روزنامه‌های تهران، اعتراض به افشاگری‌های روحانی

همزمان با شدت گرفتن حملات نامزدهای انتخاباتی به یکدیگر و افشای پشت پرده برخی از روابط و رفتارها، روزنامه‌های مخالف دولت نیز بر شدت حملات خود بر دولت و رییس آن حسن روحانی افزوده‌اند. روزنامه های هوادار دولت نیز در حالی که احتمال می دهند حسن روحانی در دور اول انتخابات برنده شود به انعکاس نظرات گروه های مختلف درباره برنده مبارزات انتخاباتی پرداخته و به نقض آمار و ارقامی ادامه داده اند که در وعده های انتخاباتی ابراهیم رییسی و باقر قالیباف آمده است.

حق نشر عکس Iran
Image caption کارتون فیروزه مظفری، ایران

فقدان چه نهادی در مناظره‌ها دیده شد؟

اعتماد در سرمقاله خود پرسیده فقدان چه نهادی در ایران بیش از هر چیز دیگری خودنمایی می‌کند؟و خود پاسخ داده: مناظره‌های تلویزیونی یک بار دیگر نشان داد که فقدان نهادی که در مورد اختلافات و اتهامات حرف آخر را بزند و به تعبیر دقیق قضیه را یک طرفه کند، بیش از هر چیزی در ایران مشهود است. این وضعیت برای سرمایه اجتماعی ایران خطر بزرگی محسوب می‌شود.

به نوشته این مقاله: اگر همین طور پیش برویم هر روز نسبت به روز پیش پرونده‌ها و اتهامات گوناگونی را شاهد خواهیم بود که هیچ‌کدام به سرانجام نمی‌رسد و هیچگاه هم معلوم نخواهد شد آیا اتهام وارد بوده یا نه؟ اگر اتهام وارد است، پس چرا منجر به صدور حکم مجازات قانونی نمی‌شود؟ و اگر وارد نیست پس چرا اتهام‌زنندگان مجازات نمی‌شوند؟ چنین وضعیتی بصیرت و آگاهی اجتماعی را از میان می‌برد. مردم که نمی‌توانند خودشان به‌ صورت مستقل درباره هر اتهامی مطالعه و بررسی کنند. نه ابزارش را دارند و نه دانش و آگاهی آن را و نه چنین چیزی ممکن است.

اعتماد تاکید کرده: به همین دلیل دستگاه‌هایی برای فصل‌الخطاب تاسیس شده‌اند که رسیدگی به اتهامات باید به صورت علنی و صد درصد در چارچوب قانون انجام شود و اتهام‌زننده و متهم حق دسترسی آزاد به اطلاعات موجود در پرونده را داشته باشند و در فرصت مناسب از خود دفاع کنند و در نهایت حکم قانونی نیز صادر شود. وقتی که در طول چند ساعت مناظره انواع و اقسام اتهامات علیه دیگران طرح شود و حتی فرصت دفاع یا رد باقی نماند، جز اینکه اذهان مردم را مشوش می‌کند، هیچ نتیجه دیگری ندارد.

دستگاه‌های دولتی، ستاد انتخاباتی

کیهان در گزارش اصلی خود ادعا کرده که دستگاه های دولتی رسما ستاد انتخاباتی روحانی شده اند و خلاف قانون برای وی تبلیغ می کنند و به عنوان مثال نشان داده که دیروز در صفحه نخست یکی از روزنامه‌های حامی دولت آگهی سخنرانی مدیرمسئول آن روزنامه در یکی از شهرستان‌ها منتشر شده بود که در آن از حضور یکی از فوتبالیست‌ها در مراسم سخنرانی خبر می‌داد؛ حضوری که هدفش جلب توجه بیشتر و شلوغ شدن آن مراسم بود.در صفحه نخست یکی دیگر از روزنامه‌های زنجیره‌ای آگهی بانک مرکزی جلوه‌نمایی می‌کرد با این عبارت که «چرخش می‌چرخه!».

