روزنامه های تهران، سه شنبه ۳۱ مرداد

روزنامه های تهران، اقتصاد هماهنگ یا ناهماهنگ ترروزنامه های محافظه کار امروز صبح سه شنبه ۳۱ مرداد در مقالاتی از آرامش پدید آمده بر سر ترکیب کابینه آینده روحانی ابراز ناخرسندی کرده و تاسیس معاونت اقتصادی و توجه بیشتر دولت به معیشت مردم را با تردید نگریسته و از فعالیت های دولت روحانی برای جلب سرمایه خارجی انتقاد کرده اند.

تیترهای بزرگ روزنامه ها به انتصاب های تازه در فرماندهی آرتش و نیروهای مسلح اختصاص دارد و در زمینه سیاست خارجی چند روز بعد از سفر فرمانده نیروهای مسلح ایران به ترکیه، از اتحاد جدید تهران و استانبول نوشته و آن را تحولی در منطقه خوانده اند که ادامه خواهد داشت.

حق نشر عکس Aftab yazd
Image caption تیتر و عکس داود خانی. آفتاب یزد

روزنامه های امروز از جمله مطالبی که در تیترهای اول خود آورده اند تحلیل سعید حجاریان از کابینه دوم روحانی و برخورد مجلس با این وزیران است.

به نوشته آفتاب یزد در گزارش اصلی خود: سعید حجاریان، اندیشمند سیاسی، در مورد عملکرد فراکسیون امید و رای یکدست به بیشتر وزیران اصولگرا، گفت: من زیاد دنبال نکردم اما واقعیت این است که همه با هم کنار آمده‌اند؛ مجلس با دولت، فراکسیون‌ها با وزرا، رئیس مجلس با رئیس‌جمهور، بالا با پایین، همه با هم کنار آمده‌اند.

آفتاب یزد نوشته مدیر روزنامه توقیف شده صبح امروز در مورد اینکه چرا روحانی چنین ترکیبی را به مجلس معرفی کرد، گفته: بضاعت روحانی در مقطع فعلی در همین حد است، چراکه ما از اول انقلاب تا به امروز کادرسازی نکرده‌ایم، اگر کادرسازی می‌کردیم الان کابینه بهتری داشتیم. روحانی نیرویی بهتر از این وزرای پیشنهادی نداشت، اگر داشت معرفی می‌کرد. مسئله این است که کفگیر به ته دیگ خورده است و نه کسی را باقی گذاشته‌ایم و نه نیرویی تربیت کرده‌ایم.

مگر انتخاب خودتان نیست

کیهان در یادداشت روز خود پرسشی را مطرح کرده و برخلاف ادعاهای پیشین خود درباره سهم خواهی اصلاح طلبان از دولت، نوشته: مدعیان اصلاحات با چه توجیهی در مقابل این اظهارات آقای روحانی سکوت کرده و مثلا نمی‌گویند چرا فلانی و فلانی و فلانی را انتخاب نکرده‌ای؟ و بر همین اساس یک نظریه مطرح کرده و نوشته:شاید این نگاه بدبینانه باشد ولی شواهدی در دست است که جای چندانی برای خوشبینی باقی نمی‌گذارد.

نظریه حسین شریعتمداری در این یادداشت چنین است:یک سوی این برخورد، ادامه راهی است که برخی از اعضای همین جبهه در دولت یازدهم دنبال کردند و نتیجه آن، ناکارآمدی اقتصادی، بر زمین ماندن بسیاری از وعده‌ها، تحمیل تحریم‌های بیشتر به جای لغو تحریم‌ها، حاشیه‌سازی‌های مصنوعی که اتلاف نیروی دولت و هزینه شدن امکانات و ظرفیت‌ها در جاده‌های فرعی را به دنبال داشت.

