روزنامه‌های تهران، پیروزی با شکست دیپلوماسی

روزنامههای صبح امروز تهران، یکشنبه ۱۱ تیر در عنوان های بزرگ خود از گرد و غبار در سیستان و خوزستان نوشته و با توجه به گرمای شدید هوا از آتش سوزی هایی خبر داده و نسبت به آینده خشکی و بی آبی در کشور هشدارها دادهاند.

در حالی که روزنامه های هوادار دولت دیپلوماسی دولت روحانی را در همکاری با اروپا و مقاومت در برابر فشارهای دولت ترامپ موفق دیده اند روزنامه های تندرو با اشاره به تصمیم های اتحادیه اروپا و تحریم های آمریکا، سیاست گفتگوی دولت روحانی را شکست خورده توصیف کرده و همچنان به ادامه سیاست های نظامی رغبت نشان می دهند.

حق نشر عکس Iran
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه ایران

گرد و غبار و مردم بی دفاع

مرجان جمشیدی در گزارشی در روزنامه ایران نوشته: در حالی که تهران در تدارک میزبانی کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار سازمان ملل و حضور مسئولان بیش از ۳۰ کشور جهان و سازمان‌های بین‌المللی است، تا چاره‌ای برای معضل رو به رشد گرد و خاک در منطقه بویژه در ایران بیابد، گردو غبار شدید در سیستان، بیش از هزارنفر را به مراکز درمانی کشاند و زندگی مردم را در شهرهای زابل، زهک، هامون، نیمروز، هیرمند و زاهدان عملاً مختل کرد.

به نوشته این گزارشگر: شدت گرد و غبار برخاسته از افغانستان که چند روزی است جنوب شرق ایران را فرا گرفته روز گذشته به حدی بود که بسیاری از مردم ترجیح دادند از خانه خارج نشوند. اما در خوزستان در حالی که تداوم گرمای شدید و بی‌سابقه در اغلب شهرهای استان باعث شد تا تمامی ادارات دولتی خوزستان ساعت یک بعد از ظهر تعطیل اعلام شوند، هواشناسی خبر از ورود توده‌ای از گرد و غبار از خاک عراق به این استان داد تا حالا مشکلی دیگر به مشکلات خوزستانی‌ها اضافه شود.

در ادامه گزارش روزنامه دولت آمده: اما با همه مشکلات اقلیمی و گرد و خاک شدید که خوزستان را در برگرفته آتش اختلافات طایفه‌ای در این استان چند هفته ای است که بلای جان جنگل‌های بلوط شمال استان هم شده و هزاران هکتار جنگل و مراتع را در هفته‌های اخیر نابود کرده است. در این میان انتشار تصاویر دردناک سوختن سنجاب‌ها و لاک پشت‌ها و جوجه‌های پرندگان در مناطق جنگلی خوزستان در فضای مجازی دل بسیاری از طبیعت دوستان را درد آورده و به اعتراض واداشته است.

گزارش روزنامه ایران از وضعیت ساکنان سیستان و خوزستان نیز نشان می‌دهد گرما و گرد وغبار شدید شرایط غیر قابل تحملی را برای ساکنان این استان‌ها ایجاد کرده است.

برد دیپلماسی تعامل در نیویورک

جلال خوشچهره در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته:اکنون به رغم همه تلاش‌هایی که امریکا و متحدان منطقه‌ای آن در خاورمیانه برای انزوای ایران در دستور کار دارند، گزارش دبیرکل سازمان ملل و نیز نشست نیویورک توانسته است موقعیت تثبیت شده‌تری را برای ایران در جامعه جهانی فراهم کند.

به نوشته این روزنامه: استقبال مقام‌های فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی از «محمد جواد ظریف» در سفر دوره‌ای اخیر او به این کشورها نیز موید این تغییر مثبت است. علاوه براین نشست اعضای گروه۱+۵ در نیویورک باردیگر براین الزام تاکید کرد که همه طرف‌ها؛ به‌ویژه ایالات متحده باید به روند مسالمت‌آمیز اجرای برجام تعهد داشته و براین اساس عمل کنند. گزارش دبیرکل تصریح کرده است که همه طرف‌ها باید از اقدام‌ها و سخنان مخرب در فضای موجود اجتناب کنند. این تاکید بیشتر متوجه واشنگتن است که این روزها می‌کوشد با تحریک ایران در عرصه‌های مختلف، زمینه‌های نقض قطعنامه ۲۲۳۱ را فراهم کند تا به این وسیله امکان هرگونه اقدام علیه ایران فراهم شود.

