روزنامه‌های تهران: کابینه، مجلس و مطالبات مردم

روزنامه‌های امروز تهران، یکشنبه ۲۹ مرداد، در صدر اخبار خود قطعی شدن انتخاب محسن هاشمی را برای ریاست شورای شهر تهران و گفتگوهای مجلسیان درباره وزیران کابینه دوم حسن روحانی، منعکس کرده‌اند.

حرکات تروریستی در بارسلون، پریشانی در کاخ سفید و نتایج سفر بالاترین مقام نظامی ایران به ترکیه از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

حق نشر عکس Sharq
Image caption تیتر و طرح هانی انصاری، شرق

سكان شوراي شهر در دست فرزند هاشمي

حمیدرضا خالدی در گزارش اصلی اعتماد نوشته: ديروز بعد از گذشت حدود ٢ ماه از انتخاب اعضاي شوراي پنجم شهر تهران توسط مردم، ٢١ عضو اصلاح‌طلب منتخب شورا در جلسه‌اي، تركيب هيات رييسه قطعي جديد را مشخص كردند. جلسه‌اي كه در نهايت به انتخاب محسن هاشمي، پرراي‌ترين عضو شوراي منتخب پنجم به عنوان رييس شوراي شهر منتهي شد. البته درابتداي جلسه محسن هاشمي تنها گزينه پيشنهادي نبود و از مرتضي الويري و احمد مسجدجامعي هم به عنوان كانديداهاي رياست نام برده مي‌شد ولي پيش از راي‌گيري نهايي اين دو عضو شاخص شورا از رياست كناره‌گيري كردند.

به نوشته این گزارشگر: و اين چهره‌هاي شناخته شده اصلاح‌طلبان ترجيح دادند به دلايلي كه خود از آن به عنوان «تلاش براي حفظ انسجام و يكپارچگي» ياد مي‌كردند، از اين كانديداتوري انصراف دهند تا محسن هاشمي به عنوان تنها كانديداي مطرح شده، با ٢١ راي به عنوان رييس شوراي شهر پنجم، انتخاب شود. اما اين تنها خروجي جلسه ديروز منتخبين شوراي ديروز نبود زيرا آنها در ادامه سيد ابراهيم اميني را به عنوان نايب‌رييس، علي اعطا را به عنوان سخنگوي شوراي پنجم پايتخت و «بهاره آروين» و «زهرا نژادبهرام» را نيز به عنوان منشي‌هاي جلسات شورا انتخاب كردند.

محسن هاشمي، رييس منتخب جديد شوراي شهر تهران در گفت‌وگو با «اعتماد» با تشكر از اعتماد اعضاي شوراي پنجم به وي، گفت: اميدوارم بتوانم با حمايت و همكاري تمامي همكارانم در شوراي پنجم؛ به خوبي از عهده وظيفه سنگيني كه به عنوان رييس شورا بردوش بنده گذاشته شده است، برآيم و در راستاي بهبود زندگي شهروندان تهراني و ايجاد شهري درخور شأن مردمي كه ما را به عنوان نماينده خود انتخاب كردند، تلاش كنم.

میدان مین یا باغ آماده

علی دادپی در سرمقاله روزنامه اقتصادی تعادل درباره بخش اقتصادی دولت نوشته: اقتصاد ایران که در آن دیگر نمی‌توان بخش خصوصی را از دولتی تشخیص داد، این روزها بیشتر ترکیب یک میدان مین است با یک باغ آماده شکوفایی. اصلاحات و اجرای سیاست‌های مثبت در آن نیازمند تغییر رویه‌ها و ذهنیت‌هایی ‌است که در چهار دهه گذشته در آن تثبیت شده‌اند. از رفتارهای رانت‌خوارانه گرفته تا معاملاتی که در پشت درهای بسته انجام می‌شوند و فساد اداری که خود محصول و معلول اقتصاد دولتی است که در آن از شفافیت خبری نبود، اکنون خمیرمایه‌یی شده است که گروه‌های مختلف را به مخالفت با اصلاحات ساختاری تشویق می‌کند.

