روزنامه های تهران، قرارداد بزرگ نفتی و زنده شدن مردگان

روزنامه های امروز صبح تهران، سه شنبه ۱۳ تیر در عنوان های اصلی خود در حالی از قرارداد نفتی با توتال که اولین حاصل صنایع نفت از توافق هسته ای با شش کشور بزرگ جهان است استقبال کرده و از آن به عنوان یک پیروزی بزرگ یاد کرده اند اما نشریات مخالف دولت در این باره هم با نقل گفته های فعالان تندرو انتقاد هایی مطرح کرده اند.

واکنش به برگزاری اجلاس بزرگ مجاهدین خلق در پاریس همزمان با سفر وزیر خارجه ایران به فرانسه فرصتی است تا روزنامه های تندرو فرصت تازه ای برای حمله به دولت روحانی پیدا کنند. در مقابل روزنامه های اصلاح طلب هشدار داده که در مجادلات و رقابت های داخلی نباید مرده ای منفور را بیدار کرد.

حق نشر عکس Hamdeli
Image caption تیتر و عکس صفحه اول همدلی

فرصتی برای نفتی ها

وقایع‌اتفاقیه در گزار ش اول خود نوشته: نخستین قرارداد نفتی پس از برجام، آن هم با یکی از غول‌های بزرگ؛ قراردادی که پس از گذشت هفت ماه از موافقتنامه اصولی فاز ۱۱ پارس‌جنوبی به نتیجه رسید و پس از ماه‌ها گمانه‌زنی و ساز ناکوک منتقدان دولت، بالاخره پای توتال فرانسه را به ایران باز کرد. این پا به گفته بسیاری از کارشناسان نفتی، برای ایران خوش‌یمن خواهد بود و آن‌طور که رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت می‌گوید: «قراردادهای جدید نفتی، فرصتی برای رشد شرکت‌های داخلی است.»

به نوشته این گزارش: رضا خیامیان معتقد است که «قراردادهای جدید نفتی، باعث ایجاد فرصت‌های کاری جدید و اشتغال در کشور می‌شود.» آن هم این قرارداد ۴,۸ میلیارد دلاری که دیروز از ظهر خبر امضای آن تا لحظاتی دیگر، روی خروجی سایت‌های خبری رفته بود و حتی در فضای مجازی هم ردپای امضای آن به‌عنوان اتفاقی خوب پس از برجام دیده می‌شد.

شرق در گزارش اصلی از قول بیژن زنگنه نوشته: می‌توانند هرچه می‌خواهند بگویند؛ اما کسی فرمان آنها را لبیک گفت؟ انتقاد کنند. حتی امضا جمع کنند که قراردادهای نفتی را دولت امضا نکند. مشکلی نداریم. البته معنایش این نیست که امضا نمی‌کنیم. آنها انتقاد کنند. ما هم کار خود را می‌کنیم. هرکس ثواب خود را می‌برد!

به نوشته این گزارش:خیابان منتهی به سالن همایش‌های کوشک وزارت نفت، مملو بود از نیرو‌های امنیتی. فضا آرام بود، البته کسی هم برای اعتراض نیامده بود. علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس و عضو جبهه پایداری، صبح دیروز در یادداشتی که در کانال تلگرام خود منتشر کرد، در واکنش به امضای نخستین نمونه از قراردادهای جدید نفتی نوشت: «اینجا موضوعی اصلی است نه فرعی، وقت آتش به اختیار، فریاد‌کشیدن و اقدام مناسب است و آتش‌بس، هرچند یک‌طرفه جایز نیست؛ پس بسم‌الله»؛ اما تیرش به سنگ خورد.