مدیر کیهان به عنوان مثال ناکامدی و ناراضی تراشی دولت روحانی اشاره کرده: بی‌توجهی به معیشت مردم، گسترش بیکاری که در بسیاری از زمینه‌ها می‌توانست قابل پیشگیری باشد، واردات بی‌رویه، عدم برخورد جدی با قاچاق کالا و تعطیلی بسیاری از مراکز تولید که برخی از آنها کارخانجات بزرگ و اسم و رسم‌دار بودند، انفعال در مقابل حقوق‌های نجومی که از آن بوی رضایت به مشام می‌رسید، تن دادن به قراردادهای خسارت‌آفرین، نظیر قرارداد با توتال، واگذاری کترینگ قطارهای مسافربری به یک شرکت اتریشی، به پیمان سپردن بزرگراه شمال به یک شرکت ایتالیایی، امضای معاهده خودتحریمی FATF، امضای سند ذلت‌بار ۲۰۳۰ و…

نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان در نهایت نوشته: با توجه به سابقه سوء مدعیان اصلاحات این احتمال وجود دارد که آن ها برنامه‌ای برای کارشکنی در دولت دوازدهم و بر زمین ماندن دوباره وعده‌ها تدارک دیده باشد. با این انگیزه که در فشار حاصل از سختی معیشت و رکود و بیکاری و... راه نجات را در تسلیم مقابل باج‌خواهی دشمنان تابلودار نظام و مردم این مرز‌و‌بوم آدرس بدهد.

هوشیاری در نقد دولت

جلال خوشچهره در سرمقاله ابتکار نوشته: دولت با غیبت دو وزیر کار خود را آغاز کرده است. اعتماد مجلس دهم به وزیران پیشنهادی کم‌سابقه است. شاید بتوان گمان کرد که هم‌سویی مجلس و دولت بستر لازم را برای اجرای سیاست‌های رئیس‌جمهور روحانی فراهم کرده و به این ترتیب فصل منازعه با رویکرد دولت پایان یافته یا از شدت آن کاسته شده است. اما به‌نظر می‌رسد دور تازه‌ای از مطالبه‌گری آغاز شده که جنس آن با گذشته متفاوت است.

به نوشته این روزنامه اصلاح طلب:مخالفان در برابر دولت، تکلیف روشنی دارند؛ آنان بعد از انتخابات و استقرار دولت دوازدهم به معنای اقدام‌های خود را در دو سطح دنبال خواهند کرد؛ تشدید مطالبه‌گری با هدف ناکارآمد نشان دادن دولت در اجرای وعده‌هایش و دوم، ایجاد و تشویق شکاف میان جریان‌های هوادار دولت از یکسو و در این‌حال شناسایی و فعال‌سازی گسل‌هایی که به از‌‌‌هم‌پاشی درونی این‌جریان‌ها بینجامد. تشویق منتقدان رئیس‌جمهوری‌ در چگونگی انتخاب وزیران ‌کابینه و برجسته‌ کردن اظهارات آنان از تریبون‌های مخالف دولت، مصداق این مدعاست.

ابتکار در نهایت نوشته بخشی از هواداران دولت در‌حالی ترکیب کابینه‌ را نقد می‌کنند که به ملاحظات روحانی به عنوان نوگرایی معتدل کم توجه اند. آنان باید قابلیت‌های ثابت شده او را در عبور از موقعیت‌های پیچیده به خاطر داشته باشند. روحانی در خط آهن ثابت و مستحکم لوکوموتیو نمی‌راند. تشخیص سیاسی هنری است که همه طیف‌های سیاسی هوادار پیشرفت کشور باید آن را با همه ظرافت‌هایش مورد توجه قرار دهند. دور تازه مطالبه‌گری‌ها از دولت‌دوازدهم جنسی متفاوت از گذشته دارد. باید هوشیار بود.

مردم حاضر در انتخاب ها

علی میرفتاح در ستون کرگدن روزنامه اعتماد با تاکید بر این که در هیچ دوره‌ای انتخاب کابینه و رای آوردن وزرا در مجلس تا این حد عمومی نشده بود چننن که مردم از هر طبقه و قشر و سطحی، اخبار را این‌چنین دقیق و با جزییات دنبال کنند و درباره تک‌تک وزرا نظر کارشناسانه بدهند. این حد از عمومی شدن امر سیاست، از جهتی خوب و امیدوارکننده است و نشانه‌ای است از پختگی و آگاهی اما از جهت دیگر می‌تواند بد و خطرناک و نگران‌کننده باشد.

به نظر نویسنده این تحول عیبی که دارد آن جاست که هزینه تصمیمات را بالا می‌برد و مسائل عادی و روزمره را پیچیده می‌کند. در حالت عادی رای آوردن وزیر مخابرات، چیزی بود بین دولت و مجلس و صرفا سازمان‌ها و اشخاصی که کارشان به رای آوردن یا نیاوردن وزیر مربوط است در این فرآیند دخالت می‌کردند. اما اگر در این دو، سه هفته اخیر عموم ایرانی‌ها آستین بالا زدند و وارد گود شدند و کمتر له و بیشتر علیه آذری‌جهرمی اظهارنظر

کردند- حتی برای مجلس خط و نشان کشیدند که اگر به حرف ما عمل نکنید، هذا فراق بینی و بینکم.