به نظر این اقتصاددان با این همه دشواری‌ باید اذعان کرد که گستره حاکمیت قانون و نهاد دولت در جامعه کوچک‌تر شده است و توان نهادهای حاکمیتی در حکومت کمتر از گذشته است. آن ابزاری که دولت برای بهبود اوضاع در اختیار دارد، کارآیی کمتری دارند حال آنکه موانع بلندتر و بیشتر از گذشته هستند. در اقتصادی که قانون‌گریزی و قانون‌شکنی ملاک قدرت و امتیاز است، نمی‌توان به بقای تعادل ساختارها و اعتبار معاملات امیدوار بود.

سرمقاله تعادل تاکید کرده:مهم‌تر از همه وزیران باید ذهنیت حاکم در دستگاه‌های دولتی در برخورد با فعالان اقتصادی را تغییر بدهند تا دولت خود را تسهیل‌گر و نه مالک و ارباب اقتصاد ببیند. دولت جدید برای موفقیت، اقتصادی می‌خواهد پویا و آماده عبور از موانعش که در آن نوآوری جدی گرفته می‌شود و کارآفرینی حمایت می‌شود. چنین اقتصادی را شهروندان می‌سازند.

مسوولیت بزرگ دولت

محمدصادق جنان‌صفت با اشاره به وجود سه تا چهارمیلیون بیکار در کشور نوشته اگر آمار اشتغال ناقص و شاغلانی که در شرایط خاص و دور از تحصیلات کار می‌کنند به آنها اضافه شود، وضع وخیم‌تر خواهد شد. از آن بدتر اینکه اکثریت بیکاران جوان ایرانی کسانی هستند که در دانشگاه‌های دولتی، آزاد یا خصوصی تحصیلات دانشگاهی دارند.

نویسنده اقتصاددان با تاکید بر این که: باید برای بیکاران شغل ایجاد کرد نوشته ، باید اقتصاد ایران از کم‌تحرکی فعلی عبور کند و بخش‌های گوناگون آن به حرکت درآید. برای ایجاد تحرک در اقتصاد نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم. سرمایه‌گذاری از دو محل پس‌انداز ملی و پس‌انداز جهانی به دست می‌آید. پس‌انداز ملی به دلیل رشدهای پرنوسان و کم‌شتاب تضعیف شده. پس باید از پس‌انداز جهانی استفاده کرد. پس‌اندازکنندگان خارجی حاضر نیستند .

مقاله جهان صنعت با اشاره به این که سرمایه به جایی می رود که ریسک در آن جا کمترست نوشته: اکنون حل این معما مهم‌ترین اولویت دولت در حال تاسیس است. هر وزیر اقتصادی یا سیاسی یا فرهنگی و همه نهادهای قدرت و نهادهای اداره‌کننده جامعه باید در صف جذب سرمایه‌‌گذار خارجی باشند تا سرزمین تاریخی و قدیمی ایران بیش از این آسیب نبیند. دولت دوازدهم به ویژه اعضای کابینه باید هم‌قسم شوند که در طول فعالیت چهار سال آتی، اولویت کارشان حل این مشکل باشد.

فساد و اتهام

رضا دهکی در سرمقاله ابتکار نوشته پخش تلویزیونی و زنده جلسات مجلس برای بررسی رای اعتماد به وزیران صحنه ها و حاشیه هایی را در برابر چشمان مردم نشان که بخشی از آن ناگفته‌ها درباره برخی وزرا و نمایندگان بود که در صورت پذیرش صحت تمام یا حتی برخی از این اتهام‌ها باید بار دیگر بر گستردگی رویدادهای غیرشفاف و دور از چشم مردم افسوس خورد. این رویدادها چه فسادهایی باشند که در تاریکخانه‌ها روی می‌دهند و چه صرفا غیرشفاف بودن سابقه اجرایی فردی باشد که قرار است سکان‌دار یک وزارتخانه شود.