ابتکار نوشته: انزوای واشنگتن در اجلاس نیویورک نتیجه هوشمندی دیپلماتیک ایران چه در جریان مذاکرات هسته‌ای و برجام و چه پس از آن است. تهران با قبول مذاکرات با نتیجه «برد _ برد » توانست نه تنها از حلقه تنگ تحریم‌های شکننده خلاص شود بلکه در پسا برجام قادر باشد ضمن حفظ توانمندی هسته‌ای صلح آمیز خود، در بزنگاه‌هایی چنین از توانمندی موشکی‌اش در دفاع از امنیت کشور نیز مراقبت کند. خشم دولت ترامپ نیز نتیجه برد‌ _ برد برجام است که می‌تواند در آینده به «برد کامل ایران» بینجامد.

اما کیهان در تیتر اول خود نوشته:ظریف تمامی‌ دیدارهایی که با سران این کشورها که دو کشور آلمان و فرانسه عضو ۱+۵ هستند را در سطح مناسبی توصیف کرد و در پیام توئیتری خود پس از پایان سفر دوره‌ای خود به اروپا نوشت: « دیدارهایی عالی با رهبران در برلین، رم و پاریس داشتم. به رغم دشمنی نابخردانه آمریکا، اتحادیه اروپا به برجام و تعامل سازنده پایبند است».

به نوشته این روزنامه تندرو: اما هنوز جوهر این تقدیر ظریف از اتحادیه اروپا به سبب آنچه وی همکاری در برجام می‌خواند، خشک نشده بود و هواپیمای حامل وزیر امور خارجه به تهران نرسیده بود که اتحادیه اروپا لیست تحریم‌های جدید خود علیه ایران را منتشر کرد و ظریف را در برابر این پرسش جدی قرار داد که رهاورد و نتیجه سفر وی به اتحادیه اروپا چه بوده است که با تحریم‌های شخصیت‌های درجه یک کشورمان از جمله سردار قاسم سلیمانی همراه شده است. آنهم از طرف اتحادیه اروپایی که ظریف آن را پایبند به برجام و در کنار ایران می‌داند؟

کیهان با چند علامت استفهام به نشانه شکست قطعی دیپلوماسی نوشته در همان زمان که روزنامه های هوادار دولت از واکنش شورای امنیت ابراز خوشحالی می کردند وزیر خزانه‌داری آمریکا در نشستی در کاخ سفید اعلام کرد که از قبل تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کرده بودیم و حالا هم به‌خاطر برنامه موشکی بالستیک و دیگر برنامه‌های آنها، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال خواهیم کرد.

داعش اندیشه است تا قلمرو

مراد کاویانی راد در مقاله ای در قانون نوشته: طی دو سال گذشته داعش تقریبا همه قلمروی را که به دست آورده بود واگذار کرد و امروز در آستانه نابودی است. اما به یاد داشته باشیم داعش بیش از آنکه قلمرو باشد اندیشه است که بقای خود را در حذف دگرِ هویتی به ویژه جمعیت‏های شیعی و غیر مسلمان، جذب ناراضیان از حکومت‏ها به‌ویژه جوانان سرخورده و ناامید و «نصر به رعب» تعریف کرده است.

با توجه به چنین شناسه‏ هایی باید پذیرفت که داعش از همان آغاز در پی تهدید و دهشت ‏افکنی در ایران بوده است. در این میان، آنچه برای این گروه اهمیت دارد بازتاب تبلیغاتی و روانی چنین اقدامی است و هیچ یک از شهرهای ایران به اندازه تهران چنین جاذبه و کششی ندارد. اما چالش اینجاست که اولا توان اطلاعاتی و امنیتی ایران بسیار بالاست و دوم اینکه تهران از مرز، بسیار فاصله دارد و هر گونه انتقال مواد منفجره و نیروی انتحاری به آسانی ناممکن است.

