزوده: از آنجایی که شما قدرت اول منطقه هستید این توقع می‌رفت مسطح ترین تشک منطقه را داشته باشید یا حداقل می‌شد چهار نفر از چهار طرف، چهار گوشه تشک را بگیرند و بکشند بعد چهارتا میخ بکوبند به چهارگوشه تشک تا مسابقات جهانی در یک تشک غیرمواج برگزار شود.از اتاق فرمان اشاره می‌کنند این کار شما نیز از روی تدبیر و امید بود و گویا چون می‌خواستید پشت همه حریفان را به خاک بمالید، از این تشک‌های مواج استفاده کرده‌اید تا حریفان زخم بستر نگیرند و رسم مهمان نوازی ایرانی را به جا آورده‌اید!