نویسنده مقاله افزوده: زمانی که از رئیس‌جمهوری تا نماینده مجلس از تخلفات و فسادهای مجهول دیگرانی می‌گویند که «در آینده» یا «در صورت لزوم» منتشر خواهند کرد و با مردم در میان خواهند گذاشت، چگونه از مردم توقع اعتماد به مسئولان می‌رود؟! عادت به امنیتی دیدن هر موضوع و به همین بهانه به پستو کشیدن آن یا تشخیص مصلحت مردم درباره این که برایشان دانستن یا ندانستن چه چیزی لازم است یا نیست، زمینه‌ای می‌سازد که هم برخی با سوءاستفاده از شرایط، هر چه می‌کنند را از چشم مردم پنهان کنند و هم با کاهش اعتماد مردم باعث می‌شود که هر اتهامی - ولو غلط و دروغین - درست فرض شود، مگر خلافش ثابت شود. این موضوع جنبه دومی که درباره این اتهامات قابل بررسی است را به میان می‌آورد.

در ادامه سرمقاله ابتکار آمده: بسیار پیش می‌آید که یک ادعا به صرف مطرح شدن واقعیت دانسته می‌شود و متعاقب آن اخبار و گزارش‌ها و تحلیل‌های جدیدی هم شکل می‌گیرند. فارغ از این که رسانه‌ها چرا باید بر خلاف اصول حرفه‌شان به این روند دامن بزنند، باید این نکته را مورد تاکید قرار داد که عدم شفافیت و نامحرم شمردن مردم در کنار تکرار پر سابقه این موارد و البته جذابیت و انرژی بالاتر یک خبر منفی همراه با کمبود ملموس سواد رسانه‌ای در جامعه این زمینه را ایجاد می‌کند که هر فردی به محض مورد اتهام قرار گرفتن، در افکار عمومی محکوم قطعی تلقی شود.

حق نشر عکس Bahar
Image caption تیتر و عکس صفحه اول بهار

کابينه بدون وزير زن

ژاله شادي‌طلب در مقاله ای در شرق پیرامون حضور زنان در کابینه نوشته: آنچه بيشتر زنان را آزرده مي‌کند، سخنان جناب روحاني در روز معرفي کابينه به مجلس است. آنجا که گفت: «خيلي دلم مي‌خواست سه زن را به عنوان وزير معرفي کنم، افرادي را در نظر گرفته بودم؛ اما نشد». اي کاش اين سخنان مطرح نمي‌شد؛ زيرا در پشت هر کلمه آن دنيايي از معاني فرهنگي نهفته است.

نویسنده جامعه شناس افزوده: اميدوار باشيم که ايشان با بيان اين کلمات خواسته‌اند فضا را تلطيف کنند که مي‌توان گمان برد که حداقل از نظر ۱۵۷ نماينده‌اي که خواستار معرفي زنان در سمت وزير شده بودند، فضا بسيار تلخ بوده است. آيا در همه موارد جامعه استفاده از کلمه «نشد» را براي موفقيت‌‌نداشتن‌ها بايد بپذيرد؟؟ درست مانند اين است که بگوييم: «ما مي‌خواستيم فقر مطلق را از ميان برداريم؛ ولي «نشد».

مقاله شرق با این پرسش به پایان رسیده که: آيا واقعا انتظار داريم که گرسنگان و آنهايي که از فقر و نداري در عذاب هستند، اين عذرِ تقصير را از ما بپذيرند؟ و صدها نمونه ديگر. خلاصه اينکه شايد بهتر باشد که آقايان رؤساي‌جمهور و به طور کلي دولتمردان وقتي طرف خطاب‌شان زنان هستند و عذرِ تقصيري را که ظاهرا خود بر آن واقف‌اند، مي‌خواهند طرح کنند، کمي ديپلماتيک‌تر عمل کنند. انجام برخي تصميمات، نياز به استفاده از روش‌هاي عقلايي بيشتري دارد.