جذابیت بازار ایران

نرسی قربان در سرمقاله روزنامه ایران یادآور شده در دهه گذشته شرکت‌های بین‌المللی انرژی حتی شرکت‌های کوچکتر نفتی علی رغم علاقه برای شرکت در توسعه میادین نفت و گاز ایران به دو دلیل تمایلی برای سرمایه‌گذاری در ایران نداشتند. دلیل اصلی عدم علاقه شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران تحریم‌های متعددی بود که علاوه بر تحریم‌های گذشته امریکا در دوران دولت قبل از طرف اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران وضع شده بود. از سوی دیگر عدم جذابیت قراردادهای بیع متقابل که حتی قبل از تحریم‌هایی که در رابطه با مسائل هسته‌ای وضع شدند و در سال هایی که قیمت نفت بالای ۱۰۰ دلار هم بود شرکت‌ها را به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نفت و گاز ایران تشویق ننمود.

به نوشته این کارشناس نفتی با امضای این قرارداد دوران سرمایه‌گذاری و انتقال تکنولوژی به صنعت نفت و گاز ایران شروع خواهد شد و نشان می دهد که توافق در قالب برجام راه سرمایه‌گذاری در صنعت هیدروکربور ایران را باز کرده است. از سوی دیگر امضای این قرارداد نشان از علاقه‌مندی شرکت‌های نفتی برای ورود به ایران در قالب قرارداد جدید IPC است.

سرمقاله روزنامه دولت در نهایت نوشته: در حال حاضر در امریکا رئیس جمهوری بر سر کار است که نه تنها مخالف برجام بوده و هست بلکه سعی دارد با کمک اسرائیل و چند کشور عربی در منطقه از تعامل شرکت‌های بین‌المللی با ایران در صنعت نفت و گاز جلوگیری نماید و قول داده است که در سیاست های دولت اوباما در قبال ایران تجدیدنظر کند. کنگره امریکا نیز تحریم‌های جدیدی آماده کرده.. در چنین شرایطی امضای قرارداد با توتال با درنظر گرفتن احتمال تحریم یا جریمه شدن این شرکت از طرف امریکا اهمیت دوچندان دارد.

همدست رقیب ماست

جوان در گزارشی که بر اساس مخالفت با قرارداد نفتی بسته شده نوشته: فاز ۱۱ پارس جنوبی که مرزی‌ترین فاز ایران در پارس جنوبی است از سال ۱۳۸۰ تا به امروز درگیر اجرایی شدن بود. توسعه این میدان از سال ۸۰ تا ۸۷ توسط فرانسوی‌ها معطل گذاشته شد و پس از انصراف رسمی توتال، شرکت سی ان پی سی چین وارد این فاز شد که این شرکت هم وارد فاز اجرا نشد تا در نهایت قرارداد توسعه این میدان به پتروپارس ایران واگذار شود که این شرکت هم نتوانست کاری از پیش ببرد. این فاز معطل مانده بود تا آنکه در سال ۲۰۱۴ ایران با توتال مذاکرات توسعه این فاز را آغاز کرد و پس از سه سال مذاکره محرمانه و رسمی، روز گذشته این قرارداد امضا شد. توتال ۵۰/۱ درصد این کنسرسیوم و چینی‌ها ۳۰ درصد سهام را در اختیار دارند، ۱۹/۹ درصد سهام باقی مانده نیز متعلق به شرکت پتروپارس ایران است.

روزنامه سپاه پاسداران در انتقاد از این قرارداد نوشته» توتال در حالی این فاز را توسعه خواهد داد که شریک قطر در آن سوی میدان است و منافع بسیاری در طرف رقیب دارد و بر همین اساس نگرانی‌ها درباره انعقاد این قرارداد با این شرکت وجود دارد به‌طوری که این توتال بود که پیشنهاد دهنده توسعه فاز ۱۱ در سال ۲۰۱۴ بود. او در این سال خود را به وین و وزیر نفت رساند تا زنگنه بدون کمترین تأملی آن را بپذیرد و از آن روز به بعد، برای ورود توتال تقریباً هر کاری که می‌شد کرد، انجام شد.

گزارش جوان به این جا رسیده که: با چنین وضعیتی است که پاتریک پویان مدیرعامل شرکت توتال می‌گوید این شرکت به ایران وفادار بوده است که موجب شگفتی شد زیرا توتال در بدعهدی و رشوه و فساد پیشینه جالبی در ایران دارد؛ چه آنجا که نتوانست به تعهدات خود در میادین سیری و دورود عمل کند و چه آنجا که برای افزایش سقف قرارداد، رشوه‌های قابل توجهی به مدیران نفت پرداخت کرد و در نهایت در امریکا محکوم شد.

