روزنامه‌های تهران: دعا برای ترامپ و استقبال از بوریس جانسون

روزنامه های امروز صبح تهران، شنبه ۱۸ آذر تصمیم ترامپ به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را با اهمیت ترین خبر روز دیده و در مقالات مختلف به بررسی تاثیر و پی آمد آن پرداخته اند. سفر بوریس جانسون به تهران و زمینه گفتگوهای وی در این سفر، از دیگر مطالبی است که اهمیت ویژه ای در روزنامه های امروز یافته است.

حق نشر عکس Shargh
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

وزیر خاص

شرق در گزارش اصلی خود نوشته:روزنامه‌نگار سابق، شهردار پیشین و تاریخ‌نگار بریتانیایی امروز در کسوت وزیر امور خارجه انگلستان به تهران سفر می‌کند. بوریس جانسون اگرچه با موهای زرد پریشانش شباهت مثال‌زدنی با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریكا دارد اما در سیاست، عاقلانه‌تر از او رفتار می‌کند.

به نوشته این روزنامه: ناگفته پیداست اصلی‌ترین موضوع این سفر، پرونده نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی ایرانی- بریتانیایی محبوس در ایران است. پرونده این روزنامه‌‌نگار همکار با مؤسسه رویترز اخیرا به دفعات خبرساز شده و سخنگوی دستگاه قضا در مورد پرونده او گفته «این فرد برایش حکمی صادر و قطعی شده و در حال تحمل کیفر است».

شرق نوشته: برخی رسانه‌های غربی این سفر و رایزنی برای آزادی نازنین زاغری و بازپرداخت «بدهی ۴۵۰‌میلیون پوندی بریتانیا به ایران» را مرتبط می‌دانند که پیش‌تر سفیر ایران در انگلیس توضیح داده بود که بازپرداخت این مبلغ بعد از دو دهه دعوای حقوقی و به دنبال یک قرارداد نظامی بین ایران و انگلیس از دوران شاه انجام می‌شود.

سفری زیر سایه رسانه ها

مجید تفرشی در اعتماد نوشته: مناسبات تهران و لندن، تحت تاثير سه تحول اساسي قرار دارد: برجام، بركزيت و انتخاب دونالد ترامپ به رياست‌جمهوري امريكا. اين سه مساله شكل جديدي در روابط تهران و لندن نسبت به گذشته ايجاد كرده‌اند. تغيير نسبي مواضع بريتانيا در قبال پرونده هسته‌اي ايران باعث شده است كه لندن تا حد نسبتا قابل قبولي همصدا با اتحاديه اروپا از حيات برجام حمايت كرده و در مقابل مواضع ترامپ ايستادگي كند.

به نوشته این مقاله: لندن هم مانند ديگر كشورهاي اروپايي، نگراني‌هايي در رابطه با تهران ابراز می کردد، مانند حقوق‌بشر، پرونده موشكي و مساله تروريسم، كه بريتانيا به عنوان مانع در رابطه با تهران مطرح مي‌كند.

مقاله اعتماد افزوده: مدت‌ها بود كه در مورد سفر وزير خارجه بريتانيا به تهران صحبت مي‌شد. گفت‌وگو در مورد نقش‌آفريني ايران در تحولات مناطق اطراف و ترسيم وضعيت كنوني و دورنماي تحولات دست‌كم ميان‌مدت اين مناطق، در دستور كار مذاكرات قرار دارد. به هر حال بريتانيا به عنوان يكي از قدرت‌هاي مهم جهاني به لحاظ استراتژيك، سياسي، اقتصادي، نظامي و حتي فرهنگي در مسائل اين مناطق نقش مهمي ايفا مي‌كند.

با گذشته زندگی نمی کنیم

علی خرم در مقاله ای در جهان صنعت سفر وزیر خارجه بریتانیا به تهران را گام جدیدی دانسته که نشان می دهد بریتانیا برای ایران جایگاه مشخص و مهمی دارد هم به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت و هم اینکه یکی از اعضای گروه ۵+۱است همچنین یکی از قدرت‌هایی است که در خاورمیانه سابقه نقش و نفوذ دارد‌. کشورهای عربی به جز سوریه و لبنان بعد از جنگ جهانی اول و بعد از فروپاشی عثمانی برای سال‌ها تحت قیومیت انگلستان بودند. ‌.

