روزنامه‌های تهران: روحانی چه پاسخی برای بانوان ایران زمین دارد

روزنامه‌های ایران در پنجشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٦، مطالب متنوعی دارند که مهم‌ترین آن ادامه مباحث مربوط به وزرای پیشنهادی کابینه دولت دوازدهم است و در این میان روزنامه‌ها با گرایش سیاسی مطالبی را در نقد و بررسی ماجرای روستای میرزا اولنگ افغانستان منتشر کرده‌اند.

حق نشر عکس Keyhan Newspaper
Image caption صفحه اول روزنامه کیهان

دریغ از یک پیام یا شمع!

روزنامه کیهان در گزارش اول خود نوشته که همان جلاد صد چهره‌ای که این روزها در سوریه و عراق و عربستان و یمن و پاکستان و دیگر مناطق، مسلمانان و بی‌گناهان را می‌کشد این بار با ماسک دو چهره پلید ولی آشنای داعش و طالبان به روستای میرزا اولنگ استان سرپل افغانستان حمله کرده و علیه زنان و کودکان و سالخوردگان بی‌گناه و بی‌دفاع جنایت زشتی را رقم زده است.

در گزارش کیهان از جمله آمده که واقعه بسیار تلخ و غم‌انگیز است و صدالبته وقتی این را هم بشنویم که رسانه‌های دولتی افغانستان چند روزی است که تلاش کرده‌اند از کنار ماجرا با سکوت و سانسور عبور کنند، سنگینی و تلخی آن دوچندان می‌شود.

البته کیهان به دستگاه دیپلماسی ایران هم انتقاد کرده و نوشته که از شخص وزیر امور خارجه انتظار می‌رود به جای اینکه فقط روی مذاکره هسته‌ای و سفر موگرینی و این دست مسائل متمرکز شود، قدری جدی‌تر با مسائل دنیای اسلام برخورد کند.

حسن شفاف‌سازی

حق نشر عکس Etemad Newspaper
Image caption صفحه اول روزنامه اعتماد

جواد دلیری، سردبیر روزنامه اعتماد نوشته که معرفی دولت دوم حسن روحانی حسن ظن‌های گوناگونی به دنبال داشته و دارد. اگر به برخی افراد و چهره‌های جدید و قدیم کابینه یا ترکیب سیاسی و جنسیتی اعضای کابینه نقد و نظری وجود داشته باشد که دارد و از نگاه برخی ظن‌های کابینه است اما نوع معرفی کابینه این بار حسن‌های فراوانی داشت.

در ادامه این مقاله آمده که برای نخستین بار معرفی کابینه به طور گسترده قبل از معرفی، نقد و بررسی شد. حامیان و هواداران رئیس جمهور در فضای مجازی در کنار منتقدان و مخالفان او و نیز اصحاب سیاست و قدرت در نشست‌ها و مذاکرات گوناگون به دولت نظر و نگاه خود را منتقل کردند تا گامی مهم در جهت افزایش شفافیت و تعامل برداشته شود.

به نظر آقای دلیری علاوه بر این، روحانی همزمان با اعلام و معرفی کابینه خود به پارلمان، متن کامل برنامه‌های وزیران پیشنهادی خود را در فضای وب منتشر کرد و آحاد ملت توانستند این برنامه‌ها را در اختیار داشته باشند.

خلع لباس سیاست

معصومه اصغری در روزنامه شرق نوشته که نامزدهای شهرداری تهران در عجله شورای پنجم برای انتخاب شهردار بالاخره به روز ارائه برنامه‌هایشان رسیدند. الهه کولایی و محمدعلی نجفی روز گذشته در حضور رسانه‌ها برنامه‌هایشان را ارائه و به سوالات جواب دادند و امروز هم حسین مرعشی و محسن مهرعلیزاده برنامه‌هایشان را ارائه می‌کنند و از این میان، ٢١ عضو شورای شهر تهران قرار است یک یا احتمالا دو نامزد نهایی را برای انتخاب نهایی خود معرفی کنند.

