روزنامه‌های صبح تهران: جدل بر سر تصمیم دادگاه لوکزامبورگ

حق نشر عکس Etemaad
Image caption صفحه اول روزنامه اعتماد

عکسی از رهبر ایران در حال کاشتن یک درخت در صفحه اول اغلب روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۵، نقش بسته است. اما ماجرای توقیف دارایی‌های ایران در لوکزامبورگ به روایت مقام‌های اقتصادی، موضوعی است که در روزنامه‌های مخالف و موافق دولت به نحو متفاوتی منعکس شده است.

کوتاهی کردند دلارها برنگشت

روزنامه اعتماد در گزارشی به نقل از علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد ایران نوشته که در سال ۱۳۸۶ شرکت لوکزامبورگی به ایران اخطار داده بود که بهتر است اموال خود را منتقل کند اما به این اخطار توجهی نشد. ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران هم گفته که دادگاه لوکزامبورگ تصمیم دادگاه آمریکا برای توقیف اموال ایران را نپذیرفته است. هرچند به نظر گروه اقتصادی روزنامه اعتماد، براساس توافق هسته‌ای، تهران پذیرفت برنامه‌ هسته‌ای خود را در ازای برداشته شدن تحریم‌ها، محدود کند تا بتواند بار دیگر به اقتصاد جهان بپیوندد. بنابراین اگر دارایی‌های مرتبط با ایران در نقاطی مثل اروپا در برابر توقیف آسیب‌پذیر باشد تا برای احکام غیابی صادره در دادگاه‌های آمریکایی خرج شوند، در این صورت این هدف تضعیف خواهد شد.

حق نشر عکس Keyhan
Image caption صفحه اول روزنامه کیهان

پنهان کاری دولت، اطلاع‌رسانی غربی‌ها

روزنامه کیهان در گزارشی نوشته که اصرار عجیب دولتی‌ها به اعلام نشدن جزئیات پرونده‌هایی مانند لوکزامبورگ از یک سو و افشاگری رسانه‌های خارجی از محرمانه‌های دولت، سوالی که به ذهن متبادر می‌کند این است که چند مورد دیگر از چنین پرونده‌هایی وجود دارد که دولت حاضر به اطلاع‌رسانی در باره آنها نیست و آیا همچنان باید رسانه‌های خارجی منبع انتشار این چنین پروند‌ه‌هایی باشند؟

کیهان نوشته که دو روز پیش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز اقدام دادگاه لوکزامبورگ را افشا کرد که ابتدا از سوی مقامات دولتی تکذیب شد و بعد به گردن دولت قبل انداخته شد، اما پس از آن که ماجرا بیخ پیدا کرد و ابعاد تازه‌ای از آن با ارائه مستندات از سوی رسانه‌های غربی روشن شد، حالا رئیس کل بانک مرکزی دستپاچه به جمع خبرنگاران آمده و ابراز امیدواری می‌کند که ادعاهای آمریکایی‌ها از سوی دادگاه لوکزامبورگ پذیرفته نشود.

حق نشر عکس Iran
Image caption صفحه اول روزنامه ایران

اقتصاد مقاومتی در آیینه آمار

سعید لیلاز، کارشناس اقتصادی هم در سرمقاله روزنامه دولت نوشته که منتقدان در نقدهای بی‌محابا و غیرواقع‌بینانه خود، این واقعیت را نادیده می‎گیرند که ممکن است طیف‌هایی از مردم از عملکرد دولت در برخی زمینه‌ها رضایت کامل نداشته باشند، اما این به معنی تمایل آنها به جناح منتقد نیست.

نکته قابل تامل دیگر به نظر نویسنده این که بخشی از مخالفت‌ها با دولت هرچند با ژست دلسوزی برای نظام صورت می‌گیرد، اما پیامدهای منفی عملکرد این رسانه‌ها برای نظام بسیار بیشتر از پیامدهای مثبت آن است. اکنون این رسانه‌ها به همراه برخی از چهره‌ها، دستاوردهای دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی را نادیده گرفته و مدعی هستند که دولت در این زمینه کم‌کاری کرده است. اما واقعیت‌های اقتصادی به ما نشان می‌دهد که عملکرد دولت یازدهم در زمینه اقتصاد به طور کلی و اقتصاد مقاومتی به طور خاص، بالاتر از حد انتظار بوده است.