ستون کرگدن اعتماد در نهایت به این جا رسیده که: تا همین چند سال پیش، مردم کوچه و بازار دخالتی در کار سیاست نداشتند و معمولا وزرای خارجه و نفت و کشور و بهداشت و یکی، دو جای دیگر را می‌شناختیم و کاری به جزییات کابینه نداشتیم. ظاهرا هنوز هم در اروپا و امریکا وضع به همین منوال است و خیلی هم برای‌شان مهم نیست که در پشت و پس کابینه و مجلس چه می‌گذرد و سیاستمداران چه حرف‌هایی را با هم رد و بدل می‌کنند.

ارکستر هماهنگ اقتصاد

طهماسب مظاهری در سرمقاله روزنامه ایران با تاکید بر این که تیم اقتصادی، مانند یک ارکستر است که از نوازندگان مختلفی تشکیل شده و هرکدام به کار خودشان مسلط هستند. مسلط بودن اعضای تیم نوازندگی شرط لازم است اما کافی نیست. شرط کافی، رهبر ارکستر است که با مدیریت او، همه اعضای تیم بتوانند نت‌های مناسبی بنوازند. الان هم در تیم اقتصادی، همه افراد با تجربه، عملگرا و با انگیزه هستند و یک رهبری هماهنگ، می‌تواند در طول زمان بهترین نتایج را به بار آورد.

با این مقدمه نویسنده که در گذشته ریاست بانک مرکزی و وزارت اقتصاد را به عهده داشته، نوشته: تیم اقتصادی دولت تحول بزرگی نسبت به دوره قبل با ایجاد مجدد معاونت اقتصادی داشته است. حضور این معاونت، تاکنون دو دوره در کشور سابقه دارد. حالا به نظر می‌رسد این ابتکار رئیس جمهوری برای هماهنگ تر کردن تیم اقتصادی بوده است. در دولت اول دستگاه‌های اجرایی اقتصادی همه از ظرفیت و قابلیت خوبی برخوردار بودند اما کارها کند پیش می‌رفت و حالا با ایجاد هماهنگی، کار تند پیش می‌رود.

به گفته این اقتصاددان: نمونه برجسته ،ضرورت هماهنگی بیشتر در دولت قبل، بحث لایحه تحول بانکی بود که انجام آن مدت زیادی به‌طول انجامید. تصمیمات راحتی که دولت می‌تواند در امور اقتصادی بگیرد، در کوتاه‌مدت حلاوت دارد ولی در میان مدت و بلند مدت مضر خواهد بود. تصمیمات سخت و خوب تصمیماتی هستند که موجب تحول مثبت در نظام اقتصادی کشور می‌شود.

اقتصاد عروس هزار داماد

مهران ابراهیمیان در روزنامه جوان نظری مخالف دارد و با اشاره به تاسیس معاونت اقتصادی در دولت و یک معاون اقتصادی در وزارت خارجه نوشته: در سال‌های اخیر ایجاد پست‌های جدید در حد مدیر کل و آقازاده‌هایی که ناگهان با چتر از آسمان به روی صندلی‌های مدیریتی می‌نشستند مد شده و همواره مورد انتقاد مسئولانی چون دبیر شورای هماهنگی اقتصادی سابق و شهردار امروز تهران - دکتر نجفی - بوده است، اما ظاهراً احساس نیاز به رفع مشکلات جدی شده اقتصادی در کشور دولت را بر آن داشته که معاونت‌های اقتصادی جدیدی را ایجاد کند و باید امیدوار بود ایجاد این پست‌ها صرفاً به دلیل اشخاص نباشد و منظور از اصلاح ساختار‌ها در حوزه اقتصادی به تغییر چارت و افزودن افراد جدید در پست‌های بالا محدود نشود!