حق نشر عکس Ghanoun
Image caption کارتون مجتبی حیدر پناه، قانون

بیماری همه گیر احمدی نژاد

داود حشمتی در مقاله ای در قانون نوشته: به نظر می‌رسد اپیدمی احمدی‌نژاد در حال سرایت به سایر اصولگراهاست.گویا همه چیزرا رهبری باید از«پشت بلندگو»اعلام کند تا بپذیرند. این قرارداد،مخفیانه وشبانه انجام نشده است. ازماه‌ها قبل درشورای عالی امنیت ملی مورد بحث قرارگرفته وبراساس شرط رهبری «این‌جور نبوده که اجازه داده بشود هرجور می خواهند قرارداد انجام شود».

به نوشته این مقاله:دلواپسان یک‌بار برای همیشه باید تکلیف خودشان را با این مسائل روشن کنند.راهی که آن هامی روند، دقیقا همان راهی است که احمدی نژاد می‌رفت.آن‌ها ماننداحمدی‌نژاد ادعای گوش به فرمانی دارند،اماآتش به اختیارعمل می‌کنند.

قانون در نهایت نوشته: عجیب اینکه درمواردی که پای منافع ملی آشکارا درمیان است،به جای حمایت، سازمخالف کوک می‌کنند.برای عقلای قوم اصولگرا البته باید حمایت علی‌اکبر ولایتی ازاین قرارداد بعد ازانتقاداتی که صورت گرفت، کفایت کند. آنجا که گفت:«قرارداد توتال باوزارت نفت نقش بسیارمهمی درروابط ایران و فرانسه دارد».می توان پرسید: تایید شورای عالی امنیت ملی ومشاور بین‌المللی رهبری کافی است یا آن‌ها نیزمی‌خواهند مانند احمدی نژاد هزینه سازی کرده و از«پشت بلندگو»همه چیز را بشنوند؟

امضای بزرگ

شهروند در گزارش اصلی خود نوشته: بزرگترین قرارداد نفتی ایران دیروز با غول فرانسوی به امضا رسید. این قرارداد بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت. رسانه‌هایی که با اشاره به قراردادهای ایرباس و پژو فرانسه را صف‌شکن تحریم‌های ایران توصیف کرده بودند. ماجرای قرارداد با توتال اما به همین سادگی نبود. ایران در دوره تحریم نه‌تنها بازار جهانی نفت را از دست داده بود بلکه با شکاف زیادی از رقبای خود در برداشت از میادین مشترک نفتی عقب مانده بود.

به نوشته این گزارش: با اجرای برجام ایران به سرعت بازار جهانی خود را احیا کرد و حالا برای جبران عقب ماندگی از رقبای منطقه‌ای نیاز به سرمایه گذاران قدرتمندی داشت که بتوانند به روزترین فناوری‌های استخراج و تولید نفت را به ایران بیاورند. در این میان غول فرانسوی پیش قدم ورود به ایران شد اما این اتفاق گرچه برای مردم ایران و توسعه کشور رخدادی خوشایند بود اما ماجرا به مذاق خیلی‌ها خوش نیامد.

شهروند در نهایت نوشته: خیلی‌هایی که گفته می‌شد برجام دست شان را از دلالی نفت و سودهای گزاف کوتاه کرده است. آنها برای سنگ‌اندازی جلوی قراردادهای نفتی از هیچ تلاشی کوتاهی نکردند و درست در آستانه انتخابات نیامدن توتال را بهانه‌ای برای ماراتن انتخاباتی علیه روحانی کردند. حالا درست در دقیقه نود عمر دولت یازدهم غول فرانسوی به ایران آمد و قرارداد توسعه فاز ١١ پارس‌جنوبی را به ارزش ٤,٨‌میلیارد دلار به امضا رساند.

