روزنامه‌های تهران: فحاشی در صحن علنی

روزنامه‌های ایران در پنجشنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٦، بیشتر از همه به دفاعیات وزرای پیشنهادی حسن روحانی در صحن علنی مجلس اختصاص دارد، هرچند برخی از روزنامه‌ها چه در دفاع مثل همدلی و چه در مخالفت مثل کیهان؛ موضوع اعتصاب غذای مهدی کروبی را هم منتشر کرده‌اند.

حق نشر عکس Keyhan
Image caption صفحه اول روزنامه کیهان

قبلا گنجی را گول زدند حالا سراغ کروبی رفته‌اند

روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه این شماره نوشته که فریب و تحریک کروبی به اعتصاب غذا، بازسازی نسخه قبلی گروهک‌ها برای اکبر گنجی است. دیروز برخی رسانه‌های ضدانقلاب به شکلی هماهنگ مدعی اعتصاب غذای مهدی کروبی شدند.

به نوشته روزنامه کیهان، کروبی اخیرا برای عمل قلب در بیمارستان بستری بود و به همین دلیل برخی عناصر کروهکی وابسته به نهضت آزادی و گروهک ملی-مذهبی و همچنین حزب منحله مشارکت به بیمارستان مراجعه کردند. روزنامه کیهان مدعی شده که وسوسه کروبی به اعتصاب غذا در همین آمد و شدها صورت گرفته است.

حق نشر عکس Hamdeli
Image caption صفحه اول روزنامه همدلی

پیگیری اعتصاب غذی کروبی از تریبون مجلس

روزنامه همدلی در گزارشی نوشته که عصر روز گذشته و در دقایق پایانی جلسه علنی مجلس، مصطفی کواکبیان، نماینده تهران، ری و اسلامشهر در تذکری از رئیس مجلس خواست که موضوع اعتصاب غذای مهدی کروبی را که روز گذشته در فضای رسانه‌ای منتشر شد، بررسی کند و از اتفاق ناگواری در این باره جلوگیری شود.

روزنامه همدلی در ادامه این گزارش نوشته که پس از پایان جلسه علنی مجلس، نایب رئیس فراکسیون امید مجلس از درخواست جمعی از نمایندگان و فراکسیون امید برای پایان دادن به موضوع اعتصاب غذای مهدی کروبی خبر داد.

حق نشر عکس Bahar
Image caption صفحه اول روزنامه بهار

توهین علنی به ظریف

محمدحسن نجمی در روزنامه شرق نوشته که «دروغگو...»، اعتراض توهین‌آمیز به محمدجواد ظریف است که دیروز هنگام دفاع وزیر از خودش، عبدالله سامری نماینده خرمشهر در صحن مجلس با فریاد سرداد. اما خودش می‌گوید که توهینی نبوده و این جوسازی رسانه‌ای وابسته به دولت است.

یوسف مولایی، هم در سرمقاله شرق نوشته که پرونده هسته‌ای ایران در سال‌های گذشته در بن‌بست و نقطه کوری قرار گرفته بود که امیدی برای خروج از آن وجود نداشت. امروز گفت‌وگو در رابطه با برجام و نحوه کارکرد آن امری عادی و رویه‌ای معمول است. مخالفان این توافق فراموش کرده‌اند که پیش از آن چه شرایطی وجود داشت.

به نظر این استاد حقوق بین‌الملل، دستاوردهای حوزه دیپلماسی دولت تنها محدود به برجام نمی‌شود. سفرهای مقامات اروپایی یا همسایگان ما به ایران با دیدارها و رایزنی‌های صورت گرفته با ایران در رابطه با تحولات منطقه خود از نتایج ملموس موفقیت‌های کابینه یازدهم است.

حق نشر عکس Shargh
Image caption صفحه اول روزنامه شرق

حداقل به خاطر خودتان

صادق صدرایی در روزنامه بهار خطاب به تندورها که دیروز در صحن مجلس به وزیر محبوب ایرانیان بی‎حرمتی کردند، نوشته که چه خوشایندمان باشد چه از پذیرش آن فراری باشیم وجود دلواپسان در سپهر سیاسی ایران واقعیتی غیرقابل انکار است. برخی تصور می‌کردند که با تایید برجام و مذاکره‌کنندگان ارشد کشور در مذاکرات هسته‌ای از سوی رهبری دیگر به احترام نظر ایشان و با توجه به ادعاهای گوش فلک کر کن این جماعت در باره ولایت‌مداری‌شان، صدای دلواپسان کاهش یابد اما در عمل به جای آن که شاهد کمرنگ شدن نقش‌آفرینی آنان باشیم، پررنگ شدن نقش و بالا رفتن بیشتر از گذشته صدایشان را مشاهده کردیم.

در ادامه گزارش اول بهار آمده که به نظر می‌رسد که جریان دلواپس به خاطر خودش هم که شده باید مانع حضور پررنگ فحاشان در صف اول انتقاد از سیاست خارجی دولت به خصوص در بحث تخصصی توافق هسته‌ای شود.

حق نشر عکس Iran
Image caption صفحه اول روزنامه ایران

شخصیت جمعی کابینه

غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در روزنامه ایران نوشته که کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم، کابینه‌ای کامل و بی‌نقص نیست اما در این میان یکی از مزیت‌های مهم آن را نباید از نظر دور داشت و آن هماهنگی بیشتر فکری و اجرایی وزیران با رئیس دولت و با یکدیگر است. این موضوع خصوصا برای دولتی که تلاش دارد فراجناحی باقی بماند و از همه گرایش‌های فکری تا جای ممکن در آن نماینده‌ای وجود داشته باشد، نکته مهمی است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد.

به نوشته آقای تاجگردون، دولت یازدهم اقتصاددان بزرگ و قابل احترامی چون آقای طیب‌نیا را در راس وزارت اقتصاد دارایی داشت اما در یک نگاه جمعی شاید برخی اختلاف نظرها در کلیت تیم اقتصادی دولت اجازه نمی‌داد که از چنین ظرفیتی حداکثر استفاده صورت بگیرد و این همان نقیصه‌ای است که در ترکیب دولت فعلی به آن توجه و رفع شده است.

حق نشر عکس Jahanesanat
Image caption صفحه اول روزنامه جهان صنعت

اقتصاد با حرف درست نمی‌شود

محمدقلی یوسفی در روزنامه جهان صنعت نوشته که روز گذشته مسعود کرباسیان در صحن مجلس اعلام کرد اقتصاد کشور را در طول چهار سال آینده به سمت بهبود و پیشرفت خواهد برد. واقعیت این است که مشکلات اقتصادی کشور در یک شب به وجود نیامده است و به واقع تجمعی از مشکلات اقتصادی در طول چندین سال متوالی است.

از همین رو به اعتقاد این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، حل این مشکلات تجمعی نیازمند عزمی ملی و همه جانبه است و به نظر نمی‌رسد که یک وزیر به تنهایی قادر به حل این مشکلات باشد. با نگاهی واقع‌بینانه‌تر حتی دولت هم به تنهایی قادر به حل این مشکلات عمیق نیست.

به نظر آقای یوسفی، راهکار مناسب در شرایط فعلی کشور، تدوین برنامه‌ای با قوانین اصلاح شده برای مدت زمانی طولانی است.