روزنامه‌های صبح تهران: در انتظار کابینه و شهردار جدید پایتخت

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه پانزدهم تیر 1396، موضوعات متنوعی را منتشر کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به آزمایش موشکی کره شمالی، بحران قطر، کابینه جدید دولت و شهردار بعدی پایتخت اشاره کرد.

حق نشر عکس Javan
Image caption صفحه نخست روزنامه جوان

گرمای موشک اتمی کره در آلاسکا حس شد

روزنامه جوان در گزارش اول خود نوشته که در پی تایید قابلیت رسیدن موشک قاره‌پیمای پیونگ یانگ به ایالت آلاسکای آمریکا، کشورکوچک اما مصمم و مقاوم کره شمالی نشان داد که نه تنها در برابر تهدیدات کاخ سفید قصد عقب‌نشینی ندارد، بلکه از قول رهبرش این راهبرد را پیش می‌برد که از طریق آزمایش گاه و به گاه موشک‌های اتمی قاره پیما، هدیه‌ای برای آمریکایی‌ها بفرستد و به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، تهدید را به سطح جدیدی بکشاند.

البته روزنامه جوان واکنش توییتری حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا را هم منتشر کرده که نوشته اگر کره شمالی در پاسخ به توصیه‌ها به تعامل برای رفع مناقشه سوال بپرسد که وقتی دولت ایالات متحده برجامی را که خود به سختی بر سر آن موافقت کرده، خطرناک می‌خواند و برخلاف قوانین بین‌المللی تهدید به خروج از آن می‌کند، چطور می‌تواند به این تعامل اعتماد کند؟ پاسخ ایالات متحده چه خواهد بود؟

حق نشر عکس Shargh
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

میانجیگری در دقیقه 90

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که یک ماه از زمانی که شش کشور عربی به رهبری عربستان و امارات تصمیم به قطع روابط دیپلماتیک و اقتصادی با قطر گرفتند، می‌گذرد اما هنوز نشانه مشخصی از بهبود روابط دیده نمی‌شود.

به نوشته این گزارش علاوه بر تسلیم پاسخ منفی قطر به کشورهای عربی، بحران قطر روز گذشته شاهد یک تحول دیگر نیز بود. تا روز گذشته بیشتر بار میانجیگری را کویت به دوش کشیده بود اما مثل اینکه بازیگران دیگری نیز خواهان نقش‌آفرینی در حل این بحران بی‌سابقه میان کشورهای عربی منطقه خلیج فارس شده‌اند. آلمان از جمله کشورهایی است که از همان آغاز بحران، طرفین را به مذاکره دعوت می‌کرد اما در روزهای اخیر نقش پررنگ‌تری پیدا کرده و به نظر می‌رسد که روسیه هم قصد دارد به معادله میانجیگری پا بگذارد.

اولویت ما مقابله با گرد و غبار اهواز است

مژگان جمشیدی در گزارشی از نخستین اجلاس بین‌المللی گرد و غبار برای روزنامه ایران نوشته، میهمانان خارجی در حالی که برای بازدید از طرح بیابان‌زدایی مشارکتی منابع طبیعی در مسیر تالاب هورالعظیم در حال حرکت بودند، بعد از گردنه ام‌البدیس در نزدیکی میشداغ که زیستگاه آهوها در خوزستان است به داخل چادرهای عشایری هدایت شده و با خوردن هندوانه در گرمای سوزان خوزستان، عکس‌های یادگاری گرفتند و دستاوردهای دولت ایران را در احیای 26 هزار هکتار از شن‌های روان منطقه که از 21 سال پیش رقم خورده از نزدیک مشاهده کردند. اما وجود ده‌ها و صدها جاده متعدد که به شکل آنتنی در داخل بستر هورالعظیم احداث شده بود، حکایت از گسترش عملیات اکتشاف نفت در این منطقه داشت و موجب حیرت بازدیدکنندگان شده بود. از دیگر نکات قابل توجه این سفر، مشاهده ده‌ها هکتار زمین شالیزار در سوی جاده منتهی به تپه‌های الله و اکبر در دشت آزادگان بود که خانم جمشیدی پرسیده کشت برنج آن هم در منطقه‌ای که از هر سو مورد هجوم شن‌های روان و گرد و غبار است و صرف این همه آب گرانبها برای کاشت محصولی با نیاز آبی بالا چه توجیهی دارد.

