روزنامه‌های تهران، باز هم کابینه یکدست نمی‌شود؟

روزنامه‌های امروز صبح تهران، یکشنبه ۸ مرداد در صدر اخبار خود به گمانه زنی درباره ترکیب کابینه آینده حسن روحانی پرداخته اند که گمان می رود هفته آینده به مجلس معرفی خواهد شد. بیشتر روزنامه ها در مقالات خود رییس دولت را از مواضعی برحذر داشته و بر ریزش احتمالی حمایت ها از حسن روحانی تاکید کرده‌اند.

اشاراتی در روزنامه های میانه رو و اصلاح طلب به لزوم حل مساله حصر سران جنبش انتخاباتی سال ۸۸ و نگرانی از احتمال فیلتر شبکه اجتماعی تلگرام از دیگر مطالب این روزنامه هاست که در ضمن با خبرها و مقالاتی از درگذشت مدیا کاشیگر نویسنده و مترجم ابراز تاسف کرده و در تعریف وی نوشته اند.

حق نشر عکس Javan
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

دوگانگی نظر دولت

جوان در گزارش اصلی خود نوشته: واكنش مسئولان جمهوري اسلامي نسبت به تصويب تحريم‌هاي جديد امريكا عليه ايران ادامه دارد و مجلس شوراي اسلامي خود را براي تصويب قانون جديد عليه سياست‌هاي يك جانبه امريكا ‌آماده مي‌كند. اين قانون قرار است پاسخي به تشديد تحريم‌هاي غيرهسته‌اي عليه ايران باشد.

روزنامه سپاه پاسداران بر این خبر افزوده: در اين ميان حرف و حديث‌ها در خصوص ميزان تأثيرگذاري اين قانون نيز فراوان است. به عنوان مثال حجت الاسلام ذوالنور رئیس کمیته هسته‌ای مجلس اعتقاد دارد كه قانون فعلي تا حدودي در مقابل تحريم‌هاي فعلي امريكا كارايي دارد و در غيراين صورت بايد برخي بندهاي اين طرح عوض شود. شايد از همين رو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در جلسه اضطراري روزگذشته خود و با حضور مقامات وزارت خارجه اين طرح را بررسي کرد.

جوان کشف کرده: در حالي كه رییس جمهور و وزير خارجه و ساير مقامات بر اين نكته تأکيد مي‌كنند كه نقض برجام توسط امريكايي‌ها صورت گرفته اما عراقچي بر نقض فاحش متمركز شده است؛ نكته‌اي كه مي‌تواند به نوعي نشان‌دهنده دوگانگي در سخنان مسئولان باشد.

اصرار عجیب دولت

کیهان در ادامه مخالفت های هر روزه خود با برجام در یادداشت روز خود به بررسی مواردی پرداخته که به نظر جعفر بلوری نویسنده این مقاله نقض برجام از سوی آمریکا تلقی می شود و دولت ایران هم باید از این فرصت استفاده کند و قراری را نهاده ملغی کند.

این مقاله با اشاره به تحریم های جدید آمریکا علیه ایران عجیب ترین آن را حقوق بشر دانسته و نوشته: در این دور از تحریم‌ها، آمریکا به خود اجازه داده از هر جانوری که نام «مدافع حقوق بشر» را به یدک می‌کشد حمایت و جمهوری اسلامی ایران را به خاطر ممانعت از فعالیت‌های آن، تحریم کند! این نخستین بار است که آمریکایی‌ها از ابزار تحریم برای حمایت از مخالفان جمهوری اسلامی ایران (بخوانید براندازان) استفاده می‌کند.

کیهان افزوده: عقل سلیم می‌گوید، باید واکنش مناسبی به این همه بدعهدی و دشمنی نشان داد. مثل روسیه که وقتی، درکنار ایران، از سوی کنگره آمریکا تحریم شد گفت، پاسخ شایسته و محکمی به آمریکایی‌ها خواهد داد. کرملین این را هم گفت که، بسیاری از دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج و اجازه استفاده از برخی اماکن و اموال آمریکایی‌ها را در روسیه به دیپلمات‌های این کشور نخواهد داد. تحریم شخصیت‌های آمریکایی یکی دیگر از گزینه‌های روی میز پوتین اعلام شد. اما دریغ از یک موضع قاطع و باورپذیر از سوی دولتمردان ما.