اما در این میان، مراسم مذهبی و راهپیمایی ها اهداف مناسب و کم هزینه‌ای برای اقدام تروریستی خواهند بود. قلمرو داعش به زودی نابود خواهد شد اما آنچه مایه نگرانی است اندیشه و منش داعش است که به نظرمي‌رسد به این زودی‌ها نابود نخواهد شد و در کشورهای منطقه و چه بسا در کشور ما پخش خواهد شد و دیگر کلانشهرهای کشور را آماج دهشت افکنی خود قرار دهند.

ما میزنیم

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت نوشته: دیروز یکی از مهیج‌ترین روزهای بورس را تجربه کردیم. در روزی که معترضان به سند ننگین ۲۰۳۰ و همچنین حضور بی‌دعوت آقای روحانی در راهپیمایی روز قدس و همچنین در اعتراض به دست دادن و همچنین ماچ کردن ماکرون رییس‌جمهور منشوری فرانسه توسط وزیر غربزده و خودباخته ما آقای ظریف‌، به بورس روی آوردند.

به نوشته این طنزنویس: اعتراض خودجوش مردم معترض به سیاست‌های فرهنگی دولت، بار دیگر ثابت کرد که چقدر بد است که در این مملکت، رییس‌جمهور روحانی باشد و رییسی نباشد البته ما چون شان‌مان اجل از این حرف‌هاست، همچون رویه ماه‌های اخیر اعتقاد داریم که رییس‌جمهور این مملکت آقای رییسی است نه آقای روحانی و به امید خدا، آنقدر از تریبون‌های مختلفی که داریم آقای روحانی را می‌زنیم تا ایشان بروند کنار و رییس‌جمهور اصلی اکثریت به پشتوانه ۱۶ میلیون رایش بیاید سرکار.

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption کارتون محمد طحانی، ابتکار

پيشنهاد آتش‌بس

شرق در گزارش اصلی خود نوشته: با تندشدن فضاي سياست داخلي در روزها و هفته‌هاي اخير، عليرضا زاكاني يكي از تندترين مخالفان دولت در اقدامي غيرمنتظره، پيشنهادي داده كه تقريبا با استقبال چهره‌هاي سياسي روبه‌رو شده است؛ پيشنهاد «آتش‌بس» حتي يك‌طرفه، ميان جناح‌هاي در قدرت. در ادامه پيشنهاد زاكاني برخي هم صحبت از «گفت‌وگوي» ملي كرده‌اند. ايده‌اي كه البته مدت‌هاست از سوي اصلاح‌طلبان طرح شده ولي تا كنون طرف مقابل تمايلي به نشستن پشت ميز گفت‌وگو نداشته است.

گزارش با اشاره به این که «آتش‌بس» تيتر روي جلد شماره اين هفته مجله تجارت فردا هم بود نوشته: همين كه تيتر يك هفته‌نامه اصلاح‌طلب و ايده يك اصولگراي تند و تيز به فاصله يك روز، يكي مي‌شود يعني مقدمات «آتش‌بس» فراهم شده يا حداقل مي‌توان اميدوار بود كه فراهم شود.

گزارش شرق تاکید کرده که: عليرضا زاكاني نماينده پيشين مجلس و از مخالفان برجام و سياست هسته‌اي دولت روحاني در يادداشتي نوشته است: «به نظر امروز بايد هوشيار بود و از جنجال پرهيز کرد و حتي آتش‌بس يک‌طرفه داد و در درگيري‌هاي خودساخته جريان مفتون يا مرعوب غرب جز به همدلي و کمک براي برون‌رفت از وضع موجود و رفع مشکلات مردم نپرداخت و با نقد منصفانه- بدون نيش‌زدن‌هاي بي‌جا- و دفاع واقع‌بينانه- از هرکس هر چند منتقدين خود - در پرتو منطق و انصاف خويش با ايجاد آرامش، فرصتي به عموم مردم داد تا با بازشناسي سره از ناسره، راه اصلاح اساسي جهت‌گيري مسئولان کشور را فراهم آورند».

