روزنامه‌های صبح تهران: واکنش‌ها به 'بازداشت' دو عضو خبرگزاری فارس

گزارش‌ها درباره 'بازداشت' دو عضو تحریریه خبرگزاری فارس در روزنامه‌های روز پنجشنبه هشتم تیر ۱۳۹۶، بازتاب داشته و همچنان گزارش‌ها و تحلیل‌ها به ماجرای راهپیمایی روز قدس و نماز عید فطر تهران معطوف است.

حق نشر عکس Kayhan
Image caption کیهان

کارنامه خالی از اقدام و عمل با بستن دهان منتقدان پر نمی‌شود

روزنامه کیهان در گزارش اول خود نوشته که کار زشت و اشتباهی در روز قدس روی داده است که همگان در محکومیت آن اشتراک نظر دارند ولی دولت به دنبال آن است که با ایجاد یک فضای خفقان‌آلود، این پیام را بدهد که کشتیبان را سیاستی دگر آمد. گزارش کیهان در ادامه با اشاره به بازداشت حامدطالبی و علی اکبری، دو عضو تحریریه خبرگزاری فارس از وزارت اطلاعات انتقاد کرده و نوشته که دستگیری منتقدان دولت از جمله این عده معدود در روز قدس از جمله رسالت جدیدی است که وزارت اطلاعات برای خود اندیشیده است.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان هم در سرمقاله شماره امروز به توئیت آقای روحانی که نوشته بود: «بهشتی انواع ناسزاگویی و ظلم‌ها را تحمل می‌کرد ولی در برابر ظلم به مردم با قدرت می‌ایستاد»، واکنش نشان داده و آن را شبیه‌سازی توصیف کرده است.

در پایان آقای شریعتمداری از رئیس جمهوری خواسته که راه طی شده در دولت یازدهم را که به گفته او دستاورد چندانی نداشته دنبال نکند که آزموده را آزمودن خطاست.

حق نشر عکس Shargh
Image caption شرق

فقط برخورد قانونی

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که حاشیه به وجود آمده در راهپیمایی روز قدس امسال با شایعه‌هایی که در باره احضار و بازداشت برخی شنیده می‌شود، ابعاد تازه‌تری پیدا کرده است. همین احضار باعث واکنش فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در باره ابعاد حقوقی و قضایی آن شد. به نوشته شرق «علنی و قانونی و منطقی»، نکات مهمی است که فعالان سیاسی به آن اشاره کرده‌اند و این اتفاق را فارغ از بحث‌های پیرامون دستگیری و نام فرد یا افراد که به کدام جبهه سیاسی تعلق خاطر دارند، به قانون‌گرایی و بحث جرم سیاسی سوق می‌دهند.

نعمت احمدی، حقوقدان هم در باره این بازداشت‌ها به شرق گفته که در روزهایی که بحث توهین به رئیس جمهوری در مراسم راهپیمایی روز قدس مطرح است، فارغ از اینکه کدام فرد یا جناح و کدام شخصیت چنین رفتار مجرمانه‌ای را مرتکب شده است، این آزمون در برابر مسئولان قرار می‌گیرد که چقدر از قانون جرم سیاسی و بحث هیئت منصفه آن استفاده خواهد شد.

حمیدرضا جلایی‌پور اما در سرمقاله روزنامه شرق نوشته که بیش از یک ماه از مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و شوراهای شهر و روستا می‌گذرد. با وجود این، هنوز بخش قدرتمند جریان سیاسی ناکام، نخواسته یا نتوانسته دلایل رای بالای مردم به حسن روحانی را درک کند و هجمه مداوم بر رئیس جمهوری منتخب و جریان اصلاحات و اعتدال، ادامه دارد.

این جامعه‌شناس در ادامه مقاله خود نوشته که کجای جهان این‌گونه عمل می‌شود که امکانات عمومی را در اختیار نیرویی قرار دهند و به شکل متناوب تحت نام‌های مختلف در روند منطقی اداره کشور و توسعه کارشکنی کنند و امکانات دولت پنهان را در اختیار داشته باشند؛ تا وقتی جلوی این نیرو گرفته نشود، مشکلات باقی است. به نوشته آقای جلایی‌پور، مانع‌تراشی دولت پنهان، سم مهلکی برای پیشرفت کشور است.