حق نشر عکس Sharq
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

حساب‌کشی از موسسات ویژه

روزنامه شرق از دو امکان نظارتی مجلس دهم بر جدول ۱۷ بودجه عمومی ایران گزارشی را منتشر کرده است. آمنه شیرافکن در این گزارش نوشته که جدول شماره ۱۷ باز هم ابقا شد، با طوماری از موسسه‌های ویژه. موسسه‌هایی که اغلب نام شخص شناخته‌شده‌ای در پس آن آمده و نامی بودجه‌پسند بر سردر آن. جدول ویژه باز هم در بودجه خواهد ماند، آن هم با اعتباری ۲۳۰ میلیارد تومانی و حاشیه‌های فراوانش.

در ادامه گزارش آمده که شلوغی روزهای آخر در بهارستان به نمایندگان مجال نداد تا دست کم یک ساعتی به جزئیات این جدول ویژه بپردازند. این شد که بی‌حرف پیش و در سایه شلوغی پایان سال این جدول هم در کنار جداول دیگر مثل آب خوردن تصویب شد، البته نه به روال رویه پیشین. حالا بارقه‌هایی از نظارت به چشم می‌خورد از جمله این که کارگروهی ویژه بر جدول ۱۷ نظارت خواهد کرد.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption صفحه نخست روزنامه شهروند

زندگی دوباره تالاب‌ها

مهتاب جودکی در گزارش روزنامه شهروند نوشته که باران تالاب‌ها را نجات داد. بارش برف و باران و راه افتادن سیلاب در پاییز و زمستانی که از سرگذراندیم توانست زخم خشکسالی را تاحدودی ترمیم کند. مثل جازموریان که ۲۰ سال تمام خشکیده بود و با سیلاب‌ها جان گرفت یا زریوار که پس از دو سال تشنگی از آب لبریز شد.

به نوشته این گزارش از بخشندگی این زمستان و پاییز، بسیاری از تالاب‌ها لبی تر کردند اما برای استان فارس، سیستان و بلوچستان و قم که تشنه‌تر بودند، این سرخوشی موقت بیشتر به چشم آمده است، خوشی کوتاهی که اگر حقابه‌ها تامین نشود و بودجه‌ها سرریز نشوند، دوباره به ناخوشی بدل می‌شود، چرا که با اولین تابش خورشید در بهار و تابستان، تالاب‌ها باردیگر خشکیده خواهند شد.

حق نشر عکس Arman
Image caption صفحه اول روزنامه آرمان

نامه رسان احمدی نژاد نیستیم

مطهره شفیعی در روزنامه آرمان نوشته که نامه اخیر محمود احمدی‌نژاد به دونالد ترامپ با حاشیه‌ای قابل پیش‌بینی همراه شد. یک منبع موثق مدعی شده که نامه رئیس دولت نهم و دهم خطاب به رئیس جمهوری آمریکا تحویل نگهبان سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران شده است. چند روز بعد، سفارت سوئیس با اعلام این خبر به وزارت امور خارجه ایران گفته که این سفارت و کشور متبوعش نقش نامه‌رسان ندارند.

خانم شفیعی نوشته است که پاسخ سفارت سوئیس موید این نکته است که نامه‌های احمدی نژاد تنها جنبه تبلیغاتی دارد و برای خودش جذاب است و بس. برخی به شوخی می‌پرسند که احمدی نژاد این نامه‌ها را به صورت شخصی به نگهبان سفارت سوئیس داده یا به وسیله پیک موتوری که در این صورت باید منتظر ماند تا چند روز دیگر داد پیک موتوری هم در بیاید.