پطروس دایورت کننده

وحید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ میرزایی در صفحه طنز شهروند نوشته: سر و ته هر چیزی را دنبال کنید به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم می‌رسید. وزرای پیشنهادی هم سعی می‌کنند یک چیزی بگویند که تأثیر مثبتی بر رأی نمایندگان داشته باشد. مثلا وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش آقای بطحایی در مصاحبه‌ای گفته «محتوای آموزشی مدارس با واقعیت جامعه متفاوت است.» البته فقط محتوای آموزشی مدارس نیست که با واقعیت جامعه زمین تا آسمان فرق می‌کند، الان شما دست روی هرچیزی بگذارید با واقعیات جامعه متفاوت است.

به نوشته این طنزنویس: همین الان اگر یکی از دکمه‌های کنترل تلویزیون را فشار دهید و به صورت رندوم یکی از شبکه‌های صداوسیما را دو دقیقه تماشا کنید، متوجه این تفاوت فاحش واقعیات جامعه با آنچه دوستان می‌گویند، خواهید شد. به‌هرحال صحبت آقای بطحایی ما را بر آن داشت که یکی از درس‌های دوران دبستان یعنی پطروس فداکار را با واقعیات جامعه منطبق کنیم.

در پایان طنزنویس شهروند حکایت پطروس فداکار را در شکل امروزی بازگفته که برخلاف روایت کتاب های درسی در برخورد با سوراخی در سد، اول چند گیگ برای اینترنت خود می خرد و بعد با آیفون عکسی از خود با سد و سوراخ می گیرد و برای دوست دخترش می فرستد و چون دست در سوراخ می کند در مییاید اصلا پشت سد آبی نیست و خطری سد را تهدید نمی کند جز این که دوست دخترش هم از دستش رفته است.

انسانی، نه سیاسی

مهدی دادویی‌نژاد در مقدمه مقاله‌ای در بهار نوشته: از شــروع حصر دو کاندیداى انتخابات ســال ۸۸ مى گذرد؛ انتخاباتى که فارغ از برنده یا بازنده بودن رقبا، تاثیر شگرفى بر تحولات سالیان پس از خود داشــت، تبعات و عواقب سختى که در ســالهاى پس از آن شــاهد بودیم و هستیم در سه ســطح حاکمیت، بازیگران عرصه سیاست داخلى و مردم به خوبى قابل مشــاهده است، رفتارهایى که نتیجه و دســتاوردى همطراز هزینه هاى انجام شده براى هیچ کدام از طرفین در پى نداشت.

در ادامه این مقاله آمده: ایــن روزهــا و بــا نامســاعد شــدن حال محصوران مجددا بحث ها به شکل پیگیرانه ترى در حال دنبال شــدن است، اکثریت مردم علاقه مند به پایــان ایــن موضوع هســتند و بازیگــران عرصه سیاســى ایران نیز به دنبــال راهکارهایى با اهداف متفاوت براى خروج از وضعیت هستند، درگذشت هــر کدام از محصــوران در وضعیت حصر خانگى اثرات نامطلوبى بر جامعه خواهد گذاشــت و نباید گره اى که با دســت تعامل و مدارا باز مى شــود با دنــدان تقابــل و دشــمنى باز کرد.

به نوشته بهار: امــا در همین حال ســخنانى تحریککننده از ســمت کســانى به گوش می رسید که زبان تندى دارند کــه تنهــا گره را کــور مى کند و راه بــر تعاملات عقلانى مى بندد، کســانى که حرفهایشــان بیشتر بــوى بهره بــردارى از فضا را مى دهد تــا اینکه به واقع دل در گروى حل این مســئله داشــته باشــند. این کج فهمــى در درك شــرایط را نمى شــود توجیه کرد. امروز جنبــه انســانى رفع حصر بســیار بیشــتر از جنبه سیاســى آن حائز اهمیت اســت.