تحلیل این روزنامه تندرو چنین است: برجام، «همه» داشته دولت یازدهم بود. فراموش نمی‌کنیم که، «تمام» دولت یازدهم، خلاصه شده بود در سیاست خارجی و سیاست خارجی هم خلاصه شده بود در آقای ظریف و مذاکرات هسته‌ای و مذاکرات هسته‌ای هم گره زده شده بود به اقتصاد و معیشت مردم! بنابر این شاید دلیل اصرار عجیب دولت بر «رویین تن بودن برجام» و «مرگ نداشتن» آن، همین نکته باشد.

نقض برجام و لغو برجام

رضا خسروی در سرمقاله دنیای اقتصاد با تاکید بر این که نقض معاهده دوجانبه لزوما به اختتام آن منتهی نمی‌شود مثال ها آورده از معاهدات و توافق های چند جانبه که در زمان پادشاهی و بعد از ۲۸ مرداد به تصویب رسید اما سال ها بعد از انقلاب هم ایران با استناد به همان ها از حقوق خود در محاکمات بین المللی دفاع کرد.

این حقوقدان با استناد به بخشی از معاده برجام نوشته: ایران می‌تواند، کلیه تعهدات خود در مقابل همه اعضا را به حالت تعلیق درآورد اما در صورتی که نقض اساسی ازسوی دولت متخلف،‌ وضعیت هر کدام از دولت‌های دیگر را در اجرای تعهدات وی که از معاهده ناشی می‌شوند، از پایه دگرگون سازد و اثبات وجود چنین وضعیتی‌،‌ چندان ساده نیست. برای آنکه چنین امری اثبات شود، لازم است که ثابت شود نقض برجام ازسوی ایالات‌متحده آمریکا، باعث شده است که وضعیت ایران پیش و پس از نقض، از پایه و به‌طور اساسی با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده: «از پایه دگرگون شدن وضعیت ایران» در نتیجه نقض برجام،‌ تابعی خواهد بود از میزان همکاری اروپا، روسیه و چین با آمریکا در وضعیت پس از نقض برجام ازسوی آمریکا. به‌عبارت دیگر، اگر اروپا،‌ روسیه و چین،‌ در مقابل نقض برجام ازسوی ایالات‌متحده آمریکا واکنش نشان داده و با آن دولت در وضع و اعمال تحریم‌های جدید همکاری نکنند،‌ آن‌گاه از پایه دگرگون شدن وضعیت ایران در نتیجه نقض برجام، دشوار خواهد بود.

حق نشر عکس Etemaad
Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد / آمریکا در تیررس کره شمالی

حصر، گره ناگشودنی

بهار در گزارش اصلی خود نوشته: زخم هاى برجاى مانـده از انتخابات۸۸ خیال خوب شـدن ندارد و هربار به شـکلى سـرباز مىکند. خبر کسالت به وجود آمده براى چهره هاى سیاسى که چند سالى اسـت دچار محدودیت هاى گستردهاى شده اند بار دیگر این پرسش را بر سر زبانها انداخته است که عاقبت این ماجرا چه خواهد شد و آیا براى این ماجراى تلخ پایانى شیرین متصور است؟ به شکل همزمان با این اخبار تلخ شاهد سیرك جریان احمدى نژاد - مشایى هم بودیم که به بهانه آزادى یار دیگرشان با »وثیقه مردمى« جشن و پایکوبى به راه انداختند از »سـرنگونى« سـخن مى گفتند.

به نوشته بهار: با کنار هم قـرار ایـن دو تصویـر، ابهـام بزرگـى براى هر مشـاهده گر منصفـى به وجود می آید کـه آیا به واقع ارزشش را داشت که بزرگان این کشور که از پیش از انقـلاب تـا بحـران۸۸ با وجـود اختـلاف نظرهاى گوناگونـى که با یکدیگر داشـتند همـواره در کنار یکدیگـر بوده و ذیل گفتمان انقلاب اسـلامى تعریف مى شـدند به واسـطه افرادى که حتى یک سـیلى هم براى به ثمر نشسـتن انقلاب۵۷ مردم ایران نخوردند این گونه از هم دور شـده و هر یک به سـویى بروند.