این دیپلومات پیشین تاکید کرده: اگر کودتایی شده‌، قراردادهای نابرابر تحمیل شده و یا کارهای استعماری دیگری صورت گرفته باید آنها را به عنوان ذهنیت تاریخی داشت اما با نگاه به آینده. برای بریتانیا نیز ایران مهم است. ایران در خاورمیانه نقش‌آفرینی می‌کند و می‌تواند یک شریک فعال در مبارزه با تروریسم‌، در زمینه اقتصادی‌، تجاری، سیاسی و بین‌المللی باشد‌. اکنون که خاورمیانه در آشوب به سرمی‌برد ایران در کنار بریتانیا و بریتانیا در کنار ایران می‌توانند کمک شایانی کنند‌.

در پایان مقاله جهان صنعت آمده: موضوع مشترک دیگر ایران و انگلیس به اسم نازنین زاغری است که شهروند ایرانی- بریتانیایی است که در زندان به سر می‌برد این موضوع باید به نحوی پایان برسد از طرفی هم طلب‌هایی است که ایران از انگلیس داشته و حالا انگلیس اعلام آمادگی کرده که بخشی از اینها را به ایران بازگرداند که معادل ۴۰۰ میلیون پوند است.

سفری در شرایط حساس

جواد ساداتیان در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته: وزیر خارجه انگلیس در شرایط حساسی از تحولات بین‌المللی به ایران سفر می‌کند. شرایطی که بر پایه آن مقام‌های امریکا در زمینه اجرای توافق هسته‌ای با واگذاری مسئولیت تصمیم‌گیری درباره پرونده هسته‌ای به کنگره و درخواست اصلاح برجام، ابهاماتی را پیرامون آینده آن به وجودآورده اند. رویکردی که باعث شده اروپا به جد با آن به مخالفت بی سابقه برخیزد. در چنین فضایی انگلیس برای تحقق بخشیدن به دو هدف می‌کوشد روابط خود را با تهران حفظ کند.

به نظر نویسنده: مقام‌های لندن به دنبال آن هستند تا در زمینه تجارت و مراودات اقتصادی با ایران به جایگاه مهمی دست یابند و از قافله رقابت با دیگر اعضای کشورهای اتحادیه اروپا عقب نمانند. از این منظر حفظ برجام و تقویت رابطه اقتصادی با ایران به نقطه مهمی در سیاست خارجی انگلیس تبدیل شده است تا جایی که آنها به یکی از مهمترین حامیان توافق هسته‌ای در مواجهه با کارشکنی‌های دولت امریکا تبدیل شده‌اند. در واقع مقام‌های بریتانیایی حساب ویژه‌ای برای گسترده کردن روابط تجاری خود با ایران باز کرده‌اند و نمی‌خواهند با از میان رفتن برجام، از منافعی که در زمینه اقتصادی برای خود در نظر گرفته‌اند بی بهره بمانند.

مقاله روزنامه دولت به این جا رسیده که: دومین هدف از سفر وزیر خارجه انگلیس را می‌توان در راستای حفظ و تقویت رابطه سطح بالای دیپلماتیک با تهران تحلیل کرد. مقام‌های بریتانیایی به اهمیت جایگاه منطقه‌ای ایران وقوف دارند و از این منظر می‌خواهند با حفظ رایزنی‌های منطقه ای با ایران، از دایره گفت وگوهای منطقه‌ای برای حل بحران‌های جاری و حفظ منافع سنتی خود در خاورمیانه خارج نشوند و مسیر گفت وگوها را پیرامون آینده منطقه باز نگه دارند.

کار، کار انگلیس‌هاست!