این روزنامه تندرو با پرسش رئیس ستاد انتخابات یا تبلیغات نوشته: عصر روز شنبه خبری منتشر شد مبنی بر اینکه معاون سیاسی وزیر کشور که رئیس ستاد انتخابات کشور است با فرمانداران و بخشداران استان خراسان رضوی دیدار کرده است.

رئیس ستاد انتخابات کشور بر ضرورت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات تاکید کرد و در ادامه با بیان این‌که «چیزی که دشمن به دنبال آن است تشدید منازعات است»، اظهار داشت: به دنبال این هستند که اجماع جهانی که علیه ایران بود و این دولت[دولت تدبیر و امید] توانست آن را به اجماع جهانی برای ادامه برجام تبدیل کند از بین ببرند.

به نوشته کیهان: نکته جالب توجه این است که معاون وزارت کشور خطاب به فرمانداران و بخشداران گفت: هیچ‌کس از شما توقع ندارد برای کسی تبلیغ یا علیه کسی کاری کنید؛ چراکه ما آخرت خود را فدای دنیای احدی نخواهیم کرد. من نامه نوشتم که در همه این برنامه‌ها در جهت تخریب دولت عمل می‌شود...به راستی اگر این عمل از دولتی غیرهمسو با روزنامه‌های زنجیره‌ای رخ داده بود اکنون چه موجی در جامعه به راه انداخته می‌شد؟

سیاه کردن نظام برای رای سفید

عبدالله گنجی در سرمقاله روزنامه جوان نوشته:رقابت با نظام به جای رقابت با رقیب برای جذب رأی سیاه مخالفان نظام، خانواده معدومین و منافقین با اتهام ۳۸ سال اعدام به رقیب. همگان می‌دانند که اتهام اعدام به رقیب مسئله بی‌ربطی است و اصل نظام نشانه است، اما روحانی وقتی متوجه شد که پای چراغ تاریک است تلاش کرد از طریق رقابت با نظام و حمله به گذشته آن حرارتی را به پوسته سخت رأی (رأی‌سیاه) بدمد تا شاید بتواند کسانی را که در انتخابات شرکت نمی‌کنند، به سمت خود جلب نماید. علاوه بر سه دستور کار ذکر شده، به کارگیری شبکه مدیریت کشور از یک سو و به کارگیری حجم وسیعی از پول برای نقل و انتقال اتوبوسی مردم به مراسمات از سوی دیگر در حال انجام است.

در کنار اقدامات مذکور تیم حقوقی دولت هر روز از چند رسانه شکایت می‌کند تا بتواند با خفه کردن رسانه‌های منتقد اقدامات ذکر شده را به راحتی دنبال نماید. واقعاً رأیی که از طریق تدلیس، رقابت با نظام و رقیب‌هراسی به دست می‌آید چه ارزشی دارد؟ اصالت قدرت عنان اخلاق و عزت را پاره و احساس کمتری نسبت به رأی دور دوم رؤسای جمهور پیشین استرس عجیبی را بر کاندیدای جریان مستقر حاکم کرده است. رقابت با نظام باعث گردیده است همه رسانه‌های فارسی‌زبان غرب، همه کانال‌های ضد انقلاب، همه اپوزیسیون خارج‌نشین (به جز رضا پهلوی)، همه اپوزیسیون‌های داخلی با محوریت نهضت آزادی از روحانی حمایت کنند.

انتخابات برای روحانی حیثیتی شده است و اضطراب ناشی از شکستن سنت دو دوره‌ای بعد از ۳۶ سال آنقدر بر وی اثر گذاشته است که از هیچ اقدامی تاکنون فروگذار نکرده است. امید است روحانی زودتر از پیروزی‌اش مطمئن شود و از این معرکه مشمئزکننده‌ای که برایش آفریده‌اند نجات یابد و از رقابت با نظام به رقابت با رقیب روی آورد و به جای رقیب‌هراسی بر ارائه کارنامه و برنامه متمرکز شود و از غش در معامله پرهیز نماید.