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشته: این گره را تا بیشتر از این دیر نشده است باید گشود، همـه در این راه وظیفه اى بر دوش دارند. از لوازم کار اول از همه ؛ دور کردن تندروهاى تنش آفرین از صحنه است و گام دوم؛ نقش آفرینى نمایندگان مجلس و پذیرش این نکته بدیهی که این که هر چهره سیاسى در زندگى پر فراز و نشیبش خطاهایى مرتکب شـده اسـت

جوانگرایی یا شوخی؟

جلال خوشچهره در سرمقاله ابتکار نوشته: یکی از مطالبات درباره کابینه دوازدهم، جوانگرایی است. این خواسته به همان اندازه که پیشرو و نوگراست، عوام گرایانه نیز هست. نوگراست؛ از آن رو که خواستار تغییر در چهره‌های سنتی شده در سپهر سیاسی کشور است. ماندگاری چهره‌های سیاسی و در این‌حال عوض بدل شدن‌ آنان در مقاطع مختلف، گاه چنان کسالت‌بار می‌شود که حتی در شوخی‌ها و طنز راه پیدا می کند.

نویسنده با این مقدمه افزوده: اگر انگیزه اصرار بر جوانگرایی در کابینه دوازدهم برهمان سیاق معمول جهان باشد، امری معقول و پیش‌روانه است. اما اگر تاکید بر جوانگرایی بدون لحاظ همه مختصات صحنه سیاسی کشور باشد، شعاری عوامانه است. چنان که دولت‌های نهم و دهم و مجالس هفتم تا نهم شاهد ورود موجی از جوانان در هرم قدرت بود. اما آنان حالا کجا هستند؟ و چرا جامعه برای بازگشت آنان به صحنه اصرار ندارد؟ آیا جز این است که جوانگرایی یاد شده در قالبی شکلی و بدون ویژگی‌های لازم برای تغییر چهره‌های تصمیم‌ساز انجام شد؟

سرمقاله ابتکار تاکید کرده که: هدف نفی جوانگرایی نیست، بلکه اشاره و تاکید براین نکته اصلی است که تا برای کادر‌سازی در چارچوب تفکرات حزبی اقدام واقعی صورت نگیرد، شعار جوانگرایی صرفاً رفتاری سیاسی خواهد بود. جوانگرایی در کابینه نظام‌های انتخاباتی، بازخورد فعالیت احزابی است که اصولاً وظیفه تربیت و پرورش نخبگان را برای حضور در هرم قدرت به عهده دارند. تامل روحانی در انتخاب وزیران کابینه‌ آینده به دلیل همین است.

مراقب امید باشیم

محمد توکلی در سرمقاله بهار نوشته: پس از خرداد۸۸ چه کسى فکرش را مى کرد که جریانات اصلاحى کشور

یـک بـار دیگر به قدرت بازگردند و با َتکـرار چند پیروزى در دوره هاى مختلف انتخابات هم صاحب کرسـى هاى قابل توجهى در مجلس شـده و هم نامزد مورد حمایتشان شصت درصد آراى جامعه را کسب کند. آیا کسی فکرش را می کرد که مـردم زخم خورده از وقایـع تلخ۸۸ در انتخابات۹۲ نزدیکترین فرد به رهبران جر اعتراضى پس از انتخابات۸۸در بیـن کاندیداهـاى موجود در آن انتخابات را به قوه مجریه برسـانند و آن حضور با شـکوه را از خود به نمایش بگذارند؟

نویسنده این روزنامه اصلاح طلب با این پرسش که فصل مشـترك همه این وقایع چه بود نوشته:امید را که از معادلات سیاسى چند سال اخیر ایران حذف کنیم قطعا مـردم به واسـطه برخى مشـکلات معیشـتى و بعضى گلایه هـاى عمیق از بى توجهى روحانى و همراهانش به خواسـته هایشـان در حوزه هاى سیاسى، فرهنگـى و اجتماعى در انتخابات۹۶ حضـورى فعال پیدا نکرده و به انتخاب مجـددروحانـى کمک نمى کردند.

بهار در نهایت نوشته: حالا رییس جمهور روحانى در هنگام چینش کابینه باید مراقب آن باشد که به واسطه برخى بده بستان ها با تصمیم گیران در ساختار سیاسى امید مردم به خود را ناامید نکرده و اجازه ندهد که برخى فشارها او را از مسیر اصلى که وعده اش را به مردم داده اسـت منحرف سـازد و نه حامیان او اجازه دهند که در هنگام بیان انتظارات و مطالبات خود چه درباره کابینه و چه در سایر حوزه ها امید مردم کمرنگ شود.

