روزنامه‌های تهران، با آمریکا چه باید کرد؟

روزنامه‌های امروز صبح تهران، یکشنبه دوم مهر در ادامه اخبار مربوط به مجمع عمومی سازمان ملل، به نقد و تحلیل اظهارات رییس جمهور آمریکا و همتای ایرانی وی پرداخته و راه حل های مختلفی برای عبور از موقعیت حساس کنونی به دولت پیشنهاد کرده‌اند.

انتخابات آلمان، مشکلات اقتصادی، آغاز سال نو تحصیلی و نگرانی از بالارفتن میزان قتل های فجیع از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس Jahan Sanat
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

خطر در آلمان

جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته: حزب آلترناتیو برای آلمان یا AfD به احتمال زیاد اولین حزب ملی‌گرای راست‌افراطی خواهد بود که بعد از جنگ جهانی دوم به پارلمان آلمان(بوندستاگ) راه پیدا می‌کند. این حزب یک سال قبل حزب محافظه‌کار صدراعظم آلمان را در انتخابات محلی تا رده سوم پایین آورد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که AfD در انتخابات پارلمانی امروز با کسب ۱۲ درصد آرا می‌تواند تا ۵۰ کرسی را در بوندستاگ (پارلمان آلمان) به دست آورد.

جهان صنعت نوشته: برند لوکه، اولین رهبر این حزب، ریاست گروهی از اقتصاددان‌‌ها را برعهده داشت که با کمک مالی به یونان و کشورهای جنوب اروپا در زمان بحران مخالف بودند. آنها می‌گفتند مالیات‌دهندگان آلمانی نباید جور بدهی‌های هنگفت کشورهای ولخرج و بی‌مبالات حوزه یورو را بکشند.

دیپلوماسی فعال و معقول

علی شکوهی در مقاله‌ای در اعتماد نوشته: هنر ديپلماسي معقول اين است كه بتواند در اين شرايط از موجوديت نظام اسلامي دفاع و فرصت عملي شدن تهديدات دشمن را سلب كند و براي تثبيت موقعيت و تامين منافع ملي نظام، فضاي باز و فراخي را پديد آورد. برجام نمونه موفق استفاده از ديپلماسي فعال براي محدود كردن اقدامات دشمن و كسب موقعيت برتر در نزد دولت‌هاست.

به نوشته این مقاله: برجام از نادرترين اتفاقاتي است كه به دست ديپلمات‌هاي ما محقق شد و بدون وقوع جنگ توانستيم خود را از اتهام تهديد صلح و امنيت جهاني بودن برهانيم. اين همه با وجود كارشكني دشمن اصلي يعني امريكا صورت گرفت و معلوم شد كه اگر بتوانيم حرف درست بزنيم و به شيوه درست از اين حرف‌ها دفاع كنيم، قادر به همراه كردن دولت‌ها و مجامع جهاني و افكار عمومي دنيا با خودمان خواهيم شد.

مقاله اعتماد به این جا رسیده که: امريكا در جريان مذاكرات مجبور به همراهي با فضايي شد كه جمهوري اسلامي در ايجاد آن نقش جدي داشت. دولت جديد امريكا معتقد است كه اين بدترين توافقي است كه امريكا در آن وارد شد. ترامپ در اين مقطع سعي در بي‌اعتبار كردن برجام دارد و ايران در مسير تثبيت آن حركت مي‌كند. اظهارات مقامات اروپايي در دفاع از برجام نشان داد كه ديپلماسي فعال ايران در هدف خود از ديپلماسي امريكايي موفق‌تر بوده است.

اقدام متقابل لازم است

کیهان در تیتر اصلی خود خواستار آن شده که به جای مقابله لفظی اقدام متقابل صورت گیرد اما در این گزارش جز این نکته ای نیست که فلسفه اصلی اقدام متقابل، تاثیرگذاری بر رفتار طرف مقابل و وادار کردن آن به عقب‌نشینی و یا حداقل منصرف کردن آن از زیاده‌خواهی‌های بیشتر است. متاسفانه در سفر اخیر رئیس‌جمهور و هیئت همراه به آمریکا این رویکرد مشاهده نشد و واکنش دولت در نهایت از انتقاد لفظی فراتر نرفت!