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي در صفحه طنز شهروند با اشاره به سفر وزیر خارجه بریتانیا به تهران از چند نفر پرسیده تا بگویند وزیر خارجه انگلستان چه کاری باید انجام بدهد و اصلا موضع خودتان در قبال ورود ایشان به ایران چیست؟. برخی از پاسخ ها چنین است:

- سلام.محمود احمدی‌نژاد هستم. از قول من به وزیر خارجه آن جزیره کوچک در غرب آفریقا بگویید اگر خواست مدیریت سطح جهانی یاد بگیرد، توی توییتر یک هشتگ به نام من بزند. من آب دستم باشه، می‌ریزم اونجای کسانی که می‌سوزه و خودم را فوری می‌رسانم.

- سلام. مدیر ارشد بانکی هستم. لطفا به سمع ایشان برسانید بنده درحال خدمت صادقانه و خاوری گون به اقتصاد کشورم هستم. می‌خواستم بپرسم تحریم بانک‌ها برداشته شده که من مبالغ برداشتی بابت حق خدمت صادقانه‌ام را از طریق بانک منتقل و بار سفر به لندن بندم؟ یا منم برم کانادا؟

- صعوبت نژاد هستم. از پای رشته‌کوه‌های البرز. به جناب وزیر بفرمایید اگر میشه دیوار سفارت‌تان را کمی کوتاه کنید چون الان خیلی بلند ساخته شده و صعودکردن ازش خیلی سخته. این‌طور باقی بمونه، باید دست به دامن نیروهای تیم‌ملی صخره‌نوردی بشویم.

- مش قاسم هستم. دروغ چرا تا قبر آآآآ. اگر می‌دانستیم در آینده هر چی آتیشه از گور شما بلند میشه، همون‌جا تو جنگ کازرون ریشه‌کن‌تان می‌کردیم. اون خدابیامرز هی گفت: کار، کار انگلیس‌هاست ما گوش ندادیم.

حق نشر عکس kayhan
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

برای سلامتی ترامپ دعا کنید

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان تصمیم دونالد ترامپ را برای انتقال سفارت آمریکا به بیت الملل دستاورد دیگری برای مسلمانان دانسته و به همین جهت به طعنه نوشته باید برای او دعا کرد!

مدیر این روزنامه تندرو برای رد هرگونه مذاکره و سازش نقل کرده که: یک سناتور آمریکا چهل سال پیش وقتی عرفات با شاخه زیتونی و یک تفنگ در صحنه سازمان ملل صلح جویی فلسطینان را به نمایش گذاشته گفته وقتی شاخه زیتون را در دست عرفات دیدم، متوجه شدم که تفنگ او هم فشنگ ندارد و حق با او بود که ناخواسته به غیر قابل اعتماد ‌بودن آمریکا و بی‌نتیجه بودن مذاکره با شیطان بزرگ اعتراف کرده بود.

به نظر نماینده ولی فقیه در کیهان: اقدام ترامپ از این واقعیت که برخی به نادانی و شماری به سازشکاری آن را نمی‌دیدند پرده برداشت و نشان داد که آمریکا اساسا قابل مذاکره نیست و آن دسته از فلسطینیان که طی هفتاد سال گذشته باز‌گرداندن سرزمین ‌اشغال‌شده خود را در مذاکره جستجو می‌کرده‌اند راه به بیراهه برده‌اند و سراب را آب پنداشته‌اند.

اعراب تقلید می کنند

علي شكوهي در ستون خود در اعتماد نوشته: اسراييل از هنگام تاسيس دولت غصبي در سرزمين فلسطين در حال يهودي كردن اكثر مناطق فلسطين از جمله بيت‌المقدس است. يك اتهام براي اقدام تروريستي كافي است كه سربازان محل سكونت آنها را منفجر و تخريب كنند و آن محل را در اختيار بگيرند و با اين روش محله به محله و كوچه به كوچه در حال پيشروي هستند.

به نظر این نویسنده: اسراييل اكنون نيازمند رسميت بخشيدن به بيت‌المقدس به عنوان پايتخت اين كشور جعلي است و اين كار هنگامي محقق مي‌شود كه برخي از دولت‌ها اين امر را به رسميت بشناسند. ترامپ اين خدمت بزرگ را براي اسراييل انجام داده و اين كارش يك سدشكني است. اعتراض كشورهاي عرب كه همپيمان امريكا در منطقه بوده و در كنار اسراييل درصدد ايجاد يك جبهه ضدايراني هستند، باورنكردني‌ترين كار سياسي است.