ریزش حمایت از روحانی

محمد هدایتی در مقاله ای در جهان صنعت با اشاره به گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه دوم حسن روحانی نوشته: برخی از اعمال فشارها بر او می‌گویند و اینکه شاید دست رییس‌جمهور در انتخاب وزرایش آنچنان هم باز نیست. در عین حال برخی اصلاح‌طلبان از لزوم توجه بیشتر روحانی به نیروهای خواهان تغییر می‌گویند و اینکه اصلاح‌طلبان بیشترین نقش را در پیروزی روحانی داشته‌اند. از سوی دیگر گروهی و از جمله خود رییس‌جمهور از کابینه‌ای فراجناحی سخن می‌گویند.

نویسنده در مخالفت با این نظر نوشته: کابینه فراجناحی غالبا در شرایطی تشکیل می‌شود که اکثریت قاطعی وجود ندارد و گروه‌های مختلف برای تشکیل کابینه از روی اضطرار دست به ائتلاف می‌زنند. در چند دوره اخیر در ایران همه کابینه‌ها، حزبی و گروهی بوده‌اند. شاید هم خصلت طبیعی دموکراسی انتخاباتی همین باشد. برای مثال طبیعی بود در سال 76 که خواست تغییر به رساترین شکل ممکن فریاد زده شد، کابینه‌ای انتخاب شود که در راستای این تغییر باشد. چنان که در کابینه‌های محمود احمدی‌نژاد کاملا در اختیار طیف‌های اصولگرایی بود.

مقاله جهان صنعت تاکید دارد اگر در دولت اول، شرایط سیاسی کشور و حساسیتی که در نتیجه اتفاقات سال ۸۸ وجود داشت، روحانی را ناگزیر ساخت از خیلی از مهره‌های تاثیرگذار چشم بپوشد و احتیاط بیشتری در پیش گیرد، شرایط امروز متفاوت است. فضا بازتر شده است و حمایت‌های اجتماعی از وی بیشترست. بنابراین حتی نباید کابینه حزبی را بدعتی نامبارک دانست. مگر با قبول ریزش حمایت ها از دولت.

تنها راه هماهنگي تيم اقتصادي

علي ديني‌تركماني در مقاله ای در اعتماد نوشته: اقتصاد ايران در سال‌هاي گذشته درگير مشكلي به نام تودرتويي نهادي و تعدد مراكز تصميم‌گيري بوده است. اين مشكل سبب شده هماهنگ‌سازي سياستي كشور با شكست‌هاي گوناگوني مواجه شود.. در كنار اين مشكل زيرساختي، در برهه‌هايي از زمان ناهماهنگي در كابينه هم مزيد بر علت شده و اين مشكل را حادتر كرده است.

نویسنده اقتصاددان اشاره کرده: دولتي را تصور كنيد كه گروهي از مسوولان آن معتقدند كه كاهش تورم مهم‌تر است و در مقابل گروهي خروج از ركود را اولويت اقتصاد بدانند. عده‌اي تصور كنند، نهادهاي بازرسي ضروري نيست و تعدادي مخالف اين نظر باشند، در اين دولت چگونه اجماع شكل خواهد گرفت؟ حتما اين رويه در درون كابينه تنش‌آور است و بخشي از انرژي دولت صرف حل و فصل تنش‌ها مي‌شود. متاسفانه در سال‌هاي گذشته و در دولت‌هاي مختلف اين مشكل كاملا ملموس بوده است. دليل اصلي آن هم به خلأ سيستم حزبي در كشور برمي‌گردد.

مقاله اعتماد تاکید کرده اگر ناهماهنگی ها حل نشود، در درون كابينه مشكل تو در تويي نهادي وضعيت را به مراتب بغرنج‌تر مي‌كند. با توجه به شرايطي كه در اقتصاد سياسي ايران وجود دارد، امكان اينكه دوباره شكست در هماهنگي‌ها رخ داده و مهره‌چيني‌ها دوباره ناسازگار شود، بسيار محتمل است.