به نوشته این روزنامه تندرو: به اذعان مقامات ارشد دولت، آمریکا تاکنون به دفعات و به صورت فاحش متن و روح برجام را نقض کرده است. اما در سوی مقابل، رویکرد منفعلانه دولت در واکنش به نقض برجام آمریکایی‌ها را به این نتیجه رسانده که هر چقدر تحریم‌ها شدیدتر و گسترده‌تر شود، پاسخ متقابلی دریافت نخواهند کرد.

اگر قرارست ناسازگاری را به اوج برسانیم

محمدصادق جنان صفت در جهان صنعت نوشته: دونالد ترامپ نشان داده است که می‌خواهد سخنان و خواسته‌هایش را به هر قیمت لباس عمل بپوشاند و این برای مردم ایران یک تهدید واقعی است. ایران باید انتظار بدترین سناریو را در دور تازه مقابله با دولت آمریکا داشته باشد و بدترین سناریو این است که تحریم‌های سست و حذف‌شده آمریکا به اقتصاد ایران برگردد. رهبران احزاب حاکم بر آمریکا نشان داده‌اند که خزانه‌دارشان جلودار مبارزه علیه کشورهای دیگر است و جنگ‌سالاران پشت سر خزانه‌دار آمریکا حرکت می‌کنند.

به نوشته این اقتصاددان: این استراتژی اکنون در روسیه، در برابر کره‌شمالی و در برابر ایران اتخاذ شده است و ایران باید مواظب باشد از این ناحیه دوباره آسیب نبیند. بدترین سناریوی داخلی این است که رفتار دولت آمریکا با اقتصاد ایران را به نفع جناح خود تفسیر و به ویژه نهاد دولت را تضعیف کنیم. از آن بدتر اما این است که خوشبینی افراطی نسبت به رفتار احتمالی سایر کشورها را دستمایه سیاستگذاران قرار دهیم به این معنی که به اتکای وعده‌ها و حرف‌های کشورهایی مثل اعضای اتحادیه اروپا، چین یا روسیه تصمیم‌های غیرکارشناسی بگیریم.

مقاله جهان صنعت به این جا رسیده که: اگر قرار است با آمریکا ناسازگاری را به اوج برسانیم، باید مواظب کسب‌وکار مردم و اقتصاد کلان در فضای مطمئنی باشیم. نباید از تهدیدهای جنگ‌سالاران آمریکایی ترسید اما باید با چشم‌هایی باز و گوش‌هایی تیز رفتار و گفتار خزانه‌داری کل آمریکا را دنبال کنیم و واکنش منطقی در این مورد نشان دهیم. باید با دادن امتیازهای خاص کاری کنیم که اتحادیه اروپا منافع ملموس اقتصاد در ایران داشته باشد تا دست از همبستگی با آمریکا بردارد و راه را درست برویم و با اقتصادی نیرومند آینده را به کام خویش شیرین کنیم.

نقض‌های ترامپ

بهرام قاسمی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: سخنرانی ترامپ، ورای برداشت‌های اولیه و شتابزده، واجد برخی ویژگی‌های بسیار مهم بخصوص در ارتباط با ایران است، از جمله اینکه: در این سخنرانی برخلاف مورد کره شمالی و حتی سوریه، کاربرد زور و اعمال قدرت نظامی برای تغییر نظام سیاسی ایران از سوی ترامپ مطرح نشد و صرفاً هرگونه تغییری منوط به خواست و اراده مردم ایران گردید، و برخلاف تصورات اولیه، خروج از برجام را به طور روشن و قطعی مطرح نکرد .

سخنگوی وزارت خارجه نظر داده که: آن سخنرانی به معنای واقعی کلمه تکرار ملال‌آور مکررات و ادعاهای بی اساس و مملو از خطاها و اشتباهات اطلاعاتی درباره ایران بود. و نشان داد سخنان رئیس جمهوری امریکا، بیش از پیش سیاست دولت این کشور را که تحت نفوذ جریان فکری و سیاسی راست افراطی و نئوکان‌ها در داخل و جریان صهیونیسم و وهابیت در خارج قرار دارد به اثبات رساند و اینکه رهبران ناآگاه امریکا زبانی جز زور، سلطه‌گری، یکجانبه‌گرایی و بی توجهی به قواعد و قوانین بین‌المللی نمی‌شناسند.