حق نشر عکس Etemaad
Image caption اعتماد

مقابل رای مردم صف کشیده‌اند

در مقدمه گفت‌وگو با عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دوره اصلاحات از جمله آمده که حمله به روحانی از تریبون‌های مختلف و به بهانه‌های گوناگون در تمام چهار سال گذشته امری دائمی و عادی بود که گاه با شدت بیشتر و گاه با شدت کمتری انجام می‌شد. اما در طول یک ماه و چند روز گذشته از انتخابات ۲۹ اردیبهشت این حمله‌ها رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. اگر در چهار سال گذشته در روزنامه‌ها و فضای مجازی و صدا و سیما برای حمله به رئیس جمهور تدارک می‌دیدند امروز در خیابان و راهیپمایی روز قدس رسما توهین می‌کنند و با اشعار هجوگونه در نماز عید فطر او را خطاب توهین‌های‌شان قرار می‌دهند.

آقای موسوی لاری هم به اعتماد گفته که صحنه‌ای که در روز قدس دیده شد، نوعی شورش کور علیه رای مردم و اهانت به ملت بود. مدیران کشور و به خصوص مسئولان قضایی باید در مقابل این هنجارشکنی واکنش مناسب نشان بدهند. به نظر آقای لاری، رفتار این عناصر کاملا سازمان‌یافته و مهندسی شده بود. عناصری نبودند که خودسر وارد صحنه شده باشند و باید با این سازمان‌ها و عناصر برخورد جدی شود.

حق نشر عکس Javan
Image caption جوان

ماجراجویی آمریکا در سوریه بازی با آتش است

روزنامه جوان در گزارشی نوشته که آنچه از صحنه میدانی عملیات مبارزه با گروه‌های تکفیری در سوریه می‌گذرد، حاکی از تنگ‌تر شدن حلقه محاصره گروهک تروریستی داعش است و باید طی روزهای آینده جهان منتظر شنیدن خبر نابودی کامل یکی از مخوف‌ترین گروه‌های تروریستی دوران معاصر باشد. اما در کنار این خبرها برخی تحرکات نشان می‌دهد که مدعیان مبارزه با تروریسم و در راس آنها آمریکا، هرگز مایل نیستند، بساط داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در این منطقه برچیده شود.

به نوشته جوان این نکته را می‌توان از طرح ادعاهای جدید آمریکا برای حمله نظامی به سوریه با هدف ایجاد تنفس مصنوعی برای تروریسم منطقه‌ای درک کرد.

به نوشته جوان، مقامات آمریکایی با تکرار ادعاهای چند ماه قبل خود عنوان کرده‌اند که برای جلوگیری از استفاده احتمالی دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی قصد دارند، حملات پیشگیرانه علیه آن کشور تدارک ببیند، موضوعی که با واکنش‌های فراوانی روبه‌رو شده است.

حق نشر عکس Arman
Image caption آرمان

دعوای عربی با قاضی آمریکایی

روزنامه آرمان نوشته که هر روزی که می‌گذرد به پایان مهلت عربستان و سه کشور دیگر که قطر را تحریم کرده و مهلت ده روزه در نظر گرفته‌اند، نزدیک می‌شویم. علاوه بر این سوال که آیا قطر این شروط را می‌پذیرد یا خیر، سوال‌های مهم‌تری هم وجود دارد، اینکه در صورتی که قطر شروط را نپذیرد، سرنوشت شورای همکاری خلیج فارس چه می‌شود؟ و اساسا عربستان چه ابزارهایی را علیه قطر به کار خواهد بست؟

به نوشته این گزارش، حالا در جدیدترین خبر از این بحران، عربستان و قطر اختلافات خود را به واشنگتن بردند تا شاید آمریکا حکمیت کند. کشورهایی که ایالات متحده را متحد اصلی خود و حتی ضامن بقای حکومتشان می‌دانند.

آرمان نوشته که در این میان عربستان برای آمریکا نقش کلیدی دارد؛ همان نقشی که محمدرضا شاه در زمان پهلوی برای کاخ سفید در منطقه بازی می‌کرد، امروز به آل سعود رسیده است.

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption ابتکار

یغمای تاریخ زیر سایه سیاست

زهرا داستانی در روزنامه ابتکار نوشته که سال‌هاست که سیاست بر تاریخ ۲ هزار ساله ایران سایه افکنده، سایه تاریکی که هر از گاهی بخشی از این گذشته به یادگار مانده را در خود فرو می‌کشد. گرچه تاریخ خود به واسطه همین سیاست است که رقم می‌خورد اما میراث تاریخی ایران در پرتوی آن از وطنش دور و دورتر می‌شود تا آنجا که مسیر حقوقی هم نمی‌تواند برای بازگشتش کاری کند. این بار نوبت ۳۰ هزار لوح بایگانی هخامنشی است که با وجود آنکه توانست از آتش اسکندر جان سالم بدر ببرد اما آتش سیاست خارجی دو کشور دامن‌گیر آن شده است. آتشی که به گفته کارشناسان حقوقی تنها با آب سرد دیپلماسی کارآمد خاموش می‌شود.

موضوعات مرتبط