کابینه دربسته

محمدامین فرشادمهر در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: روزهای انتخاب اعضای کابینه دولت دوازدهم، بسیار کسالت بار و روتین، پیش می‌رود. منتقدین دولت برای اینکه مثل همیشه جانب انصاف را رعایت کرده باشند، استفاده از چهره‌های بی‌طرف و معتدلی مثل دلواپسان افراطی را برای کابینه دکتر روحانی پیشنهاد می‌دهند. موافقان دکتر روحانی مثلاً در حمایت از حضور یکی از افراد در کابینه دولت فراخوانی در فضای مجازی راه انداخته اند. فرد مورد حمایت ضمن تشکر از این فراخوان به منظور حفظ آرامش دکتر روحانی خواستار توقف این فراخوان شد که مورد مخالفتِ موافقان قرار گرفت!

به نوشته این طنزنویس: کار به جایی رسید که فرد مورد حمایت قرار گرفته که وی خودش فراخوان‌هایی از قبیل #شل-کنید-بابا و #به-جون-خودم-من-خوبم را راه بیندازد. البته ناگفته نماند با توجه به رونالدینیوهایی که بارها با نگاه کردن به سمت چپ وارد لیستی شده و به سمت راست پاس داده‌اند، این میزان نگرانی طرفداران دکتر روحانی غیرطبیعی هم نیست.

طنزنویس روزنامه ایران برای حل ماجرا چند راه حل داده اول این که اگر دکتر روحانی بخواهد خیلی بر سلیقه خودش پافشاری کند و پیشنهاد عزیزان دلواپس را پس بزند، می‌تواند با استفاده از روش‌هایی مثل «بیخ دیواری»، «هرکی یه عدد بیاره»، «هرکی تک بیاره» و خلاصه هرکی یه چیزی بیاره به انتخاب افراد بپردازد. راه حل دیگر هم چون تجربه نشان داده انتخاب اعضای کابینه مثل هندوانه در بسته است، روحانی می‌تواند هر یک از افراد را با به ضربات متوالی انتخاب کند وقتی صدای طبل بدهند.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون طراوت نیکی، قانون

حذف تلگرام چاره نیست

اعتماد در سرمقاله خود به گفتگوی وزارت ارتباطات و قوه قضاییه پرداخته که پیشنهاد فیلترینگ شبکه تلگرام در آن مطرح شده است و از جمله این که گفته شده كه بسياري از اقدامات ضدامنيتي از طريق تلگرام هماهنگ و سازماندهي شده است از جمله عمليات عليه مجلس از اين طريق بوده در حالی که به نوشته این مقاله: آیا اگر اين گزاره درست باشد بايد تلگرام را فيلتر كرد؟ اين كار چه كمكي مي‌كند؟ مگر قرار گذاشتن در شبكه تلگرام فيلتر شده با استفاده از يك فيلترشكن كار سختي است که اگر نباشد هم اين كار را از طريق واتس‌آپ يا هر شبكه ديگري انجام مي‌دهند. چگونه مي‌توان مانع آنان شود؟

این روزنامه اصلاح طلب افزوده: هر امكان جديدي كه پيش مي‌آيد، امكاني را براي ارتكاب جرم فراهم مي‌كند. الان بسياري از جرايم با استفاده از خودرو، اسلحه، تلفن همراه و... انجام مي‌شود ولي همين فناوري‌ها امكان پيدا كردن مجرمان را نيز افزايش داده است. پيگيري خطوط اينترنت، دوربين‌هاي خياباني و... همه اينها شرايط را براي دستگيري مجرمان فراهم كرده است. در مورد شبكه‌هاي مجازي و اجتماعي نيز بايد قدرت رهگيري مجرمان را افزايش داد و نه اعمال محدوديت‌هاي غيرمفيد را. مگر در عدم استفاده از ماهواره موفقيتي حاصل شده است كه الان مي‌خواهند با تلگرام مبارزه كنند؟

اعتماد با نقل جمله ای از قول وزیر ارتباطات که خطب به مقام قضایی گفته «اينكه مردم به شبكه‌هاي اجتماعي داخلي اعتماد كنند بستگي به عملكرد ما مسوولان دارد؛ ايشان مطمئن باشند اينگونه اظهارنظرها نه‌تنها اعتماد عمومي به شبكه‌هاي اجتماعي داخلي را افزايش نمي‌دهد؛ بلكه منجر به عدم استقبال مردم نيز خواهد شد.» نوشته: تا هنگامي كه نگاه دست‌اندركاران كشور كنترلي و حذفي است، به‌طور طبيعي هيچ‌كس حاضر نمي‌شود تلگرام را ترك و شبكه اجتماعي را بپذيرد كه تحت كنترل شديد است.