به گزارش روزنامه شرق در پایان این جلسه برخی از منتخبان شورای پنجم رویکردهایی نسبت به اظهارات آقای نجفی داشتند. احمد مسجدجامعی ارزیابی‌اش این بود که شانس نجفی برای شهردار شدن بیش از بقیه کاندیداهاست. ضمن این که حتما فردی را انتخاب خواهد شد که در سودای ریاست جمهوری نباشد. محسن هاشمی، حائز بالاترین رای شورای تهران در دوره پنجم هم به نگاه مثبت اعضای شورا نسبت به برنامه نجفی اشاره کرده و گفته او امروز برنامه کارشناسی و دقیقی ارائه کرد.

آبروریزی است، افغانستان وزیر زن دارد ما نداریم

حق نشر عکس Qanoon Newspaper
Image caption مصاحبه روزنامه قانون با فائزه هاشمی

فائزه هاشمی در گفت‌وگویی با امید فراغت، خبرنگار روزنامه قانون در پاسخ به پرسش او که نبود وزیر زن در کابینه دولت دوازدهم را چگونه ارزیابی می‌کند گفته که چرا زن نباید وزیر شود؟ روحانی چه پاسخی برای بانوان ایران زمین دارد؟ البته شنیده‌ام که به روحانی گفته‌اند نباید وزیر زن داشته باشد. احمدی‌نژاد وزیر زن داشت، چون روحانی از خودشان نیست فشار می‌آورند که وزیر زن نباید باشد.

خانم هاشمی گفته که برای انتصاب وزیر زن باید هزینه بدهیم. باید روحانی بداند که زنان به او رای دادند و زنان این قدر ارزش دارند که به خواسته‌های خود برسند. به غیر از وزارت برای بسیاری از سمت‌ها بانوان می‌توانند انتخاب شوند. در دنیای امروز نمی‌توانیم بگوییم وزیر زن داشتن نوآوری است. برای ما آبروریزی است که در افغانستان و کشورهای دیگر وزیر زن دارند و ما نداریم. روحانی این فقدان را باید در پست‌های مدیریت بالا جبران کند. برای مثال در معاون وزیر، استانداری، فرمانداری، رئیس دانشگاه و مواردی از این دست می‌تواند از وجود بانوان استفاده کند.

انکار شایستگی و نگاه خاص به زنان

حق نشر عکس Arman Newspaper
Image caption صفحه اول روزنامه آرمان

فریده غیرت، وکیل پایه یک دادگستری در روزنامه آرمان نوشته که سرانجام معادله انتخاب وزیر زن در دولت دوازدهم بدون هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید و پس از ماه‌ها بررسی رئیس جمهور و مشاوران او معصومه ابتکار به عنوان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، شهیندخت مولاوری به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی و لعیا جنیدی به عنوان معاون حقوقی آقای روحانی معرفی شدند.

به نظر خانم غیرت اگرچه زنان توانایی، استعدادها و تخصص خود را طی سال‌های گذشته در مناصب و دوره‌های مختلف نشان دادند اما بیشتر موانع سیاسی است که مانع از حضور آنها در سطوح عالی مدیریت و در نهایت انکار شایستگی آنان می‌شود. حضور مردانه در دولت همچنان بر حضور و ایجاد فرصت برابر زنان و مردان در کابینه ارجحیت دارد. در حالی که نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند شایسته آن بود که رئیس جمهور با توجه به حمایتی که زنان از او در کارزار انتخاباتی اخیر به عمل آوردند، نیم‌نگاهی نیز به زنان می‌انداخت و از وجود بانوان در راس وزارتخانه‌ها بهره می‌برد.

آمریکا و تهدید اتمی کره شمالی

محمد زمانی در گزارش روزنامه جوان نوشته که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از آنکه روز سه‌شنبه به کره شمالی نسبت به تهدید دوباره کشورش هشدار داد. بعدازظهر دیروز از قدرت زرادخانه هسته‌ای آمریکا سخن گفت و ابراز امیدواری کرد مجبور نشود از آن استفاده کند تا عملا پیونگ یانگ را تهدید اتمی کرده باشد. اما کره شمالی از همان روز سه‌شنبه از زمان تهدید اول ترامپ از طرح خود برای آمادگی پیشدستانه برای حمله به خاک آمریکا خبر داد و اعلام کرد که طرح‌هایی برای حمله به پایگاه آمریکایی واقع در جزیره گوام دارد.