روزنامه‌های تهران، آلودگی هوای جنوب، برف در شمال

روزنامه‌های امروز صبح تهران، یکشنبه اول بهمن در صفحات اول خود از ریزگردهایی که نفس کشیدن در شهرهای جنوبی کشور را دشوار کرده گزارش داده‌اند و هم از برف و بوران شمال. از میان خبرهای خارجی تعطیل ادارات آمریکا مهم دیده شده است. مخالفت با کشتی قرآنی مطلا و بررسی پیآمدهای اعتراض دو هفته پیش، از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس Javan
Image caption عکس‌های مریم گنجی و سجاد ایمانیان. جوان

سوررئالیسم طبیعت

جوان در گزارش اصلی خود نوشته: سوررئالیسم طبیعت ایران را‌ اين روزها هم در باريدن یک متر برف در آخرین روز دی ماه بهاری و بعضاً تابستانی امسال می‌توان دید و هم در گردوغباری که در استان‌های همجوار مناطق برفی، تصاویر فراواقعیت‌گرایانه خلق کرد.

به نوشته این روزنامه: بیشتر تصاویر مناطق غبارآلود کشور مثل اهواز و کرمانشاه به نقاشی‌های سوررئالیسم می‌ماند. یعنی فقط در آن سبک نقاشی است که می‌توان غبار طبیعت را تا به این حد اغراق‌‌آمیز به تصویر کشید. همزمان در استان‌های همجوار مناطق غبار آلود، سی‌امین روز از چله زمستان که به بهار بیشتر می‌ماند و گاهی مردم از گرمای آفتاب به سایه پناه می‌برند، برف سنگین به زمین نشست. در سرچشمه زاینده رود تا یک متر و در مناطق دیگری از زاگرس مرکزی تا ۴۰ سانتی‌متر.

جوان نوشته: در سرزمینی که گاهی دمای مناطقی از اردبیل و شهرکرد تا منفی ۲۰ یا ۳۰ سانتیگراد می‌رود و همزمان در مناطقی از هرمزگان و جزایر خلیج فارس دما بالای ۳۰ درجه است و اختلاف دما در دو نقطه از کشور در یک روز از سال گاهی به ۷۰ درجه می‌رسد، البته که بعید نیست چنین تصاویر شگفت انگیزی. اما در سال‌های اخیر خشکسالی ایران و گرد و غبار بی پایان، تقابل چنین تصاویری را شگفت‌انگيزتر کرده است.

مهاجرت معکوس آغاز شده

تعادل در ابتدای گزارشی نوشته: نتایج آخرین سرشماری‌های مرکز آمار ایران در سال ۹۵ بیانگر آن است که در پنج سال اخیر برخلاف سال‌های پیش از این دوره، شاهد شکل تازه‌یی از مهاجرت به نام مهاجرت معکوس از تهران به سمت سایر شهرها و روستاها هستیم.

بنا به این گزارش: تجمع مراکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی در تهران از آن شهری جذاب، پردرآمد و زیبا در تصور بسیاری ساخته است. همین مساله، سالانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت تهران اضافه می‌کند. غافل از آنکه تهران در حال حاضر به شهری شلوغ، آلوده، پر سر وصدا و به تعبیر ساکنانش «بی در و پیکر» تبدیل شده است که تنفس در هوای پاک و نبودن ترافیک بیشتر شبیه به یک آرزو شده تا ملزومات و حق طبیعی زندگی.

تعادل افزوده: به گفته کارشناسان، تهران برای زندگی تنها چهار میلیون نفر مناسب است، در صورتی که روزانه حدود ۱۴ میلیون نفر دراین شهر مشغول کسب و کار هستند و شب‌ها بیش از ۶میلیون نفر به محل زندگی خود در شهرهای اطراف باز می‌گردند. درحالی که اگر بهترین سوخت و خودرو نیز وارد شود باز هم آلودگی گریبانگیر شهر خواهد بود زیرا این جمعیت ظرفیتی برای ایجاد آلودگی است. با وجود این، آمارهای تازه اندکی امیدبخش به نظر می‌رسند و نوید کلید خوردن پدیده مهاجرت معکوس از تهران را می‌دهند.

كشتي طلا و باقي قضايا

عبدالجواد موسوی در ستون هفتگی خود در اعتماد با اشاره به ساخت کشتی - قرآن مطل نوشته:ا براي توجيه ساخت چنين چيزي دست به دامن آمار و ارقام شده‌اند. با سازنده كشتي گفت‌وگو گرفته‌اند تا ثابت كنند اتفاق خاصي رخ نداده. پول زيادي خرج اين اثر نشده . حرجی نیست این هاا از همان روز اول طرفدار احكام ظاهري اسلام بودند و غايت‌شان از دينداري همين برقع و آستين بلند بود و بس.