مقاله روزنامه ایران به این جا رسیده که: سخنرانی ترامپ در سازمان ملل یک سخنرانی منحصربه فرد است که تنها یک نمونه تاریخی مشابه را می‌توان سراغ گرفت و آن سخنرانی جنجالی معمر قذافی رهبر لیبی بود که در مقر سازمان ملل نه تنها منشور این سازمان را زیر پا گذاشت و پاره کرد بلکه تمام اصول پذیرفته شده بین‌المللی را نیز به سخره گرفت و بی اعتبار کرد.

تاسف برای ژاپن

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت نوشته: یکی از خوب‌های اینستاگرام‌، همین وزیر امور خارجه ژاپن است که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد از آقای ظریف خواسته در برطرف شدن مشکل با کره‌شمالی‌، به ژاپن کمک کند! برادر من! اینجا عده‌ای دعوا دارند که چرا از کره شمالی یاد نمی‌گیریم! بعد شما انتظار داری بیاییم وسط دعوا؟

به نوشته این طنزنویس:واقعا آدم برای ژاپنی‌ها تاسف می‌خورد‌. مرد حسابی! ما تا دهه ۹۰ روی سر تلویزیون‌های شما قسم می‌خوردیم‌. الان یکی را گذاشتید وزیر امور خارجه که حتی دو دقیقه در اینترنت سرچ هم نمی‌کند بفهمد در دنیا چه خبر است! الان آمریکا ما را گذاشته بغل‌دست کره شمالی که این دو تا گیلاسند! ببخشید این دو تا تهدید جهانی هستند‌. بعد ما خودمان بیاییم با دست خودمان یکی از گیلاس‌ها را خنثی کنیم‌، خودمان عین تک‌دانه گیلاس برویم بالای درخت به شما تعارف بزنیم بیا ما را بخور؟

طنزنویس جهان صنعت در نهایت نوشته:جدا از ژاپن ناامید شدیم‌. به نظر من رییس سونی را بگذارند وزیر امور خارجه که دست‌کم بداند در دنیا چه خبر است!

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون احسان گنجی، قانون

آشتی با آداب توسعه

جهانبخش محبی نیا در مقاله ای در ابتکار نوشته: کوچه و پس کوچه های نظام اداری، خانوادگی، شهری و روستایی جامعه قتل‌گاه یده هایی است که شاید ما را از مصائب بزرگی برهاند. رسیدن به توسعه فرآیندغامضی نمی خواهد. کمی عقل، مقداری سعه صدر و اندکی تحمل نیاز دارد. چهار دهه است که از عمر انقلاب اسلامی می گذرد، با وجود قانون اساسی، تجربه تاریخی، برنامه های 5 ساله توسعه از یک تا شش، سیاست های اصل 44 ، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، سیاست های کلی ابلاغی رهبری در موضوعات مختلف و سند چشم انداز، به قدرت اول منطقه و توسعه که پیشکش، به مرز آن هم نرسیده ایم.

به نوشته این نماینده پیشین مجلس: اسناد بالادستی در ایران هم‌افزایی تولید نمی کند و نه تنها در تزاحم و تعارض گرفتار است، گاهی سمت و سوی تناقض هم پیدا می کند. اگر قرار است تمامی اسناد بالادستی در مرکز کشور تهیه و ابلاغ گردد پس سهم شوراهای عالی استان و شهرستان ها در تنظیم راهبردها چیست؟ در مرکز هم آیا شوراهای عالی، مراکز برنامه ریزی وزارت خانه و نخبگان در شکل دادن به سیاست‌گذاری ها فعالند و فرآیند هم‌آوایی بین سیاست های کلان و عوامل کارگزاری برقرار شده است.