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption صفحه نخست روزنامه ابتکار

انتظار زنان پشت درهای کابینه

آیت وکیلیان، در روزنامه ابتکار نوشته که با نزدیک شدن به زمان آغاز به کار دولت دوازدهم، شائبه انتصاب وزیران زن، از جمله مواردی است که مباحثی را در میان فعالان زن و تحلیلگران به راه انداخته است. اگرچه آقای روحانی در دولت نخست خود در سپردن کرسی‌های قدرت به زنان تا حدی امتناع کرد اما در وضعیت کنونی و در آستانه معرفی کابینه جدید، فعالان زن تصمیم گرفته‌اند که با لابی‌گری و چانه‌زنی در سطوح بالا جایی را در مناسبات قدرت باز کنند.

رضا دهکی هم در سرمقاله این روزنامه با عنوان «تمرین دموکراسی»، نوشته که نمی‌توان انتظار داشت که دولتی که با حمایت اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان به سر کار آمده است، وزرایش را از چهره‌های حامی جریان رقیب برگزیند و یا شورا و مجلسی که با رای اصلاح‌طلبان بر سرکار آمده است، پیش از هرچیز پاسخگوی مطالبات حامیان جریان رقیب و نه حامیان خود باشد.

حق نشر عکس Etemaad
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

نگاه غیرسیاسی به انتخاب شهردار

در حالی که برخی از روزنامه‌ها به نقل از علی مطهری، نماینده مجلس در صفحه اول خود تیتر زده‌اند که: «شهردار سیاسی نباشد»، نعمت احمدی در روزنامه آرمان نوشته که چند سالی است که مدیریت شهر تهران به مکانی برای آزمون و خطای سیاستمداران تبدیل شده است. نگاه سیاسی به شهر تهران باعث شده به رغم درآمد سرشار این شهر، شهرداری تهران به یکی از بدهکارترین نهادها تبدیل شود. از این رو به نظر آقای احمدی، در شرایط فعلی که جناح اصلاح‌طلب توانسته بعد از یک دهه اداره شهر تهران را در دست بگیرد، باید بکوشد که نگاهی غیرسیاسی در اداره این شهر حاکم شود.

این حقوقدان معتقد است که در شرایط فعلی تهران، برای اجرای برنامه‌های توسعه این کلانشهر نیاز به یک شهردار شجاع غیرسیاسی است که به تعبیر آقای احمدی، گیوه را ورکشیده و به صورت ریشه‌ای حل مشکلات پایتخت را در دستور کار خود قرار دهد.

می‌خواهیم بدانیم، چرا کیارستمی جان داد

الهام نداف در روزنامه اعتماد نوشته که پیگیری پرونده پزشکی عباس کیارستمی، یک سال بعد از فوت این فیلمساز جهانی، به یک حرکت مدنی تبدیل شده است. به همین خاطر مدیران وزارت بهداشت برخود لازم دیدند که مقابل هنرمندان و سینماگران گزارشی از آخرین پیگیری‌های پرونده پزشکی آقای کیارستمی ارائه کنند. بهمن فرمان‌آرا، مسعود کیمایی، لیلی گلستان، بهمن کیارستمی، رضا کیانیان و بسیاری دیگر از هنرمندان حاضران این مراسم بودند.

خانم نداف نوشته که غیبت رئیس سازمان نظام پزشکی و پزشکی قانونی در این جلسه سبب شد که این مراسم بدون نتیجه باقی بماند. با این همه وزیر بهداشت قول برگزاری جلسه دیگری را برای روشن‌تر شدن موضوع داد. در پایان هم کتاب «مرگ و دیگر هیچ» از نوشته‌های عباس کیارستمی در نخستین سالمرگ او رونمایی شد.