نویسنده تاکید کرده: مدافعان قرآن مطلا ممكن است عبارات را با طلا بنويسند و در تابلويي گران‌قيمت بگذارند و روي ديوارهاي خانه‌هاي‌شان نصب كنند اما با معنا و محتواي اين عبارات كاري ندارند. اصولا تامل و تفكر در چيزي، كار سختي است و به همين دليل پيامبر اسلام يك ساعت تفكر را برتر از هفتاد سال عبادت دانسته‌اند.

علی میرفتاح هم در ستون کرگدن همین روزنامه نویسنده صریح می پرسم آيا بعد از چهل سال از انقلاب اسلامي، فهم ما از تعاليم ديني به اين درجه رسيده است كه كشتي طلا بسازيم و آن را در بوق و كرنا كنيم و زرق و برق بي‌حاصل را به چشم بياوريم و بعد هم بفرستيم يا بفروشيم يا هرچه؟ كجا زندگي مي‌كنيم؟ چه ايده‌اي در سر داريم؟ كجاي كاريم؟

سردبیر اعتماد در نهایت نوشته: خيلي ساده و مخلصانه و متواضعانه مي‌پرسم كه كشتي طلا به چه دردمان مي‌خورد؟ بزرگان از اوضاع كشور خبر ندارند؟ خيلي سخت است حساب و كتاب كنيد و بازتاب اين خبر را در شبكه‌هاي مجازي و غيرمجازي حدس بزنيد؟

مهدی مالمیر هم در مقاله‌ای در شهر نوشته: در شرایطی که در کشور هزاران تن نیازمند قوت لایموت روزانه هستند، برخی به خود اجازه دست زدن به چنین تجملاتی مثل ساختن کشتی مطلای قرآنی می‌دهند؟ آن هم در حال‌وهوایی که هیچ مرجع مذهبی این خاصه خرجی‌ها را مجاز ندانسته است و اساساً گوهر دین اسلام با چنین نمایش‌هایی سخت بیگانه است.

این روزنامه افزوده: ساختن کشتی مطلا با هزینه گزاف در زمانه‌ای که میلیون‌ها تحصیلکرده بیکار سربار خود و خانواده‌‌هایشان هستند، هرچه باشد نشان از درک متقابل مدیران و مردم نیست! افشاگری‌های غیربهداشتی، عصبی و ناگهانی در شرایطی که شهروندان گرفتار هزاران چالش بزرگ و کوچک روزانه هستند و اعصابشان پیوسته تحت فشار است، در تحلیل نهایی درمان موقت هم نیست و دردی را از جامعه دوا نمی‌کند و چنبر مشکلات ما را نمی‌گسلد!

بهترین جاذبه‌های گردشگری

محمدامین فرشادمهر در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: در خبرها خواندیم که یک فروچاله در یکی از مزارع اطراف همدان ایجاد شده. یک فرورفتگی‌ وسیع و عمیق که در زمین ایجاد شدهد. باز برای خودمان فانتزی زدیم که آخ جون فروچاله به این عظمت حتماً کار آدم فضایی‌ها است. یعنی بنده چندین دقیقه داشتم به‌دنبال آدم فضایی تمام پیکسل‌های سبزرنگ تصویر هوایی مزارع را خیار به خیار می‌گشتم اما دریغ از یک «ای‌تی» ناقابل. بالاخره متوجه شدیم داستان از این قرار است که این فروچاله‌ها در اثر برداشت بیش از حد آب‌های زیرزمینی ایجاد می‌گردد و بغض باز گلویمان را فشرد

طنزنویس افزوده: به هرحال با‌وجود تمام فشارها، مسئولان همچنان با جدیت تمام هدف خودشان یعنی پیشرفت صنعت جهانگردی را پیگیری می‌کنند. بدین ترتیب که با ایجاد فضای مفرح در بخش‌های مختلف باعث می‌شوند که انگشت حیرت از نهاد هر جهانگردی بلند شود. یعنی دیزنی‌لند چنین فضای سوررئالی ندارد که ما داریم وگرنه واضح است در منطقه‌ای که بشدت خشک و کم آب است نباید نیروگاه حرارتی یا کارخانه فولاد که آب زیادی نیاز دارد تأسیس کرد.

