روزنامه‌های تهران، هاشمی زدایی و تلاوت غیرشرعی

روزنامه‌های امروز صبح تهران، دوشنبه هفتم خرداد در گزارش‌های خود از اظهار نظر نماینده قوه قضاییه در صدا و سیما که ربنای شجریان را در اولین روز ماه رمضان غیرشرعی خوانده گزارش داده و به زبان های مختلف از این که بعد از سال ها پخش و انتشار این تکه از مناجات قبل از افطار، تازه کسانی کشف کرده اند که غیرشرعی است ابراز شگفتی کرده و آن را نظری سیاسی خوانده اند که به خصوص بعد از خرداد ۸۸ و جبهه گیری های محمدرضا شجریان معمول شده است.

سرنوشت آینده شهر تهران و هاشمی زدایی از دانشگاه آزاد، ادامه بحث درباره حلال و حرامی رای های انتخاباتی و مباحثی درباره سیاست خارجی از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس Hamdeli
Image caption تیتر و عکس صفحه اول همدلی

تیتر و عکس صفحه اول همدلی

تلاوت غیر شـرعی!

قانون در گزارشی با عنوان تلاوت غیرشرعی به قلم میرا قربانی فر نوشته:ماه رمضان که می رسد‌‌د‌‌عاهاونیایش های مخصوص ماه میهمانی خد‌‌ا نیزبیشترازقبل بر سر زبان هامی افتد‌‌.د‌‌راین میان و د‌‌رسال های اخیراماربنای شجریان تبد‌‌یل به یکی ازاصلی ترین حاشیه های گریبان گیرصد‌‌اوسیما شد‌‌ه است.شاید‌‌ بتوان گفت جنجالی ترین قطعه موسیقی مذهبی د‌‌ر تمام تاریخ این سرزمین ربنای محمد‌‌رضا شجریان است.قطعه ای که برای گروهی تبد‌‌یل به ابزاری برای مخالفت و لجبازی و برای تعد‌‌اد‌‌ی د‌‌یگر نیز خاطره ای ریشه د‌‌ار است.

به نوشته این روزنامه: ربنای شجریان اما به ناگاه چنان مهم گرد‌ید‌ که د‌‌ر مناظره های انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۹۲ نیز موضوع آن مطرح شد‌‌. ربنا البته همان قطعه ای است که بسیاری سعی کرد‌‌ند‌‌ شبیه آن را عرضه کنند‌‌ اما به نظر می رسد‌‌ برای ربنای خاص شجریان رقیبی نمی توان تصور کرد.‌‌

اما یکی ازسوالات امروز این است که ربنای شجریان د‌ر د‌هه ۶۰ بارها پخش شد‌ه است. د‌هه ای که حساسیت ها بر روی انواع موسیقی بسیار بیشتر بود‌ه است. محمد‌هاشمی ، رییس وقت صد‌اوسیما د‌ر د‌هه ۶۰ اما به «قانون» گفت و د‌ر مورد‌ پخش ربنا هیچ تذکریا اظهارنظری از امام ند‌اشتیم» و البته هاشمی د‌ر انتها افزود‌ که امام بارها ربنا را شنید‌ه بود‌ند‌.

همدلی در گزارشی نوشته: «از وجودت ناسپاسی کرده‌اند/ از هنر حق ناشناسی کرده‌اند/ ای صدایت اوج فریاد وطن/ ربنایت را سیاسی کرده‌اند» ۹ سال است که در ماه رمضان این پیام از موبایلی به موبایل دیگر منتقل می‌شود. با پیشرفته شدن شبکه‌های مجازی در سال‌های اخیر هم تقریبا کسی نیست که فایل «ربنای» افطار خسروی آواز را دریافت نکند. با این حال صدا و سیما هنوز زیر بار پخش ربنای شجریان نمی‌رود.

به نوشته این روزنامه: دیروز محمدجواد لاریجانی، به وزیر ارشاد نامه‌ای نوشت و در واکنش به درخواست برای پخش «ربنا» گفت پخش این اثر خلاف موازین شرعی است. لاریجانی که سعی کرده ظاهرا با ادبیات فنی موسیقیایی سخن بگوید واکنش اهالی موسیقی را برانگیخت. به عنوان نمونه حسام‌الدین سراج صحبت‌های لاریجانی را خنده‌دار عنوان کرد.

