روزنامه‌های صبح تهران: زنگ تنفس ایران‌ستیزی

روزنامه‌های روز پنجشنبه نهم شهریور ۱۳۹۶، موضوعات متنوعی را منتشر کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به گزارش مجلس در مورد ساختمان پلاسکو و ادامه واکنش به درگذشت ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران اشاره کرد.

حق نشر عکس Javan

آمریکا به توافق بازگشت پیکر شهید حججی حمله کرد

روزنامه جوان در گزارشی از حمله جنگنده‌های ائتلاف به رهبری آمریکا به کاروان داعش که براساس توافقی در حال خروج از لبنان بودند، مدعی شده که این توافق میان داعشی‌ها با سوریه و لبنان می‌توانست پیکر محسن حججی را به ایران بازگرداند، کسی که سه هفته قبل در مناطق مرزی عراق و سوریه توسط داعش کشته شد.

گزارش روزنامه جوان حاکیست که این توافق پس از حملات گسترده نیروهای مقاومت علیه داعش در مناطق مرزی لبنان وسوریه به دست آمد و طبق آن قرار بود که حزب‌الله شرایط خروج حدود ۶۰۰ شبه نظامی داعش با خانواده‌هایشان را از قلمون به دیرالزور در شرق سوریه مهیا کند و در مقابل داعش یک رزمنده حزب‌الله و همچنین پیکر چند تن از شهدای مدافع حرم از جمله محسن حججی را تحویل دهد اما حالا آمریکایی‌ها با این حمله علنا این توافق را از بین بردند.

حق نشر عکس Iran

کرکوک و آینده مبهم اقلیم

احسان هوشمند در روزنامه ایران نوشته که همزمان با تشدید فشارهای بین‌المللی و منطقه‌ای بر اقلیم کردستان عراق برای لغو یا تعویق همه‌پرسی استقلال اقلیم و ظاهر شدن نشانه‌هایی مبنی بر موافقت احتمالی و مشروط حکومت اقلیم کردستان عراق برای تعویق انتخابات، انتشار خبر پیوستن کرکوک به روند همه‌پرسی استقلال اقلیم نشان می‌دهد که رهبران اقلیم برای دریافت امتیازات بیشتر از بغداد و طرف‌های غربی از چند جبهه فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند.

به نوشته این مقاله کرکوک با سهم حدود ۴۰ درصدی از صادرات نفت از جمله مناطق مورد مناقشه میان اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی عراق است. اعلام پیوستن یکی از مناطق مورد مناقشه در رفراندم اقلیم کردستان می‌تواند بیش از گذشته رهبران سیاسی عراق به ویژه اهل سنت آن کشور را نسبت به شرایط داخلی حساس‌تر کند.

به نظر این کارشناس مسائل اقوام، افزایش احتمال رقابت و درگیری میان گروه‌های قومی مستقر در کرکوک هم از دیگر پیامدهای مهم دیگری است که می‌تواند نتایج نگران‌کننده انسانی و اقتصادی در پی داشته باشد.

حق نشر عکس Sharq

بحران کره‌شمالی، زنگ تنفس ایران‌ستیزی

فریدون مجلسی در روزنامه شرق نوشته که بحرانی که در کره شمالی پیش آمده، زنگ تنفسی در ایران‌ستیزی ترامپ و یارانش پدید آورده است. این وقفه به دنبال آن همه تبلیغ و تهدید و تدارک ترامپ و یارانش، نتانیاهو را نیز نگران کرده و به تکرار سفرهای تبلیغاتی خارجی واداشته تا هم توجه محافل داخلی کشورش را از پرونده اختلاس و رشوه‌خواری خودش که به آستانه محکومیت رسیده، منحرف کند و هم اجازه ندهد که آن همه زحمات ایران‌هراسانه‌اش بی‌حاصل بماند.

آقای مجلسی نوشته که آرامش نسبی همراه با کسب تجربه بسیار به سوریه بازگشته و اکنون نتانیاهو با اشاره به نقش حزب‌الله در شکست داعش در جنگ داخلی سوریه و همچنین نقش فعال ایران در آن کشور و نزد حماس در غزه به ویژه در شرایطی که حماس به طور علنی بازگشت به سوی ایران و تجهیز خود برای آمادگی جنگی را اعلام کرده، با ابراز نگرانی به این شعار توسل جسته است که «اجازه نخواهد داد کشورش در محاصره ایران قرار گیرد.»