همه راه‌ها به منشأ خارجی ختم می‌شود

شهرام شهید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی در صفحه طنز شهروند از قول حسن روحانی نوشته «٨٠‌درصد گردوغبارهای سرزمینی در ایران، منشأ خارجی دارد» و بر همین اساس پاسخ های دیگران را گمانه زنی کرده:

دکتر عباسی: بفرما. حالا هی من بگویم باید تنگه هرمز را ببندیم تا با اعمال دکترین فشار از بالا و پایین و نه چانه‌زنی بی‌مصرف، منشأ خارجی را وادار به عقب‌نشینی کنیم.

وزیر بهداشت: هرچه می‌کشیم، از همین منشأ خارجی است. نمونه‌اش هم پرونده عباس کیارستمی که فردا سالگرد درگذشتش است و این‌طور که در گزارش پرونده پزشکی ایشان درج شده، علت درگذشت ایشان هم منشأ خارجی و به‌ویژه فرانسه بوده است.

تتلو: من هم آخر با بی‌توجهی مسئولان پرسپولیس و استقلال مجبورم بروم تو لیگ منشأ خارجی فوتبال بازی کنم. آن‌وقت گادوین که منشأ خارجی است، تو منشأ داخلی ما بازی می‌کند. منشأ تو، منشأیی است.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

مجاهدین، اسب تروآ

کیهان در یادداشت روز خود با اشاره به مراسم رسمی مجاهدین در پاریس که همزمان با سفر وزیر خارجه ایران به فرانسه برگزار شد نوشته: ماجرای پاریس و نظایر فراوان آن با وجود بی‌اهمیتی، درعین حال می‌تواند نوعی عملیات فریب برای پرت کردن حواس مخاطب ایرانی از برخی موضوعات مهم باشد؛ آنجا که پای نفوذ دیپلماتیک یا سیاسی و اقتصادی و فرهنگی برای شکستن اقتدار بی‌بدیل ایران در منطقه در میان است. اگر این نفوذ طلبی نسبت به محافل تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز واقعیت داشته باشد و دشمن بخواهد نسخه به‌روز‌رسانی شده عملیات «اسب تروا» یا مثلا پروژه آژاکس را دنبال کند.

به نوشته این روزنامه تندرو: فعال کردن انواع شکاف‌های اجتماعی و سیاسی و قومی و مذهبی و گسترش آن به عمق حاکمیت (پروژه سوخته حاکمیت دوگانه)، سیاست دیرینه سرگرم سازی و فرسایش نیروها و انگیزه‌ها به عنوان مقدمه شبیخون است. آمریکا و انگلیس یک بار در حد فاصل سال‌های ۳۰ تا ۳۲، این کار را نسبت به دو طیف مذهبی و ملی و مشخصا در قبال آیت‌الله کاشانی و دکتر مصدق انجام دادند.

کیهان افزوده: امروز البته سال ۳۲ نیست. اما کوتاهی برخی دولتمردان ارشد در باز گذاشتن مجاری نفوذ از یک سو و سرگرم کردن عوام و خواص با مجادلات غفلت آفرین، همچنان که فرصت تحمیل هزینه‌های هنگفت را به دشمن می‌دهد، موجبات سوء ظن جدی را فراهم می‌کند. مومن به اجتناب از مواضع تهمت امر شده و اگر کسی با وجود تذکر اجتناب نکند، تردید درباره او به یقین تبدیل خواهد شد. بازنده و قربانی اول چنین روندی - به شهادت تاریخ انقلاب -میزبانان «طیف طفیلی نفوذ» خواهند بود که از اعتبار و حیات خود برای اغیارهزینه کرده‌اند.