مقاله ابتکار در نهایت پرسیده: آیا مجمع تشخیص مصلحت نظام که به کارگردانی کشور تغییر رویه داده است برای تهیه و تنظیم سیاست های کلان از دولت و مجلس مشورت می‌گیرد. راهکار قانونی رفع تعارض در صورت به وجود آمدن سندرم سایش قدرت کدام است؟ با ماموریت جدیدی که مجلس خبرگان رهبری برای خود قائل است و آن مطالبه از قوای سه گانه و نهادهای رسمی کشور است، صورت بندی مورد نیاز چیست تا به تعارض و آشفتگی نرسیم؟

دنبال مقصر مجازي نباشيم

محمدامين قانعي‌راد در مقاله ای در شرق با اشاره به آمارهای منتشر شده درباره افزایش میزان قتل های فجیع در کشور به آن بخش از سخنان سخنگوی قوه قضاییه پرداخته که گفته است دلیل بخشی از قتل ها فضای مجازی هستند در حالی که به نوشته این جامعه شناس:کاربران فضاي مجازي عمدتا طبقات متوسط شهري به بالا هستند و اکثر آن ها به دنبال به دست آوردن منابع علمي و افزايش دانش اند، گسترش ارتباطات و گفت‌وگوي مجازي، سبك زندگي يعني كساني كه به دلايل مصرفي به دنبال جست‌وجوي كالا هستند يا يافتن سبك‌هاي زندگي جديد و و متفاوت به عنوان يك جوان.

نویسنده پیشنهاد کرده مطالعه‌اي صورت گیرد تا معلوم شود که چه كساني دست به قتل زده‌اند. آن ها نمی توانند كاربران جدي فضاي مجازي باشند و بيشتر درگير زندگي روزمره خود اند و يك‌سري محدوديت‌ها، ناآگاهي‌ها، كينه‌جويي‌هايي كه ريشه در زندگي واقعي دارند، بوده است .

مقاله شرق به این جا رسیده که: انداختن تقصير به گردن تكنولوژي‌هاي ارتباطات و اطلاعات به ظاهر راه‌حلي است براي گسترش امكانات ارتباطي شهروندان. اين مثل اين است كه تصادفات جاده‌اي را به حضور ماشين ربط دهيم. در حالی که اصولا كشتن ديگري يك شيوه انتقام‌جويي است و گاهي در شرايطي رخ مي‌دهد كه افراد در نااميدي از روندهاي رسيدگي به مشكلات خود دست به تسويه‌حساب شخصي مي‌زنند.

بچه‌ها را معاف کنید

مهدی مالمیر در مقاله ای در شهروند اشاره کرده به اعدام قاتل آتنا دخترک پارس آبادی و جمع شدن مردم برای تماشای آن هستند و به‌ هزارویک دلیل مشتاق دیدن آن، و هر روز دست به ابتکارات تازه می‌زنند و حالا کار به تصاویر «لایو» در اینستاگرام و گزارش لحظه به لحظه اجرای حکم برای «فالوئر»ها هم کشیده شده است! اما با این همه انصاف باید داد که از میان همه عکس‌ها، یکی گویِ اعجاب را از بقیه ربوده بود: تصویر زنی همراه با بچه‌هایش برای دیدن مراسم اعدام.

به نوشته این روزنامه نگار:ا همه بی‌حالتی‌ای که در چشمان افراد حاضر در عکس بود، از امر هولناکی خبر می‌داد که زیر پوست جامعه درحال فربه‌شدن است: عادی‌شدن خشونت و مرگ!... سال‌های زیادی است که جامعه‌شناسان، روانشناسان، حقوقدانان و... از ناسودمندی‌های اجرای حکم در انظار عمومی گفته و نوشته‌اند اما گویا در طول همه این سال‌ها بر درِ خانه خالی کوفته‌اند.

شهروند در نهایت نوشته: مسئولان هنوز به مضرات عمومی‌کردن مراسم اعدام جنایتکاران در ملأعام باور ندارند و منتقدین از این «نکن، نکن» گفتن‌ها هیچ سود و ثمری نبرده‌اند! اما پرسشی که این روزها در سَرهای زیادی می‌چرخد، این است که چرا و با چه انگیزه‌ای برخی هموطنان محترم کودکان را برای تماشای اینچنین ماجراهایی می‌برند که زهره هر شیردلی را آب می‌کند؟ آیا ضرورتی در کار است که کودکان در این‌گونه مراسم‌ها آفتابی شوند

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption کارتون محمد طحانی، ابتکار

همنشینی با خاتمی برای چه

جوان در گزارشی به تحلیل عکسی پرداخته که محمد خاتمی رییس جمهور پیشین را در حال گفتگو با رییس مجلس علی لاریجانی در یک مراسم عزاداری نشان می دهد.

