روزنامه‌های تهران: بررسی کارنامه دولت در روز تنفیذ

روزنامه‌های ایران در پنجشنبه ١٢ مرداد ١٣٩٦، روزی که قرار است رهبر جمهوری اسلامی حکم ریاست جمهوری حسن روحانی را برای دومین بار تنفیذ کند، هر یک بنابه گرایش سیاسی خود، کارنامه دولت را در بوته نقد و بررسی قرار داده‌اند.

حق نشر عکس Kayhan
Image caption روزنامه کیهان

دولت دوازدهم و چهار تجربه

محمد صرفی در یادداشت روز کیهان نوشته که دیروز هیئت دولت آخرین جلسه خود را برگزار کرد. امروز دولت دوازدهم با برگزاری مراسم تنفیذ رسما کار خود را آغاز می‌کند. روزی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد، کشور به طور طبیعی با مشکلاتی روبرو بود امروز نیز چنین است. کسی نمی‌تواند انتظار داشته باشد که دولت طی یک دوره چهارساله همه مشکلات کشور را حل کرده و برنامه‌ها را به سرانجام برساند، اما اولویت‌بندی مسائل و رسیدگی به مشکلات حاد و فوری، انتظاری عقلانی و بجاست.

در سرمقاله روزنامه کیهان از جمله آمده است که دولت دوازدهم در حالی کار خود را آغاز می‌کند که مدیریت اجرایی کشور طی چهارسال گذشته در اختیار همین گروه بوده و از این منظر دیگر نمی‌تواند ادعا کند که ویرانه‌ای با خزانه خالی تحویل گرفته و کاری جز آواربرداری از او ساخته نیست.

حق نشر عکس Etemad
Image caption روزنامه اعتماد

شکست سکوت وارثان هیچ

مهشید ستوده در روزنامه اعتماد نوشته که روحانی و کابینه‌اش وارثان هیچ بودند. وراثی که نه تنها چیزی برای‌شان نمانده بود بلکه بدهی‌های سنگین، وعده‌های به سرانجام نرسیده و توقعات ایجاد شده نابجا مجموعه‌ای بود که برای‌شان، در کنار همه اقدامات مخالفان دولت باقی مانده بود. همین هم باعث شده بود که همه بخواهند از سرنوشت دولتی بدانند که اصولگرایان دوست نداشتند اسم رئیس آن را که روزگاری حامی سرسختش بودند، به یاد بیاورند و همه ترجیح می‌دادند آن را دولت سابق بدانند.

در ادامه این گزارش آمده که اگر روحانی حرفی از اقدامات دولت قبل می‌زد، تریبون مخالفان روشن می‌شد که روحانی نمی‌تواند کاری کند و اگر از اقدامات دولت قبل حرفی زده نمی‌شد، این حامیانش بودند که او را متهم به کم‌کاری می‌کردند. روحانی در دولت دوازدهم وارث هیچی بود که باید برای آن بدهی هم می‌داد. همین هم شد که نیمی از عمر دولت او صرف آواربرداری از آن چیزی شد که به هیچ هم نمی‌رسید.

حق نشر عکس Shargh
Image caption روزنامه شرق

گمانه‎زنی‌های اعضای دولت

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که دیروز از جواب وزیر دادگستری و همچنین معاون حقوقی رئیس جمهوری به خبرنگاران مشخص شد که این دو دیگر در دولت نخواهند بود. مصطفی پورمحمدی اعلام کرده که نمی‌ماند و جایگزین او هم یکی از قضات سابقه‌دار دستگاه قضایی است و مجید انصاری هم با قاطعیت گفته که در دولت بعدی حضور نخواهد داشت. محمدعلی نجفی، مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور هم به احتمال زیاد به شهرداری تهران می‌رود.

در ادامه گزارش روزنامه شرق آمده که محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور از کسانی است که از او به عنوان یکی از وزرای اقتصادی دولت بعدی نام برده می‌شود و محمود واعظی، وزیر ارتباطات هم گفته می‌شود که در دولت دوازدهم جایگزین آقای نهاوندیان خواهد شد.

اما روزنامه شرق که یک گفت‌وگوی مشروح هم انجام داده با شهندیخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به نقل از او آورده که حضور سه زن در دولت حفظ شده اما وزیر زن در کابینه دوازدهم دیگر منتفی است.

میانه روی؛ فصل دوم

روزنامه بهار در گزارشی نوشته که برای مقابله با جریان قوی رسانه‌ای اقلیت مخالف دولت که با رانت‌های اقتصادی و سیاسی در دسترسش به اصطلاح دوپینگ رسانه‌ای هم می‌کند باید شاهد تغییراتی در افراد، نوع نگاه و ابزار تیم رسانه‌ای دولت باشیم.

به نوشته این گزارش نوع نگاه حاکم بر تیم رسانه‌ای دولت به شدت قدیمی و کهنه است و برخلاف آن چه که از امثال حسام‌الدین آشنا به عنوان استاد علوم ارتباطات انتظار می‌رفت آن طور که باید و شاید از ایده‌های نو و خلاقانه که باعث افزایش ارتباط با مردم و انتقال واقعیات به آن‌ها می‌شود در چهار سال اول دولت روحانی استقبال نشده است.

در پایان گزارش بهار هم آمده که برگزیدن افرادی کارآمد در حوزه‌های گوناگون به خصوص در بخش سیاست داخلی، فرهنگی و مسائل اجتماعی برای جبران کم‌کاری‌های صورت گرفته از جمله موضوعاتی است که انتظار می‌رود با توجه کافی به آن شاهد چهارسالی موفق‌تر از گذشته در این بخش‌ها باشیم.

حق نشر عکس Javan
Image caption روزنامه جوان

امضاش کردم!

روزنامه جوان در گزارشی آورده که رئیس جمهوری آمریکا در حالی قانون تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی را امضاء کرده که تیمی را موظف کرده عملکرد ایران را در اجرای توافق زیرذره‌بین قرار دهند و طی سه ماه آینده به سمت تهیه گزارشی گام بردارند که در آن ایران به نقض برجام موظف شده است.

گزارش جوان در ادامه حاکی است که این طرح به خودی خود اعمال هیچ تحریم جدیدی نیست، ولی نقشه راهی برای اعمال نسل جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران است که مناسب با فضای بعد از توافق هسته‌ای طراحی شده است.

موضوعات مرتبط