از ۸۸ ربنا حرام شد؟

محمدرضا ستوده در ستون طنز جهان صنعت نوشته:محمدجواد لاریجانی عضو شورای نظارت بر صداوسیما، در مورد نامه رضا صالحی امیری وزیر ارشاد درباره پخش ربنای شجریان گفت: در تلاوت مذکور توجه به آیت تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است. حالا که همه نظر می دهند ما هم نظر برخی شخصیت ها را حدس بزنیم.

امیر تتلو: بابا انقد به این شجریان توجه نکنید بیاید من خودم براتون می‌خونم بدون اینکه چیزی تحت‌الشعاع قرار بگیره

محمدرضا شجریان: اگه آقای جواد لاریجانی تونست بگه: چرا سه تار، چهارتا تار داره من حرف ایشونو قبول می‌کنم. این سخته ولش کنه! اگه تونست بگه فرق بین عود با بربط چیه، من قبول می‌کنم.

به نوشته طنزنویس این روزنامه روحانی با شادمانی نوشته: عه‌؟ از سال ۸۸ به اینور متوجه شدید که این تلاوت خلاف موازین شرعیه‌؟ و احمدی نژاد گفته:: یعنی توو این ۲۰ سال با این همه دستگاه نظارتی یه نفر متوجه نشد که این ربنا خلاف موازین شرعیه؟ این همه سهل‌انگاری از کجا میاد؟! دولت بهار در راه است…

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون حسن کریم زاده، قانون

اشتباه چهار سال را تکرار نکنید

محمد اسماعیلی در مقاله ای در جوان بدون اشاره به رایی که مردم ایران هفته گذشته به حسن روحانی دادند تا سیاست های خود را از اجرا کند نوشته: اشتباه استراتژیک دولت دوازدهم می‌تواند تکرار رفتار و مواضع دولتمردان یازدهم باشد و چنانچه برخی از گزاره‌ها در ماه‌های آتی تکرار شود، نه تنها حجم انبوهی از تحریم‌های ضد ایرانی توسط کنگره و دولت ترامپ وضع خواهد شد بلکه ایران بار دیگر وبا توسل به برخی از قوانین حقوق بین‌الملل محور شرارت شناخته خواهد شد کمااینکه در ۱۶ماه پس از روز اجرای برجام سیاستمداران غربی همواره ایران را کشوری «ضد صلح، ثبات و امنیت بین‌المللی» معرفی کرده‌اند.

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران:مهم‌ترین گزاره‌هایی را که در دیپلماسی دولت یازدهم نهادینه شد و در صورت تکرار در دولت دوازدهم پیامدهای منفی را با خود به همراه خواهد داشت، از جمله:«نقض‌های مکرر برجام توسط امریکا با پاسخ هم سطح، هم وزن و متناسب از سوی دستگاه سیاست خارجه کشورمان مواجه نشد»، «با وضع قوانینی مانند محدودیت ورود شهروندان۳۸ کشور به ایران، دولت از مراجع چهارگانه پیش بینی شده حل و فصل اختلافات در متن برجام مسئله را پیگیری نکرد»، «در مقابل تهدیدات نظامی طرف مقابل سکوت کرد»،

جوان در ادامه فهرست خود آورده:«اصل مذاکره با امریکا بر سر مسائل مختلف را پذیرفت و در تریبون‌های مختلف به طرف غربی پالس مذاکره داد»، «با وجودی که نه تنها تحریم‌های هسته‌ای تعلیق و لغو نشد بلکه برجام نیز لغو شد از برجام به عنوان یک توافق مطلوب بین‌المللی یاد شد» و«در مناظرات انتخاباتی نسبت به مانور اقتدار دفاعی انتقاد شد.»

ایران، اروپا و آمریکا

بهرام قاسمی در مقاله ای در شرق به تاریخچه دورانی اشاره کرده که بر سر کنش با ایران بین آمریکا و اروپا اختلاف نظر وجود داشته و اظهار نظر کرده که هم اینک دوباره ایران در چنین موقعیتی قرار دارد. آمریکا به سردمداری ترامپ از بازبینی برجام و مهار نقش و نفوذ ایران در منطقه سخن می‌راند و در نقطه مقابل اروپاییان بر پایبندی خود به برجام و حفظ آن تأکید دارند و از تعامل با ایران در پسابرجام صحبت به میان می‌آورند. این یک اختلاف‌نظر واقعی است؛ هرچند ممکن است مقطعی باشد.