ستون طنز ایران به این جا رسیده که: فروچاله و شکاف از هر نوع به‌عنوان ظرفیت‌های خوب ما در گردشگری به حساب می‌آیند. یا مثلاً با خشک شدن دریاچه‌ها و تالاب‌ها روز به روز در حال توسعه ورزش‌های صحرایی و سافاری و امثالهم هستیم. یعنی الان گردشگران برای دیدن شب کویر از تورهای دریاچه ارومیه استفاده می‌کنند. یا چند روز پیش بازی فوتبال مردان در اهواز به علت گرد و غبار خطرناک لغو شد، اما همان روز و در همان شهر بازی فوتبال لیگ بانوان برگزار شد که مطمئناً برای گردشگران خارجی درخور توجه است.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

دست خالي و سر پايين حماس

قانون در گزارش اصلی خود نوشته: ايثارگري و دگرخواهي از ويژگي‌هاي بيشتر ايرانيان است. اين موضوع در طول تاريخ سبب سربلندي شده است ولي برخي در اين ميان از اين ويژگي خوب مردم كشورمان سوءاستفاده كرده‌اند. در اين بين ایرانیان با وجود آنكه دل‌شان براي مردم مظلوم فلسطين مي‌سوزد و به دنبال رهايي آن‌ها از دستان اسراییل هستند، به برخي گروه‌هاي فلسطيني نگاهي اين‌چنيني دارند.

گزارش به عملکرد حماس پرداخته و نوشته: گروهي كه سال‌ها خلاف منافع ايران و جمهوري اسلامي عمل كرد ولي گويي اين روزها كه آب‌ها از آسياب افتاده است و دشمنان نظام اسلامي در منطقه به اهداف خود نرسيده‌اند و به تبع آن حماس نيز به مقصد خود نرسيد، اسماعيل هنيه، ريیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در نامه‌اي به رهبر جمهوری اسلامی سعي مي‌كند تا خود را پشيمان نشان دهد.

در ادامه گزارش قانون آمده: اينكه حماس عين يك ابزار استفاده شده، اين روزها كارايي خود را از دست داده و از حمايت‌هاي عربي محور-غربي نااميد شده است در نامه هنيه احساس مي‌شود ولي بي‌شك مسئولان ما مانند اين سال‌ها كه به اين گروه توجهي نكردند در ادامه نيز اهميتي به آن‌ها نخواهند داد زيرا اين گروه خود جنبش خوانده امتحانش را در گذشته پس داده است. در اوج درگيري‌هاي سوريه، حماس به دليل ايدئولوژي اي كه داشت چگونه با بودن اسد مخالفت مي‌كرد و حتي گاهي نيز در ميان اخبار مطالبي منتشر مي‌شد كه بيانگر نزديكي تفكر بخشي از فلسطيني‌ها با داعش بود.

اهداف ترکیه

کیهان در یادداشت روز خود که به حوادث سوریه و ترکیه اختصاص دارد نوشته: کردها اگرچه قربانی‌ ماجرا به حساب می‌آیند چراکه قادر به مقابله با ارتش ترکیه و نیروهای تروریستی سوری مورد حمایت آنان نخواهند بود، درعین حال به نوعی مسئول این تجاوز هم به حساب می‌آیند چراکه اقدامات پیشین آنان و توسل به آمریکایی‌ها و نوعی قدرت‌نمایی کاذب، تجاوز ترکیه را درپی داشت.

سعدالله زراعی تاکید کرده که این به نفع کردها نیست چراکه آنان را در دهانه یک گازانبر قرار می‌دهد و با هر حرکت آن آسیب‌پذیر می‌نماید. اقدام دولت ترکیه مسلما مناطق کاهش تنش را تحت تاثیر جدی قرار می‌دهد چراکه فلسفه مذاکراتی که از اسفند سال گذشته در آستانه دنبال شد، کاستن از درگیری‌ها و پایان دادن به بحران امنیتی در سوریه بود. درواقع ممکن است از آنچه در حال روی دادن است این تلقی پدید آید که ترکیه از اجلاس آستانه و نشست سوچی و مذاکرات ژنو خارج شده است اگر این اتفاق بیفتد طبعا ایران هم از آن خارج می‌شود.

کیهان در نهایت نوشته: انفعال آمریکا دربرابر اقدامات ارتش سوریه، کردها را به اهدافی آسان و طعمه‌هایی ارزان تبدیل می‌گرداند. در این منازعه کردها نه تنها مناطق تحت تصرف خود در رقه، شرق، جنوب و غرب حلب را از دست خواهند داد بلکه ممکن است حتی نتوانند اداره استان حسکه را برای خود تضمین نمایند.