تندروها و گزینه‌های دولت

مرتضی مبلغ در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته: پیروزی روحانی با رأی اکثریت مردم ، به طور طبیعی باید به تب و تاب دوران رقابت های انتخاباتی پایان می داد تا دولت منتخب بتواند با آرامش به ایفای مسئولیت های قانونی و تعهدات انتخاباتی بپردازد. اکثریت اصولگرایان این قاعده رایج سیاسی جهان را پذیرفتند و حداکثر در نقش منتقد ظاهر شدند که رویه‌ای منطقی است اما اقلیتی از رقبای ناکام به تندروی خویش ادامه دادند و روند تخریب دولت منتخب و هنوز مستقر نشده را در پیش گرفته اند و روزبه روز بر دامنه هجمه خویش می افزایند.

این فعال سیاسی در پاسخ این پرسش که دولت آینده و رییس جمهور روحانی در این شرایط چه کنند نوشته:به نظر می‌رسد طیف تندرو مخالف دولت چندان در پی بازبینی در روش‌های تخریبی سیاست‌ورزی خود نیست و از سوی دیگر دولت دوازدهم باید بتواند در چهار سال آینده کشور را اداره و شرایط بهتری برای شهروندان ایجاد کند.آن هم در موقعیتی که تنش‌های خارجی نیز فشاری مضاعف به کشور و دولت وارد می‌کنند.

مقاله روزنامه ایران به این جا رسیده که گمان می رود دولت و رئیس جمهوری باید برای ادامه موفقیت‌آمیز مسیر سه موضوع مهم را به کار ببندند؛ اول تمرکز بر اداره بهتر کشور است. دوم این که دولت در این چهار سال نیز تقویت ائتلاف با طیف‌های دیگر اصولگرا را مد نظر داشته باشد و مورد سوم آن که دولت باید این توانمندی را داشته باشد که بدون وارد شدن به بازی تندروها، در مقابل رفتارهای تخریبی آنها مدافع حقوق ملت و منافع ملی نیز باشد.

از روحانی تا النده

محمدصادق جنان‌صفت در جهان صنعت نوشته: در هفته‌های اخیر رویداد دامنه‌دار در مواجهه با ورشکستگی موسسه‌های اعتباری غیرمجاز از سوی سپرده‌گذاران داستان را پیچیده‌تر کرده است. سخنگوی بانک مرکزی معتقد است این رفتارها نمی‌تواند دور از خواست بدهکاران کلان بانکی باشد و آنها پشت پرده اعتراض‌ها با وجود وعده‌های بانک مرکزی هستند. دیروز اما بازار سرمایه نیز شاهد اعتراض برخی سهامداران بوده است که به رکود در این بازار اعتراض کرده‌اند و حتی حمله فیزیکی محدودی نیز به بورس تهران داشته‌اند. آیا اعتراض‌ها به سایر بازارها مثلا بازار کار یا بازار کالا کشیده خواهد شد؟

این نویسنده اقتصاددان به نقل از برخی آگاهان نوشته: شاید در ذهن مخالفان روحانی این باشد که بخواهند با روحانی کاری کنند که با سالوادور آلنده در اوایل دهه ۱۹۷۰ شد! مخالفان آلنده با کشیدن پای شهروندان عادی به خیابان‌ها و گسترش اعتراض‌شان فضا را مسموم کردند و دولت شیلی را تحت فشار قرار دادند. آیا قرار است همان داستان در ایران تکرار شود؟

نویسنده اقتصاددان مقاله جهان صنعت یادآوری کرده که: تحرک اقتصادی که پس از رفتن دولت آلنده در شیلی رخ داد و هنوز نیز ادامه دارد، با استفاده از تسهیلات و سرمایه‌گذاری خارجی و سیاست‌های اقتصاد باز بود و دولت روحانی استعداد خوبی دارد که این وضع را در ایران پدیدار کند و مخالفان از همین مساله بیم دارند.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون کیوان زرگری، شهروند