به نوشته سخنگوی وزارت خارجه در این مقاله: اتحادیه اروپا و آمریکای ترامپ در شرایط فعلی دست‌کم در چند مسئله مهم در ارتباط با ایران دچار اختلاف‌نظر هستند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسئله، توافق هسته‌ای موسوم به برجام است. دونالد ترامپ که وارث برجام بوده و در هیچ‌یک از مذاکرات منتهی به توافق نقشی نداشته، اگرچه تاکنون به تعهدات کلی ایالات متحده در توافق هسته‌ای پایبند مانده، اما تحت‌تأثیر مخالفان داخلی آمریکا اهمیت تاریخی این توافق و مسیر دشواری را که برای دستیابی به آن پیموده شده درک نکرده است.

مقاله شرق به این جا رسیده که:دومین اختلاف مهم درباره منشأ تروریسم و بی‌ثباتی در منطقه است. ایالات متحده به رهبری ترامپ در سفر اخیری که به عربستان‌سعودی داشت، مطابق با انتظار و آنچه ازپیش‌هماهنگ‌شده، ایران را منشأ بی‌ثباتی و محور تروریسم و افراطی‌گری در منطقه خواند. هزینه این دست موضع‌گیری‌های غلط و غیرواقع‌بینانه برای آمریکایی‌ها نه‌تنها بسیار پایین است، بلکه از قِبَل طرح آن می‌توانند قراردادهای تسلیحاتی سنگینی را نیز به سعودی‌ها تحمیل کنند.

آقای روحانی اعتماد کنید

جامعه ما هنوز به کمال در خوش‌احوالی مستقر نشده است و در مراحل گذار از بحران مدنیت به مدنیت است اما دوم خرداد ۱۳۷۶ بارقه‌هایی از «تمنای مدنیت» آشکار شد اما هنوز به «رفتار مدنی» نینجامیده بود. جامعه ایران با ریاضتی که در هشت سال دولت آقای احمدی‌نژاد تحمل کرد، به‌مرور پخته شد و بلوغ یافت و در رفتارهای این سال‌ها نشان داد که چطور خواهان صلح و تدبیر و امید است.

به نظر نویسنده مقاله: انتخابات در این سال‌ها هر بار فرصتی بود که میزان پیشرفت جامعه را به‌جانب بهار مدنیت بسنجیم. در انتخابات ۹۲ شاهد گذار از دروازه بهار مدنیت بودیم، البته تا حدی شکننده. انتخابات مجلس سال ۱۳۹۴ نشان داد در برخی نقاط کشور رفتارهای مدنی قصد کرده است که در چارچوب‌های مسلوب واقعیت، قاعده بازی را به نفع خود تغییر دهند. تا اردیبهشت ۱۳۹۶ این نگرانی و دغدغه بزرگ وجود داشت که این پشتیبانان مدنیت جامعه تا چه حد تحمل ریاضت‌های تلخ و فراگیر اقتصادی را داشته و تا کجا حاضرند از سفره و آبروی خود هزینه کنند، اما دست از خواست‌های مترقی و مدنی‌شان نکشند.

در پایان مقاله اعتماد آمده: آقای روحانی خوب است شما نیز فارغ از نتیجه انتخابات به علایم نهفته در این انتخابات توجه کنید و کیستی ایرانیان را به جا آورید؛ کیستی جامعه‌ای که حافظه قوی دارد، رندانه عمل می‌کند، شکیباست، فعالانه برمی‌گزیند، هوشیار است و تحت تاثیر تبلیغات قرار نمی‌گیرد، با وعده‌های کوتاه‌مدت و راه‌حل‌های میانبر راضی نمی‌شود، نسبت به خشونت حساسیت شدید نشان می‌دهد، از بخشش و گذشت بیش از انتقام رضایت خاطر پیدا می‌کند، به صید اندک راضی نیست و به فتح قله‌های رفیع نظر دارد.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون محسن ظریفیان، قانون

رندی جامعه کنونی

محمد بهشتی فعال فرهنگی در مقاله ای در شرق یادآور شده:مطالبه اصلی جامعه - مبتنی بر نتایج انتخابات اخیر- از دولت دوازدهم و دولتمردان و منتخبان شورای شهر، کشف و درکِ تحول فرهنگی و اجتماعی است که ثمره آن را در همین انتخابات دیدیم. به بیان دیگر باید گفت جامعه امروز ما دیگر آن جامعه قبل نیست؛ جامعه‌ای نیست که در آن حافظه کوتاه‌مدت بسیار ضعیف باشد بلکه در بافت فرهنگی و اجتماعی، بهاری رخ داده و با پدیده‌ای تازه در دهه‌های اخیر مواجه‌ایم. جامعه امروز ما جامعه‌ای است که کمتر از پیش، دچار احساسات و سانتی‌مانتالیسم می‌شود.