مقاله اعتماد در نهایت به این جا رسیده: ترامپ خيالش راحت است كه مساله فلسطين از اولويت سران عرب خارج شده و زمان براي تثبيت بيشتر اسراييل مناسب است. اين كارش به نفع اسراييل است و مهم نيست كه او را ديوانه بخوانند يا رواني بدانند. او در حال سدشكني و از بين بردن قباحت اينگونه مواضع است و دير نيست كه برخي از همين سران عرب هم مواضع مشابهي اتخاذ كنند.

ترامپ چرا این کار را کرد؟

احمد غلامی در سرمقاله شرق نوشته: «کاليگولا به عنوان دشمن بشريت آرزو داشت تمام مردم روم فقط يک گردن داشته باشند تا او بتواند با يک ضربه تبر آن را قطع کند». ترامپ نيز نشان داد براي خاورميانه چنين رؤيايي در سر دارد. او با اعلام شهر بيت‌المقدس اولين قبله‌گاه مسلمان به عنوان پايتخت اسرائيل بمبي ديپلماتيک در روند صلح خاورميانه منفجر کرد. اين تصميم بوي خون مي‌دهد.

ترامپ سنگ بزرگي در معادلات خاورميانه انداخته تا گرداب‌‌هاي خونين سياسي منطقه را عميق‌تر کند. به زبان ديگر براي کشورهاي منطقه سال‌هاي دشواري پيش‌رو است و در‌اين‌ميان کشورهايي بيش از همه ضرر خواهند کرد که سرمايه‌هاي انساني- مالي بيشتري را در منطقه به کار گرفته‌اند. در فضاي غبارآلود خاورميانه مسائل سياسي پيچيده‌تر از پیش شده است. خاورميانه توازن در بي‌توازني را تجربه مي‌کند و آينده‌اي تيره در انتظار آن است.

سرمقاله شرق افزوده: هر دولتي به دولتي ديگر پشت پا مي‌زند و هيچ ايده‌اي به سرانجام نمي‌رسد. در اين شرايط آنکه در خاورميانه نقشي نداشته باشد، از قافله عقب مي‌ماند و نقشبندان در باتلاقي گرفتار مي‌شوند. باتلاقي که هزینه ماندن در آن بيش از فايده آن است. تصميم آخر ترامپ نشان داد هرقدر منطقه آشوبناک باشد، براي او بهتر است.

حق نشر عکس Iran Daily
Image caption کارتون یاشار قهرمانی. ایران

ریشه عصبانیت اجتماعی

شهروند در سرمقاله خود با اشاره به نتایج یک تحقیق که نشان می دهد ایرانیان عصبانی ترین جوامع دنیا هستند به بررسی علل آن پرداخته و از جمله نوشته يكي از عوامل مهم در بروز نااميدي و نگراني نسبت به آينده، مشكلات اقتصادي و به‌ طور مشخص بيكاري و تورم است. حدود ٤ دهه است كه با تورم مزمن و دو رقمي مواجه است که نقش مهمي در خردكردن اعصاب مردم دارد. اكنون بيكاري و نداشتن شغل بر عامل تورم مزمن افزوده شده است.

صفحات حوادث روزنامه‌ها نمایانگر اثرات بسياري از اين عصبانيت‌هاي ناشي از مشكلات اقتصادي و به‌ طور مشخص بيكاري است. جامعه‌اي كه در آن حداقلي از معيشت از طريق بيمه تأمين نشود، بشدت مستعد است كه نگراني شهروندانش را نسبت به آينده افزايش دهد و اين نگراني هنگامي كه پرخاشگرانه و یا حتی منفعلانه باشد، با عصبانيت و ناتواني در كنترل رفتار همراه خواهد شد.

بخشي ديگر از اين نااميدي و نگراني مربوط به مبهم‌بودن وضعيت آینده خودِ شخص نيست، بلكه مشابه همين نگراني را مي‌توان نسبت به آينده و سرنوشت كشور و جامعه داشت. حتي اگر براي خودمان نگراني نداشته باشيم، وجود تنش‌هاي گسترده سياسي و فقدان وحدت عمومي بر نگراني و دغدغه عمومي مي‌افزايد.