زیر سووال بردن اقتدارملی

حسن کربلایی در سرمقاله رسالت نوشته رئیس جمهور مستقر به هر قیمت ولو زیر سوال بردن اقتدار ملی و به خطر انداختن امنیت ملی می‌خواهد با جذب چند رای بیشتر همچنان بر کسی صدارت دولت تکیه زند.برخی اظهارات وی در مناظرات و سخنان در میتینگ‌های سیاسی عملاً فرصت‌سازی برای دشمن و فرصت‌سوزی برای کشور است.اینکه وی از سویی مردم را از جنگ بترساند، جنگی که وجود خارجی ندارد و تنها یک توهم و ساخته ذهن ایشان و فرصتی برای دادن امتیازات بیشتر به دشمن فراهم آورد بی‌انصافی است.

به نظر نویسنده این روزنامه جناح راست: اینکه از قدرت دشمن مرعوب شوند به طوری که حتی اجازه پرتاب ماهواره صرفاً علمی ساخت دانشمندان جوان کشور را از دستور کار خارج نمایند به امید اینکه دشمن دلش به رحم آید و به تعهدات خود در برجام عمل کند یک خیال و آرزوست. چون دشمن هر قدمی که عقب بگذاریم ۱۰ قدم جلو می‌آید. برجام از این حقیقت رونمایی کرد ،نباید از درک این حقیقت به سمت سراب رفت.

اینکه در داخل مدام علیه سپاه و نیروهای جان برکف بسیج شاخ و شانه بکشند و با متلک‌پرانی آنها را تضعیف کنند نوعی فرصت‌سازی برای ترغیب دشمن به حمله است. واقعاً چه کسانی در طراحی پیام‌های سیاسی آقای رئیس جمهور مشورت می‌دهند. مخاطب این سخنان رئیس جمهور در همدان برای رای‌آوری چیست؟ وقتی او در دفاع از سران فتنه حرف می‌زند و یا مجازات محاربین در چهار دهه اخیر اعم از منافقین و سلطنت‌طلب‌ها و ضدانقلاب را زیر سوال می‌برد این فرصت‌سازی برای دشمن است یا دوست؟! کدامیک؟

چرا رای می‌دهیم

فریور خراباتی در ستون طنز روزنامه ایران و خطاب به کسانی که می خواهند رای ندهند دلایل خود را برای دادن رای برشمرده و از جمله نوشته: چون نمی‌خواهیم بقیه کاندیداها انتخاب شوند. چون ما با کشک، گازانبر، دم‌کنی، لوله، گیربکس و چرخ خیاطی فرق داریم و قدرت تجزیه و تحلیل داریم.به دلیل اینکه ما نمی‌خواهیم کسی ما را بدبخت تصور کرده و از پول خودمان، به خودمان بدهد و تازه منت هم سرمان بگذارد!

در ادامه این ستون آمده:چون نمی‌خواهیم قطری‌ها از پارس جنوبی نفت و گاز بردارند، سهم ما در نهایت لنگه کفش و کرم‌خاکی و موش کور از پارس جنوبی باشد. چون دوست نداریم دیگر به کومور و جیبوتی و قبایل آدم‌خوار مقیم مرکز بگوییم: «داداچی» و ترجیح می‌دهیم رئیس جمهوری مان به کشورهای درست و حسابی که در آنجا انسان‌ها یکدیگر را نمی‌خورند، سفر کند.

چون دوست نداریم وقتی رئیس جمهوری مان به سازمان ملل برود با صندلی‌های خالی صحبت کرده و تازه نظر آنها را در مورد صحبت‌هایش جویا شود.

ستون طنز روزنامه دولت در نهایت به این جا رسیده که:چون ما سقوط را دوست نداریم.چون برادران رایت در نخستین پروازی که داشتند کمتر از ما استرس کشیدند و واقعاً ما دوست نداریم به دوران«توپولف محوری و آنتونوف ورزی» برگردیم!