مرده اند چون منفورند

علی شکوهی در ستون خود در اعتماد نوشته: مجاهدین با روی کار آمدن ترامپ در امریکا و با توجه به صف‌بندی سیاسی ایجاد شده در منطقه خاورمیانه و از جمله با تشدید تعارضات میان ایران و عربستان و نیز با تند و غیراخلاقی شدن مناسبات نیروهای سیاسی درون جبهه انقلاب، امیدوار شده‌اند که شاید دوباره بتوانند اهداف ترسیم شده علیه جمهوری اسلامی را پی بگیرند و بار دیگر از حمایت غرب برخوردار شوند. برگزاری نشست چند روز قبل در پاریس با این هدف صورت گرفت که قدرت منافقین بیشتر از دیگر گروه‌های ضدانقلاب در خارج کشور نشان داده شود .

به نوشته این مقاله: در این میان نوع برخورد صدا و سیما و برخی عناصر خاص با مساله «مجاهدین» قابل تامل است. این روزها در بخش‌های مختلف خبری و برخی برنامه‌های صدا و سیما سعی شد که میان اقدامات این گروه مسلح با برخی از منتقدان و معترضان در داخل ارتباط ایجاد شود و در این زمینه ادعای مریم رجوی درباره نقش آن ها در حوادث سال ٨٨ بزرگنمایی شد.

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده: ادعای این گروه برای پررنگ کردن نقش خود در آن حوادث و با هدف بزرگ و مهم جلوه دادن خود مطرح شد و طبعا مسوولان سیاسی و رسانه‌ای ما نباید در دام آن ها بیفتند و آن ادعاهای گزاف را باز هم بزرگ‌تر کرده و به خورد مردم بدهند. این کار شاید دستاورد کوتاه‌مدت داشته باشد اما تبلیغ «مجاهدین» است. ما هم همان عبارت مشهور را در این مقطع تکرار می‌کنیم که «تهمت بی‌دینی و همراهی با قدرت‌های بیگانه مستکبر و افراد بدنام و جریان‌های منحوسی چون منافقین به فرض آنکه به حذف فیزیکی تعدادی از خدمتگزاران به اسلام و مردم منتهی شود، ناشی از چشم بستن به ماهیت مشکلات ملی کشور است. من به‌عنوان یک دلسوز می‌گویم منافقین با خیانت‌ها و جنایت‌های خود مرده‌اند شما برای کسب امتیازهای جناحی و کینه‌ورزی آنها را زنده نکنید».

زیرنویس یا غلط نویس!

وحید میرزایی در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: شبکه خبر راست راست در چشمان میلیون‌ها بیننده تلویزیون نگاه کرد و یک جمله دیگر با مفهومی متفاوت را زیرنویس کرد. یعنی خیلی شیک و مجلسی سخنان رئیس جمهوری را تحریف کرد. دوستان صدا و سیما با همین فرمان جلو بروند پیش‌بینی می‌کنیم:

رئیس جمهوری: اصل برائت بیل به کمرش خورده است.

زیر نویس: رئیس جمهوری با تحقیر کشاورزان گفت: «بیل‌ها را باید جمع کرد. کشاورزی را از دولت بی‌بیل گرفتیم و دادیم به دولت با‌بیل. دولتی که هم بیل دارد، هم کلنگ، دیگر نمی‌شود با آن رقابت کرد.»

رئیس جمهوری: اول باید ادله باشد تا طرف را احضار کنیم نه اینکه طرف را احضار کنیم تا ادله زاییده شود.

زیر نویس: رئیس جمهوری گفت: «به نظر ما ادله خواننده خوب و خوش صداییست. کاش در کشور ما هم مثل ادله زاییده شود. چیز خوبیست.»

رئیس جمهوری: اعضای کابینه در مسیر جوانگرایی انتخاب خواهند شد.

زیر نویس: رئیس جمهوری از عدم حمایت از بازنشستگان کشور خبر داد. رئیس جمهوری گفت: «کابینه جدید جای پیر و پاتال‌ها نیست.»

رئیس جمهوری:فضای مجازی را نمی‌توان از زندگی مردم حذف کرد.

زیر نویس: حمایت آشکار رئیس جمهوری از سرویس‌های جاسوسی غرب به بهانه حمایت از شبکه‌های مجازی.

حق نشر عکس Iran
Image caption کارتون فیروزه مظفری، ایران

موضوعات مرتبط