اصرار آمریکا بر حضور در سوریه

هادی محمدی در مقاله ای در روزنامه جوان یادآوری کرده که حضور امریکا در عراق در سال ۲۰۱۰ به شرایطی رسید که امریکا ناچار تمامی اهداف خود را ر‌‌ها کرد. در آن زمان تنها اسراییل از این سیاست انتقاد کرد و مجدداً برای بازگرداندن امریکا در یک حضور نظامی گسترده برنامه‌ریزی کرد. این بار، راهبرد جنگ نیابتی ساماندهی کردند و امریکا، نقش مدیر پشت صحنه را به عهده گرفت. این راهبرد نیز در عراق با شکست کامل در سوریه‌، در نفس‌های آخر به سر می‌برد.

به نظر این روزنامه نزدیک با سپاه پاسداران: امروز که ترامپ، بیش از هر دوره‌ای، با راهبرد اسرائیلی عمل می‌کند، نمی‌تواند سرافکندگی و شکست در سوریه که به مفهوم اخراج امریکا از غرب آسیا است را بپذیرد و باز هم رژیم صهیونیستی که برای نابودی نظام سوریه، همه توان خود را خرج کرده، مأیوس و نگران است، چراکه نظام سوریه با قدرتی جدید، پابرجاست. محور مقاومت نیز با توانی چند برابر گذشته، در مرزهای اسرائیل حضور دارند.

جوان در نهایت اظهار نظر کرده که: بذل و بخشش پنتاگون که تعداد زیادی موشک‌های ضدزره به جبهه النصره (شاخه‌ای از القاعده در سوریه) داده، و لجستیک فعال برای جبهه النصره و یا ارتش آزاد، در بهترین شرایط به جایی نرسید، اکنون که نفس‌های آخر این ته مانده‌های تروریست فرارسیده، حکم نوشداروی بی‌تأثیر برای این است که امریکا در پشت سر این تروریست‌ها، پنهان شود و در سوریه باقی بماند.

حق نشر عکس Iran
Image caption کارتون فیروزه مظفری. ایران

دیوار کوتاه اصلاح‌طلبان

احمد شیرزاد در مقاله ای در شرق نوشته: حوادث اخیر و اعتراضات پراکنده در برخی شهر‌ها موجی از هجوم تبلیغاتی ضد اصلاح‌طلبان را در بخش‌هایی از فضای مجازی و رسانه‌های خارج از کشور برانگیخته ظاهرا اصلاح‌طلبان تنها گروه مسئول و پاسخ‌گو در کشور هستند. اگر امام‌جمعه یا دادستانی جلوی کنسرتی را گرفت، اصلاح‌طلبان باید پاسخ دهند. اگر دانشجویی دستگیر شد، چه مقصر باشد و چه نباشد، دولت روحانی و حامیان اصلاح‌طلبش باید پاسخ بدهند. اگر دریاچه ارومیه یا زاینده‌رود خشک شد، مسئولش روحانی است.

این استاد دانشگاه تاکید کرده: ظاهراً حدود مسئولیت اصلاح‌طلبان تا سماوات گسترده است. هر‌ اتفاقی در هر ‌گوشه ایران بیفتد، به زعم برخی، باید آنان اولین نخود‌های هر ‌آش باشند. اگر در جایی به محیط زیست یک منطقه تعرض شد یا میراث فرهنگی در شهری آسیب دید، آنها باید به میدان بیایند. اگر کارگری از حقوقش محروم شد یا معلمی نسبت به دریافتی‌اش معترض بود، اصلاح‌طلبان باید اعتصاب به ‌راه بیندازند. اگر یک گروه دانشجو یا جوان دوست داشت اعتراضی به راه‌ بیندازد، اصلاح‌طلبان باید قبلا گارد حفاظت از آنها را ترتیب‌ دهند و اگر کسی دستگیر شد، پلیس و دادستان و قاضی را مورد عتاب قرار ‌دهند و مقتدرانه زندانیان را از بند بیرون بکشند.

مقاله شرق به این جا رسیده که: اصلاح‌طلبان برای همه‌ جنبش‌های اجتماعی پیشرو و روبه‌تعالی احترام قائل‌اند، اما مدعی به راه‌انداختن هیچ جنبشی نیستند. اصلاح‌طلبی یک رویکرد سیاسی-‌اجتماعی است که در قالب تشکل‌ها‌ی شناسنامه‌دار، با همه ضعف‌ها و قوت‌هایشان، تبلور یافته است، اما یک جنبش زیر‌و‌رو‌کننده نیست. جنبش‌های اجتماعی فراز‌و‌فرود‌های خود را دارند و هیچ حزب یا جناح سیاسی‌ای نمی‌تواند مدعی هدايت آنها باشد، اما اصلاح‌طلبان بر خود فرض می‌دانند مطالبات و خواست‌های به‌حق آنان را در سطوح حاکمیتی، در قالب قانون، آئین‌نامه و دستور‌های مدیریتی تحقق بخشند.