به نوشته این روزنامه:دكتر لاريجاني به جهت فردي هم با هوش است و هم محافظه كار، از نگاه بنده اصلاح‌طلبان ناب هيچ موقع پشت سر او قرار نخواهند گرفت، هر چند او را براي چانه‌زني در درون نظام از روحاني موثرتر مي‌دانند. انتشار تصاوير وي در كنار خاتمي در حسينيه جماران-كه خيلي‌ها را متعجب كرد- را نمي‌توان با گزينه در دام يا طراحي افتاد تفسير كرد. زيرا او مي‌داند به كجا دعوت شده است و تركيب جلسه در جماران چگونه است. حتي اگر اطلاعات ميداني هم نداشت اصل موضوع برايش روشن بود اما چرا چنين كرد؟

این روزنامه مخالف دولت چند احتمال داده: ممکن است لاریجانی نتوانسته دعوت سيد حسن را رد كند اما براين باور بوده كه در مكاني متفاوت مي‌نشينم ولي در عمل نشده است. ممكن است سناريو سازان، خاتمي را ديرتر وارد جلسه كرده باشند و كنار وي قرار داده باشند و در حضور حاضران جابه‌جايي بعدي به صلاح نبوده است. ممكن و محتمل است اين هم قاب شدن با اطلاع از قصد جبران خاتمي و تعديل حصر رسانه‌اي وي باشد و لاريجاني با آگاهي از اين خبر درصدد پيشتازي و بهره برداري براي خود باشد.

احتمال دیگری که روزنامه جوان پیش کشیده این است که: لاريجاني براي۱۴۰۰دنبال جابه‌جايي سبد رأي باشد زيرا تجربه۱۳۸۴نشان داد سبد مدنظر خالي است بنابراين در صدد است شعاع جامعه مدنظرش را گسترش دهد و احساس مي‌كند بوكس خوردن از حزب اللهي‌ها در اين مسير نه تنها ضرري ندارد كه سود آور هم هست.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون طراوت نیکی، قانون

رفع تبعیض موجود بین استقلال و پرسپولیس

آیدین سیارسریع در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: تا قبل از این فکر می‌کردیم سیاستگذاری در حوزه ورزش این‌گونه است که اوضاع دو تیم پرطرفدار پایتخت به‌صورت یکی در میان و نوبتی کشمشی شود. مثلاً دو سال پرسپولیس تحت تدابیر شدید اندیشه‌های مربیان وطنی نتایج «درخشان» می‌گرفت و استقلال در اوج بود. دو سال دیگر بنا بر این می‌شد که استقلال تحت اندیشه‌های مربیان وطنی قرار بگیرد و پرسپولیس موفق شود. تا اینکه حسادت‌ها و تنگ نظری‌ها باعث شد که این سیستم قشنگ و موفق دچار مشکل شود.

به نظر این طنزنویس: در دو فصل اخیر استقلالی‌ها گفتند چرا پرسپولیس مربی خارجی آورده، نتیجه می‌گیرد و قشنگ بازی می‌کند؟ دوستان دیدند این تبعیض اصلاً انسانی نبوده و در شأن تیم‌های استخوان دار و پرسابقه پایتخت نیست، رو به استقلالی‌ها کردند و گفتند: عزیزم غصه نداره که، الان درستش می‌کنیم. کاری نداره که. یه کاری می‌کنیم اونا هم مثل شما بشن. به این ترتیب مشاهده می‌فرمایید که پرسپولیس در روزهای اخیر به دلیل شکایت تیم

ریزه اسپور ریزه ریزه و آسه آسه دو فصل از نقل و انتقالات محروم شد.

و بالاخره: از آن طرف هم استقلال با بحران انتخاب سرمربی مواجه است. البته در واقع مربی‌های مطرح جهان با بحران انتخاب استقلال مواجه‌ هستند. از فاتح تریم به‌عنوان گزینه اصلی هدایت استقلال نام برده می‌شود. در همین رابطه دوستان بشدت در ترکیه مشغول مذاکرات هستند و از استانبول از طریق اسکایپ با پرویز مظلومی مذاکره می‌کنند. با یورگن کلینزمن هم صحبت‌هایی شده و گفته می‌شود کلینزمن صمد مرفاوی را به مسئولان باشگاه پیشنهاد کرده است.

موضوعات مرتبط