به نظر این فعال فرهنگی:چنین جامعه‌ای اگر دولتمردانی با چنین مشخصه‌هایی نداشته باشد، اگر دولتمردانی هم‌پا و هم‌اندازه خود نداشته باشد، کارش پیش نمی‌رود. اگر دولتمردان ما این بهار، این تحول فرهنگی و اجتماعی را به جا نیاورند یا باور نکنند، نشان‌دهنده آن است که دارد دوران خود را به اتمام می‌رساند. توقع و مطالبه اصلی جامعه نیز از دولتمردان، همین همراهی و هم‌پایی با چنین تحولی است. چیزی شبیه به بهار در زمین فرهنگ و جامعه رخ داده و کسانی که عادت به فصل زمستان داشته و دارند، اگر دست از پوشیدن لباس گرم برندارند، نمی‌توانند به این خیلِ نوزایی و شکوفایی این فصل بپیوندند و حرکتی همراه با مردم داشته باشند.

مقاله شرق در نهایت نوشته: نباید از یاد برد که این مردم همان‌هایی هستند که وعده یارانه‌های چندبرابری را نادیده گرفتند و به حذف یارانه رأی دادند. جامعه‌ای که به چنین مرحله‌ای از فرهیختگی رسیده که رأی به رونق کسب‌وکار می‌دهد نه افزایش یارانه، رأی به مبارزه سیستماتیک با فقر می‌دهد نه افزایش یارانه، مطالبه اصلی‌اش در روزهای پیش‌رو، حمایت و همراهی دولتمردان است و این مهم جز با درکِ شرایط جدید جامعه از سوی صاحب‌منصبان دولت امکان‌پذیر نخواهد بود.

هاشمی‌زدایی از دانشگاه آزاد

همدلی در گزارشی نوشته: دانشگاه آزاد اسلامی که با نام اکبر هاشمی رفسنجانی عجین شده است، پس از درگذشت پدر معنوی‌اش روزگاری را سپری می‌کند که نشان می‌دهد کم‌کم آثار و نشانه‌های منتسب به هاشمی در حال پاک شدن از موجودیت این دانشگاه فراگیر است.

این دانشگاه که در زمان احمدی‌نژاد نیز یکی از اهداف حلقه اطرافیان رئیس دولت‌های نهم و دهم بود، برای مدتی نیز یکی از اطرافیان احمدی‌نژاد را در راس خود تجربه کرد، اما پس از پایان دولت احمدی‌نژاد هیات امنای ایت دانشگاه، یکی دیگر از نزدیکان رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را به ریاست انتخاب کردند تا دانشگاه آزاد روزگار آرام‌تری را سپری کند.

اما تقریبا سه ماه و نیم پس از درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حمید میرزاده که یکی از معتمدین وی بود، نیز از ریاست دانشگاه برکنار شد.

شهرزاد همتی هم در گزار شی در شرق نوشته: روز گذشته یاسر هاشمی‌رفسنجانی از ریاست دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد برکنار شد. با گذشت حدود یک‌ ماه از برکناری حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد از سوی دکتر ولایتی، یاسر هاشمی فرزند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که ریاست دفتر هیئت امنای دانشگاه را برعهده داشت، از مسئولیت خود برکنار شده است. یاسر هاشمی پس از برکناری حمید میرزاده از ریاست دانشگاه، در اظهارنظری ضمن نگرانی از این اقدام، آن را برخلاف سیره آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی دانسته و نسبت به آینده دانشگاه آزاد و هاشمی‌زدایی در این دانشگاه هشدار داده بود.

به نوشته این گزارش: یاسر هاشمی گفته می‌شود هفته گذشته در یکی از جلسات مدیریتی دانشگاه آزاد نیز یاسر هاشمی به نوریان سرپرست دانشگاه انتقاد کرده بود.پس از مرگ آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، سرنوشت دانشگاه آزاد اسلامی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

تهران چه شهرداری می خواهد

نیما نامداری در دنیای اقتصاد نوشته:تهران دیگر یک شهر نیست یک سکونتگاه است. سکونتگاه بزرگی که ساکنانش به آن دلبستگی ندارند. بسیاری از ما ساکنان تهران به آن وابسته‌ایم چون در آن سکونت داریم و به آن عادت کرده‌ایم، اما به آن دلبسته نیستیم چون از زندگی در آن لذت نمی‌بریم. چرا تهران این‌گونه شد؟