بی‌نظمی و نبودن حداقل‌هاي نیازهای طبيعي در زندگي عمومي و شهري اثرات بدي بر آرامش خاطر و رفتار آرام مي‌گذارد و فرد را دچار عصبانيت حتي ناخواسته مي‌كند. آلودگي هوا، آلودگي‌هاي شديد صوتي، فقدان نظم در رانندگي يا محيط شهري، بي‌ثباتي در مقررات عمومی و پرخاشگري‌هاي ديگران، همه و همه منجر به عصبانيت ما نيز مي‌شود. وجود شايعات گوناگون چون مشكلات و ورشكستگي بانك‌ها و صندوق‌ها و نيز پرداخت‌هاي دیرهنگام کارمندان و بازنشستگان نيز مي‌تواند نوعي از تنش رواني عمومي را دامن بزند. و بالاخره نداشتن مرجع نهايي براي حل‌وفصل عادلانه و منصفانه و سريع در اختلافات است.

مشخصات جنبش دانشجویی

عبدالله گنجی در مناسبت روز دانشجو در سرمقاله جوان عدالت‌خواهی و آرمان‌گرایی را دو خصلت دانشجو دانسته و نوشته جریان دانشجویی چه چپ قبل از انقلاب باشد و چه اسلامی و چه چپ مدرن، به دنبال عدالت‌خواهی است. اگر دو نحله دانشجویی نقطه مقابل هم باشند، باز هم جوهره رفتاری هر دو عدالت‌خواهی است، اما جریان دانشجویی در ایران عموماً در پروسه عدالت‌خواهی موفق نبوده است.

نویسنده مقاله علت موفق نبودن دانشجویان در عدالت را در این می داند که جوان دانشجوی دور از قدرت و ثروت معمولاً عدالت را معادل مساوات می‌پندارد. به تعبیر دیگر به هر کس آورده‌ای داشته باشد، بدبین است. هر کس را که منزل خوب، ماشین بهتر، زندگی بهتر و درآمد مکفی داشته باشد، برنمی‌تابد. چنین نگرشی به سوسیالیسم یا جامعه اشتراکی نزدیک می‌شود. اسلام ثروت مشروع را به رسمیت می‌شناسد و محترم می‌شمارد، اما عنصر دانشجو به کلی از متمکنین بیزار است

مقاله جوان با اشاره به این که دانشجو در صدور مواضع خود نمی‌تواند قانون را مبنای قضاوت قرار دهد. چه بسا از نگاه دانشجو خود قانون منشأ بی‌عدالتی است. نوشته جریان دانشجویی عدالت را نه در فرآیندها که در مصادیق می‌جوید. عینی‌گرایی و جزئی‌نگری او را با اشخاص درگیر می‌کند. و در نهایت این که دانشجویان معمولاً اطلاعات خود که نهایتاً موضع آنان را شکل می‌دهد، از فضای عمومی دریافت می‌کنند. به همین دلیل معمولاً بازی می‌خورند و با اطلاعات نادرست به چالش حقوقی یا انضباطی گرفتار می‌آیند.

نکند رو دست بخوریم

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت نوشته: اعلام شده که کشور آذربایجان در نهایت نامردی دلمه را هم به نام خودشان ثبت کرده‌اند! یعنی دیر بجنبیم نان بربری هم دیگر مال خودمان نیست و یکدفعه دیدید نماینده سازمان ملل دم هر بربری‌فروشی از ما مالیات نقدی بربری گرفت! مراقب باشیم! بنده هشدار می‌دهم دست‌کم نان بربری و نان لواش را ببریم ثبت کنیم‌.

طنزنویس افزوده: اگر اینها را هم می‌خواهیم به دست دشمن بدهیم دست‌کم برویم رشوه و اختلاس و ژن خوب را به نام خودمان ثبت کنیم، نکند در این موارد هم رودست بخوریم!

حق نشر عکس Shahrvand Daily
Image caption کارتون نازنین جمشیدی. شهروند

موضوعات مرتبط