این روزنامه با وجود تاکید طعنه آمیز بر عروس هزار داماد نوشته:این اقدام به احتمال قوی از سوی فعالان اقتصادی با استقبال مواجه خواهد شد زیرا دیپلماسی اقتصادی و سمت‌هایی که در سفارتخانه‌های ایرانی خارج از کشور فعال هستند، معمولاً جزو منفعل‌ترین بخش‌های سفارتخانه‌ها و مورد انتقاد صادر‌کنندگان و واردکنندگان بوده است، لذا اگر ایجاد این معاونت در وزارت امور خارجه منجر به تحرک در جذب سرمایه‌های خارجی، بازارسنجی کالاهای ایرانی و توسعه روابط تجاری و اقتصادی شود، اقدامی میمون و مبارک است.

جوان در نهایت نوشته: اینکه همه وزرا از جمله دکتر ظریف، وزیر امور خارجه نیز در حوزه اقتصادی ورود کرده باید به فال نیک گرفت اما اگر قرار باشد افزایش افراد در معاونت‌های اقتصادی به تشتت بیشتر تصمیم‌گیری‌ها منجر شود، جز غم بیشتر برای این عروس هزار داماد نیست.

١٠ ساعت پس از رأی اعتماد

سعید ابوالقاسمی گزارشی دارد در شرق که در آن نوشته: ١٠ ساعت پس از آنکه نمایندگان مجلس به محمدجواد ظریف اعتماد کردند و سکان دیپلماسی کشور را دوباره به او سپردند، او از مهم‌ترین طرح‌هایش برای فعالیت چهار سال آینده وزارت امور خارجه پرده‌برداری کرد و از برنامه‌های ویژه‌ این وزارتخانه برای افزایش ارتباطات و مناسبات اقتصادی خبر داد و اعلام کرد که معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه احیا می‌شود.

به نوشته این گزارش: تا همین چند سال گذشته هم معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه فعال بود حالا عمده‌ترین دلیل تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت خارجه تأکید حسن روحانی بر لزوم ارتباطات گسترده بین‌المللی در حوزه اقتصاد است. رئیس‌جمهور حتی پیش از آغاز تبلیغات انتخاباتی‌اش از ظریف خواسته بود شرایط را برای افزایش ارتباطات اقتصادی با کشورهای مختلف دنیا فراهم آورد.

شرق در ادامه نوشته: بیش از یک سال از امضای برجام گذشت و دولت دوازدهم نیز کار خود را آغاز کرد. اکنون وقت آن رسیده که دولت از درخت برجام میوه بچیند. بزرگ‌ترین میوه درخت برجام، اقتصادی است و ایجاد ارتباطات بین‌المللی سبب می‌شود وزارت امور خارجه هم در حوزه‌های اقتصادی نقش‌آفرینی کند. آن‌گونه که ظریف می‌گوید، با تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه، همه سفارتخانه‌ها باید پاسخ‌گوی معاونت جدید باشند.

نقش آبآژور در پیشرفت کشور

شهرام شهیدی در صفحه طنز شهروند نوشته: جری لوئیس کمدین محبوب آمریکایی در سن ٩١سالگی درگذشت. روحش شاد. به نظرم رفتن بعضی‌ها- ازجمله جری لوئیس- باعث کاهش حجم لبخند در جهان می‌شود. البته درگذشت یک کمدین در این سن‌و‌سال ما طنزنویسان و فعالان حوزه طنز و کمدی را امیدوار کرد که ما هم می‌توانیم مثل سیاستمداران زندگی کنیم. شما رئیس‌جمهوری زیمباوه را ببینید یا ملکه انگلیس را. از من نمونه وطنی نخواهید. من ازجمله کسانی هستم که به جنس خارجی اهمیت می‌دهم.

در بخشی از این طنزنوشته آمده: اینطور که پیداست، در کشور ما آباژورها و گیاهان زینتی و گلدان‌ها نقش مهمی در پیشبرد اهداف دولت‌ها دارند. چطور؟ چون ولادیمیر پوتین، هدایت یک کشور را به مسئولیت رهبر یک ارکستر بزرگ موسیقی تشبیه کرد که هدایت و هماهنگی تمامی اعضای ارکستر را برعهده دارد، ولی هر یک از افراد باید نقش خاص خود را ایفا کنند و درنهایت یکصدا و یک آهنگ مشترک از کار جمعی آنها شنیده می‌شود. از آن‌جایی که در تلویزیون ما جای ساز و نوازنده‌اش، آباژور و گلدان نشان می‌دهند، پس در ایران آباژورها در پیشبرد اهداف عالی کشور نقش دارند.