به نوشته این کارشناس: یعنی تهران به مثابه ترکیبی از سازه و اجرام و زمین دیده شده که آدم‌هایی هم در آن سکونت دارند. شهرداران در بخش عمده این ۵۰ سال مهم‌ترین وظیفه خود را توسعه و گسترش سازه‌ها و حداکثر استفاده از زمین و فضا برای افزایش ظرفیت قابل سکونت تهران دانسته‌اند.در نتیجه چنین نگاهی، سازه‌ها و بناهای عمرانی نمادهای اصلی شهر تهران شده و شهروندان به موجوداتی منفعل بدل شدند که مدام در حال تطبیق خود با ساخت‌وسازهای جدید شهری هستند. مجتمع‌های مسکونی، مراکز عظیم تجاری و اداری، پل‌های سواره و پیاده، بزرگراه‌ها و حتی نمادهای شهری نظیر برج میلاد همه و همه محصول نگاهی است که توسعه شهری را با ساخت‌وساز یکی می‌داند.

مقاله دنیای اقتصاد افزوده: تهران شهر پل‌های عابر پیاده است. گمان نمی‌کنم در تمام کلان‌شهرهای دنیا مجموعا به قدر تهران پل عابر پیاده باشد. تعدد پل‌های عابرپیاده در تهران نتیجه گستردگی شبکه بزرگراهی و شریانی شهر تهران است که البته این حجم بزرگراه در یک شهر هم در دنیا منحصربه‌فرد است. در بزرگراه‌ نمی‌شود چراغ قرمز گذاشت طبعا پل عابر پیاده گذاشته می‌شود. ساخت پل هزینه دارد پس فضای روی آن به شرکت‌های تبلیغاتی واگذار می‌شود.

نویسنده پرسیده: اما برای شهروندان چه اتفاقی می‌افتد؟ آنها عموما از پل‌ها استفاده نمی‌کنند چون دورند یا پله دارند یا ناامن هستند. برای برندگان تعادل فوق مهم نیست که سالخوردگان، کودکان، زنان و بیماران به این پل‌ها علاقه ندارند. چون تهران شهر انسان‌محور نیست، شهری سازه‌محور است. مثالی دیگر، ترافیک تهران است که به وضعیت بحرانی رسیده‌ است. سالانه چند هزار میلیارد تومان برای توسعه شبکه معابر تهران هزینه می‎شود.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون محمدرضا ثقفی، قانون

راه‌های رسیدن به تولید برق!

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صفحه طنز شهروند نوشته: نمی‌خواهم از این بگویم که به گفته مدیران ارشد و باسابقه، وضع کشور افتضاح است و دولت و شهرداری و میرسلیم و همه در دوران مدیریت خود گند زده‌اند! نمی‌خواهم بگویم که تازه فهمیدیم کی کارخانه و زمین و ملک برده و خورده! نه! یعنی می‌خواهیم بگوییم ولی گفتند نگویید! بلکه می‌خواهم آن ماجرای تولید برق از زباله‌رو برایتان بشکافم!

به نوشته این طنزنویس: تصور بفرمایید از وعده ٥‌میلیون شغل و ٢٥٠‌هزار تومن یارانه و رفع همه تحریم‌ها و حتی ازسوال‌های میرسلیم می‌توانستیم برق تولید کنیم، آن‌وقت می‌شد به راحتی شیرهای نفت را ببندیم و به جای نفت، برق صادر کنیم! دیگر نه نگران عربستان بودیم! نه صبح به صبح وست تگزاس اینترمدیت رو چک می‌کردیم! هیچ بشری هم وعده آوردن سیم

برق بر سر سفره نمی‌داد!

اگر به جای واردات دستگاه‌های تولید برق از زباله، دستگاه تولید برق ازفحش وارد می‌کردیم و توسط برنامه‌نویسان کشورمان فحش‌های اصیل فارسی را جایگزین فحش‌های سوسولی کشور مبدأ می‌کردیم، می‌توانستیم در صنعت برق خودکفا بشویم . اگر می‌شد نوع کوچک و خودرویی این دستگاه را می‌ساختیم، دیگر نیازی به باتری خودرو نبود! ما که از صبح تا شب پشت فرمان داریم به همدیگر فحش می‌دهیم! به ترافیک فحش می‌دهیم، به اخبار رادیو فحش می‌دهیم! به جناب سروان... انتقاد می‌کنیم! خب دیگر ماشین، باتری می‌خواست چیکار!!