روزنامه‌های صبح تهران: انتصاب ولیعهد ایران ستیز

روزنامه‌های ایران در پنجشنبه اولین روز تیر ماه ۱۳۹۶ به نحو گسترده‌ای انتخاب ولیعد عربستان سعودی را در صفحه اول خود منعکس کرده و به تفسیر این تحول پرداخته‌اند.

کودتای مخملین ملک سلمان علیه آل سعود

حق نشر عکس Iran Newspaper
Image caption ایران: کودتای ملک سلمان علیه آل سعود

روزنامه ایران در گزارشی نوشته اگرچه فرمان برکناری محمد بن نایف از ولیعهدی و از دیگر سمت‌هایش نظیر وزارت کشور و معاونت نخست وزیر در جهت هموار کردن مسیر به قدرت رسیدن محمد بن سلمان بمب خبری دیروز بود اما این اقدام نخستین گام ملک سلمان ۸۱ ساله به شمار نمی‌رود. او به محض رسیدن به پادشاهی کودتای نرمی را با هدف خلاص شدن از شر تمامی طرفداران و وابستگان ملک عبدالله، پادشاه سابق عربستان کلید زد.

در ادامه این گزارش آمده که علاوه بر این عزل و نصب‌ها که همگی در راستای یک هدف خاص یعنی به پادشاهی رسیدن محمد بن سلمان پس از پدر انجام می‌شد، شخص محمد بن سلمان نیز در دو سال و نیم گذشته با اقدام‌هایی نظیر تجاوز هوایی به یمن و همراه کردن کشورهای عربی با ریاض در این حمله، دادن وعده اصلاحات اقتصادی و ارائه طرح‌هایی برای کاستن از اتکای عربستان به اقتصاد نفتی، سفر به آمریکا و دیدار با دونالد ترامپ و احیای روابط ریاض- واشنگتن که در دوران باراک اوباما سرد شده بود و در آخر هم ایفای نقش عمده کلیدی در به انزوا کشاندن قطر به بهانه حمایت از تروریسم و داشتن مواضع نرم در قبال ایران، توانسته خود را از یک چهره ناشناخته به چهره‌ای کلیدی در دولت ریاض تبدیل کند.

کودتای نرم آمریکا در عربستان

حق نشر عکس JAVAN
Image caption جوان: کودتای نرم آمریکا در عربستان

روح‌الله صالحی در روزنامه جوان نوشته که چند هفته پس از سفر رئیس جمهوری آمریکا به عربستان برای تنگ کردن حلقه امنیتی ایران، پادشاه عربستان با برکناری محمدبن نایف، پسرش محمدبن سلمان را به ولیعهدی انتخاب کرد. ولیعهد جدید سیاست تهاجمی‌تری علیه ایران دارد و پیشتر مدعی شده بود که باید درگیری‌ها را به داخل ایران انتقال داد.

گزارش روزنامه جوان در ادامه حاکیست که با توجه به این که بن سلمان در دو سال گذشته قدرت بلامنازع عربستان و صحنه گردان اصلی تحولات آن کشور بود، برخی منابع احتمال می‌دهند که برکناری اخیر که به کودتای آرام تعبیر شده، مقدمه‌ای برای به تخت نشاندن ولیعهد جدید است.

به نظر گزارشگر روزنامه جوان با توجه به دشمنی‌های بن سلمان با ایران، سیاست عربستان در مقابل تهران تهاجمی‌تر خواهد شد.

بن سلمان، آمریکا و ایران

حق نشر عکس Aftab
Image caption آفتاب: عزل ذلیلانه به جای قتل

فریدون مجلسی در سرمقاله روزنامه آفتاب یزد نوشته که پیشتر باراک اوباما در آمریکا روش‌های معتدل‌تر بن نایف را بیش از بن سلمان می‌پذیرفت. اما امروز وجود ترامپ که خود از روحیه ماجراجویانه، سطحی‌نگر و خودمحور بین برخوردار است باعث شده تا نگاه آمریکا هم به سمت محمدبن سلمان باشد. به رقص واداشتن آقای ترامپ و یک قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری در دیدار اخیر ترامپ و پادشاه عربستان، یقینا نقش موثری برای روی کار آمدن بن سلمان داشته است، چون ترجیح ترامپ بن سلمان است.

