روزنامه‌های صبح تهران: آیا پرونده هسته‌ای باردیگر گشوده می‌شود؟

روزنامه‌های اصولگرای ایران در روز پنجشنبه دوم شهریور ۱۳۹۶، بیشتر به ماجرای سفر نیکی هیلی به وین و نامه وزیر امور خارجه ایران به یوکیا آمانو و فدریکا موگرینی اهمیت داده‌اند اما در مقابل روزنامه‌های اصلاح‌طلب ماجرای آغاز به کار شوراها و انتخاب شهردار تهران را با اهمیت دانسته‌اند.

حق نشر عکس Javan
Image caption صفحه نخست روزنامه جوان

نبش قبر هسته‌ای

روزنامه جوان در گزارش اصلی خود نوشته که سفیر آمریکا برای فشار به آمانو به وین رفت و ظریف نامه هشدار نوشت. گزارش این روزنامه با چند پرسش هم در مقدمه همراه است از جمله این که آیا پرونده مطالعات ادعایی بار دیگر گشوده خواهد شد و آژانس در باره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای بار دیگر پرسش خواهد کرد؟

محمد صرفی در سرمقاله روزنامه کیهان هم سوال دیگری در این باره مطرح کرده و آن این که چگونه باید به سفر خانم هیلی واکنش نشان داد. به نظر او، آقای ظریف و دوستانش تصور می‌کنند که آمریکا به دنبال خروج از برجام است و صرفا به دنبال بهانه‌ای است تا هزینه خروجش به پای ایران نوشته شود، سیاستی که به نظر کیهان دقیقا همان چیزی است که آمریکایی‌ها می‌خواهند و به آن نیاز دارند.

روزنامه کیهان معتقد است که برخلاف ادعاهای ترامپ، او نه تنها از برجام متنفر نیست بلکه هم برجام را می‌خواهد و هم تحریم‌ها را.

حق نشر عکس IRAN
Image caption صفحه نخست روزنامه ایران

نامه اعتراضی ظریف به موگرینی و آمانو

روزنامه ایران در یک گزارش خبری نوشته که وزیر خارجه آن کشور در نامه‌ای به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تلاش واشنگتن برای فشار به آژانس را ناقض روح و متن برجام خوانده است.

گزارش روزنامه ایران در ادامه حاکیست که خبرگزاری آسوشیتدپرس هم قبلا در گزارشی به نقل از مقامات ارشد آمریکا یادآور شده بود که دولت ترامپ می‌کوشد با بازرسی از مراکز نظامی ایران، استحکام توافق هسته‌ای را که دونالد ترامپ ناامیدانه در پی لغو آن است، بیازماید. تقاضا برای این بازرسی‌ها در تصمیم ترامپ برای پایبند ماندن به برجام تاثیرگذار خواهد بود. اگر ایران زیر بار بازرسی‌ها نرود، ترامپ در نهایت از موضعی قوی‌ برای مطرح کردن این ادعا که تهران از توافق هسته‌ای تخطی کرده است برخوردار خواهد شد. این بدان معناست که در صورت شکست توافق، ترامپ خواهد کوشید تهران را مسئول این ناکامی معرفی کند.

گزارش روزنامه ایران در ادامه به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه آن کشور حاکیست که ایران روند گذشته را با جدیت ادامه خواهد داد و بهرام قاسمی گفته این از همان خواب‌هایی است که تعبیرناشدنی است.

حق نشر عکس Aftab Yazd
Image caption صفحه نخست روزنامه آفتاب‌یزد

خطر در کمین شورا و شهرداری

احمد شیرزاد در سرمقاله روزنامه آفتاب یزد نوشته که خطرناک‌ترین اتفاقی که می‌تواند برای شورای شهر جدید چه در تهران و چه سایر شهرها رخ بدهد، درگیر شدن اعضای شورا در رانت‌ها و امکانات وسیعی است که در شهرداری‌ها وجود دارد.