همه به سوی ایران

کیهان در یادداشت روز خود با اشاره به سفر رییس ستاد نیروهای مسلح ایران به ترکیه آن را با اهمیت و نشانه تغییراتی در سیاست همیسایگان دانسته که نه فقط ترکیه بلکه سعودی را هم به تمایل به سمت ایران مجبور کرده است.

به نظر سعدالله زراعی نویسنده این مقاله: ترکیه با محدودیت‌های زیادی مواجه است و مقامات آنکارا ناگزیرند در پرونده ادلب کوتاه بیایند چرا که بدون آن گفت‌وگو میان آنان و مقامات سوریه و ایران به جایی نمی‌رسد. ترکیه در پرونده سیاسی سوریه یک ضعف بزرگ دارد و آن قطع روابط رسمی با سوریه است

به نظر کیهان: علامت‌هایی که از سوی عربستان نیز مشاهده می‌‌گردد بر پدید آمدن سطحی از آمادگی مقامات ریاض برای بازتعریف رابطه سیاسی با تهران حکایت می‌کند.‌ گرچه نمی‌توان با قاطعیت سخن گفت اما نشانه‌هایی وجود دارد که می‌گویند عربستان نیز مانند ترکیه پس از حمایت پرهزینه از تروریزم تکفیری و تجاوز نظامی به خاک همسایه و تنها ماندن در معرکه نظامی و به مرور درگیر شدن با متحدان عرب دیروز خود به این نتیجه رسیده است که قطار سیاست بر این ریل پیش نمی‌رود. بر این اساس می‌توان گفت هرچند بن سلمان پختگی لازم را ندارد تا به سرعت حرکت در مسیر اشتباه را متوقف کند اما در عین حال «دست‌های خالی» به او یادآوری می‌کنند که باید تجدیدنظر کرد.

حق نشر عکس Etemaad
Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

گفت‌وگو يا تفاهم ملي

اعتماد در سرمقاله خود این سخن را مطرح کرده که جامعه برای ایجاد تفاهم ملی و تعامل بین نیروهای اثرگذار خود نیاز به مرجعی دارد که که در آن به بحث درباره حال و آینده، سیاست داخلی و خارجی بپردازد و از آن جا که مجلس و احزاب در وضعیتی نیستند که چنین محملی باشد باید گفت مجمع تشخيص مصلحت نظام اين ظرفيت را دارد كه فراتر از قيل و قال‌هاي مرسوم سياسي در قالب كميسيون ويژه و حتي در ذيل عنوان سياست‌هاي كلي نظام به بحث و گفت‌وگو در اين باره بپردازد.

به نوشته این روزنامه اصلاح طلب: مشكلات اقتصادي و حتي اجتماعي ايران ريشه در سياست دارد. تصميم هایی كه بايد براي حل مشكلات آن گرفته شود به طور طبيعي شامل همه سرزمين و مورد رضايت و توافق قاطبه مردم آن باشد و به طور جدي همه از آن تصميم حمايت و در فرآيند اجرايي كردن آن مشاركت كنند. اگر اين شرط ضمني واقعيت نداشته باشد، هرگونه برنامه‌ريزي در عمل با شكست مواجه خواهد شد.

سرمقاله اعتماد بدین جا رسیده که: جامعه ايران داراي اقتدار و انضباطي نيست كه از بالا و يك فرد يا كميته مركزي دستوري صادر شود و تا پايين‌ترين سطوح اجرا شود و از آن تبعيت كنند. همچنين جامعه ايران فرآيند معكوس را هم ندارد كه در سطوح پايين مشورت و گفت‌وگو و نتايج در سطوح بالا جمع‌بندي و اجرا شود. ايران مشكلات هر دو شيوه را دارد و محاسن هيچ‌كدام را ندارد. مجمع تشخيص يا كميسيوني ويژه از آن قادر به پيگيري اين مهم است، اگر اراده‌اي جدي بر آن تعلق گيرد؛ در غير اين صورت هيچ اتفاق مهمي در كشور رخ نخواهد داد.