به نظر آقای مجلسی، وضع آشفته‌ای در عربستان به وجود آمده است و در این وضع آشفته، اکنون پرسش اینجاست که آیا تنش‌های آن کشور با ایران با روی کارآمدن بن سلمان بیشتر خواهد شد؟

نویسنده خود در پاسخ گفته که مهم این است که کشور ما نسبت به اقدامات کوته‌فکرانه طرف مقابل چه وضع و چه روشی در پیش بگیرد تا بهانه‌های کمتری به دست آنها بدهد.

جانشین قالیباف کیست؟

حق نشر عکس Etemad
Image caption اعتماد: کاخ سعودی در دست جوان جنگ طلب

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که دو ماه تا پایان کار شورای شهر چهارم و ۱۲ سال کار محمدباقر قالیباف باقی مانده است و این روزها یکی از سوالات مهم در فضای سیاسی، اجتماعی در کشور این است که چه کسی بر صندلی شهردار پایتخت تکیه خواهد زد؟ از گزینه‎های مختلفی برای حضور در ساختمان شهرداری تهران نام برده می‌شود که در بین آنها نام‌هایی همچون محمد علی نجفی، محمود حجتی، حسین مرعشی، حبیب‌الله بی‌طرف، رضا اردکانیان و محسن هاشمی بیش از دیگران شنیده می‌شود. البته در روزهای گذشته تحولات سیاسی و جلسات و نشست‌های اعضای منتخب شورای پنجم که در نهایت باید تا حدود دو ماه و نیم آینده شهردار را انتخاب کنند به گونه‌ای بوده که یکی از گزینه‌ها یعنی محسن هاشمی از دور خارج شده است. در همین حال روزنامه اعتماد در زیر تیتر اصلی خود نوشته که محمدعلی نجفی در صف گزینه‌ها قرار گرفته اما محمود حجتی همچنان شانس نخست است.

واکنش شدیداللحن جامعه مدرسین به روحانی

حق نشر عکس Shargh
Image caption شرق: واکنش شدیداللحن جامعه مدرسین به روحانی

در گزارش روزنامه شرق آمده که سیل انتقادات روحانیون اصولگرا به سخنان رئیس جمهوری با وجود پاسخ حسن روحانی به آنها ادامه دارد؛ تا جایی که دیروز بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در واکنش به آنچه طرح برخی شبهات در مورد ولایت معصومین مطرح شد، رسانه‎ای شد. به نوشته این گزارش این بیانیه در مقایسه با واکنش‌های قبلی از لحن تند و شدیدتری برخوردار است و به امضای محمد یزدی، رئیس شورای عالی این جامعه هم رسیده است.

به نوشته روزنامه شرق، واکنش جامعه مدرسین به حسن روحانی در حالی است که رئیس جمهوری سه‌شنبه شب در مراسم افطاری با روحانیون، به انتقادات واکنش نشان داد و با ذکر مصداق و مثال به طور مفصل پاسخ آنها را در باره موضوع ولایت و حاکمیت در اسلام داه بود. روحانی معتقد است مسئله ولایت و حاکمیت در اسلام، دو مقوله مجزاست؛ اما اصولگرایان چنین باوری ندارند.

حل چالش‌های اقتصادی، اولویت دولت دوازدهم

حق نشر عکس Arman
Image caption آرمان: لرزه در ریاض

هادی حق‌شناس در روزنامه آرمان نوشته که دولت یازدهم در یک شرایط بحرانی استقرار پیدا کرد و توانست آن شرایط بحرانی را به نحوی مدیریت کند که بسیاری از شاخص‌های کلان اقتصادی اصلاح شود. گرچه تا رسیدن به شاخص‌های مطلوب فاصله وجود دارد، اما عملکرد دولت در این عرصه قابل تحسین بود. برای نمونه تک رقمی شدن نرخ تورم پس از ۲۶ سال نشانه رفتار مناسب دولت در عرصه اقتصاد بوده است.

به نوشته آقای حق‌شناس، ایران اکنون با بحران‌های بزرگ اقتصادی مواجه است، طوری که برخی از این بحران‌ها را ابرچالش نامگذاری کرده‌اند. برای حل این ابرچالش‌ها نه تنها به یک تیم هماهنگ، کارآمد و با تجربه نیاز است، بلکه این تیم باید عالم هم باشد و همچنین قدرت ریسک اقتصادی داشته باشد. در عین حال در اقصاد ایران و کشورهایی شبیه ایران که زمان زیادی از دست داد‌ه‌اند، باید بسیار زودتر از سایر کشورها به جبران عقب‌ماندگی‌های موجود پرداخت.

موضوعات مرتبط