حق نشر عکس Sharq
Image caption تیتر و عکس محمد پرتو، شرق

همان موجی که انتظارش را داشتیم

علی شکوهی در مقاله ای در اعتماد نوشته: مناظره آخر کارش را کرد و میل به رای دادن را در جامعه بالا برد. مردم برای رای خود اثرات جدی قایلند و اکنون بیش از روزهای قبل به مشارکت در سرنوشت خود حساس شده‌اند. قراین حکایت از این دارد که مردم از سر آگاهی و انتخاب و بلوغ سیاسی رای می‌دهند و با وجود داشتن انواع مشکلات اساسی در زندگی شخصی و اجتماعی، باز هم فریب وعده‌های توخالی را نمی‌خورند و میان برنامه و شعار، تمایز قایل می‌شوند. این واقعیت را آمارها گواهی می‌دهند و در خیزش بزرگ و عظیم یاران روحانی در سراسر کشور هم می‌توان مشاهده کرد.

به نوشته این مقاله: اکنون نامزدها مستقیما به سراغ مردم رفته‌اند و هواداران نامزدها نیز برای قدرت‌نمایی در مقابل رقیب، به تدریج وارد میدان می‌شوند. در این میان موجی که به نفع دکتر روحانی برخاسته، انکارناشدنی است. بزرگ‌ترین دلیل آن همین هراسی است که در عملکرد صدا و سیما در یکی دو روز اخیر مشاهده می‌شود. این رسانه که باید ملی باشد متاسفانه در یک تبعیض آشکار و جانبداری علنی، فیلم‌های حضور حامیان دکتر روحانی در گردهمایی‌های انتخاباتی را پخش نمی‌کند و در مقابل با بزرگنمایی تجمعات هواداران رییسی و قالیباف سعی دارد شکست این دو نامزد انتخاباتی در مناظره آخر را جبران کند.

به نوشته مقاله اعتماد: صدا‌و‌سیما در یکی دو روز گذشته در کنار این رویه جانبدارانه، اقدام به پخش سخنرانی هدفدار رحیم‌پور ازغدی کرد که بدون اسم بردن از نامزدی خاص، مبادرت به تخریب دولت روحانی و شخص رییس‌جمهوری کرده بود.اکنون آن موج مردمی در حمایت از دولت به راه افتاده و همین امر، حامیان جریان‌های خاص صاحب قدرت را عصبانی کرده است.

بر این باوریم که در روزهای آینده این موج بلندتر خواهد شد به خصوص به این دلیل که پیام مشارکت آن «عزیز ممنوع‌الخروج از قلب‌های مردم» هم رسید که همگان را به حمایت از روحانی فرا خوانده است.

اشکنه تحریم و گلابی برجام

سرگه بارسقیان در مقاله‌ای در اعتماد نوشته: به طرز عجیبی انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶، عرصه جدال با گذشته‌ای شده که نه گذر از آن ممکن است و نه گریز از آن میسر. در آخرین مناظره ۶ کاندیدای ریاست‌جمهوری شبح این گذشته بیش از پیش ظاهر شد؛ گذشته‌ای که ابراهیم رییسی آن را حواله داد به مناظره‌ای بین دولت فعلی و قبلی که «همه مسائل را تمام کند»؛ اما حسن روحانی از رییسی خواست که او طرف مناظره باشد. رییسی با اعلام آمادگی برای مناظره با روحانی، عملا ورود خود در نقش «گذشته‌» را پذیرفت؛ درحالی که محمود احمدی‌نژاد نماد این «گذشته» نیز از انتساب او به خود ابا دارد.

به نوشته این روزنامه نگار: صحنه انتخابات به طرز معناداری عرصه رقابت نمادهای حفظ وضع موجود با گذشته‌گرایانی شده که در امروز و فردا هم قدرت بازیابی دارد و هم بازسازی در قالبی دیگر؛ به تعبیر شایسته مصطفی هاشمی‌طبا «نمی‌شود یک مقطع را از تاریخ ببریم چون چیزی که در گذشته بوده تاثیر دارد.»تاکتیک زوج روحانی - جهانگیری در کل ایام مبارزات انتخاباتی همین بازخوانی گذشته بوده تا از بازسازی آن جلوگیری کند؛ گفته‌های روحانی در اصفهان به برگشت‌ناپذیری گذشته‌ای می‌پردازد که حتی اگر او نیز نباشد، پتانسیل اجتماعی اجازه بازگشت به قبل را نخواهد داد.