حق نشر عکس Etemaad

سیاستمداری سازگار و ثابت قدم

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشته که در تعریف و تمجید برخی از اقشار و گروه‌ها گفته می‌شود که آنان به گونه‌ای هستند که اگر گوشت یکدیگر را بخورند، استخوان یکدیگر را دور نمی‌اندازند. این قاعده برای بیشتر گروه‌ها و اصناف صدق می‌کند اما در ایران شاید بتوان گفت که گروه سیاستمداران هیچ حمیتی در دفاع از خود ندارند و اگر گوشت یکدیگر را بخورند، استخوان آن را هم دور می‌اندازند.

با این مقدمه آقای عبدی نوشته که مرحوم دکتر ابراهیم یزدی یک سیاستمار به نسبت کلاسیک بود. سیاستمداری بود که می‌توانستی با نظرات او موافق یا مخالف باشی ولی در هر حال باید وجود چنین افرادی را برای بهبود نهاد سیاست در ایران بسیار مفید و موثر دانست. سیاستمداری که می‌شد با او گفت‌وگو کرد و این کم ویژگی نیست.

به اعتقاد نویسنده مقاله روزنامه اعتماد، آقای یزدی بیش از ۶ دهه فعالیت مستمر در سیاست داشت و این استمرار نشان از دو ویژگی مهم دارد، یکی قدرت انطباق‌پذیری با شرایط به نسبت گوناگون و دیگری واقع‌گرایی نسبی و پرهیز از هیجانات سیاسی است که بسیاری از سیاستمداران دچار این ویروس ویرانگر می‌شوند.

حق نشر عکس Keyhan

کج‌اندیشی و مقالطه این بار در باره نهضت آزادی

کیهان در ستون اخبار ویژه امروزش نوشته که علی مطهری مدعی جفا و بدرفتاری با رئیس به تعبیر این روزنامه، گروهک نهضت آزادی شد. آقای مطهری بعد از درگذشت ابراهیم یزدی نوشته بود که واقعیت این است که ما با دکتر ابراهیم یزدی و همکفرانش مانند مهندس عزت‌الله سحابی رفتار خوبی نداشتیم، یک گروه اصیل سابقه‌دار اسلامی به نام نهضت آزادی ایران را به صورت یک گروه معاند معرفی کردیم و آنها را از آزادی بیان و بسیاری از حقوق اجتماعی محروم کردیم به این بهانه که اینها در بعضی از مسائل نظر دیگری غیر از نظر رسمی نظام جمهوری اسلامی دارند. مثلا اینها معتقد بودند که تسخیر سفارت آمریکا کار غلطی بود و آسیب جدی به کشور و انقلاب زد و زمینه حمله عراق به ایران را فراهم کرد.

روزنامه کیهان با مغالطه‌آمیز خواندن نظرات آقای مطهری نوشته که با منطق معوج او اصلا نباید انقلاب می‌کردیم، چون همین کار نیز به دشمنی آمریکا افزود.

به نوشته کیهان اما مطهری باید توضیح دهد که چرا با وجود تصویب برجام در ۲۰ دقیقه در مجلس توسط امثال وی و گفتن این که ۲۰ دقیقه برای تصویب زیاد بود، دشمنی‌های آمریکا کم نشد بلکه شدت هم گرفت.

حق نشر عکس Shahrvand

هفت مقصر یک ویرانی

روزنامه شهروند در گزارشی نوشته که هفت ماه پس از حادثه پلاسکو، کمیسیون عمران مجلس گزارش خود را در باره دلایل آن منتشر کرده که براساس آن مالک و مدیر ساختمان، اتاق اصناف و افراد صنفی، شهرداری و شورای شهر تهران، استانداری و فرمانداری تهران، وزارت کار، سازمان برنامه و بودجه و سازمان مدیریت بحران کشور در این واقعه مقصرند.

روزنامه شهروند در ادامه نوشته که بخش مغفول مانده گزارش دیروز مجلس، آن هم هفت ماه بعد از ریزش ساختمان هفده طبقه پلاسکو و نابودی نزدیک به ۶۰۰ واحد تجاری، لزوم توجه به خانواده جانباختگان این حادثه و همچنین وضع کسبه این ساختمان است، موضوعی که تعدادی از نمایندگان مجلس پس از قرائت گزارش به آن اشاره کردند و حتی گفتند که برخی از کسبه ساختمان پلاسکو حالا در ترکیه به دستفروشی روی آورده‌اند و هنوز تکلیف آنها مشخص نیست.