آقای شیرزاد همچنین محتمل دانسته که یکی از چالش‌های شهرداری و شورای شهر در این دوره برقراری منابع ثابت و قابل اتکای سالم برای شهرداری است. به نوشته او در حال حاضر درآمد شهرداری‌ها از فروش تراکم و به عبارتی ضابطه‌فروشی است. این مسیر سالمی نیست. البته سالم‌سازی درآمد شهرداری‌ها و ضابطه‌مند کردن آن ممکن است در مواردی فشارهایی به مردم بیاورد ولی به هرحال سالم‌سازی به مانند یک جراحی دردناک است که نتیجه بهبود آن پس از جراحی حاصل می‌شود.

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption صفحه نخست روزنامه ابتکار

شکستن آینه در خانه ملت

روزنامه ابتکار در گزارشی حواشی اخیر مجلس در مورد احتمال ایجاد محدودیت برای خبرنگاران و عکاسان پارلمانی را بررسی کرده است. رضا دهکی هم در سرمقاله این روزنامه نوشته که هرچند به نظر می‌رسد طرح این موضوع از سوی برخی نمایندگان به دلیل سلفی گرفتن‌های نمایندگان با فدریکا موگرینی باشد اما در سوی دیگر هم ماجرای گلابی خوردن نادر قاضی پور، نماینده ارومیه و فضول خطاب قرار دادن عکاسان خبری مطرح است.

آقای دهکی در پایان نوشته که باید دانست که همین حذف و تحریم خبرنگاران نیز خود خبری خواهد بود که تاثیرش اگر از انتشار اخبار اولیه بیشتر نباشد، کمتر هم نیست و کمترین نتیجه و حاصلش نیز افزون شدن حس بی‌اعتمادی در جامعه خواهد بود. اگر رسانه‌ها و خبرنگاران به مثابه آینه تمام‌نمای جامعه تلقی شوند، شاید بهتر باشد که مسئولان این بیت را نصب‌العین خود قرار دهند که آینه چون نقش تو بنمود راست، خود شکن که آینه شکستن خطاست.

حق نشر عکس Sharq
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

محدودیت عکاسان مجلس و تحدید آزادی

کامبیز نوروزی، حقوقدان هم در سرمقاله روزنامه شرق نوشته که علنی بودن جلسه‌های مجلس به معنای این است که مذاکرات و وقایع آن در صحن باید به اطلاع عموم برسد. نه فقط مذاکرات، بلکه رفتار نمایندگان در مجلس هم از نظر افکار عمومی مهم و اثرگذار است. به همین دلیل بنابر اصل آزادی بیان، علنی بودن منحصر و محدود به پخش مذاکرات نیست، بلکه تصویرهایی که نمایندگان با رفتار خود می‌سازند نیز گاه از هر مذاکره‌ای مهم‌تر و موثرتر است.

به نظر آقای نوروزی کسی که با تلاش‌های زیاد خود را به نمایندگی مجلس می‌رساند، این بخش را هم باید به عنوان بخش جدایی ناپذیر کار پرمسئولیت و فرساینده خود قبول کند و به جای آن که با ایجاد محدودیت کاری عکاس‌ها در مجلس، آزادی رسانه‌ها را مخدوش و تحدید کند، قواعد و الزامات آزادی و سختی کار خود را بپذیرد و دقت و هوشیاری بیشتری به خرج دهد تا سوژه نشود.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption صفحه نخست روزنامه قانون

پایان‌نامه مرگ

روزنامه قانون در گزارش اصلی خود خودکشی‌ دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی را بررسی کرده است. فاطمه رمضانیان در این گزارش با اشاره به مسعود، دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه تهران که دو روز قبل از طبقه چهارم یکی از ساختمان‌های دانشگاه تهران پایین پرید و خودکشی کرد، نوشته که خودکشی‌های دانشجویی به خصوص در دانشگاه‌های معروف در این سال‌ها به وفور به چشم می‌خورد و اصلا شاید به همین دلیل است که دیگر از شنیدن آن مبهوت نمی‌شویم.

در ادامه این گزارش همچنین چکیده‌ای از پژوهش دانشجویان دانشگاه تهران پیرامون خودکشی‌های دانشجویی منتشر شده که بر مبنای آن نوشته شده، دانشگاهی که سال‌ها سرمنزل مقصود بود، ناگهان برای دانشجویان زیادی بدل به سیاهچاله‌ای می‌شود که همه چیز را می‌بلعد، نه آینده شغلی، نه سیستم آموزشی کارآمد به فرد اثبات می‌کند که بی‌خاصیت است.