در پایان طنز شهروند آمده: خوبی فراوانی تصادفات رانندگی در کشور این است که ما انگار درحال برگزاری یک رزمایش ضدتروریسم هستیم. یعنی شما نگاه کنید ببینید روزانه چند نفر در کشور ما زیر ماشین می‌روند و جان به جان آفرین تسلیم می‌کنند. خب حالا که هر روز در یک گوشه از دنیا یک تروریست دیوانه‌ای برای انجام عملیات تروریستی مردم را با ماشین زیر می‌گیرد، متوجه می‌شویم چرا مسئولان کاری برای کاهش میزان تصادفات در ایران نمی‌کنند. در واقع این زیر ماشین رفتن‌ها همه بخش‌هایی از کسب آمادگی در برابر بحران تروریسم است.

حق نشر عکس Ghanoon
Image caption کارتون مهدی عزیزی، قانون

فرصت ازدست‌رفته

مصطفی ملکوتی در مقاله ای در شرق نوشته: در سال ٩٤ روس‌ها برای تنبیه ترکیه، واردات خود از این کشور را به حالت تعلیق درآوردند. یک فرصت طلایی برای ایران تا کالاها و مواد غذایی ایرانی در بازار بزرگ روسیه، جایگزین محصولات ترک شوند، اما این فرصت سوخت. مدتی قبل در اثر تیرگی روابط قطر با عربستان و امارات، فرصت دیگری برای ایران فراهم شد. اگرچه بازار کوچک قطر را نمی‌توان با روسیه مقایسه کرد، اما گسترش روابط تجاری با قطر، به‌ویژه از منظر اقتصاد حمل‌ونقل، اهمیت استراتژیک دارد. بازار قطر نیز به‌راحتی فتح نخواهد شد.

به نوشته این پژوهشگر: محصولات ایران برای ورود به بازار‌های جهانی نیازمند استانداردهای گوناگونی است و فعالان اقتصاد ایران نیازمند افزایش مهارت‌های خود در زمینه بازاریابی بین‌المللی هستند. برای استفاده از همین فرصت‌های بادآورده رایگان نیز نیازمند حداقل شرایط حضور در بازارهای بین‌المللی هستیم که کمترین آن کیفیت بسته‌بندی، درک سلیقه مشتری و وجود زیرساخت‌های حمل‌ونقل، به‌ویژه حمل‌ونقل دریایی به‌عنوان ارزان‌ترین نوع حمل‌ونقل است. در غیر این صورت نه‌تنها بازار از دست می‌رود، بلکه حتی در صورت تولید محصولات باکیفیت در ایران، خاطره ناخوشایند امروز بازار قطر، مانع صادرات آینده به این کشور خواهد شد.

به تاکید مقاله شرق: خاطره منفی‌ای که از تجارت زودگذر ایرانیان در دو دهه قبل در کشورهای CIS به‌جا ماند، نمونه‌ای از ورود ناپخته به یک بازار خارجی است. امید است با درس‌گرفتن از ناکامی‌های گذشته در بازار روسیه و اغتنام فرصت پیش‌آمده و با همت فعالان بخش خصوصی ایران و حمایت جدی دولت، گام‌های کوتاه، ولی درستی در راستای گسترش بازرگانی با کشور قطر برداشته شود.

بد خاورمیانه ای شده

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت نوشته: کار به جایی رسیده که کلاس تروریسم جهانی آمده پایین. سابقا می‌خواستی عملیات ترور انجام دهی باید سه تا موشک کروز و دوازده خدمه تعلیم‌دیده نظامی جور می‌کردی به اضافه یک عالمه ارتباط و رشوه و فلان و بیسار. الان فقط کافی است یک ماشین ون دست دوم بخری بکوبی به مردم.

به نظر این طنزنویس کار دیگر اینست که: از جهاز خانومت کارد هندوانه‌بری برداری و بیفتی توی خط‌ خط انداختن روی مردم. یک جاهایی عملیات تروریستی اتفاق می‌افتد که کل تلفاتش دو کشته و دوازده زخمی سرپایی است اما وحشت، اروپا را می‌گیرد. بعد در کابل یا بغداد یک بازار را منفجر می‌کنند چهارصد نفر می‌میرند، دوهزار نفر زخمی می‌شوند، سه هزار تا مفقود‌الاثر کک هیچ کسی هم نمی‌گزد.

حق نشر عکس Shargh
Image caption کارتون علی رومانی، شرق

موضوعات مرتبط