مقاله اعتماد در نهایت به این جا رسیده که: اشاره رییسی به «گلابی برجام» در مناظره آخر، بلافاصله یادآور مواضع یکی از خویشاوندان اوست که در نماز جمعه مشهد مردم را تشویق کرد به جای مرغ، اشکنه بخورند و یکی از همفکرانش نیز در نماز جمعه تهران احتمال داد روزی برسد که «ما دو وعده غذا بخوریم؛ چه اشکالی دارد حتی اگر شرایط بدتر شود ما روزی یک وعده غذا بخوریم؛ مردم ما تاب و تحمل را دارند.»

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون ابوالفضل احترامی، قانون

درس عبرت پوپولیست‌ها

صادق جنان صفت در مقاله ای در ابتکار با اشاره به سرنوشت پوپولیست های کمونیست که به علم اقتصاد تازیانه زدند نوشته: پوپولیست‌های ایرانی که محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت قبلی در آن مهارت کافی داشت نیز از ۸۴ تا ۹۲ و البته در مجلس و نهادهای دیگر در مقاطع گوناگون تلاش کردند که اقتصاد را به‌زانو درآورند اما این‌گونه نشد آن‌ها درمانده شده و شهروندان بی‌پناه ایرانی با مصیبت مواجه شدند.

به نوشته این اقتصاددان: این افراد و احزاب با نادیده گرفتنش از سر عمد قانون اقتصاد و خود را به جاده دیگر زدن می‌خواهند میان مردم پول پخش کنند و نمی‌گویند که از کجا می‌خواهند این پول را به‌مثابه درآمد داشته باشند. کاندیداهای ضد اصلاحات حاضر نیستند این قانون‌ها را پذیرفته و گویا گنجی کشف کرده‌اند که کسی از آن خبر ندارد. آیا کاندیداهای اصولگرا گنج پنهان دارند که تا امروز آن را نشان نداده و قرار است از محل آن یارانه ۱۵۰ هزار تومان و کارانه ۲۵۰ هزارتومانی تامین شود و سالانه یک‌میلیون و ۲۵۰ هزار تومان مشکل تازه تاسیس کنند.

مقاله ابتکار در نهایت به این جا رسیده که: تجربه دولت احمدی‌نژاد نشان داد که هر کس با هر میزان قدرت با اقتصاد شوخی کند و قانون‌های آهنین آن را نادیده گیرد استخوانش می‌شکند و مهم‌تر از آن مردم را بیچاره می‌کند. در ۳-۴ روز باقی‌مانده باید این را به مردم توضیح داد. سرنوشت غم‌انگیز مردم ونزوئلا در برابر دیدگان این پوپولیست‌ها قرار دارد و باید از آن درس عبرت گرفت.

روحانی برنده در دور اول

علیرضا کریمی در سرمقاله آفتاب یزد نوشته: آخرین نظرسنجی های بی طرف نشان می دهد انتخابات در دور اول به پایان خواهد رسید چرا که همچنان و علیرغم تمام بداخلاقی ها و تهاجم ها روحانی بالای ۵۰ درصد رای دارد و طی روزهای گذشته توانسته بخشی از آرای مردد و خاکستری را به سمت خود بکشاند. لذا صرفنظر از آنکه رئیسی و قالیباف همزمان باشند و یا نباشند، حسن روحانی توانسته بیشتر از نصف رای ها را برای خود کند.

سردبیر این روزنامه احتمال داده در روزهای آینده جمع بیشتری از لایه های خاکستری جامعه به دلیل موج انتخاباتی تحریک می شوند و پای صندوق های رای خواهند آمد و این نکته یعنی رای بیشتری به سمت سبد حسن روحانی خواهد رفت. در واقع اکنون در برهه ای قرار داریم که هرچقدر افزایش آرای رئیسی و قالیباف کند است اما از آن سو میزان رشد آرای روحانی شدت دارد.