سد هزار ميلياردي روي مخزن زباله

صدرا محقق در گزارش اصلی شرق نوشته: از سد سه‌هزارمیلیارد تومانی «گتوند» در جنوب کشور به‌دلیل قرارگرفتن دریاچه‌اش روی گنبدی نمکی به‌عنوان یک «اشتباه بزرگ ملی» یاد می‌شود، چراکه‌ میلیاردها مترمکعب آب شیرین را با ساخت این سد به آب شور تبدیل کرده و درصد شوری رودخانه کارون را ٢٥ تا ٣٠ درصد نسبت به حالت طبیعی افزایش داده. سد ‌هزارمیلیارد تومانی هراز در مازندران هم به نظر تکرار تجربه مشابه گتوند این‌بار در شمال کشور است.

گزارشگر سد هراز را چنین توصیف کرده: سدی که فاصله‌اش تا مرکز دپوی ٣٥ساله زباله‌های شهر آمل که روزانه ٢٠٠ تن زباله در آن تخلیه می شود کمتر از پنج کیلومتر است. این سد که با موافقت سازمان محیط ‌زیست و دیگر نهادهای مسئول در دست ساخت است، با آب‌گیری دریاچه‌اش به نزدیک‌ترین نقطه به این مرکز دپوی زباله خواهد رسید و ‌میلیون‌ها مترمکعب آب شیرین را به ‌میلیون‌ها متر مکعب آب آغشته به آلوده‌ترین زباله‌ها و شیرابه‌های عفونی تبدیل خواهد کرد.

به نظر گزارش شرق: آن «اشتباه بزرگ ملی» در جنوب برای سدسازان درس عبرت نشده و آنها در شمال کشور مشغول تکرار تجربه‌ای مشابه هستند. درباره سد هراز مسئولان آب منطقه‌ای مازندران ادعا می‌کنند «مطالعات و شاخص‌های زیست‌محیطی سد هراز به تصویب رسیده و این سد با مشکل زیست‌محیطی اجرائی نمی‌شود؛ به‌همین‌دلیل مصوبات مربوط به آن اخذ شده است؛ نماینده محیط‌زیست نیز در مجموعه مستقر شده و تمامی استانداردها را پالایش می‌کند». ادعایی که با نگاهی به وضعیت کنونی پروژه ساخت آن به نظر می‌رسد چندان با واقعیت هماهنگ نیست.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون کیوان وارثی، شهروند

راز بقایی

پوريا عالمي در ستون طنز شرق نوشته: از ما می‌پرسند نظر کارشناسی و روشنفکری و پزشکی و پرتودرمانی و عرفانی مان درباره ماجرای آقای بقایی (که همراه آقای احمدی‌نژاد صلاحیتش برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ تأیید نشد، اما برای هشت سال ریاست‌جمهوری صلاحیت داشت) چیست؟ و چرا او به زندان افتاد؟ و چرا آزاد شد؟ و آن‌دفعه که رفته بود حبس، سر چی بود؟ و این‌دفعه چی‌شد؟

طنزنویس افزوده: توی محله ما یکی را گشت بگیرد، تا شش‌ماه طرف دمپایی لاانگشتی هم توی خانه نمی‌پوشد، بعد آقای بقایی به قول سخنگوی قوه قضائيه، هم اتهام مالی دارد، هم اتهام استفاده از موقعیت دولتی دارد و هم اتهام توهین دارد، بعد ایشان هم از انفرادی می‌آید و برای ریاست‌جمهوری ثبت‌نام می‌کند. هم دوباره که می‌گیرندش، ۲۰ میلیارد وثیقه دارد که بگذارد و از زندان بیاید بیرون، هم بلد است جلو در زندان برای سخنگوی قوه قضائيه خط‌ونشان بکشد. دمش هم گرم.

ستون طنز به این جا رسیده: ما که نه بابامان دیوید بکام است، نه مامانمان ویکتوریا ۲۰ میلیارد تومان وثیقه نداریم، مجبوریم شارژ ساختمان را هم به‌موقع بدهیم که یک موقع آبمان را قطع نکنند، چون دستمان به جایی بند نیست. چه برسد به اینکه برای رئيس ساختمان شاخ‌وشانه بکشیم..