چرا فقط چهل تا؟

صادق صدرایی در سرمقاله بهار نوشته چند روز پیش چهل نماینده مجلس با امضاى نامه اى به سـران قوا نسـبت به وضعیت بازداشت شـده هاى اعتراضات اخیر ابراز نگرانى کرده و خواهان رسـیدگى به وضعیت آنان شـدند. این اقدام که با تاخیر هم انجام شد در نگاه اول اقدامى پسـندیده و در راسـتاى انجام وظایف نمایندگى و رفع بخشـى از دغدغه هاى موجود در جامعه ارزیابى مى شـود.

نویسنده یاداوری کرده: اما تعداد نمایندگان امضا کننده این نامه فقط چهل نفرست. از۲۹۰نماینـده مجلس تنها و تنها چهل نفر یعنى حدود ۱۴درصد بهارسـتان نشـینان دلواپس وضعیت زندانیان شدهاند. این حجم از بى تفاوتى نمایندگان مجلس که باید فریادرس مردم باشند تعجب آور و تاسـفبار اسـت. به خصوص اگر به عنوان بدانیم در همین روزها ۱۷۰ نماینده مجلـس بر خلاف خواسـت و نظـر اکثریت قاطعى در جامعـه در نامه اى به حمایت از فیلترینگ پیام رسان تلگرام پرداخته اند!

مقاله بهار با اشاره به این که حدود دوسوم کرسى هاى مجلس در اختیار نمایندگان فهرسـت ائتلافى امیدست نوشته: اشکال کار را باید در کجا جستجو کرد که با وجود آنکه اکثریت کرسى هاى پارلمان در اختیار افرادى است که با حمایت اصلاح طلبان انتخاب شده اند در بزنگاه هاى این چنینى غایب هستند؟ برخى بـر این عقیده اند که علـت عدم اقبال نمایندگان مجلس با چنین اقداماتى واهمه آنان از ردصلاحیت است. با نگاهى به آنچه در مجلس رخ مى دهد و تجارب گذشـته مى توان به این نتیجه رسید کـه ایـن نکتـه آن چنان هـم دور از حقیقت نیسـت.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون احسان گنجی. قانون

دق در زندان

محمدرضا ستوده در ستون طنز جهان صنعت از قول حسن نوروزی نماینده رباط‌کریم نوشته: زندانیان فوت‌شده از احساس گناه دق کرده‌اند‌‌. ممکن است مرگ بسیاری از این افراد در زندان به دق کردن آنها از غصه به خاطر کارهایی که انجام داده‌اند مربوط باشد‌‌. اینها در زندان به زشتی کار خود فکر کرده و شاید همین منجر به خودکشی آنها شده است‌‌.

طنزنویس با فرض درست بودن این فرضیه پرسیده: آیا انسان اینقدر سریع دق می‌کند؟ آیا ممکن یک انسان بالغ بابت ۲۵ سال بیکاری، بدبختی، فقر، تحقیر و تبعیض دق نکند ولی به خاطر پشیمانی از اعتراضی که نسبت به وضعیت خود کرده، طی مدت دو هفته دق کند؟5 تحصیلات آقای نوروزی چیست. چرا عده‌ای از مسوولان و مدیران کشور به خاطر زشتی بعضی از کارهایشان دق نمی‌کنند؟

ستون طنز جهان صنعت در نهایت پرسیده: آیا می‌توان نتیجه گرفت که فوت‌شدگان در زندان‌ها آنقدر انسان‌های با وجدان و پاکی بوده‌اند که توانسته‌اند عذاب وجدان بگیرند و وجدانشان کار می‌کرده و از این نظر از بعضی‌ها جلوتر نبوده‌اند؟ احتمالا آقای نوروزی طی چند روز آینده نتایج پزشکی قانونی را هم اعلام می‌کنند و می‌گویند: طبق گزارش پزشکی قانونی بعد از کالبدشکافی، مقدار زیادی عذاب وجدان و سرزنش در بدن فوت‌شدگان پیدا شده که حاکی از ندامت آنهاست‌‌.