محمدجواد اخوان هم در سرمقاله روزنامه جوان با اشاره به فهرست کسانی که به دستور رهبر به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمده اند نوشته فصل تازه‌اي از عمر اين مجمع شروع شده و بايد منتظر فعاليت‌هاي مجمع در اين دوره در جهت تحقق اهداف مورد انتظار مندرج در حكم باشيم. اما نكته مهمي كه در خلال روزهاي گذشته كمتر مورد توجه قرار گرفت و در اين حكم هويدا بود، نگاه راهبري معظم‌له به نخبگان سياسي با سلايق گوناگون و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي مختلف درون نظام است.

روزنامه سپاه پاسداران از ترکیب تازه مجمع ابراز رضایت کرده و نوشته: هرچند برخي جريانات معاند و ضدانقلاب در اين سال‌ها تلاش كرده‌اند نظام اسلامي را به يكدست‌سازي نخبگان متهم كنند و مدعي برنتافتن سلايق گوناگون سياسي در دايره نظام شده‌اند، اما تأملي هرچند گذرا بر سيره سياسي امامين انقلاب اسلامي به خوبي نشان مي‌دهد كه مشي و ممشاي رهبري انقلاب بر بهره‌گيري هرچه بيشتر از نخبگان درون نظام و تكيه بر راهبرد «جذب حداكثري و دفع حداقلي» بوده است.

جوان در نهایت نوشته: براي همه نيروهاي درون نظام فرصت كافي براي طي طريق در مسير خدمت به مردم و منافع كشور هست و به هيچ روي در ميان طيف‌هاي سياسي تبعيضي در كار نيست. مشكل از آنجايي شروع مي‌شود كه برخي نخبگان سياسي كه از نردبان نظام اسلامي بالا مي‌روند، چنان غرق در قدرت‌طلبي و آلودگي‌هاي دنيوي مي‌شوند كه راه رفته را از ياد برده و كار را به جايي مي‌رسانند كه قصد بر زمين زدن نردباني را كه خود روي آن ايستاده اند، مي‌كنند.

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption کارتون محمد طحانی، ابتکار / ترور در بارسلون

چشم خریدار

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت سخن امام جمعه قم را نقل کرده که با اشاره به سلفی نمایندگان مجلس با موگرینی فرموده‌اند: پیرزنی عشوه‌گر در‌خور تکریم نیست!

طنزنویس نوشته:البته ما جوان‌ها مقابل تجربه بزرگ‌ترها نباید حرف اضافه بزنیم اما انصافا امام جمعه محترم دارند کم‌لطفی می‌کنند! حالا ما نمی‌گوییم خانوم موگرینی برای خودش آش دهان‌سوزی است ولی دیگر به این فلک‌زدگی هم که جناب می‌فرمایند نیست. شاید نمایندگان مجلس‌ که از نزدیک به چشم خریدار نگاه کرده و پسند کرده‌اند این فرمایش بنده را قبول داشته باشند .

در پایان ستون طنز جهان صنعت آمده: به هر حال از امام جمعه محترم قم تقاضا داریم اینطوری هم توی سر مال مردم نزنند! گناه دارد!

نتیجه اخلاقی: این ائمه محترم جمعه فرمایشاتی می‌فرمایند که البته صحیح و متین است اما خب بعضی جاها با سلیقه و ذائقه عمومی منافات دارد. البته ما هم جانب حرف ایشان را می‌گیریم و از وزارت امور خارجه تقاضا داریم از این به بعد به دیپلمات‌های بالای ۴۰ سال ویزا ندهند! اگر دادند هم تاکید کنند حق عشوه‌فروشی ندارند!