مقاله آفتاب یزد در پیش بینی سرنوشت سه کاندیدای جناح رقیب دولت نوشته: اگر رئیسی بماند و اصولگرایان، قالیباف را ترغیب نمایند که انصراف دهد ریسک و قمار بزرگی کرده اند.چه کسی می تواند تضمین دهد که تمام رای شهردار تهران به سمت رئیسی منتقل می شود؟ هرچند بعید به نظر می رسد اما اگر رئیسی به نفع قالیباف کناره گیری نماید باز در سبد آرای شهردار تهران اتفاق مهمی رخ نمی دهد.

این مقاله در پایان پرسیده: آیا ممکن است رئیسی و قالیباف به نفع میرسلیم کنار بکشند؟ طبق آخرین نظرسنجی ها کاندیدای موتلفه فقط توانسته کمتر از یک درصد آرای مردم را برای خود کند .لذا او شانس چندانی ندارد و به نوعی بود و نبودش باعث نمی شود شرایط تغییر کند.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

لباس ‌نارنجی‌های شورای شهر تهران!

آساره کیانی در مقاله ای در مردم سالاری با اشاره به ادعای قالیباف در مناظره انتخاباتی نوشته:بعد از این همه کار در حوزه شهری تازه می‌فهمی‌که بعضی اعضای شورای شهر که اسم‌شان در لیست دریافت‌کنندگان املاک نجومی‌از شهرداری تهران بود، رفتگر بوده‌اند.

به نوشته این خبر وقتی صدا و سیما این گفته های شهردار را پخش می کرد خش‌خش جارو بر آسفالت ترک‌خورده خیابان، نمی‌گذاشت رفتگران بشنوند که تمامی‌یک میلیون و یکصدهزار متر مربع ملک نجومی‌(چندهزار میلیارد تومانی) شامل ملک و خانه ویلایی و آپارتمان به آن‌ها رسیده! پس چرا آقای قالیباف که در آبان سال گذشته در شورا حاضر شد تا بگوید همه واگذاری‌ها قانونی بوده، هیچ نگفت که همه نجومی‌ها را به رفتگرها داده.

نویسنده سپس توضیح داده: نیمه سال ۹۵، معلوم شد که به بیش از ۱۰۰ شخص حقوقی و حدود ۱۵۰ نفر شخص حقیقی اعم از مدیران عالی‌رتبه شهرداری، پنج نفر از اعضای شورای شهر و دو خبرنگار صداوسیما، واگذاری‌هایی به صورت غیرقانونی (با شرایط ویژه نظیر پرداخت اقساطی و زیر قیمت) صورت گرفته؛ صدای یکی از شکایت‌کنندگان از خبرنگار بخش خصوصی که املاک نجومی‌لو رفته را در سایت خودش قرارداد، هنوز توی شورا می‌پیچد که می‌گوید به شکایت شهردار و آقای چمران (رئیس شورا)، «قناعت» نکرده و هنوز نوبت شکایت او نرسیده است

گلریزان طنزنویسان

صفحه طنز شهرونگ نوشته: بعد از اعلام اموال یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری جمعی از اهالی طنز نیز دارایی‌های خود را اعلام کردند و مبلغی را برای کمک به این نامزد اختصاص دادند.

طنزنویس با عنوان گلریزان جمعی از اهالی‌طنز برای یکی از نامزدهای خوشبخت، لیست دارایی‌طنزنویسان را چنین اعلام کرده است :

م.ن طنزنویس: یک قفسه کتاب و یک صاحبخانه چغ

مبلغ کمک: پول یکی از ستون‌هایم که سانسور شد

ن.ن کارتونیست: یک بسته کاغذ آچار و چند دست مانتوی کوتاه گشت ارشاد پسند

مبلغ کمک: پول حاصل از فروش کاریکاتور چهره‌ این نامزد

ژ.ث طنزنویس: یک عینک شکسته دو تا دندان لق

مبلغ کمک: کاپشن خاکی‌ام را بهش هدیه می‌دهم