تندرو کیست؟

محمد صرفی در یادداشت روز کیهان به نقد اصطلاح تندروها و میانه روهایی پرداخته که در گزارش های امریکایی و برخی رسانه ها درباره جناح اصولگرا و اصلاح طلب ها به کار می رود و نوشته: آیا آن که از دخالت آمریکا در امور داخلی کشورش بیزار است و نمی‌خواهد نظام کشورش با شبه کودتای آمریکا تغییر کند، نامش تندرو است و آن که حامی چنین رویکردی است و به قول تیلرسون ابزار داخلی اعمال «تغییر رژیم» است، میانه‌رو نام دارد؟

به نوشته کیهان اگر چنین عناوین جعلی و مضحکی را بپذیریم، باید گفت شعبان بی‌مخ به عنوان یکی از سردمداران اراذل و اوباش سیاست تغییر رژیم ایران در کودتای آمریکایی سال 1332 میانه‌روترین چهره‌های تاریخ معاصر ایران است. اما در پاسخ این که در قبال این سیاست گستاخانه و ابلهانه آمریکایی چه باید کرد، باید گفت: دوره فرستادن مخفیانه مامور سیا با چمدان دلار به تهران به سر آمده است. اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» که مسئولان آن یدطولایی در پخت و پز تحریم‌ها و سیاست‌های ضدایرانی در کارنامه خود دارند، در

این روزنامه تندرو تاکید کرده: در چند ماه اخیر دستورالعمل‌های مختلفی درخصوص چگونگی مقابله با ایران برای کاخ سفید تهیه شده، اخیراً نشریه پولتیکو بخش‌هایی از یک دستورالعمل محرمانه و هفت ، روحانیون و...- و «تحریک ناآرامی‌های عمومی» خلاصه کرد. محتوا و ماهیت راهکاراین پیشنهاد به کاخ سفید بسیار شبیه دستورالعمل پنج صفحه‌ای مامور کارکشته سیا، اسکات مودل است که چهار ماه پیش به مجلس سنا ارائه کرد.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون حسام فطرتی، شهروند

برای گرامیداشت مصدق!

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي در صفحه طنز شهروند با اشاره به خروج برخی از اسناد وزارت خارجه آمریکا از طبقه‌بندی محرمانه که نشانگر دست‌داشتن آمریکا در کودتای ٢٨ مرداد است و مشخص‌شدن اسرار جدیدی از این کودتا و افشای نقش برخی دوستان در برخی وقایع در برخی سال‌ها (می‌بینید یک کشور دیگر عنرعنر آمده در کشور ما کودتا کرده و ما هم حالمان با کودتاچیان و اربابانشان و اعیان و انصارشان بد است اما آن‌وقت ما جرأت نداریم در مورد نقش برخی افراد صحبت کنیم.

این طنزنویس افزوده: بداقبال‌تر از از ما طنزنویس‌ها در عالم پیدا نمی‌شود. همین الان اگر مشخص شود بچه‌دارشدن یک پاندا در چین هم به کودتا ربط داشته یا نگهبان پاندا از هواداران دکتر مصدق کودتازده بوده، دیگر نمی‌توانیم در موردش طنز بنویسیم و باید بگوییم وای درسته که کودتا ضدمصدق بده اما با توجه به جو کشور اصلا خوبش شده بوده. اییییش. مرسی. اَه!) تصمیم گرفتیم ببینیم برای بزرگداشت مقام دکتر محمد مصدق چه باید کرد.

در ادامه صفحه طنز شهروند آمده: به منظور گرامیداشت مقام والای نخست‌وزیر دولت ملی و دشمن آمریکا و انگلیس در صحنه بین‌الملل و کسی که نفت ایران را ملی کرد، بهتر است نام دوستان و آشنایان او را بر خیابان‌ها بگذاریم. مثلا اسم خیابان ملت را بگذاریم خیابان کاشانی ٢ که با آن خیابان کاشانی منطقه پنج قاطی نشود. می‌شود برای اطمینان بیشتر اسم خیابان بهار را هم بگذاریم خیابان کاشانی ٣. اصلا مقام دکتر مصدق آن‌قدر بالا هست که اسم پنج خیابان دیگر را هم بگذاریم کاشانی باز کم است